Logo Magica

Proskurník

Prvek: voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název:  ..

Signatura: Měsíc, Venuše

Hlavní složky: slizovité látky, asparagin, lecitin, fytosterin, sacharidy, škrob, pektin, třísloviny, lipid, silice, vitamin C

Polarita: ženská

Božstva: Afrodíta, Seléné (řecká bohyně měsíce), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace)

Jiné názvy: Ibiš, ajbiš, ibišek, slézová růže, římský sléz

Pěstování: Proskurník roste na vlhkých slaných půdách, na pasekách, při okrajích řek a houštin, na okraji bažin apod. Upřednostňuje půdy, které jsou bohaté na živiny, vlhké, těžké a zřídka i písčité. Pěstuje se i jako okrasná rostlina.

Sběr: Kořeny se vykopávají v říjnu a v listopadu, mohou se ale sklízet i časně na jaře, obsah slizu je však nižší. Sklízejí se kořeny dvou nebo tříletých rostlin, přičemž se horní část oddenku s pupeny odřezává a používá k vegetativnímu množení v příštím roce. Nasucho se očistí kartáčem (vodou se slizy vylouhují!), případně se silnější kořeny podélně rozkrojí a rychle se suší při teplotě do 50 °C buď ve slabých vrstvách na lískách nebo navlečené na provázku. Při sušení vyšší teplotou žloutnou. Správně usušené kořeny jsou na lomu bělavé, mají charakteristický pach a nasládle slizovitou chuť. Listy se postupně sklízejí před rozkvětem 3 až 4 krát během vegetačního období, od května do července, vždy pouze za suchého počasí. Suší se nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Droga je mdle slizovité chuti a nemá obsahovat ztmavlé listy a jiné části matečné rostliny. Dnes se sbírají listy a kořeny výhradně z pěstovaných rostlin.

Doporučené kombinace: Společně s proskurníkem se v těchto směsích vyskytuje divizna, sléz, podběl, černý bez, jitrocel či lékořice.

Lékařské použití: Slizovité látky obsažené v droze mají změkčující a protizánětlivý účinek (droga se s úspěchem používá hlavně v dětském lékařství). Používá se při zánětu žaludku, hyperaciditě, žaludečních vředech, kolikách, průjmech, při zánětech ledvin a močového měchýře. Slizovité látky chrání kůži a sliznice před působením škodlivých činitelů. Kromě toho kořeny účinkují i expektoračně při zánětech dýchacích cest – laryngitidě, angíně, akutní a chronické bronchitidě a černém kašli. Také je součástí řady sirupů k léčbě kašle. Slizy a další látky ulehčují odkašlávání a chrání sliznice. Slizy vytvářejí na zanícené sliznici ochrannou vrstvu a mírní dráždění sliznice. Používá se při katarech horních cest dýchacích, kašli či při onemocněních průdušek. Také je vhodný při při průjmu, zejména při těžkých průjmech u dětí. Zevně se používají ve formě záparu na obklady při zánětech oční sliznice. Zevně se proskurník může použít jako kloktadlo při zánětech mandlí a ústní dutiny. Příznivě působí také na nehojící se rány, poleptání a popálení.

Emocionální použití: ..

Magické a rituální použití: Semena se přidává do kadidel vymítání, ochrany. Spojena se zásvětím. Ovšem také se přidával do kadidel v době zásnub. Semena se také používala v tantrické magii nebo přidávala do masti Velkého rituálu. O svátku Lughnasa býval proskurník součástí rituálního pokrmu.

Zdroj: Kniha Světla Kultu Bohyně, Magické rostliny/Lavender

Recepty

PROSKURNÍKOVÉ KAPKY

1 díl proskurníku se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Macerát na zánět střeva

Sliz se nejlépe získá macerací ve studené vodě, v níž se dobře rozpouští (luhuje se 6 až 8 hodin). Berou se obvykle 2 čajové lžičky na sklenici vody, macerát se lehce přihřívá. Při zánětu střev se připraví odvar z 20 g drog na ½ l studené vody, která se přivede k varu a nechá se 10 minut vyluhovat. J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Mast Velkého rituálu

4 KL čerstvých listů proskurníku, 2 KL rostlinného oleje, několik kapek anýzového nebo hřebíčkového oleje, 1 KL semen proskurníku, 1 KL včelího vosku. Semena a listy mírně povařte 20 min v rostlinném oleji. Sceďte do hrnce a rozpusťte v oleji vosk. Odstavte z ohně a nalijte do sklenic míchejte tak dlouho, doku nezačne tekutina tuhnout. Přidejte několik kapek hřebíčkového/anýzového oleje.

Pro plodnost

Smícháme 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 PL bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pijte jej během dne po dobu 1 měsíce. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.

Akutní zánět průdušek

Smícháme divizna květ 25g, Sléz květ 25g, Jitrocel kopinatý list 25g, Jablečník nať 25g, Proskurník kořen 10g. 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Při akutním zánětu dýchacích cest (bronchitidě), 3-4x denně, můžeme sladit medem. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Výplach na záněty v ústech Smícháme Kořen proskurníku 10g, Květ slezu 10g, Květ divizny 10g a Květ černého bezu 10g. 1 PL směsi přelijeme šálkem vody a vaříme 10 min, scedíme a vlažným odvarem vyplachujeme několikrát denně ústa.

  zpět na Byliny Měsíce