Logo Magica

Líska

Prvek: vzduch

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Corylus avellana

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   malé množství glykosidu myricitrinu a myricitrosidu, silici, tříslovinu a flavonové deriváty.

Polarita:  mužský

Božstva:  Aengus, Artemis, Diana, Connla, Čandra, Fionn, Hekaté, Lleu, Lugh, Mac Coll, Manannan, Merkur, Ogma, Taliesin, Thor.

Přiřazení:  Totemový pták - jeřáb, červenka. Totemové zvíře - losos, mlok. Kámen - achát červeně proužkovaný, opál, magnetit, ametyst. Svátek - Herfest. Magická pomůcka - hůlka.

Jiné názvy:  Lísce obecné nebo jejím plodům se také říká oříšky avelské, oříšky léskové, ořeší červení nebo ořeší pontské.

Líska obecná roste v Evropě už velmi dlouhou dobu, přivezli ji z Řecka staří Římané.

Pěstování: Lísky jsou stromy nebo keře vysoké až 6m, opadavé a částečně samosprašné. Délka jejich života je střední až dlouhá. Plody jsou velké do 2,5cm, oválné zašpičatělé oříšky hnědé barvy, bohaté na obsah oleje. Jsou typickými dřevinami lesů a křovin. Tento keřovitý strom s tmavým kmenem a oválnými zašpičatělými listy se brzy na jaře ozdobí žlutými jehnědami samčích květů. Za teplých dnů se objevují i maličké, ale nádherné samičí květy, podobné mořským hvězdicím s karmínovými bliznami. Oříšky jsou protáhle oválné nebo kulovité se zahroceným koncem. Skořápka je tenká, jádro uvnitř sladké.

Líska vyžaduje kamenité, kopcovité stanoviště, dobře prostupnou, jílovitou půdu. V příliš těžké, vlhké a bohaté půdě stromy přerůstají a vzniká méně samičích květů. Podpěru líska nepotřebuje. Je dobré pěstovat několik rostlin pohromadě kvůli vzájemnému opálení. Líska přinese velkou úrodu i ne zrovna pečlivému zahradníkovi, vyžaduje totiž málo péče. Lísky jsou tak otužilé, že není žádný důvod pěstovat je ve skleníku. V nádobách se jim daří poměrně dobře, vypadají zde pěkně, ale málo plodí.
Lísky se dříve pěstovaly na nízkých a plochých kruhových rámech. Nejlepší je tvarovat kotlovitou korunu, dřeviny pak ale často ztrácejí keřovitý charakter. Vyplatí se udržovat vzdušná tvar s jedním kmenem a odstraňovat výhonky, abychom snadno našli každý oříšek. Lísky rostou v přírodě často ve společnosti hyacintovců a prvosenek. Na kořenech lísky mohu růst lanýže. Plevelný podrost znesnadňuje hledání oříšků. Chorobami ani škůdci příliš netrpí, zejména ve srovnání se škodami, které mohou na úrodě napáchat vrány, bažanti, hlodavci a zejména veverky.

Sběr: lískové oříšky se mohou jíst již krátce před dosažení zralosti, pro skladování se ale hodí je plně vyzrálé plody. Nejlepší je nechat oříšky opadat. Před skladováním se loupou a suší. Naložené do soli vydrží až rok ve výborné kvalitě. Listy (Folium avellanae) lísky obecné se sbírají v květnu a v červnu. Sušíme je na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.
 

Použití v kuchyni:  Lískové ořechy se používají v různých formách, v teplé i studené kuchyni – syrové, pražené, loupané, neloupané, namleté nebo nasekané. Přidávají se hlavně do sladkých jídel, koláčů, dortů, müsli, ovesných kaší a jiných dezertů. Můžete je také nakládat do medu nebo z nich připravit ořechové mléko či máslo. Lískové ořechy se používají do některých pokrmů exotické kuchyně nebo do salátů, výborné jsou také pražené a osolené. Vyrábí se z nich likér a jemný stolní olej. Ochucujeme lískovými oříšky kávu a míchané nápoje např. sirup z lískových oříšků

Lékařské použití: Líska obecná se používá při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Vnitřně působí líska obecná jako spasmolitikum a diuretikum.

Emocionální použití: Je energeticky opravdu zajímavá. Její energie se ovšem vyznačuje především „tajemnou strukturou“. Ochraňuje totiž významně před přírodními silami – bleskem, ohněm, nemocemi, zlými kouzly, hady a divokými zvířaty. Obsahuje energii moudrosti, poezie, věštění a inspirace. Její používání odhání chmury a spánek pod lískou přivádí jasnovidné a významné sny. Bude vám udržovat tělo mladé a stále svěží.

Magické a rituální použití: Líska se také nazývala „Strom počátku“. Od nepaměti se používá na vyhledávání vodních pramenů, pokladů a velcí mágové s lískovím prutem dokázali ovládat počasí. Kouzelnická hůlka. Líska je zasvěcená Bílé bohyni plodnosti. Říká se, že do lísky nikdy neuhodí blesk, protože podle legendy, pod ní často odpočívala Panna Maria.

Posvátný strom druidů. Hůlky z tohoto stromu symbolizují bílou magii a léčení. Pokud jste venku a potřebujete rychlou magickou pomoc, nakreslete kolem sebe lístkovou větví kruh. Abyste získali pomoc nadpřirozených bytostí z rostlin, upevněte lístkové oříšky na provázek a pověste si je doma nebo v místnosti, kde vykonáváte rituály. Vidlicové hůlky (tvar Y), se používají k hledání vody a skrytých pokladů. Otýpkou lískových větviček kolem sebe lze kdykoliv vysvětit nouzový kruh pro magickou sebeobranu – nouzový, ale účinný. Magicky se líska využívá k získání poznání, moudrosti a básnické inspirace.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Oříšky v medu

Do zavírací sklenice naskládáme ořechy. Zalijeme medem, aby byly ořechy ponořené. Uzavřeme a necháme pár dní stát. Potom uzobáváme dle chuti nebo dáváme do bábovky, koláčů apod.   

Kadidlo větby

 

ostatní recepty

Popelčiny oříškyKytičky s ořechy, Voňavý kořeněný koláč, Sladký bramborový koláč s oříšky

   

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru