Logo Magica

Petržel

Prvek: Vzduch

Vlastnosti: 

Latinský název: Petroselinum crispum A. W. Hill

Signatura: Merkur

Hlavní složky: Silice, flavonoidy, apiín, olej, proteiny, apiol, myristicin, alfa-pinen, vitamíny, minerální látky, vitamín C, hořčík, provitamín A

Indikační skupina: Diuretikum, abortivum, oftalmologikum, stomachikum, karminativum, anthelmintikum, emmenagogum, afrodisiakum, cholagogum, kardiotonikum

Polarita: Mužská

Božstva: Persefona (řecko-fénická bohyně podsvětí), Proserpina (římská bohyně podsvětí), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Afrodíta, Archemorus.

Přiřazení: Tarot - Mírnost,

Jiné názvy: Apich, petružel, petrželka, petruška, petruželka, petržílka, perašín

První zmínky o petrželi se datují od 3. století, kdy je petželka uvedena jako koření v římské kuchařské rukověti. Císař Karel Veliký měl tuto bylinku v úctě. Pro mnohé je to symbol radosti a slávy. Pochází z vyšších poloh Středomoří, kde stále planě roste. Od 16. století se rozlišují kořenové a naťové typy a tehdy byla poprvé izolována petrželová silice. U nás se rovněž obecně rozšířila a její nať byla používána ve staročeské kuchyni do omáček, tvořila také součást nádivek a tradičních vaječných velikonočních pokrmů. Petržel znal již starý Dioskurides a nazýval ji Petroselinon. Německé pojmenování Petersilie se odvozuje od jména sv. Petra. Jestliže je totiž petržel zaseta, potřebuje k tomu, aby vzešla, dobu sedmi týdnů. Pověstné Capitulare karla Velikého uvádí mezi rostlinami, jejichž pěstování se úředně nařizovalo, také Petrosilinum. Petržel se hojně pěstovala ve středověkých klášterních zahradách. Petržel byla posvátnou bylinou Persefóny. Řekové ji vplétali do pohřebních věnců a zdobili jí hrobky. Také středověká abatyše Hildegarda petržel připomíná a Albert Veliký si jí cení jako výborného léku. V XVI. století je petržel už všeobecně užívanou zeleninou.

Kombinace s ostatními bylinami: Kořen se používá především do směsí.

Pěstování:  Pochází z východní části Středomoří. U nás se pěstuje jako aromatická zelenina buď petržel kadeřavá, nebo i kořenové odrůdy. Vyséváme na jaře do truhlíků nebo ven do úrodné, vlhké půdy - semena namočíme na 24 hodin do teplé vody nebo ihned po zasetí přelijeme řádky se semeny vřelou vodou, neboť kolísání teplot uspíší klíčení. Vyséváme znovu v polovině léta pro zimní použití nebo do kořenáčů v místnosti.

Sběr:  Kořen sbíráme v říjnu a listopadu nebo na jaře v březnu a dubnu druhého roku, omyjeme, rozřežeme na kostičky a sušíme ve stínu nebo při umělé teplotě do 40°C. Snadno vlhne a je napadána skladištními škůdci. Plody se sbírají druhým rokem v srpnu až září, v době, kdy dozrála asi polovina plodů, protože se samovolně vysemeňují. Dosouší se ve stínu.

Použití v kuchyni:  Přidává se téměř do všech pokrmů, polévek, omáček, mletých mas, nádivek, dušených a pečených mas, salátů, ke zdobení chlebíčků a lahůdek. Přidává se až do hotových pokrmů, aby nedošlo ke ztrátě vitamínu C.

Jiné použití: Čerstvá šťáva z natě odpuzuje hmyz.

Lékařské použití:  Zvyšuje napětí hladkého svalstva dělohy, střev a močového měchýře, abortivum. Pro léčení ran, zpevnění dásní při paradentóze. Provitamín A zlepšuje zrak, zvláště při šerosleposti. Diuretikum, záněty močových cest a léčba močových kaménků. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje trávení. Žlučopudný účinek. Reguluje menstruační cyklus. Afrodisiakum pro ženy. Mírné tonizující působení na srdeční sval. Petrželová silice proti střevním parazitům. Syrová petrželová šťáva při očních chorobách, zánětu zrakového nervu, pro vyvolání chybějící menstruace.

