Logo Magica

Jetel

Prvek: Vzduch

Latinský název: 

Signatura: Jupiter/Merkur

Hlavní složky: glykosid trifoliín, třísloviny, silici, organické kyseliny, betakaroten, vitaminy C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12, biotin, cholin, inositol a flavonoidy jako pratol..., estrogenní látky, minerály jako hořčík, mangan, zinek, měď a selen.

Vlastnosti: Horké

Polarita: Mužská

Božstva: Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Afrodíta, Freya, Hathor,

Svátek: Beltane

Magická pomůcka: Pentagram

Kuchyňské použití: Listy se přidávají do zeleninových salátů, polévek a omáček. Kvítky se zdobí moučníky, zmrzliny, nápoje. Rozemletým kořenem jetele se dříve nastavovala mouka.

Jiné názvy: ďatelina, dětel, dětelina, dětelinka, jatel, jatelina, jatelina, jetelinka, koničina, listnačka, milostná zelinka, trojlístek

Doporučené kombinace: Při kašli: máta, fenykl, mateřídouška a tymián. Na podporu látkové výměny: kořen a list pampelišky.

Botanický popis: Jetel luční (trifolium pratense) je trvalka, která roste na slunných loukách, zahradách. Vytrvalá, 10 až 100 cm vysoká bylina. Lodyhy obvykle četné, přímé, vystoupavé až poléhavé, jednoduché nebo málo větvené, bělavě chlupaté nebo téměř lysé, často načervenalé. Listy trojčetné, dolní řapíkaté, prostřední a horní krátce řapíkaté až přisedlé. Lístky podlouhle kopinaté, obvejčité až takřka okrouhlé, celokrajné, kraťoučce řapíkaté, často s bělavou nebo červenohnědou skvrnou ve tvaru půlměsíce. Květní hlávky kulovité, mnohokvěté, 2 až 4 cm v průměru, jednotlivé nebo po dvou, většinou přisedlé, podepřené palisty nejhořejších listů. Květy 16 až 20 mm dlouhé, přisedlé, bez listenů, červené, karmínové, vzácně bílé. Kvete v V až X.

Sběr a sušení:  Doba sběru je od května do září. Sbíráme buď krásné nachové až karmínově fialové bambulky s medovou vůní nebo celé rostliny, ale nejvíce léčivých látek je v květech. Rostliny sbíráme na zahradách a loukách, vyhýbáme se zemědělským polím (jsou přehnojené), vhodný je proutěný košík. Jetel trháme za suchého počasí, ne v dešti nebo krátce po něm, za plného slunce, v tuto dobu je jejich léčivá síla nejsilnější. Plně rozkvetlé květy uštipujeme z rostliny včetně několika přilehlých zelených lístků. Nejdříve ponecháme květy zavadnout a poté je dosušíme ve stínu v dobře větrané místnosti, kvítka nesmí na sluníčko nebo do teploty vyšší než 35 – 40 °C, jinak zčernají a znehodnotí se.

