Logo Magica

Kokoška pastuší tobolka

Prvek: ...

Latinský název: Capsella-Bursa pastoris

Signatura: Saturn

Hlavní složky: Tyramin, histamin, betain, cholin, acetylcholin, flavonoidy, saponiny, síra, třísloviny, minerální látky. Gynekologikum, hemostatikum, urologikum, vulnearium.

Polarita: ...

Božstva: ...

Vlastnosti: studené a suché, svrašťující a stahující.

Kuchyňské použití: Semena se kdysi mlela a používala jako hořčice. Zelené listy kokošky ochutí peprnou chutí kysané zelí. Listy a semena se používají do zeleninových polévek. Kořeny můžeme jíst samostatně brzy z jara i syrové. Lístky a květenství můžeme pro jejich palčivou příchuť přidat do salátů z jarních bylin, hodí se například k listům pampelišky, kozlíčku nebo lebedy.

Jiné názvy: kapsička, babí kapsa, bětuška, bída, bylina lítosti, chudá běta, žebrácká kabelka, kaška, kolduška, krvavá bylina, lékárna chudých, lopata, mošna, penízek, slouhovo thé, srdíčka, suchá běta, holá káča

Doporučené kombinace: Samostatné užití Kokošky je příliš razantní, lepší je kombinace do směsí s podílem max. 40%. Rdesno ptačí, jehlice, tymián.

Za první i druhé světové války se semena používala jako prostředek podporující srážení krve. Používala se jako náhražka tehdy běžně používané paličkovice nachové (Claviceps purpurea).

Pěstování: Vyskytuje se na světlých rumištích, polích, zahradách, cestách. Jen zřídka je nutné vlastní pěstování, lze ji však vysévat na jaře přímo na místo do úrodné půdy.

Sběr: Sbírá se nať (Herba bursae pastoris). Nať se sbírá na počátku květu od března do listopadu seřezáváním celých rostlin. Také se sbírají další jedlé části - květenství, mladé listy z listové růžice a kořeny. Musí se důkladně očistit a vytřídit, vyloučit rostliny přestárlé s množstvím vyvinutých plodů a rostliny napadené chorobami. Suší se v tenké vrstvě ve stínu za dobrého větrání a občasného obracení. Při umělém sušení nemá teplota přestoupit 40°C. Správně usušená droga trávovitě voní a má nahořklou chuť. Při dobrém uložení ji lze používat až 2 roky.

Lékařské použití:  Zastavuje vnější i vnitřní krvácení. V gynekologii se používá pro hemostatické působení při děložním krvácení a silné menstruaci, zvyšuje tonus dělohy a ostatních orgánů v malé pánvi. Také při bílém výtoku poševním. V urologii se užívá při potížích s močením a ledvinovém písku. Zevně posiluje ochabující svaly, poranění, pohmožděniny, zánět šlach.

Nedoporučuje se proto pro dlouhodobé podávání. Při nadměrné konzumaci může dojít k otravě, která se projevuje ochrnutím centrální nervové soustavy. Nekonzumujeme tobolky ve velkém množství, mohou se tvořit krevní sraženiny. Kokoška vyvolává zvýšení stahů dělohy, proto by jí neměly nikdy konzumovat těhotné ženy.

Emocionální použití:  Kokoška pastuší tobolka je bylinou solárního plexu, jež poskytuje sílu a stabilizuje, neboť využívá elementu země. Používejte v případech, kdy tato oblast je příliš otevřená a zaplňována nadměrným množstvím dojmů, vjemů, pocitů, takže jedinec pak ztrácí schopnost koncentrace a soudu. Kokoška rozvíjí pevnou vůli, podporuje vytváření jasných, vyhraněných a přesných názorů, takže umožňuje zejména ženám snadněji prosazovat vlastní zájmy a podléhat méně svému okolí. Ženám, které jsou přecitlivělé a příliš poddajné, poskytne kokoška duševní sílu.

