Logo Magica

Líska

Prvek: Vzduch

Vlastnosti: Stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název: Corylus avellana

Signatura: Merkur

Hlavní složky: Malé množství glykosidu myricitrinu a myricitrosidu, silici, tříslovinu a flavonové deriváty.

Polarita: Mužský

Božstva: Aengus, Artemis, Diana, Connla, Čandra, Fionn, Hekaté, Lleu, Lugh, Mac Coll, Manannan, Merkur, Ogma, Taliesin, Thor.

Přiřazení: Totemový pták - jeřáb, červenka. Totemové zvíře - losos, mlok. Kámen - achát červeně proužkovaný, opál, magnetit, ametyst. Svátek - Herfest. Magická pomůcka - hůlka.

Jiné názvy: Lísce obecné nebo jejím plodům se také říká oříšky avelské, oříšky léskové, ořeší červení nebo ořeší pontské.

Líska obecná roste v Evropě už velmi dlouhou dobu, přivezli ji z Řecka staří Římané.

Pěstování:  Lísky jsou stromy nebo keře vysoké až 6m, opadavé a částečně samosprašné. Délka jejich života je střední až dlouhá. Plody jsou velké do 2,5cm, oválné zašpičatělé oříšky hnědé barvy, bohaté na obsah oleje. Jsou typickými dřevinami lesů a křovin. Tento keřovitý strom s tmavým kmenem a oválnými zašpičatělými listy se brzy na jaře ozdobí žlutými jehnědami samčích květů. Za teplých dnů se objevují i maličké, ale nádherné samičí květy, podobné mořským hvězdicím s karmínovými bliznami. Oříšky jsou protáhle oválné nebo kulovité se zahroceným koncem. Skořápka je tenká, jádro uvnitř sladké. Líska vyžaduje kamenité, kopcovité stanoviště, dobře prostupnou, jílovitou půdu. V příliš těžké, vlhké a bohaté půdě stromy přerůstají a vzniká méně samičích květů. Podpěru líska nepotřebuje. Je dobré pěstovat několik rostlin pohromadě kvůli vzájemnému opálení. Líska přinese velkou úrodu i ne zrovna pečlivému zahradníkovi, vyžaduje totiž málo péče. Lísky jsou tak otužilé. V nádobách se jim daří poměrně dobře, vypadají zde pěkně, ale málo plodí.
Lísky se dříve pěstovaly na nízkých a plochých kruhových rámech. Nejlepší je tvarovat kotlovitou korunu, dřeviny pak ale často ztrácejí keřovitý charakter. Vyplatí se udržovat vzdušná tvar s jedním kmenem a odstraňovat výhonky, abychom snadno našli každý oříšek. Lísky rostou v přírodě často ve společnosti hyacintovců a prvosenek. Na kořenech lísky mohu růst lanýže. Plevelný podrost znesnadňuje hledání oříšků. Chorobami ani škůdci příliš netrpí, zejména ve srovnání se škodami, které mohou na úrodě napáchat vrány, bažanti, hlodavci a zejména veverky.

Sběr:  lískové oříšky se mohou jíst již krátce před dosažení zralosti, pro skladování se ale hodí je plně vyzrálé plody. Nejlepší je nechat oříšky opadat. Před skladováním se loupou a suší. Naložené do soli vydrží až rok ve výborné kvalitě. Listy (Folium avellanae) lísky obecné se sbírají v květnu a v červnu. Sušíme je na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.

----- Ořech kvete v květnu, ještě před vypučením listů. Sbírají se čerstvé listy v červnu, zelené ořechy do 24. června, když jsou ještě nezralé a dají se lehce propíchnout, zelené ořechové slupky (oplodí) se sbírají v létě, krátce před dozráním ořechů, ještě dříve než zčernají. Zralé vlašské ořechy se sbírají v září.

Použití v kuchyni:  Lískové ořechy se používají v různých formách, v teplé i studené kuchyni – syrové, pražené, loupané, neloupané, namleté nebo nasekané. Přidávají se hlavně do sladkých jídel, koláčů, dortů, müsli, ovesných kaší a jiných dezertů. Můžete je také nakládat do medu nebo z nich připravit ořechové mléko či máslo. Lískové ořechy se používají do některých pokrmů exotické kuchyně nebo do salátů, výborné jsou také pražené a osolené. Vyrábí se z nich likér a jemný stolní olej. Ochucujeme lískovými oříšky kávu a míchané nápoje např. sirup z lískových oříšků

Lékařské použití:  Líska obecná se používá při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Vnitřně působí líska obecná jako spasmolitikum a diuretikum.