Pozor na množství!!!! Neužívat při onemocnění ledvin, v těhotenství, při kojení. Ve vysokých dávkách může dojít k poškození jater a ledvin, ke vzniku halucinací a epileptických záchvatů.

Emocionální použití: 

Magické a rituální použití:  Bylina podsvětí. Zasvěcená Bohyni smrti. K usnadnění cest do podsvětí. Duchovní kontakt s vědomostmi předků - pil se čaj z petržele, petržel se přidávala do kadidel a do koupele. O svátku Samhain se petržel vkládá do věnců a do rituálních pohárů. Používá se jí ke smíření s vlastní smrtí, např. při smrtelné nemoci. Petržel je součástí nápoje při iniciaci barda, kněžek atd.


Recepty

Petrželová tinktura

 

Petrželový olej

 

Šťáva zelená

Kořen petržele očistíme a odšťavíme v lisu na ovoce nebo v odšťavovači.Použití: 3-4 x denně, maximálně 50 ml na jednu dávku. Pomáhá k udržování funkce nadledvinek a štítné žlázy, při kamenech v ledvinách a močovém měchýři, zánětech a ostatních ledvinových chorobách. Kombinuje se obvykle s dalšími šťávami, např. mrkvovou nebo celerovou.

Morticiino víno petrželové

Do 0,7l bílého vína naložíme 10 listů naťové petržele uzavřeme a necháme přes noc macerovat. Druhý den scedíme a přidáme 2 PL vinného octa. V hrnci povaříme 10 listů petržele 10 min na mírném plameni v 300 ml vody, přidáme 300g medu, povaříme 4 min. Odstavíme a pomalu vmícháme vinný macerát. Slijeme do lahví, na dně se utvoří usazenina, která není na závadu. užíváme 4 PL denně jako kardiotonikum, při angině pectoris a při srdeční slabosti.

Srdeční petrželové víno

Do 1 litru čistého přírodního vína dáme 10 stonků petržele i s listy, přidáme 2 PL vinného octa. Povaříme 10 min na slabém ohni /pozor pění/Potom přidáme 300g pravého včelího medu a opět necháme 4 min slabě vařit. Sklenice vypláchneme silným alkoholem a horké víno do nich nalejeme. Důkladně uzavřít. Na dně se utvoří usazenina,která není škodlivá a můžeme jí vypít. Toto víno pro nemoci srdce se velmi osvědčilo ,při slabostech srdce ,při angíně pectoris .Když jednou ucítíš své srdce/ při změně počasí nebo při rozčílení/ užívej dvě,tři nebo více polévkových lžic vína denně a každé píchnutí od srdce jako by odfouklo.

Hildegardino petrželové víno

Na SRDEČNÍ OBTÍŽE (bolesti u srdce, stařecké srdce, oběhové potíže). Stonek petržele s natí 10 ks, vinný ocet 2 PL, med 150g, víno 1 litr. Petržel dáme vařit ve směsi vína a vinného octa asi 5 min. Pak přidáme med a 10 min probubláváme na mírném plameni. Hotové srdeční víno procedit přes plátýnko a slít horké do vyvařených lahví a hned uzavřít. Užívá se 2-3x denně 1 likérová sklenka. Při obtížích s usínáním je možné zvýšit večerní dávku na 2 sklenky, protože varem klesl obsah alkoholu na úplné minimum. Pro všechny lidi ve stresu je toto víno pravý elixír, protože léčí a chrání jejich srdce. A tak stres v povolání a rozčilení všedního dne jim nemůže v takové míře zatěžovat srdce a nervovou soustavu.

Petrželové mléko na kopřivku

2 PL nastrouhaného čerstvého kořene petržele krátce povaříme ve 3 dl mléka a necháme vyluhovat. Scedíme, pijeme ráno a večer po polovině množství.

