Logo Magica

Majoránka

Prvek: vzduch

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Majorana Hortensis MOENCH.

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   aromatická silice, třísloviny, hořčiny a vitamin C.

Polarita:  mužská

Božstva:  Afrodíta, Jupiter, Osiris, Thor, Venuše

Přiřazení:  znamení Skopec, Tarot - Poháry

Jiné názvy:  matjánka, majorán, mariánka, voněkras

V antickém Řecku byla majoránka symbolem úcty a lásky. Novomanželé byli ověnčeni majoránkovými květy. Pomocí majoránky vyléčila Afrodita rány svému synovi Eneasovi. Jejím dotykem získala majoránka svoji vůni.

Pěstování: Původem je ze severní Afriky, Asie a jižní Evropy. K nám se dostala v 16. století ze Středomoří při křižáckých výpravách. Dnes je majoránka rozšířená po celém světě. Často se pěstuje v zahradách, na balkonech i v místnostech. Majoránku je dobré pěstovat na teplém místě, chráněném před větrem. Semena majoránky, která jsou k dispozici prakticky ve všech obchodech se zahradním sortimentem, se sejí koncem dubna. Přesazují se zhruba v květnu s mezerami 15 cm od sebe. Majoránka je jednoletka.

Sběr: Sklízí se začátkem léta, kdy ji odřežeme asi 6 cm od země. Do podzimu zase doroste. Majoránku můžete používat čerstvou, nebo ji usušit. Suší se zavěšená ve svazečcích na stinném, vzdušném, teplém místě. Uchovává se v dobře uzavřených, temných nádobách.

Použití v kuchyni: výborné koření do polévek a omáček.

Lékařské použití:  Majoránkový čaj má velmi blahodárné účinky při nachlazení. Majoránka tlumí bolest hlavy, uklidňuje nervy, pomáhá při astmatu, nachlazení, dýchacích obtížích, podporuje trávení, snižuje vysoký krevní tlak.
Neužívejte v těhotenství!!!

Emocionální použití:

Magické a rituální použití: Nápoj lásky. Ochrana - pohlcování veškeré negativity kolem domu. Pomáhá předcházet hádkám. Kadidlo.

V rituální magii je majoránka spojována s postavou Panny Marie kořenné, jejíž svátek se drží 15. srpna. Toho dne se světí byliny, plody a semena. Panna Maria zřejmě nahradila pohanskou Maru (Mořenu) bohyni smrti a zrození, jenž je o Smrtné neděli před velikonoci házena do potoka, ale pak je přinášena zpět do vsi v nové podobě, jako zelený, pestře zdobený stromeček – létéčko, který je vydáván za její dceru Majolenku (Marjánku), vládkyni studánek a květů. Bohyně Marjánka je tedy i ochránkyní zamilovaných a odvar z lístků „marjánky“ přivolává „krásné sny“.

 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

Recepty

Mastička na migrénu

30 g rozdrcené sušené nati, 1/2 l slunečnicového oleje

Nať naložíme do oleje a necháme ve tmě stát asi 14 dní, potom olej slijeme a přecedíme. Při bolestech hlavy si s majoránkovým olejem mažeme spánky.

 

Ochrana předmětu

1 díl majoránky, 2 díly rozmarýnu a 1 díl máty

Odvar z majoránky, máty a rozmarýnu se užívá na ochranu předmětu. Potírejte.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru