Logo Magica

Kostival

Prvek: ...v

Latinský název: Symphytum officinale

Signatura: Saturn

Hlavní složky: sliz, třísloviny, allantoin, konsolidin, cholin, asparagin, organický vápník a škodlivé pyrolizidinové alkaloidy (rakovinotvorné) - neužívat dlouhodobě a samotný, ale ve směsích.

Polarita: Ženská

Božstva: ...

Indikační skupina: Vulnearium, mucilaginosum, antiflogistikum, sedativum

Jiné názvy: černé koření, černý kořen, chropáč, kazival, kostibal, medunica, mudronice, sladký lupen, svalník, stříbrník, trudovník, kostihoj, kluzký kořen, černá bylina, zběhový traňk, modřínovník, chropáč, oslí ucho

Pěstování:  Statná, vytrvalá bylina až 1 m vysoká, Černý řepovitý uvnitř bělavý oddenek přechází v zemi v silné postranní kořeny. Přímá, nahoře větvená lodyha je drsně chlupatá nahoře a na stranách křídlatá. Listy jsou podlouhlé, kopinaté a zužují se do řapíku. Květy se rozvíjí od června do září a jsou postaveny v úžlabních hroznech. Zvonkovitě válcová koruna je bílá, nažloutlá, růžová nebo fialová, pětizubá. Semeník je čtyřdílný, plod se skládá ze čtyř našek. Jedna trvalka stačí k zakrytí velké plochy, je bez vůně dorůstá do výšky 90 cm.

Sběr:  Kořen se sbírá především na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim v září a v říjnu. Rychle se omyje a rozpůlí, suší na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší než 45 ° C. Droga je bez pachu a je svíravé chuti, poněkud nahořklé. Na průřezu musí být bílá. Někdy se užívá čerstvý kořen.

Jiné použití:  Listy jako krmivo pro zvířata, k přípravě kompostu a tekutého hnojiva a k mulčování rostlin.

Lékařské použití:  Vnitřně při: - tuberkulóze kostí, - pohmožděninách, podporuje hojivé procesy zevně špatně hojících se ran. - při kašli, bronchitidě, zahlenění dýchacích cest - proti kašli, podporuje vykašlávání, při nemocech plic. - bolesti na prsou, - žaludečních vředech i při těžších nemocech krvácení a křečích žaludku - ochraňuje sliznice, při žaludečních vředech, po poleptání či popálení sliznic, při atrofii sliznic v geriatrii, peptický vřed. - dvanácterníkových vředech, - při zánětu pohrudnice, - průjmu, - poruchách trávicích orgánů, - úplavici, - zánět svalů, šlachových pouzder, kožní záněty, vředy, hemoroidy, bércové vředy, křečové žíly. - při paradentóze k potírání dásní. - nemocech ledvinových, zánět močových cest. - zlomeninách - podporuje hojivé procesy, podporou tvorby kalusu napomáhá hojení zlomenin. Pijeme přes den 2 - 4 šálky po doušcích nejdéle však 3 týdny.

Zevně k obkladům na rány, vředy a zanícené žlázy. Obklady z čerstvého kořene při dně, revmatismu a neuralgiích

Nedoporučuje se dlouhodobé vnitřní podávání nebo podávání větších dávek, vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů, které mají údajně hepatotoxické a kancerogenní účinky. Doba léčby může být nepřerušena maximálně 3 týdny.

Emocionální použití:  Kostival působí v oblasti základní čakry, v místě, kde se ukládá energie, kde je uchováván potenciál. Ve spojení se Saturnem, prvkem země a základní čakrou, působí zejména na lidi, kteří si nevědí rady se strukturou a formováním svého života. Kteří si potřebují vytvořit základnu, od níž by se mohli odrazit. Kostival nám může pomoci nalézt smysl a řád dnešní doby. Jakožto účinný prostředek na rány léčí kostival také emocionální traumata, zejména převládají-li pocity ztracenosti a beznaděje. Kostival poskytne uklidňující a ochrannou vrstvu, dokud se postižená osoba nevyléčí. Je vhodný například tam, kde jedinci hrozila smrt nebo nebezpečné zranění. Pomalu obnovuje životní vitalitu a navrací zpět do reality. Pijte čaj z kostivalu hned po probuzení. V léčbě pokračujte dle potřeby.

