Logo Magica

Kontryhel

Latinský název:   P

Signatura:  Venuše

Hlavní složky:  a

Polarita: Ž

Živel: Z

Božstva:

Kuchyňské použití: L

Jiné použití: L

Jiné názvy: ba

Botanický popis: L

Pěstování:  n

Sběr: Doba sběru listů před květem od dubna do května. Sběr i sušení musí být precizní, protože jitrocel by mohl ztratit své cenné účinky Zapařené listy černají. Sušení jitrocele by mělo proběhnout co nejrychleji, s rostlinkou nijak nemanipulujeme, neprotřepáváme apod. usušenou bylinku volně naskládáme do nádoby, přičemž bylinka musí mít dostatek místa, takže ji tam netlačíme.

Lékařské použití: Jit

Emocionální použití:  Jit

Magické a rituální použití:  

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

  

Recepty

Rituál plodnosti Héra

Héra je ochránkyně rodiček. Po dobu dvou měsíců pijte každý den jeden šálek čaje z kontryhele. Vyhněte se jakémukoliv alkoholu. Pijte značné množství vody. V době plodných dnů po očistě zapalte večer bílou svíci a nechejte ať měsíční paprsky prostoupí celým Vaším tělem. Zkuste si představit, že jste naplněna jeho stříbrnou září od hlavy až k patě. Koupejte se v jeho plodné energii. Vyberte si symbol své plodnosti a soustřeďte se na něj, pozorujte jej jak se probouzí a je schopný života.
Apelujte na mateřskou stránku bohyně plodnosti:
    Matko, volám Tě nyní, přijď,
    přijď a přines sebou ducha mého dítěte,
    splň mé přání,
    a já jej zasvětím Bohyni Moudrosti.

Alchemilla vulgaris
Signatura: Venuše
Hlavní složky: třísloviny, kys. salicylová, flavonoidy, hořčiny, vitamín C, sliz, škrob
Polarita:
Živel:
Božstva:
Vlastnosti:
Kuchyňské použití:
Kontryhel obecný je souborný název pro několik desítek velmi podobných a systematicky často i problematických druhů, z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený – Alchemilla xantochlora. Je to vytrvalá bylina s ochlupeným a rozvětveným oddenkem, který dosahuje výšky až 0,30 metrů. Spodní listy jsou dlaňovitě devítilaločné s dlouhými řapíky, horní listy jsou na krátkém řapíku anebo přisedlé. Květy jsou žlutozelené, drobné, se čtyřmi tyčinkami a nacházejí se na vrcholu stonku v malých, okolíkům podobných soukvětích. Plod je nažka zavřená v květním lůžku. Kontryhel kvete vytrvale od května do září.
Jiné názvy: Husí nožka, alchemilka, rosička
Pěstování: Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himalájí, na severu do Grónska. U nás je velmi hojně rozšířena od nížin do hor na vlhkých loukách, prameništích, podél potoků a řek, ve vlhkých lesích a všude tam, kde je vlhké prostředí.
Sběr: Nať a kořen kontryhele. Celou rostlinu i s kořeny sbíráme v době květu (květen-září). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená droga má hořce štiplavou chuť a nevoní. Stonek je zelený a kořeny tmavě hnědé. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě.
Doporučené kombinace:

Lékařské použití: Účinek drogy je především adstringentní (stahující) a hemostiptický (zastavující krvácení). Předepisuje se při onemocněních ženských pohlavních orgánů – silná menstruace a zhoršená funkce vaječníků, zánětlivá onemocnění pochvy, výtok a při hemoroidech. Droga má i mírný spazmolytický a močopudný účinek při onemocněních trávicích orgánů, žlučníkové dyskinéze, písku v ledvinách a žlučníku. Zevně se používá ve formě obkladů na špatně se hojící rány, vředy a při revmatizmu. Odvar kontryhelu se používá při rýmě a krvácení z nosu. Lidové léčitelství doporučuje drogu na otoky, při bolestech hlavy, hnisavých zánětech aj.

Emocionální použití: ...

Magické a rituální použití: ...

Kontryhel  pochází z arabštiny a znamená "malý alchymista". Kontryhel je magická rostlina s velkými typickými listy. Nejčastěji ho lze najít na louce. Kontryhel po ránu vylučuje šťávu, která usedá na listy v podobě kapek. Dnes se tato bylina používá k přípravě nejrůznějších elixírů, využívají se přitom nejrůznější části rostliny. Kontryhel prý dodává energii a sílu, posiluje mysl a odvahu, pomáhá nalézat nové nápady.


...

 

Rituál kontryhelový -  důležitá rozhodnutí, přetržení vzpomínek na minulost, jasné vidění a předvídání, posiluje u žen odvahu, překonání bolesti a zoufalství při úmrtí blízké osoby zejména dítěte. Pro ženy zneužité muži. (sakrální čakra). Jednu velkou polévkovou lžíci kontryhelu žlutozeleného vložte do plátěného pytlíčku a ponořte jej do koupele v níž setrvejte 10-15 min. Každý večer použijte suš.  byliny jako kadidla nebo jím posypejte  rozpálenou plotnu. Na chvíli se posaďte (10 minut) a přemýšlejte nad činností, kterou by jste chtěli rozvíjet. Nebojte se trošku si zasnít. Jak by se změnil Váš život atd. Zaznamenávejte si myšlenky.

Cysta, cysty vaječníku

Na cysty vaječníku se užívá čajová směs kontryhel 4 díly, gotukola 2 díly, měsíček 2 díly, sporýš 1 díl a mateřídouška 1 díl. 1 čajová lžička se luhuje 10 minut a to 4x denně.

 

Bylinka ve směsích

Čaj na podporu otěhotnění 2

 

  zpět na Byliny Venuše