Emocionální použití:  Je energeticky opravdu zajímavá. Její energie se vyznačuje především „tajemnou strukturou“. Obsahuje energii moudrosti, poezie, věštění a inspirace. Její používání odhání chmury a spánek pod lískou přivádí jasnovidné a významné sny. Bude vám udržovat tělo mladé a stále svěží.

Magické a rituální použití:  Líska se také nazývala „Strom počátku“. Od nepaměti se používá na vyhledávání vodních pramenů, pokladů a velcí mágové s lískovím prutem dokázali ovládat počasí. Kouzelnická hůlka. Líska je zasvěcená Bílé bohyni plodnosti. Říká se, že do lísky nikdy neuhodí blesk, protože podle legendy, pod ní často odpočívala Panna Maria. Posvátný strom druidů. Hůlky z tohoto stromu symbolizují bílou magii a léčení. Pokud jste venku a potřebujete rychlou magickou pomoc, nakreslete kolem sebe lístkovou větví kruh. Abyste získali pomoc nadpřirozených bytostí z rostlin, upevněte lístkové oříšky na provázek a pověste si je doma nebo v místnosti, kde vykonáváte rituály. Vidlicové hůlky (tvar Y), se používají k hledání vody a skrytých pokladů. Otýpkou lískových větviček kolem sebe lze kdykoliv vysvětit nouzový kruh pro magickou sebeobranu – nouzový, ale účinný. Magicky se líska využívá k získání poznání, moudrosti a básnické inspirace.

KADIDLO VĚŠTBY


Recepty

Ořechová tinktura z ořechů

 20 měkkých zelených lískových ořechů rozkrájíme na čtvrtky a zalijeme 1 l žitné tak, aby byla pálenka 3-4 cm nad ořechy. Necháme na slunci nebo na teplém místě 2-14 týdnů. Čím déle stojí, tím je silnější. Přecedíme a užíváme po malých lžičkách. Ředí krev a léčí žaludeční a střevní obtíže.

Ořechová tinktura z oplodí

50g ořešáku oplodí (Grešík), 500ml vodky. Ořešák zalít vodkou (do uzavírací sklenice), dát do tmy nebo pod utěrku a nechat 4 týdny naložené.

Ořechový olej

Na výrobu domácího oleje z ořechů budete potřebovat velké množství zralých jader ořechů. Čím kratší doba od jejich sklizně, tím lépe. Ořechy umelte a drť dejte do vlažné vody na jeden den. Kontrolujte aby ořechy byly stále ponořené ve vodě a voda nevychladla. Pak směs zahřejte na 50 až 60 °C. Přeceďte zahřátý obsah přes jemný cedník. Pevnou hmotu, která zbude pak pomocí lisu ihned vylisujte. Lisování musí být důkladné a rychlé, dokud je vše teplé. Pevnou hmotu můžete znovu zalít teplou vodou a za hodinu postupného zahřívání můžete znovu lisovat. Získanou tekutinu nalijte do skleněné nádoby s úzkým průměrem a dejte vychladit na 2 až 4 °C. Po vyhlazení je možné sejmout pevnou vrchní vrstvu, kterou tvoří domácí ořechový olej. Ořechy obsahují olej, ale z pohledu extrakce, jen v malém množství. Takže na deci oleje budete potřebovat 2 až 3 kila ořechů.

Oříšky v medu

Do zavírací sklenice naskládáme ořechy. Zalijeme medem, aby byly ořechy ponořené. Uzavřeme a necháme pár dní stát. Potom uzobáváme dle chuti nebo dáváme do bábovky, koláčů apod.