Magické a rituální použití:   Bezpečnost během cest, peníze. Přidává se do zavazadel - ochrana před ztrátou či ukradením. Rituál síly a moudrosti, přerušení vztahů k jiné osobě, k posílení vlastního já, prohlubování stavu transu, koncentrace a vizualizace. Abyste si pojistili svá zavazadla na cestách, vložte do každého z nich kousek kořene kostivalu.

Kostival, známý jako Hecubiny zvonky, se užíval při rituálech spojených se zatměním Měsíce, při rituálech síly a moudrosti, tam kde mělo dojít k odtržení současnosti od minulosti, k přerušení vztahů k jiné osobě, k posílení vlastního sebevědomí. Má moc nejen ničit, ale i stavět. Smíchán s černobýlem prohlubuje stavy transu, koncentraci a vizualizaci. Zajišťoval bezpečné cestování - přidaný do zavazadel zabraňoval jejich ukradení.


Recepty

Kostivalové kapky

1 díl kostivalu se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Esence z kostivalu

Kořeny kostivalu dobře umyjeme a kartáčkem očistíme. Drobně je pokrájíme nebo nastrouháme na struhadle a dáme do láhve, zalijeme Alpou/alkoholem a necháme dva týdny odstát na teplém místě. Užíváme na krevní výron a k ošetření ran (před použitím natřeme poraněné místo třezalkovým nebo heřmánkovým olejem), na podlitiny a pohmožděniny (přikládáme obklady), k léčbě artritidy (pravidelně potírat, zmírńuje bolesti), k léčbě deformace kloubů (denně potíráme klouby), na dásně pro upevnění zubů.

Mast z čerstvých kořenů kostivalu

Rozehřejeme 250g čistého vepřového sádla a vsypeme do něj 6 kořenů kostivalu, jež předtím důkladně umyjeme a drobně pokrájíme. Necháme krátce vzkypět a odstavíme. Přikrytou nádobu s mastí necháme přes noc vychladnout. Potom mírně ohřejeme, aby byla mast dostatečně tekutá a dala se přefiltrovat. Filtrujeme přes čisté lněné plátno. Zbytky kořenů důkladně vymačkáme. Do masti přidáme trochu včelího vosku a plníme do kelímků. Necháme vychladnout a uložíme do chladničky. Užíváme na kuří oka a pohmožděniny...

Mast z prášku kořene kostivalu

1 KL práškovaného kořene rozetřeme se 3 lžícemi sádla nebo borové masti. Přidáme trochu rozehřátého včelího vosku. Zevně k potírání postižených míst, ke zmírnění bolestí.

Mast na podporu funkce pohybové soustavy

10g kostivalu kořen a 10g mochny nátržník kořen vložíme do 250g na vodní lázni rozehřátého nesoleného sádla a necháme přes noc přikryté ležet. Druhý den vše rozehřejeme na vodní lázni, scedíme přes gázu a zbytek vymačkáme. Přidáme trochu včelího vosku. Naplníme kelímky a uložíme do chladničky. Potíráme bolestivá místa a teple převážeme. Používáme ve všech případech pohybových potíží, zvláště tam, kde je bolest lokalizována v menších plochách.
Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Kostivalové regenerační mazání

Nejprve připravíme tinkturu: 30g třezalky, 30g květů kaštanu koňského, 30g kokošky pastuší tobolky a 30g květů bezu černého naložíme do lihu tak, aby byliny byly ponořené. Necháme 14 dní macerovat. Čerstvý strouhaný kořen kostivalu vaříme 1 hod v přiměřeném množství vody. Vychladlý, přecezený odvar smícháme s tinkturou. Poté si uvaříe silnější odvar, který použijeme jako oblkady. Při chronických potížích velmi pomáhá, kůra trvá 4-8 týdnů. Na noc dáme obklad z odvaru kostivalu a ráno vetřeme tinkturu.
Zdroj: Ida Rystonová: Byliny a jejich lidové názvy

Anýzová mast

Smícháme za tepla včelí vosk, bambucké máslo, tinkturu z kostivalu, anýzový a fenyklový éterický olej, vitamin E. Dáme do kelímku nebo tmavé skleničky s širokým hrdlem a uzavřeme do nádobky a uložíme v temnu a chladu. Používáme na svalové poranění nebo únavu, na lepší prokrvení pokožky a na revmatické bolesti.

Víno z kořene kostivalu

2-5 čerstvých a umytých kořenů nadrobno nařezaných macerujeme 6 týdnů v litru přírodního bílého vína. Je to vynikající lék při chorobách plic.

