Logo Magica

Jasan

Signatura: Slunce

Latinský název: Fraxinus Excelsior L.

Hlavní složky: Éterické oleje, cukry, silice, třísloviny, flavonové glykosidy

Polarita: Mužská

Živel: Voda a oheň

Božstva: Athéna (řecká bohyně vítězné války a moudrosti), Mars (římský bůh války), Poseidón (řecký bůh moře), Saturnus (římský, původně, bůh hojnosti a žní), Úranos (řecký bůh nebe),Zeus (nejvyšší bůh), Cernunnos, Gwydion, Hern, Lir, Neptun, Odin, Thor, Woden, Ymir

Jiné názvy: jasin, jasen, jesen, jaseň, jasín, bleskosvod

Vztahy:  Totemový pták - bekasina, rybák. Totemové zvíře kůň. Barva - lahvově zelená. Kámen - beryl, korál. Runy - as, gyfu, hagal, ebwaz, os, gar. Ogam - Nuin. Nástroj - hůlka.

Jasan má kvalitní kruhovitě pórovité dřevo, jež je značně pružné a ohebné a přitom dostatečně tvrdé. Vyrábí se z něj nábytek, sportovní nářadí, hudební nástroje a topůrka či násady na různé nástroje. Dříve se z něj vyráběly také například lyže, kočárky a automobilové karoserie. Vyráběli se z něho luky, šípy i oštěpy. Jasan také poskytoval Druidům dřevo na své kouzelné hole.

Pěstování:  Rozšířená dřevina podél vodních toků, na náplavách, v suťových a lužních lesích. Má rád živné a vlhké, ale ne podmáčené půdy. Snadno se rozmnožuje semeny (větrem). Zřídka překročí věk 150 let. úhledný strom s přímým kmenem, pravidelným větvením a vysoko posazenou vejčitou korunou. Dosahuje výšky kolem 40 metrů, průměru až 1,5 metru a stáří do 250 let. Borka je v mládí hladká, šedozelená, u starších stromů tmavě hnědošedá až hnědočerná, pravidelně síťovitě rozpukaná. Pupeny jsou vstřícné a černé. Listy jsou vstřícné, složené z pěti až sedmi jařem. Jasan má lístky podlouhle vejčité, 3 až 10 centimetrů dlouhé, pilovité. Mnohomanželné květy rostou v převislých latách. Plodem jsou temně hnědé, úzce podlouhlé, křídlaté nažky. Kořenový systém jasanu je kůlový s bohatě rozvětvenými postranními kořeny, takže vývraty netrpí. V mládí vyžaduje stín, v dospělosti je naopak světlomilný. Půdy vyžaduje hluboké, svěží, bohaté na minerální látky, nejlépe obohacené dusíkem, je indikátorem nejkvalitnějších půdních stanovišť. Je citlivý na klimatické výkyvy, zvláště pozdní mrazy. Nesnese stagnující vodu. Množí se semeny, která se vysévají ihned po dozrání (tj. na podzim) přímo na venkovní stanoviště. V nížinách nejčastěji doprovází dub letní v jasanových a jilmových doubravách. Místně tvoří společenstva s olší lepkavou. Bývá i součástí suťových společenstev společně s javorem klenem, lípou velkolistou a jilmem drsným

Sběr: Listy na jaře a počátkem léta, kůra na podzim. Listy jasanu se suší ve stínu, uměle do teploty 40 °C. Vzácně se využívá i kůra stromu, která se sloupává z mladých větví. Léčebné vlastnosti údajně skýtají i semena jasanu.

Lékařské použití:  - působí mírně močopudně
- má jemné projímavé účinky
- čistí krev, detoxikuje
- podporuje vylučování solí
- je prospěšný při onemocnění ledvin
- pomáhá při dně nebo revmatismu
- nenásilně snižuje krevní tlak
- kůra jasanu tlumí horečku
- semena z jasanu příznivě ovlivňují játra a slezinu

Emocionální použití:  Ze stromu přímo vyzařuje klid, majestátnost a opora. Jasan dovede člověka zbavit mnoha neduhů již jen svou přítomností. Vnímání a práce s jeho energií posiluje rozhodnost a sílu vůle. Silně aktivuje podvědomí člověka. Pomáhá i v případech, když se necháváte unášet a rozhodování vám činí potíže. Mírní deprese a smutek. Rozvíjí v člověku ctižádostivost, ale pozor! Nadměrné čerpání této energie může vést až k chorobné ctižádostivosti! Rozvíjí připravenost, a lépe pomáhá chápat souvislosti života. Rozptyluje obavy. Pomůže lépe poznat své životní cíle.