Magické a rituální použití:  Podobně jako kostival proniká i kokoška do hloubky, do nitra člověka. Podporuje věštecké schopnosti, umožňuje uživateli postihnout jádro věci. Je spojována s bohyní Hekaté a svátkem Samhain, podporuje navázání kontaktů s jinými světy, se zemřelými, s kouzelníky a vyhledává záhady, skryté za závojem iluzí.


Recepty

0,5 l slabého čaje či 1 šálek silného čaje denně - je max. dávka a pít zásadně po doušcích!!!!

Věštění při Samhainu

Při úplňku Samhainu, což je nejbližší úplněk k 31. Říjnu, se odeberte na odlehlé místo. Představte si trojúhelník bílého světla a sedněte si doprostřed něj. Každý z rohů trojúhelníku představuje jednu tvář trojí podoby bohyň - dívčí, mateřskou a stařeckou. Na rozpálené dřevěné uhlí nasypte sušenou kokošku a černobýl. Do keramické mísy nalijte čistou pramenitou vodu a postavte ji tak, aby se v její hladině odrážel úplněk Měsíc. Nechte vodu, aby se uklidnila. Proste, aby víra, odvaha, moudrost a jasnozřivost byly s vámi, a vzývejte Hekaté, matku stínů, aby poodhrnula roušku iluzí a nechala vás vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Až spatříte vše, co jste chtěli vidět, poděkujte bohyním a nabídněte jim vodu, jako úlitbu za Jejich moudrost. Představte si, jak se trojúhelník, v němž se nacházíte, rozpouští. Zahlaďte všechny stopy, které po vás zbyly, a odejděte aniž byste se ohlédly zpět.

Tinktura z kokošky

Čerstvě nasbíranou kokošku (100g) nakrájíme najemno a vložíme do láhve a zalijeme 500 ml 40% pálenkou a necháme 2-3 týdny na teplém místě (na slunci) macerovat za občasného protřepání. Přefiltrujeme. Užíváme vnitřně 10 kapek do vody několikrát denně, zevně vtíráme do bolavých míst nebo vmasírujeme do spánků. Při chřadnutí svalu esencí potíráme postižené místo. Při velmi silné menstruaci s užíváním kapek začneme 14 dní před začátkem menstruace a skončíme poslední den menstruace, užíváme 3 x denně 15 kapek. Další kůru 4 dní před začátkem menstruace a skončíme poslední den menstruace. Poté vynecháme 2 měsíce a potom opět dvouměsíční kůru zopakujeme.

Titura z kokošky, třezalky, řebříčku a mateřidoušky

Květy těchto bylinek vložíme do láhve se širokým hrdlem a zalijeme pálenkou 40%. Dáme na teplé místo macerovat na 2-3 týdny za občasného protřepání. Scedíme. Touto esencí potíráme ochrnutá místa několikrát denně.

Kokošková tinktura pro nadhled

Po 1 KL mateřídoušky, levandule, meduňky, kozlíku - kořen, anděliky - kořen a kokošky vložíme do láhve se širokým hrdlem a zalijeme pálenkou 40%. Dáme na teplé místo macerovat na 2-3 týdny za občasného protřepání. Scedíme. Užíváme při psychické zátěži.

Tinktura při léčbě cukrovky

Po 1 KL borůvka list, hluchavka květ, měsíček květ, fazol plod, jestřabina lékařská nať, lopuch kořen, svízel nať, pýr plazivý a kokoška vložíme do láhve se širokým hrdlem a zalijeme pálenkou 40%. Dáme na teplé místo macerovat na 2-3 týdny za občasného protřepání. Scedíme.

Znovuzrození při očistné kúře žláz s vnitřní sekrecí

Po 1 KL plodu rakytníku, natě šalvěje, chaluhy bublinaté, květu divizny, břízy, rozmarýny, listu podbělu a kokošky vložíme do láhve se širokým hrdlem a zalijeme pálenkou 40%. Dáme na teplé místo macerovat na 2-3 týdny za občasného protřepání. Scedíme.

