Logo Magica

Ptačinec

Prvek: voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název:   Stellaria media

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: saponiny mědi a cínu

Polarita: ženská

Božstva: ..

Kuchyňské použití: do zeleninových salátů - zlepšení zraku, špenát - zvyšuje tvorbu červených krvinek

Jiné názvy: měsíčnice, hadí pusa, jazyčí tráva, žabinec obecný

Pěstování: ..

Sběr: Sbírá se nadzemní část v období od července do srpna

Lékařské použití: Používá se při potížích s kůží - na ekzémy, nežity, vyrážky, kopřivky, svědění apod., protože působí opačně než Mars a Slunce, vyrovnává horkost a suchost těchto dvou planet. Ptačinec tlumí podrážděnost jater. Je vhodný na střevní potíže, žaludeční křeče a interní záněty. Uklidňuje a zmírňuje bolesti. Má čistící účinky - léčba otravy krve a svrabu. Mast z této byliny je vhodná na revma, k potlačení lupénky, na popáleniny, opařeniny a vředy. Ptačinec má vazbu na plíce : záněty plic, bronchitida, kašel, nachlazení, záněty pohrudnice a chraptivost. Také vytahuje "absorbuje" jedy.

Emocionální použití: Jakožto vodní bylina je vhodná pro typ lidí vyznačující se: vychrtlostí, nedůtklivostí, nevraživostí, jimž chybí soucit, poklidnost a vnímavost. Tito lidé mají tendenci být rezervovaní, jakoby pod kontrolou, jen zřídka se projevují spontánně a přirozeně. Uvolňuje jejich frigidní chování. Doporučuje se pití čaje po dobu 14 dnů - jeden šálek ráno. Bude-li zapotřebí, kůru opakujte až po 2 týdnech.
POZOR: nevhodná pro flegmatiky, málo temperamentní lidi u nichž by bylo vhodné jejich vitalitu podpořit než ji utlumit.

Magické a rituální použití: Rituál dosažení věku moudrosti (mezi 56 - 60 rokem vchází žena do věku moudrosti). Rituály lásky a věrnosti.

Zdroj: Kniha Světla Kultu Bohyně a Magické rostliny/LavenderRecepty

..

    zpět na Byliny Měsíce