Logo Magica

Ořešák vlašský

Signatura: Slunce

Živel: oheň

Vlastnosti: hřejivé a vysušující

Latinský název:   Juglans regia L.

Hlavní složky: silice, třísloviny, flavonoidy, juglon (chemicky podobný vitamínu K), hořčík, kyselinu elagovou, karotenoidy, přírodní kyselinu askorbovou,  Provitamin A, Vitamin B1, B3, B5, B6, B9 (kyselinu listovou), Vitamin C, Vitamin E, Vitamin K, Vápník (Ca), Hořčík (Mg), Zinek (Zn), Selen (Se), Železo (Fe), Měď (Cu), Fosfor (P), Omega 3 - nenasycené mastné kyseliny - zejména kyselinu linolovou, linoleovou, kávovou, neo-chlorogenovou,  Terpeny, Chinony, Taniny, Bílkoviny

Polarita:  mužská

Božstva: Adónis, Apollón, Jupiter

Jiné názvy:  Chrapáč, kamenáč, křapák, vlašák, papírák

Doporučené kombinace: Pro léčbu očních zánětů a podráždění - heřmánek, chrpa, světlík, měsíček.

Pěstování:  Ořešák potřebuje k růstu dostatečně provzdušněnou zásaditou půdu, ne příliš suchou ani podmáčenou. Nedaří se mu v místech, kde je příliš vystaven větru a mrazu. Má rád světlo, ale dokáže se vyrovnat i s jeho nedostatkem. Pokud je ořešák stíněn dalšími stromy, vytvoří vyšší a méně rozložitou korunu o výšce až třiceti pěti metrů. Roste-li osamoceně na dostatečně prosvětleném stanovišti, rozkládá se jeho koruna do šířky. I takové stromy mohou mít až patnáctimetrovou výšku. Délka života ořešáku je přibližně sto let, výjimkou však nejsou ani starší až třistaleté stromy. Plodit začíná ořešák nejdříve ve věku osmi až deseti let. Z dospělého stromu lze získat ročně přibližně padesát kilogramů vlašských ořechů. Ořešák počíná rodit ve věku 10 let.  Vlašské ořechy, plody ořešáku, jsou jedny z nejstarších starobylých potravin na světě. Ořešák dorůstá výšky až 45 m a patří mezi nejpěstovanější dřeviny na světě. Tento krásný, mohutný strom je ozdobou každé zahrady a označení „královský“ mu plně náleží díky jeho četným léčivým účinkům. Listy mají fungicidní a baktericidní účinky a odpuzují hmyz, proto dříve bylo doporučováno sázet ořešáky do blízkosti hnojišť. Plody ořešáku jsou velmi výživné a chutné. Ještě nezralé se používají k výrobě léčivých směsí a nápojů. K léčebným účelům se používají také listy a oplodí. K přírodnímu barvení látek se používají zelené slupky ořechů. Dříve je ženy používaly dokonce i k barvení vlasů, kterým dodávají hnědou barvu, někdy s lehce mahagonovým nádechem.

Sběr:  plody - ořechy na podzim, listy koncem jara ve slunných dnech nebo začátkem léta.  Vyloupaná jádra skladujeme v suchu a chladu (nejlépe v hermeticky uzavřené nádobě, protože přijímají pachy jiných potravin), vhodný je prostor na zeleninu v dolní části lednice (4-6 měsíců), pro dlouhodobé uchování (maximálně 1 rok) lze jádra i zamrazit. V některých případech se vlašská jádra skladují i naložená v medu.