Petrželový polštářek

Při bolestech učí, při nahromadění tekutiny v oblasti středního ucha a při zánětech středního ucha přikládáme dětem polštářek naplněný 2 hrstky čerstvé petrželové natě na postižené ucho na 2 hodiny. Poté obsah vyměňte za čerstvou várku. Zafixujte šátkem či čepicí.

Petržel na unavené oči

Na unavené oči nám může pomoci například také odvar z petrželové nati. 3 natě petržele, 500 ml vody. Natě petržele spaříme horkou vodou a necháme přibližně 15 min louhovat. Přecedíme, necháme zchladnout a na oční víčka přikládáme obklady z vatoých tamponků namočené ve studeném odvaru. Necháme působit alespoň 10 minut.

Petrželová pleťová voda

Nadrobno nasekanou čerstvou petrželovou nať zalijeme vodkou zředěnouo vodou, aby byla všechna nať ponořená. Necháme 2-3 týdny vyluhovat, občas protřeseme. Jemně přecedíme a používáme na omývání mastné pokožky a různých nečistot obličeje.

Zelená ústní voda

Do hrnce si nalijeme 300 ml vody a uvedeme ji do varu. Přisypeme 1 KL hřebíčku, po chvíli 1 KL skořice, 2 PL máty a 1 PL nadrobno nasekané zelené petrželky. Vše vaříme 5 min, scedíme přes plátýnko a po vychladnutí přelijeme do vyvařených lahviček. Ústa vyplachujeme podle potřeby.

Petrželový džem na snížení krevního tlaku

Nastrouháme 500g kořene petržele, dáme do 2 l vody a na velmi mírném ohni vaříme 2 hod. Scedíme a vymačkáme. Přidáme 500g medu a mícháme, už nevaříme. Užíváme do spotřebování celé dávky 2-3 krát denně po 1 lžíci.

Bylinkový ocet s pepřem

1 středně velká cibule, 3 snítky petržele, 1 květ bezu černého, 6 zrnek černého pepře, hrst estragonových lístků, 1 litr octa. Vše vložíme do octa a necháme 14 dní macerovat. Scedíme.

Čaj proti ledvinovým a močovým kaménkům

Petržel kořen 25g, Smetanka kořen 25g, Průtržník nať 25g, Bedrník plod 25g, Lékořice kořen 10g. Dvě lžíce směsi na litr vidy, doba vyluhování 30 minut. Čaj se popíjí nalačno, velmi pomalu celá dávka. Nárazová pitná kúra má trvat 2 až 3 dny. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar/ Léčivé rostliny III

Močopudný čaj

Petržel kořen 25g, Lékořice kořen 25g, Jehlice kořen 25g, Jalovec plod 25g, Nálev: dvě kávové lžičky na 200 ml vody. Použití: 3 až 5 šálků denně. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar/ Léčivé rostliny III

Čaj proti dně

Petržel kořen 30g, Krušina kůra 30g, Přeslička rolní nať 30g, Jalovec plod 10g, 1 čajovou lžičku směsi dáme do šálku vody, necháme přejít varem, odstavíme, 15 minut louhujeme, scedíme. užíváme 2x denně. Zdroj: J. Bodlák/Praktická Fytoterapie

Trotulin proti menstruačním bolestem

Smíchejte po 1 PL bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte 0,7 l bílým vínem. Před použitím mírně ohřejte.

https://recepty.rohlik.cz/2039-mojo-verde

https://recepty.rohlik.cz/1471-petrzelkove-pesto

Sýrové koule s petrželkou

100 g másla rozpustíme za neustálého míchání s hermelínem, přidáme papriku, sůl, nasekaný svazek pažitky. Necháme v lednici vychladnout. Poté namočenýma rukama formujeme koule, které obalíme v nasekané petrželce. Podáváme s chlebem k vínu nebo pivu.


Bylinka ve směsích

Menstruační bolesti 3


Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru