Logo Magica

Jitrocel

Latinský název: Plantago lancelota L., Plantago major

Signatura: Venuše

Hlavní složky: až 2 % glykosidu aukubinu, který má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu, dále množství slizu, enzymy, třísloviny, vitamín C, hořčiny a z anorganických látek zejména kyselinu křemičitou a draselné soli.

Je to jedna ze devíti posvátných saských bylin, která byla také odhalena v pozůstatcích tollundského muže doby železné. Když Evropané dobývali Ameriku, nazvali prý domorodci jitrocel „stopa bílého muže", protože tato drobná bylinka všude následovala dobyvatele. Její semínka jsou za vlhka lepkavá a přenášejí se na botách, kolech vozů i na kopytech koní.

Polarita: Ženská

Živel: Země

Božstva: Odin

Doporučené kombinace: 
Pro lepší vykašlávání: petrklíč, anýz, fenykl, podběl, fialka, bez černý
Na lepší trávení: pelyněk, řebříček, máta peprná, tymián, puškvorec, dobromysl
Při žaludečním vředu: sléz, ibišek, topolovka, heřmánek, kostival, lnice.

Kuchyňské použití: Listy lze použít v kuchyni jako přídavek do salátů, popř. lze smažit ve slaném či sladkém těstíčku. Velmi mladé listy lze vařit jako špenát. Semena jsou oblíbená v čínských a malajských nápojích.

Tvarohové smaženky:
250g měkkého tvarohu bez laktózy, 6 PL listů jitrocele pokrájeného na kousky, 4 vejce, 2 PL tuku, 4 PL smetany bez laktózy, strouhanka. Utřeme vajíčka s tukem, přidáme tvaroh, listy jitrocele, mléko a strouhanku. Smažíme malé bochánky na másle. Podáváme s marmeládou nebo na slano s tvarohem a česnekem.

Obalovaný jitrocel:
Mladé listy jitrocele, hl. mouka, tuk na smažení. Na těstíčko 2 vejce, 3 PL pol. mouky, sůl, 1 PL oleje, 1 PL vody. Omyté lístky obalíme v mouce a poté v těstíčku, smažíme na oleji, podáváme s bramborem nebo chlebem.

Jiné názvy: Babí ucho, babka, beraní jazyk, celdoň, celníček, celník, hojílek, itrocín, jitrocil, myší ocas, myší ocásek, myší ouška, olověný jazýček, psí jazýček, psí jazyk, psí uši, ranocel, ranocél, skorocel, skorocél, skoročil, volský jazyk

Pěstování:  Volně dostupná v přírodě, na polních a lučních cestách v příkopech, na pasekách a u cest a na ladem ležící půdě. Jitrocel je zcela nenáročná rostlina na půdu i slunce, roste na slunci i ve stínu. Nevyžaduje žádné zvláštní podmínky. Semena lze vysévat na jaře nebo na podzim přímo na místo, jen mírně zakrytá do vlhké či písčitohlinité půdy. Volně se vysemeňuje. Vytváří přízemní růžici dlouze kopinatých listů se souběžnou žilnatinou, jejichž téměř lysá čepel se zužuje v dlouhý řapík. Z listové růžice vyrůstá několik stvolů, které jsou 10 až 30 cm vysoké a nesou krátký vejčitý až krátce válcovitý klas s drobnými květy. Z drobné čtyřcípé hnědavé koruny vyčnívají čtyři nápadné tyčinky s dlouhými bělavými nitkami a žlutými prašníky. Plod je vejčitá tobolka obsahující dvě velká leskle hnědá semena. Jitrocel kvete od května do září. V našich podmínkách rozlišujeme dva typy jitrocele, a to Jitrocel kopinatý a Jitrocel větší. Jitrocel kopinatý má dlouhé tenké listy, zato Jitrocel větší se vyznačuje listy kulatějšími a kratšími. Oba druhy jsou léčivé, jen obsahují některých látek méně anebo více.

Sběr:  Doba sběru listů před květem od dubna do srpna. Vždy ale za slunného počasí. Listy poskytují 4 sklizně do roka. Sbírá se i semeno. Sběr i sušení musí být precizní, protože jitrocel by mohl ztratit své cenné účinky. Zapařené listy černají. Sušení jitrocele by mělo proběhnout co nejrychleji, nejprve na slunci, poté se dosouší ve stínu na vzdušném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40°C. Správně usušená droga je zelená až hnědavě zelená, listy jsou téměř bez pachu a mají hořkou až svíravou chuť. S rostlinkou nijak nemanipulujeme, neprotřepáváme... usušenou bylinku volně naskládáme do nádoby, přičemž bylinka musí mít dostatek místa, takže ji tam netlačíme. Pro okamžité použití můžeme natrhat čerstvé listy jitrocele do zásoby - ve sklenici s vodou v lednici vydrží několik dní.

Lékařské použití:  Jitrocel se snáší velmi dobře, nevyvolává doprovodné reakce a nevadí mu žádné jiné léky. Je tedy vhodný i pro dlouhodobější pravidelné užívání. Čerstvé listy jsou známé svou schopností zastavit krvácení, mají dezinfekční a hojivé účinky, takže se přikládají na nejrůznější rány. Čerstvé listy na ekzém. Čaj, připravený z jitrocele, pomáhá při onemocnění dýchacích cest, kašli, nachlazení, chřipce, angíně, u astma. Jitrocel rozpouští hleny, ničí bakterie, pomáhá chránit sliznici a tlumí podráždění v důsledku kašle. Měli by jej pít i kuřáci, jelikož je očistou pro jejich plíce a průdušky. Účinkuje také při problémech s trávením, je vhodný na detoxikační kúry (pročišťuje vylučovací soustavu, orgány, odvádí z těla toxiny), užívá se u zánětů močového měchýře a ledvin. Jitrocelový nálev - kloktadlo na záněty dutiny ústní, záněty dásní, bolest v krku, záněty mandlí apod. Nálev také pomáhá při kožních problémech a poranění, namočený obvaz se přikládá při popálení, pobodání hmyzem či poškrábání. Odvar lze použít na obklady očí při zánětu spojivek. Krev, plíce a žaludek pročišťuje a hojí. Doporučuje se při onemocnění jater a měchýře. Semeno jitrocele působí při tvorbě kaménků. Semeno jitrocele snižuje hladinu krevního cukru, léčí žaludek a játra, mírně stimuluje krvetvorbu a účinně upravuje peristaltiku tlustého střeva při zácpě. NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ!!!

Emocionální použití:  ...

Magické a rituální použití:  síla, ochrana, ochrana proti hadům. Jitrocel se také ponechává v autech jako ochrana. Zavěšuje se doma pro obudlí.


Recepty

Jitrocelová tinktura

1 díl jitrocele se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Jitrocelová ALPA

Čerstvé jitrocelové listy (mohou být i sušené) nasekáme a napěchujeme do skleničky se širokým hrdlem, zalijeme francovkou (můžeme použít i vodku), uzavřeme a necháme 2-3 týdny louhovat na teplém a tmavém místě, přecedíme a listy vymačkáme, zředíme destilovanou vodou v poměru 1 díl vody na 4 díly výluhu, pleť čistíme ráno a večer. Po vyčištění ošetříme pleťovým olejíčkem.

Jitrocelový sirup

proti kašli, na čištění krve a slabý žaludek. 4 hrsti čistých čerstvých listů jitrocele rozmixujeme s trochou vody nebo umeleme na masovém mlýnku na kaši, svaříme spolu s 300 ml vody. Přidáme 300g třtinového cukru a 150g medu. Sirup se vaří na mírném ohni 10 min do zhoustnutí. Plníme do malých skleněných lahviček a skladujeme na chladném místě. Užíváme po lžících několikrát denně.

Jitrocelový sirup za studena

Do velké sklenice pokládáme vrstvy jitrocele a každou vrstvu zasypeme cukrem, vše dobře stlačíme. Když je sklenice plná, dobře ji uzavřeme a uschováme na 6-8 týdnů na tmavé chladné místo, aby obsah zkvasil. Potom směs mírně zahřejeme, scedíme a přelijeme do tmavých lahviček a uchováme v chladu. Užíváme jako prevence proti katarům horních cest dýchacích, je oblíben pro svou příjemnou chuť i u dětí. Dávkování: 3-8 polévkových lžic denně.

