Logo Magica

Jasmín

Prvek: Voda

Vlastnosti: Ochlazující a zvlhčující

Latinský název: Jasminum grandiflorum

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: polyfenolické katechiny, které vykazují antioxidační efekt. Co se týče obsahového rozpětí esenciálního oleje, analyzační studie se velice liší. Shodují se v celkovém počtu, jehož odhad kolísá mezi 85-115 obsahovými složkami, nicméně hlavními chemickými komponenty jsou zvláště benzylacetát, citronellol, linalool, benzyl alkohol, geraniol, geranial, cis-jasmon, metyl anthranilát, indolové deriváty a v menším množství také kresoly, farnesol, hexenyl benzoát, eugenol, isohytol, phytol, nerol, nerolidol, ceosol, benzoová kyselina a benzaldehyd a terpineol.

Polarita: Ženská

Povaha: Studená

Božstva: Artemis, Diana, Ganéša, Quan Jin, Matka, Višnu, Zeus

Kuchyňské použití: Vonné kvítky jasmínu se používají k ochucení čaje, do dezertů, v parfumerii.

Jiné názvy: Čemín, šešmík

Kámen: Křemen

Jasmín používáme ve směsích s citrusy, ylang-ylangem, santalem, růží, tonkou, hřebíčkem, nardem, kadidlem, myrhou, růžovou palmou, gerániem, koriandrem, anýzem, růžovým dřevem, petitgrainem, a neroli.

Pěstování:  Jasmín pravý je rychle rostoucí liána, v teplých krajích porůstá pergoly, ploty a zdi, u nás se dá pěstovat v květináčích. Kvete na jaře a na začátku léta. Z růžových poupat vykvetou sněhobílé květy, které příjemně voní. Pro bohatý květ je nutností bohaté sluneční světlo. V létě ji hojně zaléváme i přihnojujeme. Vyžaduje zvýšení vlhkosti a častější rosení. Jasmín se v létě lehce množí stonkovými řízky. Jasmín se v létě pěstuje při běžné teplotě, v zimě při teplotě 16 - 9°C, při vyšší teplotě je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu. Jasmín je světlomilný, pro dobrý vývoj a kvetení potřebuje dostatek osvětlení, v létě během poledních hodin však s ochranou před přímým slunečním zářením. Dobře roste na východních oknech, kde zastínění nepotřebuje. Na jaře hojná, půda musí být stále vlhká. V zimě mírná. Jasmín nesnáší vyschnutí zemního balu, ale ani přemokření kořenů. Voda na zálivku musí být v každé roční době vlažná a měkká. Nejlepší je použít přefiltrovanou nebo převařenou dešťovou vodu. Hnojivové zálivky provádíme v období aktivního růstu od dubna do srpna jednou týdně tekutým hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny. V létě jasmín pravidelně rosíme. Nemá rád studenou vodu.

Protože jasmínů je více druhů, není tak snadné se v nich vyznat. Všechny spojuje příslušnost k čeledi Oleaceae:
Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) pochází z Tibetu, kvete růžově nebo žlutě často už od počátku února, dřív, než se objeví první lístky.
Jasmín vonný uvidíte v přírodě na slunných svazích jižní Evropy, a i tento druh kvete žlutě. Z jeho květů se připravuje čaj s typickou vůní.
Jasmín žlutý (J. mesnyi) má květy rovněž žluté a využívá se v přírodním léčitelství. Všechny jasmíny mají liánovitý vzrůst, takže keř, kterému u nás říkáme jasmín, patří někam úplně jinam – jedná se o pustoryl, ale jeho vůně vám zpříjemní pobyt na zahradě stejně, jako ta jasmínová.
Jasmín pravý (Jasminum officinale) - bílé květy vyrůstají v hroznech a jsou charakteristické silnou vůní. Využívá se v kosmetice na výrobu silice - oleje jasmínového (oleum jasmini), který se přidává do voňavek.
Jasmín lékařský (Jasminum polyanthum)

Sběr:  Sbírají se květy.