Lékařské použití:  - Jetel podporuje trávení a dosahuje výborné výsledky při léčbě žaludečních vředů.
- Je močopudný, takže pročistí ledviny i močový měchýř při počínajícím nebo probíhajícím zánětu. - Jetelová silice má dezinfekční účinky - spolu s tříslovinou se uplatňují při poruchách trávení vyvolaném přemnožením nežádoucích střevních mikroorganismů.
- Příjemně lahodná chuť a vůně silice, předurčují květní drogu pro zlepšení chuti k jídlu. Éterický olej přes sliznici žaludku a ostatní trávicí trubice vyvolává vydatnější vylučování trávicích šťáv.
- Stahující a dezinfekční vlastnosti se uplatňují i ​​při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
- Pro svoji definfekční vlastnost má i vnější užití při infikovaných kožních postiženích. Zevně jej můžeme používat jako doplňkovou léčbu revmatismu a kožních neduhů, působí výborně na hojení ekzémů, vyrážek a špatně se hojících ran.
- Doporučuje se také diabetikům, díky obsahu snadno stravitelné glukózy v přiměřeném množství a také díky schopnosti povzbuzovat metabolismus. Má posilující vlastnosti a vyrovnává a harmonizuje tělesné funkce.
- Je vhodný také při dýchacích potížích a kašli. Povzbuzením sliznice v hrtanu i v průduškách se vyvolá zvýšená tvorba hlenů a zlepší se jeho vykašlávání. Užívá se pro rychlejší léčení zánětů dýchacích cest. Květy jetele pomohou uvolnit křeče, usnadnit vykašlávání a odvar z nich pomáhá při bronchitidě, infekcích dýchacích cest.
- Výborně působí i jako mírné antivirotikum a antibiotikum. Pro tento účel je skvělý jetelový med, kdy se podaří nechat včely u jetelových polí. Je skvělý při začínajících infekcích, angínách a chřipkách.
- Jetel mírní projevy menopauzy, čistí krev, detoxikuje tělo a působí na lymfatický systém, pomůže zbavit celulitidy. Čaj dokáže zatočit s takovými projevy menopauzy, jako je nespavost, návaly horka, náhlé pocity nevolnosti a další potíže.
- Dobře působí na zánětlivé výtoky u žen. Výtažky z červeného jetele podporují přirozený hormonální cyklus ženy, což se hodí, i pokud máte třeba nepravidelnou či velmi silnou a bolestivou menstruaci. Červený jetel pomáhá i ženám v období puberty a to nejen srovnat měsíční krvácení, ale také zlepšit poblázněnou pleť, či stabilizovat výkyvy nálad. K dostání je poměrně velké množství přípravků s obsahem výtažků z jetele, ale pokud si chcete vlastnoručně připravit třeba čaj, budete potřebovat 2 lžíce sušených květů jetele na půl litru vařící vody. Necháte zhruba 10 minut odstát, přecedíte a můžete popíjet.
- Jetel pomáhá detoxikovat organismus, posiluje funkci slinivky, rozpouští hleny, dále se může pyšnit antibakteriálními účinky. Dobře odvádí toxiny z těla, takže se doporučuje jako doplněk při dně nebo revmatismu, očišťuje také játra.

Emocionální použití:  Doporučuje se osobám, které se necítí být zralými pro mnohé životní situace. Jetel přispívá k vyvážení lidské energie s energií čtyř živlů, podněcuje vize, umožnňuje pohled do jiných světů. Energetické vlastnosti jetele podle květové terapie jsou vytrvalost, nezapomenout požádat o pomoc, jít dopředu, přitahování peněz a splnění cílů spojených s financemi. Jetel je spojen čakrami kořenovou, srdeční a korunní. Jetele se používá fornou čaje, věnce, koupele při potřebě pomoci dostat se ze současné situace, jít vpřed a také z finanční tísně. Poselství této zdánlivě obyčejné rostlinky pro nás je: ačkoliv jsem prostý květ, přináším energii vytrvalosti. Když to začne být náročné, pomohu vám vydržet! V těžkých časech není třeba, abyste na to byli sami. Přivolejte si ostatní, aby vám pomohli. Mohou vám přijít na pomoc vaši andělé, když jim dáte svolení a pozvete je do svého života. Pomohu vám s vašimi sny ohledně financí a zařídím vám skvělou prosperitu. Už nebudete mít pocit, že nikdy nenarazíte na kouzelný zlatý hrnec. :-) Zařídím, abyste se k němu snadno dostali. Nastal Váš čas. Vím, že jste tvrdě pracovali, a já Vás chci za Vaše úsilí odměnit.

Magické a rituální použití:  Jetel doprovázel rituály zasvěcené Trojjediné bohyni a byl také původně její rostlinou. Jetelem se také světil rituální pergamen a měděné nástroje, např. nůž na byliny. Připravoval se z něj čaj a přidával se do kadidla, obojí údajně pomáhalo navázat spojení s nadpřirozenými bytostmi, zvlášť o svátku Beltane, který je rozmezím dvou ročních období. Svými trojčetnými listy symbolizuje triádu: trojici bohyň, keltský koloběh slunce, trojjedinost bohyně (dívka, žena, stařena) později též křesťanskou nejsvětější trojici. Jetelový čtyřlístek byl magickou bylinou proti kouzlům zlomyslným. Jetel přináší ochranu, peníze, lásku, úspěch, věrnost a používá se i pro exorcismus. Jetel také upozorňuje na přítomnost duchů. Pokud budete rozstřikovat odvar z jetele, zaženete destruktivní energi. Jetelový lístek omotaný kouskem modrého hedvábí se nosí u srdce na překonání zklamání v lásce.