Silný jitrocelový sirup

Do čisté a suché sklenice se širokým hrdlem nasbíráme listy jitrocele a důkladně je do sklenice utlačíme, aby se jich vešlo co nejvíc. Poté zasypeme cukrem krystal, uzavřeme a dáme na okno. Jitrocel za pár dní začne pouštět šťávu a bude klesat níž a níž. Dotrháme jitrocel zase do plna, nasypeme vrstvu cukru a opět uzavřeme. Způsob opakujeme několikrát, dokud není sklenice plná. Poté dáme na sklenici celofán, zavíčkujeme. Víčko zatížíme kamenem a celou sklenici uložíme do temna. Některé zdroje radí zakopat do zěmě. Sklenici necháme v absolutní tmě 2 měsíce. Po dvou měsících sirup scedíme do malých tmavých lahviček (sirup je hustý a černý) a uchováme v temnu. Otevřenou lahvičku pak v chladu. Dětem 1-3 roky dáváme 2,5 ml 2-3x denně, od 3 let 5ml 3-5x denně a od 12 let polévkovou lžíci 3-5x denně.

Jitrocelový sirup pod kamenem

Do většího nejlépe keramického hrnce klademe vrstvy listů a prosypáváme je cukrem. Napěchujeme, zatížíme kamenem a necháme stát 6-8 týdnů v chladu a v temnu (nejlépe v uzavřené bedničce). Potom směs slijeme, zahřejme a ještě teplé lijeme do sklenic. Pečené jitrocelové klásky: olej, sůl, klásky. Květenství zprudka osmažíme na oleji a podáváme se solí. Výborné jako příloha k rýži nebo bramborám. slunecnyzivot.cz

Sirup faráře Kneippa

Hrst listů jitrocele, 1/2 hrsti listů podbělu, 1/2 hrsti listů pelyňku. Vše vařit asi 5-10 min v 1/2 l vody. Scedíme a do odvaru přidáme několik lžic medu. Vaříme dál, až vznikne řídký sirup. Užíváme 1 Pl každou hodinu proti kašli nebo každých 15 min 1 KL Zdroj: J.Bodlák, F.Severa, B.Vančura/Příroda léčí.

Čekankový posilující sirup

Hrst čekanky i s kořenem, 1/2 hrsti květů divizny, 1/2 hrsti květů růže, 1/2 hrsti listů jitrocele, 1/2 hrsti dušených švestek. Čekanku zalít 1 litrem vody, přivést k varu a vařit dokud se neodpaří 1/2 tekutiny. Přidat jitrocel a vařit dokud se neodpaří 1/4 tekutiny. Přidat cukr, trochu octa a nakonec i květy, které pouze necháme přejít varem. Scedíme a slijeme do lahví. Sirup ze samotného kořene čekanky je dobrým mírným projímadlem, hlavně pro děti. Současně celkově posiluje organismus.

Jitrocel v medu

Čerstvý, omytý a vody zbavený, na kousky natrhaný jitrocel se zalije medem, který bylinku konzervuje, přebírá její léčivé účinky a v zimě se používá při bolestech v krku.

Jitrocelový med

150g medu, 2 PL (70g čerstvé byliny nebo stejné množství sušené) jitrocelových semínek, špetka kardamonu. Med tak získá naprosto originální příchuť a jeho pozitivní působení na naše zdraví se ještě znásobí. Med, kardamon a jitrocelová semínka smícháme dohromady a před konzumací necháme minimálně 1 den macerovat. Nejlépe 3 dny. užíváme 4x denně 1KL směsi a přelijeme šálkem vlažné, převařené vody, promícháme, scedíme a pijeme. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich/Herbář léčivých rostlin