Kokoškové víno

125g nasekané čerstvé natě bez plodů dáme do láhve bílého vína a uložíme na teplé a tmavé místo, necháme louhovat 7 dní, pak přecedíme a nať dovymačkáme, víno skladujeme v čisté láhvi a užíváme každou hodinu jednu polévkovou lžíci, užíváme maximálně týden

Kokoškový prášek

Suchou drogu jemně rozdrtíme na prášek, přesijeme přes hustější sítko. Užíváme 3x denně na špičku kulatého nože. Drcený prášek ze sušené kokošky se uplatní i jako zásyp, který zaceluje krvácející kožní rány

Kokošková APLA

3 lžíce natě přelijeme 1/4 l Alpy a dobře uzavřeme ve skleněné nádobě. Sklenici denně protřepeme a po 10 dnech slijeme. Výtažkem lehce masírujeme dětem bříško v oblasti močového měchýře nebo potíráme bolestivé svaly.

Kokoškový odvar

1 KL zalijeme šálkem studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat. Jako hemostatikum 1-2 PL několikrát denně.

Krvácení z nosu

Z nati vymačkáme šťávu na dámský tampon, který vsuneme do nosu. Doporučujeme MINItampony pro dívky.

Čerstvá šťáva proti průjmu

Z čerstvé natě se vytlačí šťáva, které se užívá 5x denně 1 KL.

Kokoškový čaj

2 KL drogy zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Užíváme každý druhý den 2 šálky denně.

Silný kokoškový čaj na prudký žaludeční katar

10g sušené natě na půl litru vody. Vaří se asi 5 minut, přecedí a během dne po lžících užívá.

Krvácení při přechodu

Hrst mladé natě se vaří ve 700 ml vody tak dlouho dokud se nesvaří na 500 ml. Přecedí se do termosky a užívá 2x denně polovina obsahu.

Kokoškové bílé víno pro třetí období

125g čerstvé natě bez plodů vsypeme do 0,7 l bílého vína, necháme vyluhovat na teplém a tmavém místě 7 - 10 dnů. Přecedíme, nať vymačkáme, přefiltrujeme. Užíváme dle potřeby každou hodinu 1 PL vína při příliš silné nebo protahované menstruaci. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Kokoškové červené víno k léčbě hemeroidů

při krvácejících hemoroidech se doporučuje, aby se 10g sušené natě pastuší tobolky svařilo v necelém půl litru suchého červeného vína a tento odvar během dne vypil. Odvar vinný lze nahradit také tak, že se do červeného vína nasype jedna kávová lžička sušené natě na prášek roztlučená v hmoždíři.

Předmensturační a menstruační potíže

Smícháme Řebříček nať 25g, Kontryhel nať 25g, Chmel šištice 15g, Meduňka nať 15g, Měsíček květ 10g, Kokoška nať 10g. 2 KL směsi zalijeme 200 ml vroucí vody. Pít začneme 3-4 dny před menstruací. V době menstruace pijeme čaj z meduňky. Zdroj: M.Mičánková, J.Lejnar: Léčivé rostliny III

Močopudná směs

Smícháme 30g medvědice, 10g kokošky a 15g březového listu. 3 PL směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, povaříme 5 min a scedíme do termosky. Užíváme 3x denně 1/3 obsahu.

Vylučování ledvinového písku

Smícháme Kokoška nať 1 díl, Řeřícha nať 1 díl, Rdesno ptačí nať 1 díl, Jehlice kořen 1 díl, Tymián nať 1 díl. 1 KL směsi vaříme 1 minutu v šálku vody, necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 4x denně, z toho alespoň jednou v horké lázni. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Regulace krevního tlaku

1 KL natě kokošky p. t. přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 5 min louhovat, scedíme a pijeme denně jeden šálek čaje ve stejný denní čas, kokoška reguluje krevní oběh, proto je možné ji podávat i při vysokém krevním tlaku.

