Logo Magica

Jedle

Prvek: Voda

Vlastnosti: Ochlazující a zvlhčující

Latinský název: 

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: 

Polarita: 

Božstva: Adónis (řecký bůh vegetace), Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Bakchus (římský bůh plodnosti a vína), Dionýsos (thrácko-řecký bůh vegetace, vína a plodnosti), Cheirón (řecký moudrý Kentaur), Kentauři (řecké mytické bytosti, s horní částí těla lidskou a spodní koňskou), Neptun (římský bůh moře), Poseidón (řecký bůh moře)

Jiné názvy: 

Pěstování:  Jedle je štíhlý, vysoký strom hornatých oblastí, rostoucí na vyšších stráních. Jedlové šišky reagují na kolísání vlhkosti otevíráním a zavíráním se, lze je mj. využít jako jednoduchý vlhkoměr.

Sběr:

Jedle bývá považována za krále lesa, symbolizuje majestát, stálost a také trpělivost. Je symbolem síly, protože odolává každé bouřce. V Rumunsku bylo zvykem přinášet těžce nemocné pod jedli, kde je opřeli o kmen stromu, a nemocní se lépe uzdravovali. Keltové uctívali jedli v době zimního slunovratu, kdy ji zdobili pentlemi a přinášeli pod ní dary svým bohům. Už novorozeňata dříve přicházeli do styku s jedlí. Do jejich první koupele po narození, se přidávaly větvičky, aby od dítěte jedle odháněla zlé mocnosti a aby bylo dítě silné. Staří pohané věřili, že se pod jedlí, v době zimního slunovratu rodí magické dítě – syn v podobě Slunce, a tím světlo začíná nabírat na síle a přináší sebou jaro. Jedle má šišky, které se podle počasí buď otvírají, nebo zavírají, což předkové považovali za plodonosnou sílu boha Slunce. Pod jedlí se podle bájí narodil i egyptský bůh vegetace Usíre, a řecký bůh vína a plodnosti Dionýsos. Ve starověkém Řecku byla jedle zasvěcena Artemidě, bohyně Měsíce, přírody a plodnosti. Kadidlo z jedle přinášelo ženám po porodu požehnání. Naopak v dřívějších dobách v Německu, mladá děvčata tancovala kolem jedle, aby se zmocnila duše stromu ukryté ve větvích.

Lékařské použití:  Jedlové šišky jsou zvláště ceněné při nachlazení. Používají se především mladé výhonky a jehličí, z nichž se získává drahocenná silice. Silice je vhodná proti revmatismu, kdy utišuje revmatické bolesti a podporuje krevní oběh. Doporučuje se k masážím nedostatečně prokrvených končetin, jako přísada do koupelí (pomáhá při duševním vyčerpání, stimuluje a posiluje.), k inhalacím při dýchacích potížích zejména při infekcích dýchacích cest, nachlazení, kašli a zahlenění dutin. Vhodný k inhalaci společně s eukalyptem. Doporučuje se astmatikům umístit si na noc k posteli pár čerstvých jedlových větí pro úlevu.

Emocionální použití:  Jedle je strom, dávající energii, která dokáže regenerovat naši vitalitu. Je vhodná pro lidi neustále někam spěchající, osobám zavaleným prací, těm, kteří trpí nějakými blokacemi v sexuální oblasti (ostych, sebevědomí atd. především v partnerském vztahu). Jedle může být vaším soukromým „sexuologem“, a pomáhá velmi dobře. Poskytne vám též větší sebevědomí, těm, kteří jsou nerozhodní, dá rozhodnost. Velmi dobře zahání pesimismus v případech, že máte strach, a rozdává optimismus. Ochrání vás také v případě, že vám hrozí přepracování. Tvrdí se o ní, že když vás trápí zlé sny, utrhněte si jednu jedlovou šišku ze stromu (vžádném případě ji neberte ze země ) a vložte si ji pod polštář. Zlé sny by měli zmizet.

Magické a rituální použití:  Také známá jako strom zrození. Posvátný strom druidů. Jehličí se pálí při narození dítěte, aby se matce a dítěti dostalo požehnání a ochrany. Jedle často ční vysoko nad horizont, a „vidí“ i za něj. Je symbolem vysokého výhledu, a dlouhých jasných vizí minulého i budoucího

Recepty

Jedlová koupel na nachlazení

Jedlové šišky (několik kusů) uvařte asi ve dvou litrech vody. Nechte je asi 10 min vyluhovat, slijte a odvar přidejte do koupele. Také jehličí a pupence mají značný léčivý účinek. Nebo můžete 10 kapek oleje smíchat se lžící rostlinného oleje a přidat do koupele.