Bylinný balzám

70g čerstvé byliny nebo stejné množství sušené drogy přelijeme 150g (asi 175 ml) lihu 40% nebo jiného alkoholu, důkladně protřepeme. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200 g medu a dobře protřepeme. Další den je přípravek připraven k použití. Užíváme 4x denně 1KL směsi dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs propasírujeme (vymačkáme) lžičkou z umělé hmoty. Nakonec přes sítko přelijeme asi 125 ml převařené vody, promícháme a vypijeme. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Jitrocelový medový balzám při dně

Vaříme 6 min 10 PL jitrocelové šťávy se lžící medu. Pije se ráno na lačný žaludek po dobu 6-8 týdnů. Zdroj: P.Váňa/Rady bylináře Pavla

Jitrocelový likér na dráždivý kašel

Zpola usušené jitrocelové listí o váze 30g se rozkrájí a zalije 50 ml čistého lihu. Když se líh vsákne do listů, přidá se přesně 200 ml vroucí vody, nechá se 24 hod louhovat, občas se obsahem zamíchá. Poté se tekutina zlehka protlačí plátnem. Ke zcezenému výluhu se přidá 300g cukru, svaří se a naplní tmavých lahviček, dobře se uzátkují a uloží na temném a chladném místě. Užívá se ráno a večer 1 KL.

Jitrocelový likér

Vyprané listy jitrocele naplníme do poloviny zavařovací sklenice 0,7 l, přelijeme 0,1 dl vodky a 0,5l vroucí vody a necháme 24 hod macerovat. Poté přecedíme, vylisujeme, přidáme 250g cukru a svaříme. Slijeme do litrové láhve a vodkou doplníme do 1 litru. Uchováváme v chladničce. Užíváme 3x denně 1 KL lžičku.

Jitrocelová šťáva

1 kg omytých listů jitrocele kopinatého umeleme a svaříme s 1 l vody, 1 kg cukru a 0,5 kg medu. Vaříme na mírném ohni asi 10 minut, dokud šťáva nezhoustne. Po vychlazení naplníme do lahví. Skladujeme na chladném a temném místě. Užíváme 3-8 polévkových lžic denně, při kašli, nachlazení, průjmech, na slabý žaludek, pro čištění krve.

Šťáva na peptický vřed

Listy jitrocele rozmixujeme, trochu prosolíme, a propasírujeme šťávu. Uložíme do chladničky. Užívá se 3x denně 1 KL před jídlem při peptickém vředu. Doba užívání 3 týdny

Jitrocelová šťáva vařená

1kg omytých listů jitrocele kopinatého umeleme v mlýnku n maso, přidáme litr vody, 1kg cukru a 0,5kg medu. Vše vaříme 10 minut na velmi mírném ohni, až šťáva zhoustne. Po vychladnutí plníme do sklenic. Užíváme Proti kašli, pro tzv. „čištění krve," na slabé plíce, při nachlazení, průjmu, na slabý žaludek. Užíváme 1 PL vícekrát denně. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich/Herbář léčivých rostlin.

<

Šťáva při žaludečních vředech

Smícháme čerstvé šťávy z Jitrocele 100 ml, Řebříčku 50 ml a Měsíčku 50 ml. Směs šťáv vmícháme do 1 kg tekutého medu. Podáváme 3x denně 1 KL před jídlem při onemocnění žaludečním vředem.

Jitrocelový čaj

1 KL jitrocele přelijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat pod pokličkou. Osladíme medem. Užívání jitrocelového čaje je maximálně vhodné v době nachlazení, při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, je prospěšný i pro astmatiky, ale také pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky. Je zároveň účinný při trávících potížích. Je také výborným doplňkem při čistících kúrách, protože pomáhá odvádět škodlivé látky z těla a čistí krev, stejně jako spoustu tělesných orgánů, například ledviny a celé naše vylučovací ústrojí. Pomůže nám i s takovými nepříjemnostmi, jako je zánět močového měchýře a ledvin.

Jitrocelový čaj citronem

Do šálku studené vody přidáme kolečko citronu a jednu KL třtinového cukru, vše přivedeme do varu a necháme 4 krát až 5 krát vzkypět. Odstavíme a až potom přidáme 1 KL jitrocele. Necháme louhovat 5-7 min. V těžkých případech se musí čerstvý čaj připravit až 5x denně.