Lékařské použití:  Antiseptické, posilující, mírní nadýmání, brání zánětům, reguluje hormony, ničí choroboplodné zárodky, uvolňuje hleny, mírní bolesti, vyvolává (povzbuzuje) porodní bolesti. Použití při akné, ekzémech, poruchách dělohy, porodu, vředech na pokožce, bušení srdce, chrapotu, kašli, zánětu jater, cirhóze jater, křečích svalstva, tumorech, vymknutí, k podpoře porodních bolestí, péči o pleť (všechny typy), podporuje tvorbu mléka. Je vhodný ke zmírnění menstruačních bolestí, vyrovnává hormonální hladinu při menopauze, lze jej využít pro eliminaci projevů premenstruačního syndromu (podrážděnost, únava). Jasmín se hodí také k porodům (ve druhé porodní fázi snižuje citlivost na bolest), protože bojuje s poporodní depresí. Kojící matky by s ním měly zacházet opatrně, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Napomáhá udržovat dobré zdraví dělohy, chrání ji před vznikem nádorů. Nedoporučuje se orální použití, může se ojediněle vyskytnout alergická reakce. Měl by se používat s mírou, protože může působit bolesti hlavy. Neměl by se používat v těhotenství (hormonální olej) a při kojení.

Emocionální použití:  Jasmín se přidává do čaje nebo se jím vykuřují společné prostory, aby se zlepšila náladu a aby pročistil vzduch. Výroba éterického oleje s relaxačními a antidepresivními účinky. Při vykuřování jasmínu se povzbuzuje milostná nálada. Je odedávna garantem erotických dobrodružství. Zahřívá na srdci a rozjasňuje. Užití při strachu, apatii, frigiditě, lhostejnosti, impotenci, neradostnosti, melancholii, poraženectví, psychosomatických (duševně podmíněných tělesných) potížích, k otevření uzavřených lidí, propůjčuje optimismus a důvěru, uvolňuje duševní křečovitost, posiluje sebedůvěru.

Magické a rituální použití:  Usušené jasmínové květy se přidávají do sáčků a směsí k probuzení platonické lásky. Spalují-li se květy v ložnici, přivolávají prorocké sny. Silná vůně květů uspává a zahání depresivní náladu. K meditacím a vyvolání psychicky podmíněných snů. Posiluje auru. Psychická ochrana.


Recepty

Posmrtný rituál

Zapalte svíce, přineste do místnosti čerstvé květiny a oblékněte si bílý šat, zapalte sladce vonící kadidla a oleje (myrha a jasmín). Otevřete všechna okna a je-li noc rozsviťte světla. Obložte mrtvého květinami (myrha, jasmín, šalvěj) a pohlížejte naň jako na duši, která je připravena opustit svoji fyzickou schránku. Připravte drobné pohoštění a oslavte osvobození ducha zemřelého z jeho pozemského života.

Kadidlo LUNY

2 díly kadidlovníku, 1 díl santalového dřeva, 5 kapek eukaluptového oleje, 5 kapek jasmínového oleje, 5 kapek kafrového oleje. Zapalte během psych. prací, magie lásky, léčení, rituálů týkajících se domova a snové magie.

Jasmínová tinktura

1 díl jasmínu se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Tinktura z květů jasmínu

1 PL jasmínových sušených květů a 3 dl 60% lihu. Květy zalijeme lihem a vše necháme 2-3 týdny macerovat na teplém místě, 1-2x denně protřepáme lahvičkou. Po uplynutí této doby přecedíme, slijeme do tmavé sklenice a po dobu 5 týdnů užíváme 1x denně 10 kapek nakapaných do 2 dl vody nebo na kostku cukru.

Jasmínový olej

250 ml olivového oleje, 20 květů jasmínu. Květy jasmínu zcela ponořte do olivového oleje. Nechte macerovat 5 týdnů, 1x denně protřepte. Poté sceďte před plátýnko do tmavé sklenice. Jasmínový olej prohřívá a uvolňuje tělo (působí i na hlouběji uložené svalstvo), zároveň regeneruje suchou pokožku. Působí prý i jako afrodiziakum, a skutečně pomáhá olejová masáž při zmírnění porodních bolestí. Po porodu zvyšuje masáž éterickým jasmínovým olejem tvorbu mléka.

Jasmínový ocet

1 PL sušených květů jasmínu, 1 PL květů třešně nebo jabloní, láhev jablečného octa. Květy vložíme do láhve s kvalitním jablečným octem. Zazátkujeme a necháme 2-3 týdny macerovat na slunném místě. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, slijeme do skleněné lahve a skladujeme na chladném a temném místě.

