Logo Magica

Podběl lékařský

Prvek: Voda

Latinský název: ussilago farfara L.

Signatura: Venuše

Polarita: Ženská

Živel: Voda

Božstva: Venuše

Hlavní složky: Flavonoidy, xantofyl, silice, sliz, hořčiny, třísloviny, hořčiny, třísloviny, kyselina gallová, kyselina mléčná, kyselina jablečná, kyselina vinná, kyselina kávová, inulin, cholin, cukry, minerální látky, zinek, draslík, pyrolizidinové alkaloidy, tussilagin, senecionin, senkirkin.

Kombinace s ostatními bylinami: Mochna stříbrná, heřmánek římský, kopretina řimbaba, měsíček lnice, řepík, tymián.

Kuchyňské použití: Z květů se připravuje víno. Zralé listy lze usušit, spálit a popel použít jako náhražku soli.

Jiné názvy: Lepušice, babuška, vítězná bylina, celník, devaterník, koňské kopyto, zaječí lupen, líčko panny Marie, lopušice, májík, mateří líčko, Kristovo oko, podbílek, podhoráz, podkova, svalník, úbytník, devětsilek

Používal se již ve starém Řecku a Římě, a to v jeho nejběžnější indikaci - na plicní problémy a kašel. Plinius doporučoval kouřit podbělový list jako náhražku tabáku při astmatických potížích, onemocnění průdušek, zahlenění, kataru a kašli. Vyobrazení podbělu bývalo často zavěšeno nad vchodem bylinkářských krámků, býval znamením apatykářů.

Pěstování:  Podběl je vytrvalá bylina s dlouhými a dužnatými plazivými oddenky, ze kterých vyrůstají pupeny dvojího typu. Z květních pupenů vyrůstají časně zjara (březen-duben) přímé šupinaté stonky, zakončené úborem zlatožlutých květů. Květní lůžko je hladké a terčovité. Při nepříznivém počasí na na noc se úbory zavírají. Plod je válcovitá nažka s chmýrem. Teprve po odkvětu vyrážejí z listových pupenů na oddenku dlouze řapíkaté listy, vytvářející řídkou listovou růžici. Listy mají dlouhé, často fialové řapíky. Čepel je srdčitá, dlanitě laločnatá, na okrajích mělce zubatá. Má až 20 cm v průměru, na líci je zelená a hladká, na rubu hustě plstnatá – až bílá. Podběl je velmi hojný od nížin do hor jako plevel, zejména na hlinitých půdách, na navážkách, rumištích, železničních náspech, pastvinách, v příkopech, lomech apod., obzvláště tam, kde je v půdě dostatek vápníku a vlhkosti. Jeho rozmnožovací schopnosti jsou úžasné - semena začínají klíčit několik hodin poté, co se dostala do půdy a z každého kousku kořene vyroste samostatná rostlinka. Chceme-li pěstovat, vyséváme semena v létě do vlhké půdy nebo na podzim dělíme rostliny či v zimě použijeme kořenové řízky. Sázíme na místa vystavená po většinu dne slunci.

Sběr:  Drogou je květ - Flos farfarae a list - Folium farfarae. Květní úbory se sbírají časně na jaře na počátku rozkvětu, nejlépe mezi 14. a 16. hodinou, otrháváním nebo pomocí hřebene. Překvětlé úbory se musí odstranit. Od konce května až do konce června se sbírají zdravé, rzí nenapadené listy, a to nejlépe bez řapíků, které špatně schnou. List má nejvíce účinných látek do 9. hodiny ranní. Úbory i listy se suší ve stínu na suchém a dobře větraném místě. Při umělém sušení nemá teplota přestoupit 40°C. Po usušení má květní droga přirozeně žlutou barvu a slizovitě nahořklou chuť. Listy chutnají poněkud trpce. Květní drogu nelze skladovat.