Čaj na odkašlávání hlenu

10g listu jitrocelových a 10g listu plicníku lékařského se spaří 2 šálky vroucí vody a nechá se 10 min louhovat. Užíváme 4x denně půl šálku.

Čaj záduchu

Dlouholetým užíváním byl vyzkoušen a velmi se chválí účinek této směsi při záduše. Smícháme list jitrocele 10g, list podbělu 10g, list kopřivy 10g, kořen lékořice 10g, plod anýzu 30g, květu slezu 30g, květ divizny 30g, květ yzopu 8g, list netíku 8g a květ topolovky 120g. 1 KL směsi se přelije šálkem vroucí vody a nechá se 10 min louhovat. Užíváme 1-3x denně šálek.

Akutní zánět průdušek

Smícháme divizna květ 25g, Sléz květ 25g, Jitrocel kopinatý list 25g, Jablečník nať 25g, Proskurník kořen 10g. 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Při akutním zánětu dýchacích cest (bronchitidě), 3-4x denně, můžeme sladit medem. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj proti kašli s lékořicí

Smíchejte Jitrocel list 25g, Podběl květ 25g, Lékořice kořen 25g a Proskurník kořen 25g. 1 KL směsi přelijte šálekem vroucí vody, vyluhujte 5 minut. Sceďte. Užívejte 3-4 šálky denně k odhlenění a zmírnění kašle.

Čaj proti kašli s plicníkem

Smícháme 5g listu podbělu, 10g listu jitrocele, 5g květu divizny, 5g květu plicníku a 5g květu podbělu. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Lze osladit medem. Užíváme během dne 2-3 šálky.

Čaj proti kašli s jablečníkem

Smícháme 20g listu podbělu, 10g listu jitrocele, 10g květu divizny, 10g nati jablečníku. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Lze osladit medem. Užíváme během dne 2-3 šálky.

Čaj při bronchitidě

Smíchejte Jitrocel list 25g, Mateřídouška nať 25g, Podběl list i květ 25g a Máta peprná list 25g. 1 KL směsi přelijte šálekem vroucí vody, vyluhujte 5 minut. Sceďte. Užívejte 3-4 šálky denně při akutním zánětu průdušek.

Čaj na nachlazení, rýmu, kašel

Při nachlazení spojeném s rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou smícháme po 20g list podbělu (i květ), list jitrocele, kořen anděliky, semena anýzu a 40g naťě mařinky vonné. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme do termosky. Pijeme 4x denně 1 šálek ještě teplého čaje.

Jitrocelový čaj při bronchitidě s rdesnem

Smíchejte Jitrocel list 25g a Rdesno ptačí nať 25g. 1 KL směsi přelijte šálekem vroucí vody, vyluhujte 5 minut. Sceďte. Užívejte 3-4 šálky denně při akutním zánětu průdušek.

Čaj z mateřídoušky a jitrocele

Přelijeme 1 PL sušeného květu mateřídoušky a 1 PL listu jitrocele šálkem horké vody. Necháme louhovat pod pokličkou 5-7 min. Přidáme citronovou šťávu. Pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Užíváme 4-5x denně. Účinkuje i při zápalu plic, kdy se pije po doušcích každou hodinu.

Čaj při vřed. chorobách žaludku a dvanácterníku s lenem

Smíchejte Jitrocel list 25g, Proskurník kořen 25g a Len semeno 25g. 1 PL směsi zalijeme šálkem vlažného heřmánkového nálevu, necháme vyluhovat 30 minut. Sceďte. Užívejte 2-3 šálky denně při vředových chorobách žaludku a dvanácterníku. Pijeme maximálně 14 dní, poté změníme čaj nebo dva týdny vynecháme.