Jasmínový čaj

Chcete-li si doma připravit jasmínový čaj, pak vězte, že budete dlouho mladí. Jde o bájný přípravek na dlouhověkost. Pomáhá při snižování hladiny cukru a cholesterolu v krvi, pomáhá proti průjmům a bolestem břicha, podvečerní šálek čaje odstraňuje nespavost. V Číně je po staletí jasmínové kloktadlo antibakteriálním prostředkem léčícím záněty v dutině ústní. 1-3 lžičky sušeného květu louhovat zhruba ve 300-500 ml horké nikoli vroucí vody. Pokud popíjíme směs jasmínu se zeleným čajem, vhodná teplota vody je kolem 75-80°C. Některé zdroje doporučují zalít směs nejdříve do 1/3 nádoby, nechat louhovat 1-2 min, poté dolít druhou třetinu, louhovat opět 1-2 min a dolít zbylou třetinu a opět louhovat 1-2 min. Scedit a můžete vychutnávat vůni a chuť čaje.

Odvar z listů jasmínu

Výborný ve formě obkladů na červené oči, dá se využít i k preventivnímu ošetření očí proti slzení, pokud víte, že se budete pohybovat v nepříznivých podmínkách (prašno, větrno).

Pleťová jasmínová voda

2 PL květů zalijeme šálkem horké vody (70-80°C) a necháme 20 min louhovat, potom přecedíme do tmavé lahvičky. Vhodné pro suchou a zašedlou pleť. Rozjasní pokožku a dodají jí vláčnost tím, že odstraní odumřelé pleťové buňky.

Jasmínová koupel

4 PLokvětních sušených plátků jasmínu přelijeme 2 šálky vody a necháme 24 hod macerovat. Zahřejeme k varu, přiklopíme. Nalijeme do koupele a relaxujeme. Můžeme přidat 10 kapek jasmínového oleje. Koupel má blahodárné účinky na lidskou psychiku. Zbavuje neklidu, odstraňuje úzkost a napětí, působí také jako antidepresivum. Pro lidi trpící křečemi končetin se doporučuje pravidelná koupel v jasmínovém odvaru.

Jasmínový sirup

4 PL sušených okvětních lístků jasmínu, 1 kg cukru třtinového, 1 citron. 2 hrsti květů macerujeme v půl litru vody přes noc. Druhý den scedíme a vymačkáme. Nasypeme zbylé 2 hrsti květů, přivedeme téměř k varu, odstavíme, přiklopíme a necháme 2-4 hod. louhovat. V dalším půl litru svaříme cukr a na mírném plameni vaříme 5-10 minut, přilijeme jasmínový odvar, přidáme přecezenou šťávu z jednoho citronu. Dalších 5 minut na velmi mírném plameni vaříme (probubláváme). Ještě teplý sirup nalijeme do lahve s dobře vypařenou zátkou. Účinný jasmínový sirup proti kašli ze sušených květů jasmínu má příjemnou chuť.

Jasmínový punč

250 ml pomerančové šťávy, 250 ml jasmínového čaje, celá vanilka, špetka ml. skořice, 1 Kl medu, 200 ml bílého rumu. Pomerančovou šťávu, jasmínový čaj a vanilku se skořicí zahřejeme k varu, ale nevaříme. Punč rozlijeme do sklenice, osladíme medem a dochutíme rumem.

Šumění Dalekého Východu

Melounový likér 20 ml, Šumivé víno 70 ml, Jasmínový sirup 20 ml, Citrón 40g, Meloun 55g, Ledové kostky 200g. Do šejkru dejte 1,5 PL melounové dužiny. Přilijte jasmínový sirup a melounový likéru. Vymačkejte čtvrtinu citrónu. Šejkr naplňte kostkami ledu a protřeste. Přes sítko nalijte do vychlazené sklenice. Dolijte suchým šumivým vínem. Jemně promíchejte lžící. Ozdobte plátkem melounu. Zdroj: Smichejto.cz

Geisha Martini

Gin 40 ml, Jablečný likér 15 ml, Jasmínový sirup 15 ml, Citrón 40g, Jablko zelené 20g, Lístky růže šípkové 1 ks, Ledové kostky 200g. Do šejkru dejte nakrájené jablko a rozmačkejte ho muddlerem. Přilijte jasmín. sirup, jableč. likér a gin. Vymačkejte 1/4 citrónu. Naplňte šejkr kostkami ledu a protřepte. Přes sítko nalijte do vychlazené sklenice. Ozdobte lístky růže. Zdroj: Smichejto.cz