Recepty

Očistný jetelový rituál - OČISTA DOMOVA

Namočte 1 PL jetele v octu po dobu tří dnů. Přeceďte jej a nálev přilijte do kbelíku s dobrou vodou tj. mořskou, pramenitou či filtrovanou a umyjte jí Váš pokoj. Máte-li koberce řádně je pokropte, abyste zbavili pokoj negativních vlivů a démonů.

Jetelový rituál plodnosti CERRIDWEN

V období kdy měsíc stojí v novu, nasbírejte několik hrstí květů jetele. Sběr provádějte brzy ráno, dokud neoschla rosa. Vložte je do skleněné mísy naplněné z poloviny vodou a přikápněte několik kapek santálového oleje. Nádobu umístěte na slunci a ponechejte ji až do poledne. Poté výluh slijte a uchovejte na chladném místě. Když se na obloze objeví první hvězda, posaďte se před oltář a zapalte jednu bílou svíci. Vzývejte bohyni plodnosti, soustřeďte se na plamen svíce a odříkávejte následující prosbu: Cerridwen, matko všech, vyslyš mne. Volám ducha svého nenarozeného dítěte. Nechť přijde ke mně dřív, než Měsíc oběhne jedenkrát Zemi. Tak se staň. Vezměte jetelovou vodu a pomažte jí své tělo. Myslete na uzdravující sílu a vlastnosti, které Vám tato bylina může předat, otevřete se duchu svého budoucího dítěte. Po skončení vezměte nedohořelou svíci a zbylou jetelovou vodu a zakopejte vše na nějakém vzdáleném místě od svého domova či vše hoďte do řeky a bez otočení odejděte.

Jetelíčková tinktura

2 PL květů jetele se zalije 200 ml 40% alkoholu (např. vodky). Louhuje 2-3 týdny, denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá před jídlem 10-30 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Jetelový elixír ženskosti, krásy a dobré nálady

10g květů jetele se zalije 250 ml bílého rumu. Louhuje 2-3 týdny, denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje přes kávový filtr. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvičce. Obvykle se užívá před jídlem 15 kapek každý večer.

Likér proti překyselení žaludku

Do 1,4 l červeného vína vložte 40g jemně sekané pomerančové kůry, 40g heřmánkových květů a 20g květů jetele, 20g pelyňku a 20g zeměžluče. Nechte macerovat 1 týden na slunci, občas protřepejte. Poté přefiltrujte a slijte do láhve. Likér je nepostradatelný pro starší muže trpící na překrvení.

Jetelový sirup

1 litr květů červeného jetele, 1 l vody, 1 kg cukru třtinového, 1 citron. Květy povaříme asi 5 min, přikryjeme pokličkou a necháme stát do druhého dne. Potom nálev přecedíme a jetel vymačkáme, ohřejeme na velmi mírném plameni, přidáme cukr s citronem nakrájeným na plátky a velmi zvolna ohříváme (nevaříme) 15 min. Po vypaření vody a zhostnutí sirupu vyjmeme plátky pomeranče. Poté plníme do skleniček. Jako letní limonádu naředíme a ozdobíme krásnými květy jetele. Jako lék užíváme 1 PL 2x denně.

Jetelový sirup s pomerančem a borůvkama

1 litr květů červeného jetele, 1 l vody, 1 kg cukru třtinového, 1 pomeranč, 1 hrstka borůvek. Květy jetele a borůvky povaříme asi 5 min, přikryjeme pokličkou a necháme stát do druhého dne. Potom nálev přecedíme a jetel s borůvkama vymačkáme, ohřejeme na velmi mírném plameni (nevaříme), přidáme cukr s pomerančem nakrájeným na plátky a velmi zvolna ohříváme (nevaříme) 15-20 min. Vyjmeme plátky pomeranče. Poté plníme do skleniček. Podávat ho můžeme při problémech se silným kašlem 1 PL 2x denně.

Jitrocelovo-jetelový sirup zastudena

1/2 litru jetele a 1/2 litru jitrocele omyjeme. Jitrocel natrháme na menší kousky a spolu s jetelem vložíme do lahve se širokým hrdlem, zasypeme třtinovým cukrem a uzavřeme. Láhev postavíme na okno a necháme rozpouštět 2-7 dní dle teploty jarního dne a dle sluníčka. Poté přecedíme do čístých menších lahviček a uložíme v temnu a chladu. Užíváme při problémech se silným kašlem 1 PL 4-5x denně.