Prášek z kořene kostivalu

Sušený kořen podrtíme, pomeleme na jemno a prosijeme přes sítko do tmavé skleničky. Užíváme 4x denně na špičku nože, nebo 1PL rozmícháme ve smetaně 1x denně, pro podporu hojení zlomenin, i stagnujících.

Kašovitý kostivalový obklad

Strouhaný čerstvý kořen naneseme na gázu, upevníme obvazem a necháme několik hodin (nebo přes noc působit). Pokud máme jen sušený, rozdrtíme jej na prášek a smícháme s malým množstvím horké vody a několika kapkami oleje. Užíváme při všech bolestech kostí, šlach a svalů, svalových úponů, pohmožděninách, zánětech, neuralgiích, ale i při potížích s ploténkami a poškození páteře. Vyléčí i "tenisový loket" nebo rameno, když nemůžeme zvednout ruku. Všechny klouby po kostivalovém obkladu rychle regenerují.
Zdroj: Ida Rystonová: Byliny a jejich lidové názvy

Obklad na zánětlivá kožní onemocnění

Smícháme kostival kořen 50g a mochna nátržník kořen 50g. 2 PL směsi přelijeme šálkem vroucí vody a louhujeme 20 min pod pokličkou. Používáme k obkladům a omývání, též u pohmožděnin a podlitin
Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj na žaludeční vředy

Smícháme Kostival kořen 100g, Měsíček 50g, Truskavec (Rdesno ptačí) 50g. 2 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody. Louhujeme 5-7 min. Používáme k obkladům a omývání, též u pohmožděnin a podlitin.

Prohlubování stavu transu, koncentrace a vizualizace

Kostival lékařský smíchaný s černobýlem ve formě čaje či kakdidla

http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/kulinarske-recepty-s-bylinkami/1265-tempura-z-kostivalu-recept-postup-navod-priprava-suroviny-ingredience Kostivalové tuiles Zdroj: Divoká kuchařka Tuile je francouzské slovo označující dlaždici. V gastronomii se tak označuje tenká, křupavá oplatka, kterou se zdobí jídla. Tuiles v tomto receptu jsou z listů kostivalu lékařského Symphytum officinale. kostival lékařský - Symphytum officinale 50 g strouhaného parmezánu 50 g jemně strouhaného ementálu (v originále sýr gruyère) 2 lžíce sezamu 1 lžička sladké papriky 1 lžička pálivé papriky pouze mladé listy kostivalu lékařského Symphytum officinale, velikosti dlaně nebo menší V misce smícháme všechny přísady. Na plech dáme listy kostivalu, na každý rozprostřeme lžičkou směs a pečeme v předehřáté troubě na 200 0C dokřupava, asi 10 minut. Můžeme použít pečící papír, ale není to nutné. Dole si můžete kliknout na graf, jak tyto tuiles chutnaly na ochutnávce v Příboře. Zejména děti nám je ujídaly před očima. Podobný úspěch měly i na další ochutnávce v Kopřivnici, kdy je účastníci přejmenovali na malou kostivalovou pizzu. Totéž můžete provozovat s listy brutnáku a křenu. Na vaření používáme pouze mladé listy kostivalu, které mají většinou nulový obsah pyrolizidinových alkaloidů. Použití starších listů je možné výjimečně. Pyrolizidinové alkaloidy, které obsahuje zejména kořen kostivalu, ale v menších množstvích i starší listy, mohou při časté konzumaci poškozovat játra. Nevyděste se prosím příliš, pyrolizidinové alkaloidy jsou obsaženy v malých množstvích i v medu. Kostival v těstíčku 3x jinak Pivní těstíčko Jamieho Oliviera 75 g hladké mouky 95 ml vychlazeného piva 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva Rozšleháme mouku s pivem a práškem do pečiva na lesklé těsto. Hustota by měla být asi taková, jakou má napůl ušlehaná šlehačka, aby těstíčko drželo. Sýrové s vínem 80 g najemno nastrouhaného tvrdého sýra (např. tvrdý eidam nebo ementál) 80 g hladké mouky 50 ml bílého vína 1 vejce Vejce rozšleháme s vínem a zašleháme napřed mouku a poté sýr. Kečupové 40 g jemné strouhanky 40 g hladké mouky 20 g kečupu 1 vejce Našleháme vejce, přidáme kečup, dobře rozmícháme a přidáme strouhanku s moukou. Vyšleháme do hladka. Zdroj: Divoká kuchařka/Paukertová

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

  zpět na Byliny Měsíce