Logo Magica

Lékořice lysá

Prvek: voda

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Glycyrrhiza glabra

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   slizy, flavonoidy, saponiny, glukoza, kumariny, hořčiny oestrogenické složky

Polarita:  mužská

Božstva: Kálí Má,

Jiné názvy:  lékořina, likořice, osládl, pendrek, sladké dřevo, sladký kořen

Glukos řecky sladký, riza - kořen. Též nazývána skytka. Lékořice je považována za ženskou obdobu kořene žen-šen (podobné složení látek i účinky) žen-šen je více stimulující, lékořice je spíše harmonizující.

Kuchyňské použití: bonbóny, nápoje

Pěstování: Kořen lze zakořenit v dobré písčité hlíně. Dorůstá výšky 1,2 m.

Sběr: Kořen na podzim

Lékařské použití:  Vyčištění plic, zjasnění hlasu. Protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti - záněty plic, astma, peptické vředy. Snižuje žaludeční kyselost, zvyšuje produkci ochranných slizů trávicího ústrojí a respiračních cest, zvyšuje vylučování žluči - podpora jater. Tlumí křeče hladkého svalstva a dýchacího systému. Sráží horečku a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nejčastěji se této byliny užívá ve směsích proti kašli - svoji sladkostí vyrovnává hořkost ostatních přísad - je vhodná pro suchý a dráždivý kašel. Podporuje činnost chemikálií v těle - minerály, vitamíny, hormony, jakékoliv drogy. Ovlivňují funkci nadledvinek, zvyšují vitalitu, obranyschopnost, odolnost proti stresům. Vhodný doplněk hormonální léčby - nepravidelná menstruace, puberta, menopauza, neplodnost, nedonošení plodu.

POZOR :  Delší užívání lékořice může způsobit zvýšení krevního tlaku (hlídat hodnoty !) a nedostatek draslíku (užívat smetanku)
 

Emocionální použití: Lékořice je temným a tajemným kořenem. Je spojován s vášní ve všech jejích podobách (láska, nenávist, žádostivost, pomstychtivost, zuřivost, šílenství zrozené ze sexuálních posedlostí). Bylina působí zejména na způsob projevu základních instinktů. Její síla je magická, ukrytá a těžce přístupná. Lékořice vyvolává rozpolcenost, odděluje mysl od cítění, cítění od fyzické skutečnosti. Působí v oblasti základní čakry, podněcuje energii kundalini, která může být vyvolána externími prožitky a jež dokáže zároveň tvořit i ničit. Lékořice stimuluje využití sexuální síly k tvořivosti a léčení. Užívejte kořen lékořice v případech, kdy jste ovládáni sexuální vášní, nedokážete se zbavit pocitu žárlivosti, nenávisti či chtíče. Lze jej využít i v opačném případě. Žvýkání kořene vyvolává vášeň.

POZOR :
Nepodávat ženám, které jsou plaché, nesmělé či bojácné - bylina může vyvolat velmi silné cítění, může se stát, že tento druh energie nebudou schopny zvládnout.
 

Magické a rituální použití: Rituály ochrany a lásky. Kálí Má byla hinduistická bohyně tvořivosti, ochrany i ničení. Je známá svoji destruktivní schopností, neboť požírala vnitřnosti svého druha Šivy (bývá zobrazována s kobrou kolem pasu, což znázorňuje sílu a vražednost ženského lůna, blízkou spojitost mateřství se smrtí. Tantrismus je systém rituálů a cvičení, které mají sloužit k pohlavnímu sebepoznání. Jde o jakousi sexuální magii, která poskytuje slast, energii i sebekontrolu. Ženy mají více duchovní energie než muži. A proto chce-li muž dosáhnout vyššího duševního potenciálu, může tak učinit pouze spojením se ženou. V učení TAO - čínské větvi tantrismu, se muži učili zadržet ejakulaci, aby nevyčerpávali svoji životní energii a dokázali tak posílit svou slabší povahu jang absorbováním síly jin z ženina orgasmu. Činili tak proto, že si byli vědomi silnější energie žen, kterou by vlastní extází jen umocňovali. Ze dřeva se vyrábějí kouzelné hole.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

 

Recepty

PROTI KAŠLI

20g yzopu, 20g skořice, 20g šalvěje, 20g anýzu a 20g lékořice (možno použít kousek pendreku). Směs vařit ve vodě a pít teplé ráno a večer.

LÉKOŘICOVÉ KAPKY

1 díl podrceného kořene lékořice se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Sirup z lékořice 30g čerstvého kořene dáme do ¼ l červeného vína a 3 dny macerujeme v uzavřené láhvi Potom scedíme, kořem prolisujeme a do získané tekutiny přidáme 250g cukru .Mírně vaříme až do zhoustnutí. Užívá se 4-6 lžiček denně při chorobách močového měchýře a tělesné slabosti

Sirup proti kašli
1,2 l vody; 1 čaj. lžička lněných semínek; 25 g kořene lékořice; 100 g rozinek, 100g cukru, 1 pol. lžíce octa. První 4 složky vaříme tak dlouho, dokud nezískáme obsah 0,9 l. Přidáme cukr a ocet a řádně promícháme. Podáváme před spaním.

Ústní voda
30 g kořene lékořice; 500 ml vody. Kořen zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a vařte 15 minut. Používejte na afty a záněty ústní dutiny.

Směs k urychlení léčby spalniček
4 díly světlice; 4 d. meduňky; 2 d. lékořice; 2 d. květů černého bezu; 1 d. listů violky. Čajovou lžičku směsi vaříme 3 minuty ve třech šálcích vody a poté necháme 10 min stát. Dávkování : 3 x denně jeden šálek čaje

 

Bylinka ve směsích

Předmenstruační syndrom

Zánět kostních kloubů

 


 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

  zpět na Byliny Merkuru