Jetelový sirup nevařený

1 litr květů červeného jetele, 1 l vody, 1 kg cukru třtinového. Jetel vložíme do sklenice se širším hrdlem, při vkládání bylinky mírně vlhčíme rukou a jednotlivé vrstvy prosypeme přírodním cukrem a silně stlačíme. necháme na okně macerovat 2-4 týdny (dle síly sluníčka). Asi po 3 týdnech scedíme a propláchneme trochou převařené vody, kterou přilijeme do scezeného sirupu. Slijeme do malých tmavých lahviček. Užíváme jej po lžičkách nebo v teplém, nikoli horkém čaji především při onemocnění dýchacích cest. Sirup pomáhá též při nervové slabosti, migréně či závratích.

Jetelový olej

Květy jetele nasbírané za plného slunce volně vložíme do láhve a zalijeme je kvalitnějším olejem (olivovým nebo slunečnicovým, za studena lisovaným) tak, aby jeho hladina sahala asi tři prsty nad rostliny. Po 2-3 týdnech macerace můžeme olej použít na potírání při revmatismu, svalové únavě, proti kožním plísním...

Jetelová mast rychlá

1 den zavadlé květy jetele zcela zalijeme olejem a macerujeme ve vodní lázni po dobu 4 hodin. Voda se nesmí vařit. Poté necháme macerát zchladnout, přefiltrujeme a zahustíme například včelím voskem v množství 7g na 56 ml macerátu. Užíváme na zatvrdliny v prsou, prakskliny prsních bradavek a na jizvy prsou.

Jetelová mast za studena

1 den zavadlé květy jetele zcela zalijeme olejem a macerujeme 6 týdnů při pokojové teplotě. Poté přefiltrujeme a zahustíme například včelím voskem v množství 7g na 56 ml macerátu. Užíváme na zatvrdliny v prsou, prakskliny prsních bradavek a na jizvy prsou.

Ženský cukřík

Smícháme 50g hluchavky bílé, 50g jetele a 100g měsíčku, umeleme s cukrem a užíváme dvakrát denně lžičku; zapíjíme teplou vodou. Užívá se při poruchách menstruace i na příliš hojné ochlupení, také zlepší fungování vaječníků.

Med pro ženy

Smícháme 50g hluchavky bílé, 50g jetele a 100g měsíčku a naložíme do medu na 1-2 týdny. Mírně zahřejeme (nevaříme) a scedíme. Užíváme 2x denně lžičku. Užívá se při poruchách menstruace i na příliš hojné ochlupení, také zlepší fungování vaječníků.

Lahodný čaj z květů jetele

1 PL sušených květů přelijeme velkým šálkem horké vody (80-90°C). Necháme asi 5 minut odstát a potom přecedíme. Teplý čaj popíjíme třikrát denně. Čaj je velmi chutný, příjemně nasládlý.

Jetelová limonáda

250g čerstvých květenství vaříme 15 min ve vodě. Necháme vystydnout a dle potřeby dosladíme medem či sirupem. Ozdobit můžeme pěknými lístky jetele a meduňky a propláchnutými květy jetele.

Kouzelná jetelová limonáda

130 ks květů jetele lučního, 700 ml vody, 200 ml citronové šťávy, med nebo jetelový sirup. Jetel omyjeme a dáme vařit na 10 minut. Varem jetel ztratí svou barvu. Odvar přecedíme do lahve (750ml) a květy lehce vymačkáme. Tekutina má žlutou barvu, dokud se nepřidá citronová šťáva. Ochutíme medem či sirupem. Zdobíme lístky jetele. Zdroj: http://www.ichkoche.at/rotklee-limonade-rezept-215568

Zelený nápoj

Hrst jetele, hrst kopřiv, 1/2 hrsti pampelišky, 1/2 hrsti řebříčku, 1/2 hrsti kontryhele, 2 hrsti listů kostivalu lékařského a 1 l ananasového džusu. Všechny listy očistíme, omyjeme, rozsekáme a vložíme do mixéru, do kterého si připravíme půl litru vody. Postupně přidáváme byliny, po rozmixování dolijeme dalším půllitrem vody. Necháme stát 60 minut, přecedíme přes plátno a přimícháme džus. Poměr bylin můžeme změnit podle toho, jakou chuť upřednostňujeme: kostival a jetel mají sladkou chuť, kontryhel a kopřiva je neutrální, pampeliška je hořká, myší ocásek je hořce kyselý.