Čaj proti kožní plísni

Smícháme Kokoška nať 10g, Heřmánek květ 10g, Truskavec nať 10g, Lopuch kořen 10g, Řebříček nať 10g, Přeslička 10g, Šalvěj list 5g. 1 KL směsi dáme do šálku vařící vody, vaříme 3 minuty a scedíme. Užíváme 3 šálky denně. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Žaludeční vředy, záněty žaludeční sliznice, vředy dvanácterníku

Smícháme 80g lněných semen, 25g divizny, 25g kořenů slézu, 50g kokošky pastuší tobolky a 15g mochny. Na denní dávku 2 PL směsi se spaříme 500 ml vroucí vody, 10 min necháme vyluhovat a pak scedíme do termosky. Užíváme 15 min před jídlem po doušcích pár lžic teplého čaje.

Krvácení z plic

Smícháme po 1 PL nati kokošky, nati truskavce, nati jmelí, kořene nátržníku. Přelijeme 2 KL směsi šálkem vroucí vody. Užíváme 3x denně.

Chrlení krve

Smícháme 3 PL nati kokošky, 2 Pl listu jitrocele, 2 PL kořene kostivalu, 2 PL nati popence a 1 PL listu kopřivy. Přelijeme 3 PL směsi 3 šálky vroucí vody. Nechá se zcela vychladnout. Scedíme, pije se studený po celý den v hodinových intervalech 3 PL čaje.

Chrlení krve (krvácení ze žaludku)

Smícháme Kokoška 20g, Řebříček 20g, Vrbová kůra 20g a Nátržník 20g. 1 čajová lžíce této směsi se přelije 1/4 l vařící vody, nechá se 10 min. ustát, scedí se a pije se studený nebo zmražený v ledových kouscích se cucá.

Krvácení z ledvin

Smícháme 5 PL nati kokošky a 5 PL nati přesličky. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody, necháme vylouhovat, scedíme. Užíváme 3x denně.

Krvácení ze střeva

Smícháme Přeslička 25g, Řebříček 25g, Kokoška 25g a Nátržník 25g. 1 KL směsi se spaří 1/4 l vařící vody, nechá se 10 min. ustát, scedí se a pije se 3x denně po 1 šálku. Diagnosa musí však být stanovena vždy lékařem!!

Krvácení z nosu, střev, žaludku, plic, ledvin

6 lžiček (15 g) sušené řezané natě kokošky pastuší tobolky dáme do dvou sklenic studené vody a necháme 8 hodin vyluhovat. Tuto dávku vypijeme během dne. Zevně se tento macerát užívá k obkladům a omývání.

Silná menstruace

Smícháme 5 PL nati kokošky, 5 PL nati přesličky a 5 PL květu jetele. Odvar. 2 lžičky směsi na 1 šálek vody. 2 x denně.

Čaj při silné a bolestivé menstruaci s kokoškou

Smíchejte 1 PL kontryhelu, 1 PL měsíčku lékařského, 1 PL třezalky a 1 PL natě kokošky pastuší tobolky. Smšs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.

Čaj z kokošky a kontryhelu pro posílení svalstva

Smícháme 1 KL sušené kokošky pastuší tobolky s 1 KL sušeného kontryhelu a vše zalijeme velkým šálkem vroucí vody, necháme 5 min louhovat, scedíme a popíjíme po doušcích 2 šálky denně. Čaj má při delším užívání vliv na posílení svalstva.