Lékařské použití: Užívá se při chronických střevních katarech, proti průjmu, snižuje hladinu cukru v krvi a zastavuje krvácení. Je vynikajícím prostředkem proti zánětům. Působí antibakteriálně.  Listy ořešáku mají antiseptické vlastnosti. Zkušení zahrádkáři je nepřidávají do kompostů, protože v něm znesnadňují roli mikroorganismů.  Nálev z listů dezinfikuje, používá se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní, omývá se jím akné, záněty kůže a opruzeniny. Naše lidová medicína ho doporučuje k zastavení krvácení třeba při zánětech trávicího ústrojí se sklonem ke kapilárnímu krvácení. Ořešák se též přidává do koupelí při nadměrné potivosti nohou.  Z vlašských ořechů se lisuje vysoce kvalitní olej, který je zdrojem nenasytných mastných kyselin. Nachází se v nich železo, selen, zinek, vitamín E a skupina vitamínů řady B.  Ořechy pomáhají rozvíjet více než 3 tucty neurotransmiterů pro fungování mozku. Mají rovněž protizánětlivé vlastnosti a podporují chuť k jídlu. Moderní výzkumy potvrdily, že příznivě působí na srdečně - cévní choroby, regulují krevní tlak, snižují hladinu cholesterolu a působí proti ateroskleróze. Jako doplňková potravina se podávají pacientům s artritidou či zánětlivými vyrážkami.  Vlašské ořechy jsou energeticky hutná potrava, odstraňují únavu, navozují brzy pocit sytosti a plnosti, což lze při správné konzumaci uplatnit i při snižování hmotnosti. Jádra vlašských ořechů obsahují tzv. „zdravý“ tuk, který obsahuje nezbytné omega-3 mastné kyseliny. Vysoký příjem těchto nepostradatelných mastných kyselin je velmi dobrou prevencí proti rizikům kardiovaskulárních chorob.  Kvůli nízkému obsahu cukrů se ořechy hodí také pro diabetiky a pro své hodnotné bílkoviny jsou využívány i vegetariány. Pravidelná konzumace vlašských ořechů pozitivně působí na různé negativní psychické stavy, jako je deprese, stres, podrážděnost, úzkost. Je to výborná potrava pro náš mozek, což dokazuje i vzhled jejich jádra, které se právě mozku velmi podobá.

Emocionální použití: Pomáhá těm, kteří že znají svoji cestu, ale nemohou učinit rozhodující krok. Slouží kandidátům iniciace. Pomáhá přijmout životní změny. Umožňuje naslouchat vnitřnímu já.  Energie tohoto majestátného stromu, který nás provází již dlouho, vám zaručeně posílí sílu podvědomí. Je vhodný pro ty, kteří se snaží prohloubit nebo se naučit meditace. Pomůže ženám v přechodovém období a při přecitlivělosti a může vám pomoci harmonizovat energie k tomu, aby se vám vrátila plodnost v případech, kdy se vám nedaří otěhotnět. Pomůže vám překonat a dát vám sílu na nové začátky, životní změny a připraví vás na nově vznikající situace. Bude léčit vaši mysl a spojení s vyšším já. Díky jeho energii půjdete do věcí naplno a s velkou trpělivostí. Budete objektivní a osvobozeným pohledem na věc.

Magické a rituální použití: Rituály vzývání, uctívání slunce. Ořešák představuje dlouhověkost (až 300 let). Symbol plodnosti.Recepty

Koupel proti pocení nohou

500 g čerstvých listů nebo oplodí zalijeme 1 l studené vody, vaříme 15 minut, scedíme do koupele. Pro koupel po dobu 15. minut při ekzému, nebo proti pocení nohou, nutno provádět 2-4 týdny každý den a příležitostně ještě po této době opakovat.

 

Vlašská tinktura

20 zelených ořechů trhaných v polovině června se pokrájí, vloží do láhve se širokým hrdlem a zalije lihem 40% tak, aby byl 2-3 prsty nad ořechy. Uzavřeme, necháme vylouhovat 2-4 týdny na sluníčku nebo na teplém místě. Přefiltrujeme. Užíváme 1 KL až 4 x denně při žaludeční slabosti a hnilobných procesech ve střevě.


Vlašský likér

150 g zelených ořechů nakrájíme nadrobno, spolu s půl tyčinkou skořice dáme do láhve, zalijeme 0,7 l silnějšího alkoholu, uzavřeme a necháme macerovat 3-4 týdny na teplém místě. Přecedíme, podle chuti doplníme cukerným sirupem, scedíme do lahví. Užíváme 3 x denně likérovou sklenku před jídlem.