Odvar z lískové kůry

Přelijeme 25 g nadrobno nakrájené kůry 1l studené vody a 10 minut vaříme, potom scedíme. Pijeme 2 až 3 šálky denně. Užívá se při chřipce a horečnatých stavech, působí rovněž proti hemoroidům a podporuje srážlivost krve. Odvar lze užívat i zevně. Záněty, omrzliny a ekzémy třeme jemnou látkou namočenou v odvaru, na bradavice přikládáme odvarem nasáklou náplast. Při zvětšených pórech nebo nečisté pleti omýváme obličej vychladlým čajem

Čaj z lískových listů

Zalijeme 25 g lískových listů 1l vroucí vody a 10 až 15 minut vyluhujeme. Pijeme 3 šálky denně, můžeme osladit medem. Čistí krev a pomáhá proti kašli, lze ho použít

Čaj z lískových jehněd

Přelijeme 1 polévkovou lžíci jehněd 200 ml vroucí vody, zakryjeme a 10 minut vyluhujeme. Pijeme 3 šálky denně. Čaj podporuje pocení a čistí krev, proto je vhodný zejména při kašli či zápalu plic. Protože obsahuje látky podporující látkovou výměnu, pomáhá i při hubnutí a poruchách krevního oběhu.

Ořechový sirup

nakrájené zelené slupky ořechů hojně posypeme cukrem. Už druhý den je sirup hotový. Uchováváme v lednici. Velmi účinný lék na průjmy, dokonce i chronické, stejně jako na syndrom špatného střevního vstřebávání a na celiakii u dětí.

Ořechové pesto

1 hrnek bazalky nebo petrželky, 2 lžíce lískových ořechů, opražených nasucho, 2 lžíce strouhaného parmazánu, 1 stroužek česneku, 2 lžíce panenského olivového oleje sůl. Nasekejte v robotu na středně hrubo 1 hrnek bazalky nebo petrželky, 2 lžíce vlašských ořechů, opražených nasucho, 2 lžíce strouhaného parmazánu, 1 stroužek česneku a 2 lžíce panenského olivového oleje. Osolte.

Oříšky v medu

Do zavírací sklenice naskládáme ořechy. Zalijeme medem, aby byly ořechy ponořené. Uzavřeme a necháme pár dní stát. Potom uzobáváme dle chuti nebo dáváme do bábovky, koláčů apod.

Ořechová omáčka

300 - 400g loupaných ořechů, 5 - 8 cibulí 0,5 litrů kuřecího vývaru 100 g másla, 1-2 lžíce mouky, 2 žloutky cca, 7 stroužků česneku, 100 ml vinného octa sůl, bylinky (majoránka, petrželka), koření: 2 - 3 bobkové listy, 5 hřebíčků, 1/2 lžičky skořice, 1/2 lžičky sladké/ostré papriky (lze přidat i šafrán, semínka koriandru nebo mletý pepř). Nejprve nechte na másle zesklovatět drobně nakrájenou cibuli. Pak přidejte česnek, zaprašte moukou, přilijte vývar a povařte. Ve vedlejším hrnci svařte vinný ocet a koření - hřebíček, skořici a bobkový list. Ořechy nastrouhejte a smíchejte s červenou paprikou, majoránkou, petrželkou a žloutky. Ke směsi přidejte ještě aromatizované víno a všechno vlijte do vařícího kuřecího vývaru. To celé už nevařte, jen prohřejte. Omáčka se podává studená a přelévají se jí buď porce masa nebo zelenina jako je například pečený lilek. V Gruzii se tato omáčka podává i s fazolemi nebo třeba s rybou.

Ořechové víno

Zdroj: http://www.bylinkyproradost.cz/orechove-vino/

Ořechové víno v červeném víně

40 ks ořechy zelené, 4800 ml červené víno, 900 g cukr, 1 ks muškátový oříšek nastrouhaný, 1 ks hřebíček, 1 ks vanilkový lusk, 1 l brandy. Do soudku s víkem dáme ořechy, rozkrájené na čtvrtiny, nalijeme víno, přidáme cukr, oříšek a vanilku. Dobře uzavřeme a uložíme na tmavé místo při pokojové teplotě. Necháme 50 dní a každé 2 týdy protřepeme. Otevřeme, přecedíme, smícháme s brandy, nelijeme do láhví, zakorkujeme a necháme dalších asi 6 měsíců na tmavém chladném místě. Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/vin-de-noix-vino-ze-zelenych-orechu-9190

Ořechové víno s medem

20ks zelených ořechů a 10 ořechových listů nakrájet na menší kousky, přilít 400g medu, 10podrcených hřebíčků, 3 celé skořice, pomerančovou kůru, vanilku a zalijte1,5lt červeného vína /kvalitního/. Láhev naplnit až po okraj, aby v ní nebyl vzduch a uzavřít. Uložit do chladu a nechat 6 měsíců. /Občas lahev otočit a obsah promíchat/. Po 6 měsících přeceit a pečlivě uzavřít, víno je dobré, když ho necháte v klidu další rok zrát.