Bolestivá menstruace

čaj z natě, jednu čajovou lžičku kokošky přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme 2x - 3x denně jeden hrníček, užíváme maximálně týden kokoškové víno, 125g nasekané čerstvé natě bez plodů dáme do láhve bílého vína a uložíme na teplé a tmavé místo, necháme louhovat 7 dní, pak přecedíme a nať dovymačkáme, víno skladujeme v čisté láhvi a užíváme každou hodinu jednu polévkovou lžíci, užíváme maximálně týden alkoholová tinktura, nasekanou nať kokošky napěchujeme do sklenice a zalejeme 60% alkoholem, necháme louhovat 14 dní na teplém a tmavém místě, pak přecedíme a nať dovymačkáme, s užíváním kapek začneme 14 dní před začátkem menstruace a skončíme poslední den menstruace, užíváme 3 x denně 15 kapek, kapky nesmíme užívat déle jak 1 měsíc v kuse, pak je nutné léčbu na další 3 týdny až měsíc přerušit

Hemoroidy

čaj z natě, jednu čajovou lžičku kokošky přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme jeden hrníček 1x denně před jídlem, čaj můžeme použít i k obkladům, namočíme látku do čaje a přikládáme na konečník čaj z natě s heřmánkem, jednu polévkovou lžíci kokošky + 10 květů heřmánku dáme do 500ml studené vody a necháme přejít varem, sundáme z vařiče a necháme 10 minut přikryté louhovat, přecedíme a pijeme 3x denně jeden hrníček mezi jídly alkoholová tinktura, nasekanou nať kokošky napěchujeme do sklenice a zalejeme 60% alkoholem, necháme louhovat 14 dní na teplém a tmavém místě, pak přecedíme a nať dovymačkáme, užíváme 3 x denně 15 kapek, kapky nesmíme užívat déle jak 1 měsíc v kuse, pak je nutné léčbu na další 3 týdny až měsíc přerušit, tinkturou můžeme také potírat konečník, nejlépe před spaním

Klimakterium

čaj z natě, jednu čajovou lžičku natě kokošky přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, přecedíme a pijeme dva hrníčky denně po dobu čtyř týdnů, pak léčebnou kúru přerušíme na tři týdny, po třech týdnech můžeme v léčebné kůře opět pokračovat s dodržováním stejných intervalů v jejím přerušování

Křečové žíly

obklad z natě, vezmeme několik rostlin kokošky a válečkem je pomačkáme, pomačkané rostliny přiložíme na křečové žíly ve 2 - 3 vrstvách, obvážeme a necháme působit 1 hodinu

Nízký krevní tlak

čaj z natě, jednu čajovou lžičku natě přelejeme 250ml vroucí vody, necháme 5 minut louhovat, přecedíme a pijeme denně jeden hrníček čaje ve stejný denní čas, kokoška reguluje krevní oběh, proto je možné ji podávat i při vysokém krevním tlaku

Poranění a rány

čaj z natě, na silně krvácející rány; jednu čajovou lžičku kokošky zalejeme 250ml vroucí vody a necháme louhovat 5 - 10 minut, přecedíme a pijeme 2x - 3x denně po doušcích jeden hrníček obklad, 25 gramů kokošky necháme hodinu louhovat ve studené vodě, vodu pak přivedeme k varu a hned odstavíme, louhujeme dalších 15 minut, přecedíme a namočíme v odvaru kus látky, kterou rány omýváme, nebo jí přímo na rány přiložíme a ovážeme obvazem

Průjem

čaj z natě, tři čajové lžičky natě přelejeme 500ml vroucí vody a necháme 1 minutu louhovat, přecedíme a pijeme 2 - 3x denně jeden hrníček čaje

Vysoký krevní tlak

čaj z natě, jednu čajovou lžičku natě přelejeme 250ml vroucí vody, necháme 5 minut louhovat, přecedíme a pijeme denně jeden hrníček čaje ve stejný denní čas, kokoška reguluje krevní oběh, proto je možné ji podávat i při nízkém krevním tlaku

Onemocnění svalů

bývá velice agresivní a má na organismus katastrofální dopad. Nadrobno nasekanou pastuší tobolku nasypeme do režné pálenky a necháme ji 10 dní na slunku a teple macerovat. Výluh potom vtíráme do svalů a k tomu pijeme 4 šálky kontryhelového čaje (doporučení z knihy Zdraví z boží lékárny).