Lékařské použití:  indikační skupina jitrocele - Mucilaginosum, expektorans, antiflogistikum, antikonvulzivum, dermatologikum, antidiabetikum, vulnearium, antirevmatikum, venofarmakum. Sušené květy mají účinek především protikřečový. Listy používáme na sliznice dýchacích cest, pomáhá při astma, tlumí kašel, podporuje vykašlávání, zánět nosohltanu, zahlenění, zápal plic, chrapot. Podběl je pomocné léčivo při cukrovce, zinek zvyšuje využití inzulínu. Zevně se podběl používá na ekzémy. Kloktadlo při zánětech dutiny ústní, hrdla a nosních dutin. Čaj a obklady proti revmatismu, dně a na bolesti kloubů obecně. Kašovitý obklad pokládejte na křečové žíly. Zevně čerstvou šťávu potírejte rány a spáleniny. Klyzma při zánětech tlustého střeva, vředové chorobě tlustého střeva, Cronhově chorobě. Při chorobách dýchacích cest můžeme podběl ještě míchat i s jitrocelem, lékořicí, plicníkem nebo s konopicí obilní. Při astmatu a chronických bronchitidách se kouřily tzv. protiastmatické cigarety se sušenými listy podbělu.

POZOR: Nedoporučuje se k dlouhodobému užívání vzhledem k obsahu byť minimálního množství pyridoxinových alkaloidů. Nepřekračujeme doporučené dávky. Pro vnitřní aplikaci nepoužíváme čerstvé, sušením se obsah toxických alkaloidů snižuje. Ve směsích, kde podíl podbělu nepřesahuje 15%, není omezení. Sušené listy podbělu se používaly jako fajfkový tabák. Jejich kouření pomáhá při záduše, těžkostech s dechem a při bolestech zubů.

Emocionální použití:  Podběl ovlivňuje oblast solar plexu a vzhledem k jeho pročišťovacím vlastnostem se používá k odstraňování hlenů a nečistot z plic. Podobný účinek má i v oblasti emocionální. Závist zabraňuje pronikání světla do duše, sluneční paprsky se ztrácejí v temnotách a mysl upadá do hlubin ponurosti. Emoce jako závist a žárlivost, jež nemohou být vyjádřeny hlasem, zůstávají uvězněny v plicích a vydrží-li tam po mnoho let, mohou vyvolat závažná onemocnění. Tělo je sžíráno zevnitř. Podběl je lék pro pohublé lidi s černými vlasy a tmavou pletí. Pro ty, kteří jsou zahořklí. Zároveň je vhodný i pro lidi, kteří popírají realitu, bojí se přiznat její horší stránku, její stíny. Připravte si čaj z podbělu a pijte jej na konci každého dne po dobu jednoho lunárního měsíce (od úplňku do úplňku. Je-li zapotřebí, opakujte proceduru každý druhý měsíc.

Magické a rituální použití:  Podběl může být využit pro zlepšení jasnovidectví, a to ve formě čaje nebo kadidla a vína. Má soustřeďující a zjitřující vlastnosti, takže umožňuje lepší zachycení předávaných poselství a využívání vlastní intuice. Používá se také pro přičarování lásky a znovunastolení míru. Na svátek Ostara pijte podbělové víno jako rituální nápoj.


Recepty

Rituál podbělu - uvolňění emocí

Uvolňuje emoce (závist a žárlivost jež nebyly vyjádřeny hlasem a zůstaly uvězněny v plicích, pro lidi zahořklé, popírající realitu nebo lidi, kteří se bojí přiznat její horší stránku, její stíny. Podběl přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a pijeme na konci každého dne po dobu jednoho lunárního měsíce od úplňku do úplňku. Je-li zapotřebí opakujte rituál každý druhý měsíc.

Čaj z podbělu

1 KL sušených listů (nebo 1/2 KL listů a 1/2 KL květů) přelijeme šálkem vody, necháme krátce přejít varem, odstavíme a 10 min louhujeme. Scedíme a pijeme ráno před snídaní teplý a malými doušky max 10 dnů. Usnadní vykašlání všech hlenů nashromážděných přes noc.

Podbělový tabák listový

1 KL rumu, 3 KL vody, 1 KL medu. Listy podbělu zvolna usušené na teplém stinném místě! Odstraňte střední žebro listů a vložte do nádoby; každou vrstvu lehce pokropte připravenou směsí. Pevně je napěchujte a navrch dejte závaží. Nechte dva dny, slisované listy vyndejte a nařežte na kousky. Zdroj: Magické rostliny/Lavender a Franklin - str. 282

Podbělová tinktura

1 díl podběle se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Podbělové víno

