Logo Magica

Jasan

Signatura: Slunce

Latinský název:   Fraxinus Excelsior L.

Hlavní složky: éterické oleje, cukry, silice, třísloviny, flavonové glykosidy

Polarita:  mužská

Živel: voda a oheň

Božstva:  Athéna, Cernunnos, Gwydion, Hern, Lir, Mars, Neptun, Odin, Poseidón, Saturnus, Thor, Uranos, Woden, Ymir, Zeus

Jiné názvy: Jasin, Jasen

Dřevo a jeho využití: Jasan má kvalitní kruhovitě pórovité dřevo, jež je značně pružné a ohebné a přitom dostatečně tvrdé. Vyrábí se z něj nábytek, sportovní nářadí, hudební nástroje a topůrka či násady na různé nástroje.  Dříve se z něj vyráběly také například lyže, kočárky a automobilové karoserie.  Vyráběli se z něho luky, šípy i oštěpy. Jasan také poskytoval Druidům dřevo na své kouzelné hole.

Pěstování:  Rozšířená dřevina podél vodních toků, na náplavách, v suťových a lužních lesích. Má rád živné a vlhké, ale ne podmáčené půdy. Snadno se rozmnožuje semeny (větrem). Zřídka překročí věk 150 let. úhledný strom s přímým kmenem, pravidelným větvením a vysoko posazenou vejčitou korunou. Dosahuje výšky kolem 40 metrů, průměru až 1,5 metru a stáří do 250 let. Borka je v mládí hladká, šedozelená, u starších stromů tmavě hnědošedá až hnědočerná, pravidelně síťovitě rozpukaná. Pupeny jsou vstřícné a černé. Listy jsou vstřícné, složené z pěti až sedmi jařem. Jasan má lístky podlouhle vejčité, 3 až 10 centimetrů dlouhé, pilovité. Mnohomanželné květy rostou v převislých latách. Plodem jsou temně hnědé, úzce podlouhlé, křídlaté nažky.  Kořenový systém jasanu je kůlový s bohatě rozvětvenými postranními kořeny, takže vývraty netrpí. V mládí vyžaduje stín, v dospělosti je naopak světlomilný. Půdy vyžaduje hluboké, svěží, bohaté na minerální látky, nejlépe obohacené dusíkem, je indikátorem nejkvalitnějších půdních stanovišť. Je citlivý na klimatické výkyvy, zvláště pozdní mrazy. Nesnese stagnující vodu. Množí se semeny, která se vysévají ihned po dozrání (tj. na podzim) přímo na venkovní stanoviště.

Sběr:  listy na jaře a počátkem léta, kůra na podzim.

Lékařské použití: Listy jasanu jsou využívány v lidovém léčitelství. Nálev z listů působí močopudně a projímavě a používá se při chorobách ledvin a revmatismu. Léčebné účinky má také jasanová kůra.

Emocionální použití:  Ze stromu přímo vyzařuje klid, majestátnost a opora. Jasan dovede člověka zbavit mnoha neduhů již jen svou přítomností. Vnímání a práce s jeho energií posiluje rozhodnost a sílu vůle. Silně aktivuje podvědomí člověka. Pomáhá i v případech, když se necháváte unášet a rozhodování vám činí potíže. Mírní deprese a smutek. Rozvíjí v člověku ctižádostivost, ale pozor! Nadměrné čerpání této energie může vést až k chorobné ctižádostivosti. Takže opatrně. Rozvíjí připravenost, a lépe pomáhá chápat souvislosti života. Rozptyluje obavy. Také vám pomůže lépe poznat své životní cíle. Má velkou moc nad vodou, a tudíž velmi dobře působí na orgány, které pracují s tekutinou, jako např. ledviny, močový měchýř, žaludek…
 

Magické a rituální použití: Posvátný strom druidů. Druidské hůlky byly často vyrobeny z jasanového dřeva a ozdobeny vyřezáváním. Jasanové hůlky jsou vhodné pro léčení, pro všeobecnou sluneční energii. Čerstvé jasanové listí patří pod polštář - jasnovidecké sny. Listy jasanu lze použít jako přísadu do amuletu ochrany.

Jasan je stejně jako většina stromů považován za rostlinu ochranou. Hůl zavěšená nade dveřmi odráží škodlivé vlivy. Listy rozptýlené do čtyř světových stran ochraňovaly dům.  O zimním slunovratu se pálí jasanové dřevo k získání bohatství. Z jeho kořenů se vyřezávají figurky.  Jasan přitahuje blesky a proto je dobré se mu za bouřky vyhýbat. Totemový pták - bekasina, rybák. Totemové zvíře kůň. Barva - lahvově zelená. Kámen - beryl, korál. Runy - as, gyfu, hagal, ebwaz, os, gar. Ogam - Nuin. Nástroj - hůlka.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender


Recepty

   zpět na úvodní stránku