Svatojánské víno

700ml těžkého červeného vína vhodného k archivaci (já používám rulandské modré), 700ml brandy (např. Chenet), 10 zelených ořechů, 5 ořechových listů, 200g bylinkového medu (při nejhorším můžete nahradit cukrem), 1 snítka meduňky, 1 snítka jablečníku, 1 snítka třezalky, 5 větviček tymiánu, 2 snítky heřmánku, 3 velké květy černého bezu, 1 malý svazeček levandule, 1 menší hrst diviznových květů, 5 listů jahodníku lesního, 1 svitek skořice, špetka muškátového oříšku, 5 lusků kardamomu. Do velké zavařovací sklenice, případně soudku s víčkem vložíme ořechy nakrájené na čtvrtky, ořechové listy a koření. Přidáme med a zalijeme alkoholem. Do velkého kusu gázy případně čistého vyžehleného plátýnka vložíme bylinky a pomocí nitky svážeme do uzlíčku. Bylinkový sáček vložíme do směsi a nádobu pečlivě uzavřeme. Hladina alkoholu by měla dosahovat až k okraji sklenice. Pokud by v ní totiž zůstalo příliš mnoho vzduchu, víno by nám překvasilo na ocet. Uložíme na tmavé chladné místo a macerovat. Jednou za týden obsah důkladně protřepeme. Po čtyřech týdnech vyjmeme sáček s bylinkami, dolijeme alkoholem opět až po okraj, zavřeme a necháme pracovat. Jednou za týden pořádně protřepeme. Po šesti měsících vyjmeme ořechy a koření, víno důkladně přefiltrujeme (ideálně pomocí sítka vyloženého gázou a nalahvujeme. Lahve uložíme do sklepa a víno necháme zrát. Pochutnat si na něm můžeme už o příští svatojánské noci, ale znáte to - čím starší, tím lepší. Zdroj: http://www.zivetradice.cz/2017/06/svatojanske-vino.html.

Ořechovka z režné

20 ks zelených nezralých ořechů rozkrájíme na čtvrtky a nasypeme do láhve se širokým hrdlem. Zalijeme 1 litrem režné vodky tak, aby byla asi 5 cm nad ořechy. Dobře uzavřenou láhev postavíme na 2 až 4 týdny na slunné, teplé místo. Pak scedíme do lahví. Podle potřeby užíváme jednu kávovou lžičku. Tato pálenka pročišťuje žaludek, játra a krev, odstraňuje slabost žaludku a hnilobné procesy ve střevech. Kromě toho je vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechovka s kořením

Nasbíráme nezralé zelené ořechy a nakrájíme je na kousky. Přidáme podle chuti hřebíček, vanilku, skořici a kousky oloupaného pomeranče. Směsí naplníme sklenice do dvou třetin a zalijeme po vrch bílým alkoholem. Postavíme na slunné místo a necháme tak 3-4 týdny. Občas sklenicí zatřeseme. Potom scedíme a nápoj osladíme medem. Slijeme do lahví. Užíváme 2x denně 0,5-1 dcl nalačno. Likér zlepšuje trávení a podporuje činnost jater. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechovka rumová

Zelené ořechy s ještě měkkou skořápkou pokrájíme, smícháme s 300 g cukru, 3 ks hřebíčku a kouskem vanilky. Nasypeme do skleněných lahví a zalijeme rumem. Necháme stát v chladu až do změknutí. Potom scedíme a stočíme do lahví. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechové víno

Do 1 l bílého vína namočíme 50 mladých nasekaných ořechových listů a necháme 2-3 týdny louhovat. Občas sklenicí zatřeseme. Poté směs scedíme a užíváme 1-2 stopky denně nalačno. spektrumzdravi.cz