1l žlutých částí květů, 2l vody, 10 dkg nasekaných hrozinek, 10 dkg nasekaných sušených brusinek, šťáva a kůra ze 1 pomeranče, šťáva kůra ze 1 limetky, 150 ml čaje černého. Zalijte květy vroucí vodou a ponechte tři dny stát, 2x denně zamíchejte. Po třech dnech sceďte a nalijte do fermentační nádoby. Přidejte pomeranče, citrony nakrájené na kolečka, čaj, cukr, hrozinky, brusinky a kvasinky. Nechte týden stát na teplém místě a potom sceďte do demižonu, zajistěte vzduchovým uzávěrem a fermentujte. Po skončení fermentace stočte do čistého demižonu a nechte víno vyčeřit. Je-li již víno čisté, stočte do láhví. Magické rostliny/ S. Lavender a A. Franklin - str. 282

Šťáva z podbělu

Z mladých lístků podbělu na jaře připravíme v odšťavovači nebo v lisu na ovoce čerstvou šťávu. Ředíme ji vodou v poměru 1:1, poté asi 2 minuty vaříme. Jako jarní očistná kůra, nebo zevně na léčení různých ran, jizev a boláků. Při rýmě můžeme šťávu kapat do nosu.

Podbělová inhalace

1 vrchovatou PL směsi listů a květů vhodíme do vroucí vody. Pod ručníkem vdechujeme páry, několikrát denně při dýchacích problémech.

Podbělový sirup

Do skleněné nádoby se širokým hrdlem naložíme vrstvu čerstvě nasbíraných a umytých listů podbělu. Zasypeme vrstvou třtinového cukru a položíme další vrstvu listů. Takto pokračujeme, dokud se nádoba zcela nenaplní. Necháme nějakou dobu odstát, aby se vrstvy usadily, a nádobu ještě doplníme. Nádobu uzavřeme a postavíme na teplé místo (okenní parapet). Po osmi týdnech macerace mírně zahřejeme a vzniklý sirup scedíme do lahví.

Podbělový sirup zakopaný

Do hliněné nádoby naložíme vrstvu čerstvě nasbíraných a umytých listů podbělu. Zasypeme vrstvou nerafinovaného cukru a položíme další vrstvu listů. Takto pokračujeme, dokud se nádoba zcela nenaplní. Necháme nějakou dobu odstát, aby se vrstvy usadily, a nádobu ještě doplníme. Nádobu vzduchotěsně uzavřeme (použijeme několik celofánových fólií) a zakopeme v zahradě. Nádobu zakryjeme dřevěnou deskou a přihrneme hlínou. Ve stejnoměrné půdní teplotě dojde ke kvašení. Po osmi týdnech nádobu vykopeme, vzniklý sirup převaříme a naplníme do lahví.

Podbělový sirup s citronem

Podběl květ 250g, 1 litr vody, citrón i s kůrou 1ks, cukr 1kg. Čerstvé květy podbělu s nakrájeným citrónem na plátky necháme přejít varem, po vychladnutí tekutinu přecedíme, přidáme cukr a vaříme do okamžiku, než směs medově zhoustne. Výborný a chutný prostředek pro odkašlávání. Zdroj: Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem

Podbělový sirup za studena

100g podbělových květů, 500 ml vody, 1 citrón a limetka, 500g třtinového cukru. Podbělové květy přelijeme vodou. Pod pokličkou necháme 24 - 48 hod macerovat. Scedíme přes čisté plátno, ve kterém květy vymačkáme. Do macerátu přidáme šťávu z citrónu a limetky, zasypeme cukrem a na velmi mírném plameni (nebo lépe na vodní lázni) mícháme do zhoustnutí. Ihned nalijeme do čistých skleniček a uzavřeme.

Kloktadlo na zánět hrtanu (angína)

Smícháme 5g květu divizny, špetku listu a květu podběle, 5g květu slezu a 3g přesličky. Přidáme 1/2 KL soli. Celou směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a vlažným odvarem kloktáme.

Obklad na bolestivý kloub

Čerstvé listy podbělu zbavíme řapíků, opereme ve studené vodě, trochu natlučeme a ve dvou vrstvách jimi obložíme bolestivý kloub. Listy přikládáme vždy vrchní zelenou stranou, přitáhneme obinadlem a obalíme vlněným šátkem, nejlépe flanelem. Na bolavé klouby při dně, revmatismu, otocích přikládáme na 1 hodinu, můžeme opakovat několikrát denně, vždy s čerstvými listy. Při zánětech všeho druhu, zánětu žil přikládáme na noc. Přiložený obklad také urychluje zrání vředů a dokázal vyléčit i zhnisanou nohu, poraněnou rezavým hřebíkem.