Barbara čajový punč

Bílý rum 25 ml, Zlatý rum 25 ml, Tmavý rum 50 ml, Jasmínový sirup 35 ml, Grapový džus 25 ml, Voda 50 ml, Sodovka 75 ml, Čaj jasmínový 50 ml, Limetka 70g, Ledové kostky 200g. Nalijte do míchací sklenice jasmín. čaj, grap. džus, jasmín. sirupu, bílý rum, zlatý rum a hnědý rum. Vymačkejte limetku. Naplňte sklenici kostkami ledu a zamíchejte koktejlovou lžící. Nalijte přes stainer do konvice. Dolijte sodovkou po okraj konvice. Zavřete víko a nalijte koktejl do sklenice. Zdroj: Smichejto.cz

Jasmínový šlehaný krém by Gahm Gahm

30g jojobového oleje, 40g bambucké máslo, 10g kakaového másla, 20g meruňkového oleje, 10 kapek vitamínu E, 10 kapek EO jasmínu nebo jasmínového macerátu. Ve vodní lázni rozehřejeme kakaové máslo a přidáme i bambucké. Sundáme z ohně a necháme vychladnout. Přidáme meruňkový a jojobový olej a dáme vychladnout do lednice, až bude mít směs krustičku. Vyndáme a vyšleháme šlehačem. Během šlehání přidáme esenciální olej a vitamín E. Krém je hotový, vydrží cca 6 měsíců až 1 rok. Skladujte ho v temnu a chladu. Zdroj: kosmetikahrou.cz

Balzám na ruce s jasmínem

20g mandlového oleje, 30g bambuckého másla, 3g včelího vosku, 5 kapek EO jasmínu. Do misky ve vodní lázni přidáme mandlový olej, vosk a bambucké máslo. Zahříváme a počkáme až se vše rozpustí. Když je vše rozpuštěno, tak sundáme z ohně a začneme jemně prošlehávat. Balzám ideálně prošleháváme až deset minut. Jakmile vychladne, tak nakapeme jasmín. Zdroj: kosmetikahrou.cz

Jasmínová zmrzlina

Pokud chcete, aby se Vaším bytem linula intenzivní vůně jasmínu, tak se pusťte do výroby této zmrzliny. Čerstvé jasmínové květy se nejdříve namáčí 3 hodiny ve vodě, která se následně svaří. 50g květů jasmínu, 120g krupicového cukru, 4 bílky, 1 svitek skořice, 2 PL bílého rumu, 500 ml vody . Květy jasmínu namočíme na 3 hodiny do 500 ml vody. Po třech hodinách vodu zcedíme, přimícháme do ní 60 g krupicového cukru, přidáme skořici a krátce povaříme. Vyjmeme skořici a přilijeme bílý rum. Necháme vychladit do dalšího dne v ledničce. Bílky dáme do mísy na šlehání, kterou je možné vložit do vodní lázně. K bílkům přidáme zbývající cukr, mísu postavíme do vodní lázně a ohříváme za stálého míchání metličkou, dokud se cukr v bílcích nerozpustí. Zda je cukr rozpuštěný, nejlépe zjistíme, když si trochu směsi rozetřeme mezi dvěma prsty a necítíme žádné hrudky. Ohřívání ve vodní lázni trvá jen pár minut, bílky se nesmí uvařit! Bílky necháme vychladnout a poté je vyšleháme do pevného sněhu. Na závěr do nich zašleháme jasmínovou vodu. Směs dáme do zmrzlinovače a dále postupujeme podle návodu k němu. Zmrzlina je měkká, nadýchaná a dobře se nabírá a tak ji můžete podávat ihned po vytažení z mrazničky. Zdroj: kosmetikahrou.cz

Jasmínové nanuky s lesním ovocem

400g lesních plodů (ostružiny, maliny, borůvky, jahody), 100ml sirupu (50g třtinového cukru svařeného s 50g vody), 1 PL jasmínového extraktu, 1 KL citrónové kůry, 1 PL citrónové šťávy, 4 PL zakysané smetany bez laktózy, 1 PL sirupu malina s jasmínem nebo jasmínového sirupu. Smíchejte vodu s cukrem v malém hrnci a jemně vařte za stálého míchání, dokud se sirup nestane transparentním. Než se začne směs vařit, přidejte případné koření či bylinky. Zakysanou smetanu smíchejte s jednou lžící základního sirupu s vanilkou. Všechny zbývající ingredience rozmixujte pomocí blenderu na hladké pyré. Plňte formičky střídavě ovocným pyré a zakysanou smetanou tak, aby Vám jednotlivé vrstvy tvořily mramorování. Dejte zamrazit. Zdroj: kitchenette.cz

  zpět na Byliny Měsíce