Logo Magica

Majoránka

Prvek: Vzduch

Vlastnosti: Stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název: Majorana Hortensis MOENCH.

Signatura: Merkur

Hlavní složky: Aromatická silice, třísloviny, hořčiny a vitamin C.

Polarita: Mužská

Božstva: Afrodíta, Jupiter, Osiris, Thor, Venuše

Přiřazení: Znamení Skopec, Tarot - Poháry

Jiné názvy: Matjánka, majorán, mariánka, voněkras

V antickém Řecku byla majoránka symbolem úcty a lásky. Novomanželé byli ověnčeni majoránkovými květy. Pomocí majoránky vyléčila Afrodita rány svému synovi Eneasovi. Jejím dotykem získala majoránka svoji vůni.

Pěstování:  Původem je ze severní Afriky, Asie a jižní Evropy. K nám se dostala v 16. století ze Středomoří při křižáckých výpravách. Dnes je majoránka rozšířená po celém světě. Často se pěstuje v zahradách, na balkonech i v místnostech. Majoránku je dobré pěstovat na teplém místě, chráněném před větrem. Semena majoránky, která jsou k dispozici prakticky ve všech obchodech se zahradním sortimentem, se sejí koncem dubna. Přesazují se zhruba v květnu s mezerami 15 cm od sebe. Majoránka je jednoletka.

Sběr:  Sklízí se začátkem léta, kdy ji odřežeme asi 6 cm od země. Do podzimu zase doroste. Majoránku můžete používat čerstvou, nebo ji usušit. Suší se zavěšená ve svazečcích na stinném, vzdušném, teplém místě. Uchovává se v dobře uzavřených, temných nádobách.

Použití v kuchyni: Výborné koření do polévek a omáček.

Lékařské použití:  Majoránkový čaj má velmi blahodárné účinky při nachlazení. Majoránka tlumí bolest hlavy, uklidňuje nervy, pomáhá při astmatu, nachlazení, dýchacích obtížích, podporuje trávení, snižuje vysoký krevní tlak.
Neužívejte v těhotenství!!!

Emocionální použití: 

Magické a rituální použití:  Nápoj lásky. Ochrana - pohlcování veškeré negativity kolem domu. Pomáhá předcházet hádkám. Kadidlo. V rituální magii je majoránka spojována s postavou Panny Marie kořenné, jejíž svátek se drží 15. srpna. Toho dne se světí byliny, plody a semena. Panna Maria zřejmě nahradila pohanskou Maru (Mořenu) bohyni smrti a zrození, jenž je o Smrtné neděli před velikonoci házena do potoka, ale pak je přinášena zpět do vsi v nové podobě, jako zelený, pestře zdobený stromeček – létéčko, který je vydáván za její dceru Majolenku (Marjánku), vládkyni studánek a květů. Bohyně Marjánka je tedy i ochránkyní zamilovaných a odvar z lístků „marjánky“ přivolává „krásné sny“.


Recepty

Ochrana předmětu

1 PL majoránky, 2 PL rozmarýnu a 1 PL máty. Odvar ze směsi se užívá na ochranu předmětu. Potírejte jím požadované předměty.

Majoránková tinktura

1 díl majoránky se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Majoránkové víno

30 g suché majoránky (nať) vložíme na týden do 1 l kvalitního vína .Poté přecedíme přes pláténko.Užívá se po lžičkách pro uklidnění a při migréně.

Černobýlové víno s majoránkou

10g černobýlu (listy), 10g levandule, 10g majoránky, 10g máty peprné a 10g šalvěje. Zalijeme 1 l bílého vína a necháme 8 dní v uzavřené láhvi. Potom scedíme a slijeme do lahví. Užíváme 4 lžičky denně na posílení žaludku a povzbuzení chuti k jídlu, vždy hodinu před jídlem.

Očistná kůra pro znovuzrození

Při očistné kúře trávicího a vylučovacího ústrojí, ledvin, plic a jater použijeme čajovou směs z: bříza list, pampeliška kořen, bez černý květ, majoránka nať, vrbová kůra, vřes obecný nať, truskavec nať, celík zlatobýl nať, andělika lékařská kořen, echinacea kořen, petrklíč květ, jitrocel kopinatý list, klanopraška čínská plod, zeměžluč nať.

Čaj z majoránky

1 lžičku sušené majoránky zalijte 1 šálkem vroucí vody a po 3 minutách sceďte.

Majoránkový masážní olej

4 PL čerstvé majoránky nasekejte najemno a smíchejte se 100 ml oleje. Nechte 3-4 týdny macerovat na teplém místě, poté přeceďte, naplňte do tmavé, uzavíratelné lahvičky a používejte při masáži bolestivých míst.

Majoránkové mazání na migrénu

30 g rozdrcené sušené nati, 500 ml slunečnicového oleje. Nať naložíme do oleje a necháme ve tmě stát asi 14 dní, potom olej slijeme a přecedíme. Při bolestech hlavy si s majoránkovým olejem mažeme spánky.

Čajová směs proti migréně

nať majoránky 5 (dílů), nať meduňky 5, květ prvosenky 5, nať levandule 5, naťvachty 3 (díly), kořen kozlíku 3, nať třezalky 3. Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme třikrát denně. Při typických migrénových bolestechhlavy můžeme čaj použít i na vlažný obklad.

ČAJ PROTI STRESU

Smícháme nať meduňky 50g, nať majoránky 50g, kořen anděliky 40g, nať třezalky 30g, nať dobromysli 30g, kořen kozlíku 20g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.

Mast při rýmě

Při rýmě se vtírá do nosu mast připravená z 10g majoránky dobře rozdrcené na prášek a 50g vyškvařeného vepřového sádla nebo kokosového oleje.

Mastička na rozbitá kolena

2 PL majoránkového prášku zalijte 2 PL vinného destilátu a 1 hodinu nechejte macerovat pod pokličkou. Přidejte 2 PL másla/kokosového oleje a za stálého míchání zahřívejte 10 min ve vodní lázni. Mast proceďte přes gázu a naplňte jí dobře uzavíratelnou skleničku. Aplikujte vychlazenou. Mast skladujte v ledničce nejdéle čtyři týdny.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru

Účinky rostliny: rozčilení, střes, nespavost, neklid migréna pocit slabosti "nešťastná láska", neopětovaná zamilovanost problémy při menstruaci, těžká menstruace plynatos mateřské mléko - posiluje tvorbu (laktaci) zlepšuje trávení zlepšuje činnost žaludku rány kůže sená rýma astma prochladnutí