Mazání pro srůstání stařeckých kostí

Podběl list 1 díl, Pampeliška 1 díl, Černý bez květ 1 díl, Lopuch kořen 1 díl. Směsí naplníme sklenici o objemu 1 l a zalijeme žitnou nebo vodkou. Necháme louhovat 14 dní. Pro lepší srůstání stařeckých kostí a na ošetřování proleženin u starých lidí. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Štítná žláza

Smícháme Řepíku 1 PL, Podbělu 1 PL, Květu černého bezu 1 PL, Máty 1/2 PL, Jablečníku 1 PL, Plicníku 1 PL a Šalvěje 1/2 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a užíváme 2x denně ráno a večer.

Čaj Ttrojí zlato

2 PL podbělu list, 1 PL divizny květ a 1 PL petrklíče květ. 2 KL směsi přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme přikryté 15 min vyluhovat, scedíme. Pijeme 1-2 šálky denně, jako prsní čaj - usnadňuje rozpouštění hlenů. Zdroj: Ida Rystonová: Byliny a jejich lidové názvy

Čaj proti kašli a chrapotu

Podběl list 30g, Mateřídouška nať 30g, Heřmánek květ 20g, Anýz plod 10g, Tymián plod 10g. 2 KL směsi přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme přikryté 15 min vyluhovat, scedíme. Pijeme po doušcích 2 šálky denně. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj proti kašli s plicníkem

Smícháme 5g listu podbělu, 10g listu jitrocele, 5g květu divizny, 5g květu plicníku a 5g květu podbělu. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Lze osladit medem. Užíváme během dne 2-3 šálky.

Čaj proti kašli s jablečníkem

Smícháme 20g listu podbělu, 10g listu jitrocele, 10g květu divizny, 10g nati jablečníku. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Lze osladit medem. Užíváme během dne 2-3 šálky.

Čaj proti chronickému zánětu průdušek

Podběl list 10g, Mateřídouška nať 10g, Proskurník list 10g, Bedrník plod 10g. 1 KL směsi přelijeme šálkem horké vody, louhujeme 10-15 min. Scedíme a pijeme 3-4 šálky denně. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III


Čaj k usnadnění odkašlání

Smíchejte po 1 PL podbělu, divizny, proskurníku, máty, fenyklu a jitrocele. 1 KL směsi přelijeme šálkem horké vody, louhujeme 10-15 min. Scedíme.

Čaj na nachlazení, rýmu, kašel

Při nachlazení spojeném s rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou smícháme po 20g list podbělu (i květ), list jitrocele, kořen anděliky, semena anýzu a 40g naťě mařinky vonné. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme do termosky. Pijeme 4x denně 1 šálek ještě teplého čaje.

Drožďová pomazánka s podbělem

100g droždí, 1 hrst jemně nasekaných listů podběle, 2 PL ovesných vloček, 1 vejce, 1 cibule, 2 stroužky česneku. Droždí osmažíme na cibuli, aby bylo tekuté, do vejce zatím vmícháme všechny ostatní přísady a vlijeme na pánev, podlijeme a chvíli podusíme. Mažeme na čerstvý chléb. Zdroj: Slunečný život.

Bavorský bramborový salát s podbělem

Velké brambory 4 ks, červená cibule 1–2 ks, podběl 50g, vinný nebo jablečný ocet 1 PL, hrubozrnná hořčice 1 KL, sůl, čerstvě namletý pepř. Brambory uvařte ve slupce a nechte vychladnout. Následně je oloupejte a nakrájejte na plátky. Cibuli oloupejte a nakrájejte na velmi tenká kolečka. Ocet promíchejte s hořčicí, solí a pepřem a nalijte na brambory s cibulí. Opatrně salát promíchejte, aby se brambory obalily zálivkou, ale nerozpadly na kaši. Nechte alespoň hodinu odležet, nejlépe v lednici. Těsně před podáváním ozdobte salát květy podbělu. Jemné vláčné brambory příjemně kontrastují s pevnými květenstvími podbělu. Čerstvé jarní květy jsou křehké, můžete je použít i s delšími kousky stonků. Zdroj: fresh.iprima.cz


Kniha Světla Bohyně

  zpět na Byliny Venuše