Logo Magica

Jasmín

Prvek: voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název: Jasminum grandiflorum

Signatura:  Měsíc

Hlavní složky:

Polarita:  ženská

Povaha:  studená

Božstva:  Artemis, Diana, Ganéša, Quan Jin, Matka, Višnu, Zeus

Kuchyňské použití: Vonné kvítky jasmínu se používají k ochucení čaje, do dezertů, v parfumerii.

Jiné názvy: čemín, šešmík

Kámen:  křemen

Pěstování: Jasmín pravý je rychle rostoucí liána, v teplých krajích porůstá pergoly, ploty a zdi, u nás se dá pěstovat v květináčích.  Kvete na jaře a na začátku léta. Z růžových poupat vykvetou sněhobílé květy, které příjemně voní. Pro bohatý květ je nutností bohaté sluneční světlo. V létě ji hojně zaléváme i přihnojujeme. Vyžaduje zvýšení vlhkosti a častější rosení. Jasmín se v létě lehce množí stonkovými řízky. Jasmín se v létě pěstuje při běžné teplotě, v zimě při teplotě 16 - 9°C, při vyšší teplotě je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu. Jasmín je světlomilný, pro dobrý vývoj a kvetení potřebuje dostatek osvětlení, v létě během poledních hodin však s ochranou před přímým slunečním zářením. Dobře roste na východních oknech, kde zastínění nepotřebuje. Na jaře hojná, půda musí být stále vlhká. V zimě mírná. Jasmín nesnáší vyschnutí zemního balu, ale ani přemokření kořenů. Voda na zálivku musí být v každé roční době vlažná a měkká. Nejlepší je použít přefiltrovanou nebo převařenou dešťovou vodu. Hnojivové zálivky provádíme v období aktivního růstu od dubna do srpna jednou týdně tekutým hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny. V létě jasmín pravidelně rosíme. Nemá rád studenou vodu.

Sběr:  květy se sbírají ihned po oschnutí ranní rosy.

Lékařské použití: Antiseptické, posilující, mírní nadýmání, brání zánětům, reguluje hormony, ničí choroboplodné zárodky, uvolňuje hleny, mírní bolesti, vyvolává (povzbuzuje) porodní bolesti. Použití při akné, ekzémech, poruchách dělohy, porodu, vředech na pokožce, bušení srdce, chrapotu, kašli, zánětu jater, cirhóze jater, křečích svalstva, tumorech, vymknutí, k podpoře porodních bolestí, péči o pleť (všechny typy), podporuje tvorbu mléka.

Emocionální použití: Jasmín se přidává  do čaje nebo se jím vykuřují společné prostory, aby se zlepšila náladu a aby pročistil vzduch. Výroba éterického oleje s relaxačními a antidepresivními účinky. Při vykuřování jasmínu se povzbuzuje milostná nálada. Je odedávna garantem erotických dobrodružství. Zahřívá na srdci a rozjasňuje. Užití při strachu, apatii, frigiditě, lhostejnosti, impotenci, neradostnosti, melancholii, poraženectví, psychosomatických (duševně podmíněných tělesných) potížích, k otevření uzavřených lidí, propůjčuje optimismus a důvěru, uvolňuje duševní křečovitost, posiluje sebedůvěru.

Magické a rituální použití: Usušené jasmínové květy se přidávají do sáčků a směsí k probuzení platonické lásky. Spalují-li se květy v ložnici, přivolávají prorocké sny. Silná vůně květů uspává a zahání depresivní náladu. K meditacím a vyvolání psychicky podmíněných snů. Posiluje auru. Psychická ochrana.

Recepty

Posmrtný rituál

Zapalte svíce, přineste do místnosti čerstvé květiny a oblékněte si bílý šat, zapalte sladce vonící kadidla a oleje (myrha, jasmín, šalvěj). Otevřete všechna okna a je-li noc rozsviťte světla. Obložte mrtvého květinami (myrha, jasmín, šalvěj) a pohlížejte naň jako na duši, která je připravena opustit svoji fyzickou schránku. Připravte drobné pohoštění a oslavte osvobození ducha zemřelého z jeho pozemského života.

KADIDLO MĚSÍCE

2 díly kadidlovníku, 1 díl santalového dřeva, 5 kapek eukaluptového oleje, 5 kapek jasmínového oleje, 5 kapek kafrového oleje. Zapalte během psych. prací, magie lásky, léčení, rituálů týkajících se domova a snové magie.

 

       

  zpět na Byliny Měsíce