Čaj při vřed. chorobách žaludku a dvanácterníku s lékořicí

Smíchejte Jitrocel list 30g, Proskurník kořen 25g a Lékořice kořen 20g. 1 PL směsi zalijeme šálkem studené vody, přivedeme k varu a vaříme 5 min, odstavíme, louhujeme 10 min. Sceďte. Užívejte 2-3 šálky denně 30 min před jídlem při vředových chorobách žaludku a dvanácterníku. Pijeme maximálně 14 dní, poté změníme čaj nebo dva týdny vynecháme.

Čaj na kašel a nachlazení a pro posílení imunity

50g šípku, 50g třapatky nachové (echinacea), 50g květu divizny, 50g listu jitrocele. Sušené plody šípku podrtíme. Přidáme nať echinacey neboli třapatky nachové, květ divizny a list jitrocele. 3 PL směsi zalijeme 3/4 l studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno výluh minutu povaříme a přecedíme 2x přes kávový filtr do termosky. Můžeme přisladit medem. Během dne vypijeme 3 šálky čaje. Pokud chceme podpořit imunitní systém, pijeme tento odvar 3 týdny a poté si dáme týdenní pauzu. Čaj ale pomůže i při rýmě a kašli. Bylinnou směs uchováváme v uzavíratelné nádobě a skladujeme na tmavém místě.

Čaj na štítnou žlázu s diviznou

Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Ludmily čaj na podporu otěhotnění

20g řebříčku, 20g šípku, 10g mateřídoušky, 15g dobromysli, 7g květu hluchavky, 15g truskavce, 5g heřmánku, 10g čekanky, 7g jitrocele. Do 3 dcl studené vody přidat 10g směsi. Nechat přejít varem a vylouhovat 30 minut. Pít 2x denně, ideálně nalačno.

Čaj na bělotok

Smícháme Jalovec 15g, Kořen anděliky 20g a Jitrocel 30g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, pod pokličkou louhujeme 15-20 min. Scedíme a teplý pijeme 2x denně ráno a večer.

Očistná kůra pro znovuzrození

Při očistné kúře trávicího a vylučovacího ústrojí, ledvin, plic a jater použijeme čajovou směs z: bříza list, pampeliška kořen, bez černý květ, majoránka nať, vrbová kůra, vřes obecný nať, truskavec nať, celík zlatobýl nať, andělika lékařská kořen, echinacea kořen, petrklíč květ, jitrocel kopinatý list, klanopraška čínská plod, zeměžluč nať.

Jitrocelové oční kapky

1 PL jitrocelových listů, 2 dl vroucí vody. Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 min louhovat. Poté dobře 2x přecedíme přes jemné sítko a poté i přes plátýnko a můžeme aplikovat.

Oční obklad

8 čerstvých listů jitrocele přelijeme 500 ml studené vody, krátce povaříme a necháme přikryté 10 min vyluhovat. Potom listy vytáhneme, a 4-mi listy obložíme jedno oko a 4-mi druhé a vše necháme 10 min účinkovat. Léčbu zánětů spojivek můžeme podpořit výplachy očí jitrocelovými kapičkami. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich/ Herbář léčivých rostlin

Čaj na slabost očí

Smícháme Pomněnka 20g, Jitrocel 15g, Pampeliška 20g, Kozlíkový kořen 25g a Fenykl 10g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Pomněnkové oční kapky

Při zánětu očních spojivek smíchejte Pomněnka 8g, Fenykl 5g a Jitrocel 7g. 1/4 KL směsi přelijte šálkem vroucí borové vody, 10 min nechte louhovat, sceďte přes kávový filr. Ráno a večer se kape několik kapek do očí.

Nosní výplach na krvácení z nosu

Smícháme nať přesličky 20g, list jitrocele 20g, list kopřivy 20g a kořen puškvorce 15g. 1 PL směsi povaříme 3 minuty v 1 l vody, necháme 10 minut louhovat, scedíme a odstavíme. Vlažný odvar nalijeme do nádržky nosní sprchy nebo do konvičky pro nosní výplach.

Jitrocelové kloktadlo při angíně

1 KL jitrocele přelijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat pod pokličkou, nálevem kloktáme několikrát denně. Nálev z jitrocele je účinný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dásní nebo na bolení v krku při zánětu mandlí.