Ořechovka s mandlemi

20 ks mladých zelených ořechů nakrájíme na kousíčky, přidáme hrst nasekaných mandlí a nasypeme do široké sklenice. Zalijeme bílým alkoholem tak, aby hladina alkoholu ořechy přesahovala o 3 - 5 cm. Postavíme na slunné místo a necháme 2-3 týdny louhovat. Poté scedíme a pijeme malou skleničku 1-2 x denně před hlavním jídlem. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechový med

2 hrnky nasekaných ořechů smícháme s 1 hrnkem medu, zakapeme 1 lžičkou citronové šťávy. Promícháme a užíváme denně jednu lžičku. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechový čaj na kašel

12 ořechů roztlučeme a skořápky z nich namočíme do 1/2 l vody. Necháme 12 hodin louhovat. Poté vodu i se skořápkami povaříme a nakonec scedíme. Tento čaj pijeme vlažný několikrát denně, můžeme ho přisladit medem. Čaj rozpouští hleny, účinek je znatelný po 2 dnech. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechovka s malinami

1 kg zelených  ořechů, 1 kg cukru, 1 l vody, kůra z 1 citronu, 1 hrnek malin, asi 1,5 l lihoviny (dle chuti – jak kdo má rád silnou). Ořechy nakrájíme na plátky a nasypeme do skleněné lahve se širokým hrdlem. Přidáme všechny ostatní suroviny a láhev uzavřeme. Postavíme na slunné místo a necháme louhovat 4-6 týdnů. Potom přecedíme a stočíme do lahví. Zdroj: spektrumzdravi.

Ořechové víno proti chudokrevnosti

50-60 g čistých, čerstvě utržených ořechových listů, 700 ml suchého bílého vína. Listy zalijeme bílým vínem a necháme 8-12 dní stát. Přecedíme a pijeme 2 sklenky denně, vždy před obědem a večeří.

Medový koláč s ořechy

ořechy 100 g, máslo 175 g, med 100 g, třtinový cukr 100 g, vejce 3 ks, hladká mouka 225 g, kypřicí prášek 1 lžička, cukr moučka na posypání. Troubu předehřejte na 160 °C. Obdélníkovou zapékací formu 20 x 30 cm či pekáč vyložte pečicím papírem a vsypte na něj ořechy. Zlehka je pražte 5–6 minut v troubě a nasekejte nahrubo. v pánvi rozehřejte máslo, vmíchejte med a cukr a nechte ho zcela rozpustit. Povařte 1 minutu, odstavte a nechte mírně zchladnout. Vejce prošlehejte do pěny a pomocí metličky je rovnoměrně vmíchejte do vlažné medové směsi. Zapracujte ořechy a prosátou mouku s kypřicím práškem. Vlijte do připravené formy či pekáče a pečte 30–40 minut v předehřáté troubě, až povrch zezlátne a zpevní. Je-li těsto upečené, zjistíte testem špejlí. Zapíchněte ji do středu a vytáhněte. Je-li suchá nebo jen s pár vlhkými drobečky, koláč vyjměte a nechte na mřížce vychladnout. Rozkrájejte na čtverečky, hojně pocukrujte a podávejte. Koláč můžete doplnit řeckým jogurtem.

Nepečené ořechové řezy s kokosovým krémem

korpus: 100 g rozinek, 100 g slunečnicového semínka, 100 g  ořechů, 2 lžíce kokosového oleje, 1 banán, 2 lžičky nepraženého kakaa, 1 lžička mleté skořice, kvítky levandule, špetka soli. Rozinky, semínka a ořechy přes noc namočíme do studené vody, druhý den slijeme a osušíme. Vše rozmixujeme spolu s banánem, vmícháme olej, kakao, ochutíme skořicí, kvítky levandule (máme-li) a špetkou soli. Hmotu vmačkáme do formy vyložené pečicím papírem nebo folií. Na korpus naneseme kokosový krém, kokosové lupínky a necháme ztuhnout a vychladit, nejlépe do druhého dne.

krém: 100 g strouhaného kokosu, 2 banány, 2 lžičky nepraženého kakaa, 2 lžíce medu, 3 lžíce kokosového oleje, 2 lžičky chia semínek, kokosové lupínky na posypán. Rozmixujeme kokos s banány, kakaem, medem, kokosovým olejem a chia semínky. Naneseme na korpus, posypeme kokosovými lupínky a necháme vychladit.

Kniha Světla, Magické rostliny/Franklin a Lavender

  zpět na Byliny Merkuru