Jetel v horkém víně

2 KL sušeného jetele necháme přejít varem v 250 ml kvalitního vína. Přidáme špetku anýzu a necháme 15 minut odstát pod pokličkou. Odvar pijeme teplý až horký, oslazený medem.

Čaj na chudokrevnost

1 PL rozmělněných jetelových listů přelijeme 1/2 šálku horké vody a necháme 30 min louhovat. Scedíme do termosky a během dne po doušcích vypijemeužíváme 2 PL výluhu 3x denně.

Čajová směs při rýmě a kašli

Smícháme 1 KL květu jetele a 1 KL listu jitrocele, zalijeme 3 dl vroucí vody necháme 15 min louhovat, scedíme. Užíváme 3x denně po dobu jednoho týdne.

Čajová směs na detoxikaci těla

Smícháme 1 KL květu jetele, 1 KL kopřivy, 1 KL květu měsíčku lékařského a přelijeme je šálkem vroucí vody, necháme 15 min louhovat. Scedíme. Užíváme 3x denně po dobu jednoho měsíce, např od novoluní k novoluní....

Čajová směs na posílení slinivky

Smícháme 1 KL květu jetele, 1 KL lístků pampelišky, 1 Kl lístků kopřivy, 1/2 KL drceného kořene lékořice a přelijeme šálkem vroucí vody. Necháme 15 min louhovat, scedíme a po douškách vypijeme. Užíváme 2x denně po dobu 6 týdnů.

Čajová směs na posílení slinivky 2

Smícháme 1 KL květu jetele, 1 KL řapíku (květ i nať), 1 Kl natě třezalky a 3 díly máty, přelijeme šálkem vroucí vody. Necháme 15 min louhovat, scedíme a po douškách vypijeme. Užíváme 3x denně po dobu 6 týdnů.

Čaj pro zastavení bílého výtoku

Smícháme 5 PL hluchavky, 5 PL kontryhele, 2 PL jetele, 2 PL řepíku, 1 Pl ořešáku (list), 1 PL řebříčku, 1 PL šalvěje, 1 PL heřmánku. 1 Pl podrcené dubové kůry vaříme pod pokličkou v 500 ml vody 5-7 minut. Odstavíme, dolijeme vyvařenou vodu do objemu 500 ml, přidáme 2 Pl směsi a necháme 10 minut louhovat. Přecedíme do termosky a pijeme po douškám během dne. Vhodným doplňkem léčby jsou sedací koupele ze směsi řebříčku, kontryhele a heřmánku.

Čaj na mokvavý ekzém

Smíchejte 40g kvetoucích vršků violky trojbarevné, 40g listu kopřivy dvoudomé a 40g jetele lučního. Přelijte 1 KL směsi šálkem vroucí vody, 7-10 min louhujte. Pijte 3x denně.

Čaj na ekzém

Smíchejte červený jetel květ, kořen pampelišky, kořen lopuchu, nať macešky, nať kopřivy, nať pýru, nať rozrazilu. Nálev pijeme 2x denně.

Čaj na zánět dutin, sinusitidu

Smíchejte 30g květu a natě jetele rolního, 30g kořene pampelišky a 25g natě benediktu lékařského. 2 PL směsi přelijte šálkem vroucí vody a nechte 15 min louhovat. Přeceďte a pijte 3x denně 15 min před jídlem.

Čaj na nežit, furunkl

Smíchejte 40g lučního jetele, 30g kopřivy dvoudomé, 5g měsíčku lékařského a 25g dubové kůry. 2 KL směsi přelijte šálkem vroucí vody, 5 min povařte, 10 min louhujte pod pokličkou a sceďte. Pijte 3x denně po jídle.

Potopudný čaj

Smícháme Květ černého bezu 25g, Kořen anděliky 15g, Divizna 10g, Lipový květ 25g, Heřmánek 15g a Jetel 10g. 1 KL směsi se zalije šálkem vroucí vody, louhujeme 10 min. Scedíme a pije 2-3x denně šálek.