Odvar z kokošky pastuší tobolky

můžeme aplikovat také jako ústní vodu při krvácení dásní, nebo jako kloktadlo při bolesti v krku.

Sedací koupele

s přídavkem odvaru dokážou zmírňovat vnější hemoroidy a zastavovat krvácení v této oblasti

Zánět mandlí

Smícháme 5 PL nati kokošky, 5 PL nati žindavy, 5 PL nati rdesna a 5 PL semene pískavice. Nálev. 2 lžičky směsi na 1 šálek vroucí vody. Kloktat.

Vlasová kokošková voda

25g kokošky vložte do skleněné misky a tu umístěte do hrnce s vodou. Přelijte 0,5 l vroucí vody a na vodní lázni hřejte 20 min, odstavte a nechte ještě louhovat 45 min, sceďte do skleněné nádoby se zátkou. Užívejte k masáži vlasových kořínků 2x týdně.

Kloktadlo s kokoškou na bolest v krku, krvácení dásní...

Smícháme po 1/2 KL nati kokošky, nati žindavy, nati rdesna a semene pískavice ř. s. Směs zalijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme louhovat a vychladnout, scedíme a dle potřeby kloktáme.

Obklad na křečové žíly

Čerstvou nať pomačkáme a přiložíme na křečové žíly, připevníme obvazem a necháme působit alespoň hodinu. Provádět pouze každý třetí den.

Octový obklad na kožní záněty

rozmělněná nať se máčí 24 hodin v octě, přecedí a octovým výtažkem se potom navlhčí obklad. Stejně účinkuje také směs z jednoho dílu šťávy, vytlačené z čerstvé natě, se dvěma díly zředěného lihu nabo mast připravená z jednoho dílu čerstvé šťávy a dvou dílů vepřového sádla.

Obklad

Čerstvá šťáva příznivě působí při bolestech ucha z nachlazení, na záněty šlach, otoky a pohmožděniny.

Rány a vředy - obklady

Rozmačkané listy kokošky se přikládají na rány a vředy, na něž mají hojivý účinek

Parní kokoškový zábal na otoky prsou při kojení

Kojící matky si často stěžují na otoky prsou. Zde pomůže parní zábal z kokošky pastuší. Připravíme ho takto: dvě vrchovaté hrsti kokošky vložíme do síta nad nádobu s vařící vodou. Stoupající párou se byliny ohřejí. Ohřáté bylinky rozložíme na čisté, lněné plátno, zabalíme je a přiložíme na opuchlá prsa. Obklad ještě, pro udržení tepla, překryjeme měkkým, teplým ručníkem.

Sedací kokošková koupel

Vrchovaté 2 hrstky čerstvé kokošky zalijeme 500 ml studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat a scedíme do vany. Užíváme při hemoroidálním, gynekologickém krvácení a při vyhřeznutí konečníku.

Výtok

výplach na krvavý nebo hnisavý výtok, jednu polévkovou lžíci natě kokošky přelejeme 500ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat, přecedíme a vlažným výluhem vyplachujeme pochvu alkoholová tinktura na krvavý nebo hnisavý výtok, nasekanou nať kokošky napěchujeme do sklenice a zalejeme 60% alkoholem, necháme louhovat 14 dní na teplém a tmavém místě, pak přecedíme a nať dovymačkáme, užíváme 3 x denně 15 kapek, kapky nesmíme užívat déle jak 1 měsíc v kuse, pak je nutné léčbu na další 3 týdny až měsíc přerušit

Rýžová kaše sedmi bylin

http://www.paukertova.cz/view.php?nazevclanku=nanakusa-gayu-ryzova-kase-sedmi-bylin&cisloclanku=2014040006

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Měsíce