Sirup z jedlových výhonků

Dokáže zahnat obtížný kašel. Na sirup budeme potřebovat 200 gramů čerstvých jedlových výhonků, které vložíme na 24 hodin do ½ litru vody a krátce povaříme. Odvar následně scedíme a svaříme s 500 g cukru na sirup. Denně užíváme 2-3 lžičky. Zdroj: Zdravezdravi.cz

Sirup z jedlových výhonků a lesních jahod

Mladé jedlové výhonky nasypeme do sklenice, zalijeme vodou a necháme 4 dny stát na slunci. Pak tekutinu přelijeme do hrnce, přidáme listy lesních jahod a na mírném ohni vaříme asi 20 min. Scedíme, smícháme v poměru 1:1 s cukrem a vaříme do zhoustnutí. Plníme do sklenic a ihned uzavřeme. Užíváme 1-6 KL denně. Sirup usnadňuje vykašlávání při silném kašli, kataru hltanu, bronchitidě a chřipce, posiluje imunitu a pomáhá při rekonvalescenci. Obzvlášť vhodný je pro děti. Zdroj: Slunecnyzivot.cz

Jedlový čaj

Slazený nálev z jedlových výhonků, při kašli, bronchitidě a zahlenění. Hrst jedlových pupenů a výhonků povařte 15 min v šálku vody, 10 min louhujte, sceďte do termosky. Užívejte vnitřně 3 lžíce denně. Zbývajícím odvarem si potírejte postižená místa na těle. Neslazený nálev užijte při žlučových kamenech. Zdroj: cestyksobe.cz

Jedlové mazání

Mladé jedlové šištice naložte na několik dnů do lihu (nebo slivovice či do Alpy) a získaným extraktem natírejte hrudník a záda mezi lopatkami.

Jedlové znovuzrození

Vyčerpání, přepracování a psychická únava v čase adventním znásobená chladem i krátkým denním světlem. Pro znovuzrození sáhněte po jedlové silici a nakapejte 3-5 kapek do aromalampy. Zároveň si tím vybudujete silný štít proti zimním epidemiím způsobeným viry a bakteriemi. Doporučujeme i do sauny či parní lázně: 3-5 kapek rozřeďte do 3 decilitrů vody a nalijte na rozpálené kameny (nikdy na kameny nekapejte čistou silici, riskujete tím požár). Pokožka i svaly se skvěle prokrví a uvolní se z nich nashromážděné škodlivé látky. Plicní sklípky otevřou svá vrátka a dýchací cesty opustí zárodky infekcí.

Jedlová inhalace

při veškerých onemocněních dýchacích cest ve formě inhalací. Postačí 1-3 kapky nakapat do 600 ml horké vody, přes hlavu přetáhnout ručník a vdechovat.

Jedlová masáž

Na bolesti kloubů, špatné prokrvení a mrtvení končetin (studené nohy a ruce) či bolesti bederní páteře vmasírujeme olej na postižená místa. 40–70 kapek (u dětí 10-35) smíchat se 100 ml rostlinného oleje. Olej se získává parovodní destilací jehličí a koncových větviček.

Probouzíme chodidla

Naše chodidla jsou protkána obrovským množstvím biologicky aktivních bodů a nervových zakončení. Vzhledem k tomu, že neustále chodíme v botách, tyto oblasti nejsou dostatečně aktivovány. Chceme-li tedy probudit činnost vnitřních orgánů přes reflexní zóny, provádíme teplé koupele nohou s jedlovým olejem.

Špatný nebo rychlý růst dětí

I gemmoterapie využívá čerstvých výhonků, které pak slouží jako lék na všechny nemoci kostí u dětí a mladistvých, včetně špatného růstu.

Jedlová esence pro parní lázeň

http://www.chemoform.cz/web/cs/sortiment/pece-o-wellness/esence-pro-parni-lazne?page=2

Jedlová aromaterapie...

Aromalampa: 5-10 kapek do nádoby, která by měla mít obsah cca 100 ml a měla by být vzdálena nejméně 7 cm ode dna aromalampy. Difuzér: elektrický přístroj rozptylující éterické oleje do ovzduší Rozprašovač: 5-10 kapek smíchat se 100-250 ml vody a s pomocí rozprašovače rozptýlit po místnosti

Jedlový obklad

5 kapek jedlového oleje smíchat se lžící rostlinného oleje, poté smíchat s vodou, namočit obklad a přikládat na postižené místo.

Jedlové kloktadlo

1-3 kapky jedlového oleje promíchat se sklenicí teplé vody.


Bylinka ve směsích

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Měsíce