Jetelové obklady

Při ekzémech, lupénce, akné nebo bolavých kloubech rozsekáme paličkou na maso 1 hrst čerstvých květů a vzniklou směs nasypeme na utěrku, přiložíme na postižené místo, zavážeme a necháme hodinu působit.

Kneippova protirevmatická košile

Květy jetele samotné nebo s některou další bylinkou: řebříček, heřmánek, divizna, kopřiva, pampeliška, jetel, jitrocel, hluchavka, kostival, máta, mateřídouška, prvosenka, podběl, fialka, květy bezu. Dvě hrsti bylin necháme přivést k varu ve 2 1 vody a přikryté necháme mírně vychladnout. Scedíme a do odvaru namočíme košili ze silnějšího lněného plátna. Vyždímáme. Oblečeme, zavineme se do deky a nejméně hodinu se vyhřejeme v teplé posteli.

Jetelová koupel při revmatismu a dně

5 hrstí květů jetele přelijeme vroucí vodou (1 litr) a necháme 1-4 hodiny louhovat. Poté scedíme a nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Po koupeli následuje 20 min relaxace pod přikrývkou. Tuto proceduru opakujeme celý týden.

Jetelová oční lázeň při zánětech

1 PL květů jetele zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 min louhovat. Poté scedíme přes jemné plátýnko a vzniklým čajem si několikrát denně vyplachujeme oči.

Rozjasňující pleťové tonikum z jetele

1 PL květů jetele přelijeme 100 ml 60% lihu a necháme 2-3 týdny na teplém místě macerovat, denně lahvičkou protřepáváme. Po uplynutí doby macerace přecedíme do tmavé lahvičky. Před použitím ředíme: na 200 ml destilované vody dáme 1 KL lihového macerátu.

Jetelový šampon pro normální vlasy

2 PL tekutého mýdla na bázi olivového oleje, 250 ml minerální vody, 1 PL mandlí nebo broskvových jader, 2 kapky esenciálního oleje (dle vlastního výběru), 1 PL sušené kopřivy a 1 PL sušených květů jetele, 1 PL octa nebo bylinkového oleje (volba závisí na typu vlasů). Do misky namočte sušené bylinky nebo květy a nádobu uzavřete víčkem. Svařte minerální vodu a přilijte ji k bylinám. Nádobu opět přiklopte víčkem a nechte louhovat 20 min. Přeceďte byliny do mísy, přidejte ocet/bylinkový olej. Důkladně celou směs promíchejte. Šampon přelijte do láhve s víkem. Bylinný šampon má trvanlivost 6 měs.

Jetelové kloktadlo při zánětech hrtanu či angíně

2 PL jetele zalijeme dvěma šálky vroucí vody, přikryjeme a necháme louhovat 20 min. Scedíme do termosky. Nalijeme půl skleničky a kloktáme 3x denně 30 min před jídlem.

Želé z květů jetele, pampelišky a tymiánu

4 hrsti květů jetele lučního, 1 hrst pampeliškových květů (bez zelených kalichů!), 1 hrst květů tymiánu, 1 citrón, 1 kg třtinového cukru, 500g želírovacího cukru 3:1 a 1 l vody. Květy společně s citrónem pokrájeným na plátky a cukrem necháme nepřikryté vařit na mírném ohni asi 30 min v 1 l vody. Po zchlazení přecedíme a květy vymačkáme. Do šťávy vmícháme želírovací cukr a vaříme dle návodu na sáčku. Po úspěšném provedení želírovací zkoušky plníme do sklenic, které ihned uzavřeme. Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/1655081273324382/Rotkleebluetengelee.html

Jetelová polévka

4 hrsti červeného jetele, 50g mouky, 1 PL slunečnicového oleje, 2 mrkve, sůl, 1 KL drceného kmínu, petrželová nať. Jetel dobře omyjeme, spaříme horkou vodou a 5 min ho necháme stát, aby změkkl. Pak ho rozmixujeme a vlijeme do litru slané vařící vody. Pomalu vmícháme mouku a přidáme kmín. Vaříme asi 10 min a pak přidáme olej/máslo a odstavíme. Do vychladlé jetelové polévky na talíři přidáme nastrouhanou syrovou mrkev a ozdobíme nadrobno nasekanou petrželovou natí. Zdroj: Chytrá žena.cz


Bylinka ve směsi

Bylinný čaj Penelope Ody

Posílení po těžké nemoci

Infekce s horečkou

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Jupitera