Logo Magica

Kopretina

Prvek: Voda

Vlastnosti: Ochlazující a zvlhčující

Latinský název: Leucanthemum Mill.

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: sacharid inulin, triterpeny, silice (pine, bornylacetát), látky označované jako seskviterpenové laktony, oyrethrin, třísloviny, flavonoidy

Polarita: ženská

Božstva: Thor, Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Jupiter (římský nejvyšší bůh), Zeus (nejvyšší bůh)

Jiné názvy: rmenec, husička, slunéčko, čáp, svatojánské kvítko

Ve starém Řecku byla kopretina zasvěcena bohyni Afroditě, v křesťanství Panně Marii, jejíž slzy symbolizuje. Od pradávna je používána jako orákulum lásky. Lístky květu se jeden po druhém odtrhávají, aby byla zodpovězena věčná otázka: " Má mě rád, nemá mě rád.." Kytice kopretin přináší do domu harmonii, jas a radost.Používají se jako léčivky, potraviny, pícniny, okrasné květiny. Jsou významnou skupinou medonosných rostlin.

Pěstování:  Na našem území se přirozeně vyskytují tři druhy kopretin. Nejrozšířenější je víceletá kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum) rostoucí nejčastěji na loukách, v příkopech a na náspech od nížin až do horských poloh. Na mezofilních loukách často vytváří rozsáhlé porosty a její výskyt má mnohdy až plevelný charakter. Dalším druhem, který má těžiště výskytu v nejteplejších částech naší republiky, je diploidní kopretina bílá (L. vulgare). Jedná se o dvou až čtyřletý druh vyskytující se původně zejména v nivách velkých řek (například v Pomoraví a v Podyjí). Posledním původním druhem je hexaploidní kopretina panonská (L. margaritae), jejíž rozšíření je omezeno na několik oblastí v sz. Čechách a na jižní a střední Moravu.  Kopretiny dosahují zpravidla výšky 30 až 80 cm. Vyznačují se rozvětvenými podzemními oddenky (rhizomy) a silnými adventivními kořeny. Kořeny kopretin jsou schopny vytvářet symbiózu s endofytními houbami, které po odstranění kopretin setrvávají v půdě a mohou poškozovat následně pěstované plodiny. Kopretina se rozmnožuje převážně generativně prostřednictvím nažek schopných vytvářet dlouhodobou semennou banku. Kopretina nejlépe klíčí při relativní vlhkosti půdy 60%. Jakmile relativní vlhkost půdy dosahuje nad 75% snižuje se klíčivost nažek na polovinu a méně. V létě převažuje vegetativní (klonální) rozmnožování pomocí vytrvalých oddenků. Kopretiny se dále vyznačují nízkým obsahem živin a rychlou lignifikací. Při jejich vyšším zastoupení v přijímané píci ztrácí kravské mléko dokonce svou charakteristickou chuť.

Sběr:  Sbírá se kvetoucí nať.

Lékařské použití:  Kopretina se odedávna využívala v lidovém léčitelství, jako lék proti dávivému kašli a astmatu. V dnešní době se z ní vyrábí různé esence, katary a sirupy. Používáme proti horečce,rozšiřuje cévy. Zmírňuje různé bolesti, působí protirevmaticky. Nejvýznamnější je však její antimigrenózní účinek. Výborně se také osvědčila při menstruačních bolestech. Z drogy můžeme připravit nálev, který pijeme 3-5x denně 1 šálek. Nebo tinkturu, kterou užíváme při nástupu migrény 5-10 kapek každou půl hodinu. Obsahuje Partenolid -látku, která ničí kmenové buňky leukemie. Informoval o tom americký internetový časopis Science Daily. Pomádá při nervovém rozrušení. Z květů se připravuje tonizující nápoj k omezení nočního pocení.Doporučuje se při migréně, protože snižuje bolest a rozšiřuje cévy. Podporuje žaludeční aktivity a protirevmatické působení. Užívá se proti závrati, při ušních šelestech, teplotách, bolestech zubů či žaludečních potížích.

POZOR: Výtažek z kopretiny řimbaby nesmí užívat těhotné ženy (působí na dělohu). U citlivých jedinců může vyvolat tvorbu vyrážky na ústech při přímé konzumaci. Dále jsou jako nežádoucí účinky uváděny suchý a bolestivý jazyk, ztráta chuti, nepříjemná hořkost v ústech, bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení.

Emocionální použití  Když přemýšlíme o mnoha věcech najednou nebo se soustředíme na dílčí otázky. Z různých částí dá dohromady jednotný celek a obecnější rozhled. Roztěkanost, přílišná analytičnost a zapojení intelektu. Syntéza, hlubší pohled, perspektiva, jednota.

Magické a rituální použití:   Cestovatelé ji nosí při sobě jako ochranu proti nemoci i nebo proti nehodě na cestě. Při rituálech věštění. Lístky květů se dávají do rituálních kadidel při invokaci božstev spojených s kopretinou. Důležitou součástí kadidel ryze ženských rituálů. Koupel, čaj a kadidlo při blížící se menopauze. Přechod z plodných let do věku moudrosti.


Recepty

KOPRETINOVÉ KAPKY

1 díl kopretinových květů se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.


 Kniha Světla Bohyně, priroda.cz,  abracadabra.cz

  zpět na Byliny Měsíce