Vlašský olej na ledvinové kaménky

Suchá jádra ořechu pomeleme a smícháme se stejným množstvím olivového oleje (lisovaný za studena). Uzavřeme, necháme 4 týdny macerovat. Přecedíme. Užíváme  vnitřně 1 PL 1 x denně před jídlem.


Vlašské víno na anémii

50 g čerstvých umytých listů dáme do 0,7 l bílého vína, necháme 8-12 dní macerovat. Přecedíme. Užíváme 1 vinnou sklenku před obědem a večeří.


Čaj proti zánětu tlustého střeva

Ořešák list 20g, Borůvka list 20g, Máta peprná nať 20g, Mochna nátržník kořen 20g, Heřmánek lékařský list 20g, Prha (Arnika) květ 20g. Připravíme nálev - 2 kávové lžičky na šálek vody. Pijí se 2 až 3 šálky denně.


Ořechovka

1 l konzumního lihu (vodky), 20 ks vlašských ořechů s měkkým jádrem, 6 ks kuliček nového koření, 5 ks hřebíčků, 1 ks malý kousek celého zázvoru, 10 ks koleček puškvorce, 5 ks kousků pomerančové kůry, 1 ks celé skořice, 5 lžic cukru krystal, 3 dl vody, špetku fenyklu, špetku anýzu, kousek vanilkového lusku, omytou kůru z poloviny citronu, špetku muškátového květu
Na 1 litr čistého lihu rozkrájíme na kolečka 20 ořechů, které mají ještě měkké jádro. Pak přidáme 6 kuliček nového koření, 5 hřebíčků, malý kousek celého zázvoru, špetku muškátového květu, špetku fenyklu, špetku anýzu, omytou kůru z poloviny citronu, asi 5 kousků pomerančové kůry, 10 koleček puškvorce, kousek celé skořice a kousek vanilkového lusku. Vše promícháme a necháme v zazátkované lahvi 14 dnů stát na slunci (třeba za oknem). Potom přes plátno přecedíme. V 3 dl vody povaříme 6 kostek nebo 6 lžiček cukru a vychladlé vlijeme do lihového macerátu. Promícháme a máme hotový vynikající likér, který chutnal už před sto lety. Ořechovka je výborným pomocníkem při nevolnostech, bolesti žaludku anebo při průjmu.

zdroj: www.namichejsito.cz


Ořechovka našich prababiček

20 ks zelených ořechů, 5 ks kuliček jalovce, 1 ks hřebíčku, 1 l žitné, 1/2 l vody, 200 g cukru, kousek vanilky, kousek skořice. Ořechy na ořechovku sklízíme takové, které mají již vyvinutou skořápku a mléčné jádro, ale jsou ještě zelené. Omyté ořechy rozpůlíme, dáme do láhve, přidáme skořici, jalovec a hřebíček. Vše zalijeme žitnou, zazátkujeme a necháme tři týdny stát na slunci, občas láhví zatřeseme. Odstátý základ ořechovky procedíme. V půl litru vody povaříme cukr s vanilkou zhruba 15 minut a pak tento cukrový vývar necháme vychladnout. Studený cukrový sirup smícháme se scezeným ořechovým základem. Nakonec ořechovku nalijeme do lahví, zazátkujeme a uchováme.

zdroj: www.namichejsito.cz


Ořechový aperitiv

nezralé zelené ořechy, červené víno, brandy, cukr dle potřeby. Omyjeme a propícháme tolik ořechů, aby naplnili zavařovací sklenici, zalijeme brandy a uložíme do chladu a temna. Po roce slijeme brandy do jiné láhve, původní láhev i s ořechy naplníme vínem a znovu uzavřeme. Za další rok přilijeme víno k brandy, nalijeme do láhve s ořechy další víno a uzavřeme. Po dalším roce víno znovu slijeme, naplníme láhev cukrem a uzavřeme. Za další rok (tedy celkově po 4 letech) ořechy vyhodíme a cukrový sirup přidáme k vínu a brandy.

zdroj: www.namichejsito.cz

Kniha Světla kultu Bohyně, babiččiny zápisky, M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III, nasevyziva.cz

  zpět na Byliny Slunce