Obklad na zánět nehtového lůžka

3 listy jitrocele ponoříme na okamžik do vařící vody, pak obtočíme kolem nemocných prstů. Upevníme obvazem, necháme působit několik hodin. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich/Herbář léčivých rostlin

Obklady na rány z čerstvých listů

Čerstvé omyté listy promnene a přiložíme na ránu. Doporučuje se použít nejprve jitrocele většího, který rány čistí a zbaví hnisu, poté jitrocele kopinatého, který rány zaceluje.

Obklady na rány z odvaru

Několik listů krátce povaříme šálku vody, necháme 10 min přikryté louhovat. Obklady namáčené v odvaru přikládáme na ránu.

Obklady na bércové vředy

Vylisujeme šťávu z čerstvých utřených listů jitrocele, nakapeme na kousek gázy a přikládáme. Necháme působit maximálně jeden den. Opatrně sundáme, hnis setřeme a znovu opakujeme. Používáme na bércové vředy, špatně se hojící rány, mokvavé lišeje a kožní vyrážky. Můžeme také čerstvé a omyté listy jitrocele rozdrtit paličkou na maso (dřevěnou, žádný kov!) a vzniklou kaši naneseme na vředy a necháme co nejdéle působit, potom rány vymyjeme; kaši můžeme také zabalit do plátýnka, které přiložíme na vředy a obvážeme; také můžeme použít listy, které jsme pouze rozemnuly.

Jitrocelová pleťová voda na nečistou pleť, akné

30g čerstvých listů (nebo 10g sušených) přelijeme 1 dl vroucí vody, necháme 1/2 hodiny vyluhovat. Pak scedíme a smícháme se stejným množstvím 20% lihu. Čerstvé rozemnuté listy přiložené na obličej chladí a dezinfikují pleť.

Jitrocelová koupel

Pro regeneraci pokožky, podpůrná léčba při všech kožních problémech. Je vhodná i pro děti. 3 hrsti jitrocelových listů, 3 l vroucí vody. Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 2 hod. louhovat. Přecedíme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 min. Následně si dopřejeme 20 min relaxaci v teple pod přikrývkou.

Hydratující pleťová maska

1 PL jitrocele, 3 PL zakysané smetany. Jitrocel rozmixujeme se smetanou a vniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 15 min působit. Opláchneme.

Pleťové tonikum z jitrocele

2 PL jitrocele, 2 dl 60% lihu. Jitrocel zalijeme lihem a necháme 2-3 týdny louhovat na teplém místě. Denně protřepávat. Přecedíme a naředíme v poměru 2 dl destilované vody : 1 PL základní lihové tinktury. Toto tonikum nanášíme na očištěnou pokožku ráno a večer a necháme oschnout, neoplachujeme.

Biogenní stimulátor dle Čermáka

Pro 1 osobu asi 500g listů, a jelikož budeme potřebovat 2-3 dávky (během celé zimy), je vhodné připravit najednou asi 1500g sušených listů, které v třecí misce utřeme na jemný prášek. Užíváme 1g prášku (náprstek na šití), podáváme takto: 1-5 den 3x denně 1/2g, 10-15 den 3x denně 1g, 15-30 den 3x denně 2g. Vždy důkladně zapijeme minerální vodou. Jde o vynikající posilující přípravek, kterým lze předcházet mnoha zimním nemocem, především chřipce, a léčit nachlazení, slabost, únavu a mnoho dalších potíží. Zdroj: J.A.Zentrich/Speciální metody fytoterapie

Jitrocelová mast podle bylinářky Flachové

1 hrst rozmačkaných jitrocelových listů smícháme s 200g škvařeného sádla, smícháme, necháme týden macerovat v chladu a temnu (ve sklepě). Poté mírně zahřejeme a přecedíme. Přidáme 100 ml čerstvé jitrocelové šťávy a trochu včelího vosku. Hojí vředy, záněty, popáleniny, řezné rány. Zdroj: J.Bodlák, F.Severa, B.Vančura/Příroda léčí


Bylinka ve směsích

Průduškový čaj

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Venuše