Staří Germáni byli přesvědčeni, že první muž byl z jasanu a žena s olše. Tento strom uctívali jako něco nadpřirozeného. Vyráběli se z něho luky, šípy i oštěpy. Jasan také poskytoval Druidům dřevo na své kouzelné hole.

Magické a rituální použití:  Posvátný strom druidů. Druidské hůlky byly často vyrobeny z jasanového dřeva a ozdobeny vyřezáváním. Jasanové hůlky jsou vhodné pro léčení, pro všeobecnou sluneční energii. Čerstvé jasanové listí patří pod polštář - jasnovidecké sny. Listy jasanu lze použít jako přísadu do amuletu ochrany. Jasan je stejně jako většina stromů považován za rostlinu ochranou. Hůl zavěšená nade dveřmi odráží škodlivé vlivy. Listy rozptýlené do čtyř světových stran ochraňovaly dům. O zimním slunovratu se pálí jasanové dřevo k získání bohatství. Z jeho kořenů se vyřezávají figurky. Jasan přitahuje blesky a proto je dobré se mu za bouřky vyhýbat.

Jasan je rostlinou obrannou - hůl z jeho dřeva nad dveřmi vašeho příbytku odráží škodlivé vlivy. Listy se používají v ochranných amuletech. Velice vhodný je jasan pro magické hole, zejména v runové magii. Jasanové dřevo odpuzuje hady. Jasanové listy položené pod polštář prý vzbuzují věštecké sny.

Recepty

Esence z jasanových pupenů

1 díl jasanových pupenů se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvičce. Užívá 20-30 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody. Tinktura z pupenů snižuje množství kyseliny močové v krvi. Příznivě ovlivňuje stav a funkci kloubů, má výrazné protivirové účinky, přispívá k detoxikaci organismu. Vhodný k užívání v podzimním a zimním období i jako prevence chřipkových onemocnění. také při nemocech ledvin, ledvinové kameny, močový měchýř, žlučníkové kameny, lupénka, akné, uzliny, mononukleoza. Nemá nežádoucí účinky, nepoškozuje organismus.

Jasanová tinktura

Hrst listů nasbíraných ještě před květem zalijeme 500 ml bílého suchého vína necháme 2 týdny macerovat. Občas protřepeme. Scedíme a slijeme do tmavé půllitrové láhve. Užíváme na podporu vyprazdňování a vyměšování jednu malou štamprdličku před obědem.

Jasanový ocet

Hrstku nezralých semen zalijeme 500 ml octa a necháme 2-3 týdny macerovat. Občas protřepeme. Scedíme a slijeme do tmavé půllitrové láhve. Užíváme na dochucení jídel.

Čaj z jasanových listů při revmatismu a dně

2 KL listů jasanu zalijeme 250 ml studené vody. Přivedeme k varu a necháme 3 min louhovat. Kúru aplikujeme nejméně 2 týdny, při revmatismu a dně pijeme jen 2 šálky denně. Čaj se doporučuje i při horečkách, ale ne ve větším množství, než jeden šálek denně. Užívá se při léčbě revmatismu nebo zánětu kloubů, pomáhá rovněž při neuralgii a chronické zácpě, čistí krev a podporuje činnost ledvin.

Čaj z jasanové kůry k pročištění mysli

Mladé jasanové větvičky se sbírají brzy na jaře. Je třeba nastříhat asi pěticentimetrové koncové výhonky a oloupat z nich kůru. Můžeme použít i mladé lístky. 2 KL kůry se zalijí 1 šálkem vody a 10 min se povaří. Scedíme. Čaj není určen k dlouhodobému užívání, maximální dávka je 2 šálky denně, které se pijí v průběhu dne po malých doušcích. Léčí deprese, horečku a revma, podporuje rekonvalescenci a vypuzuje střevní parazity.

Čaj z jasanových poupat

Poupata se sbírají brzy na jaře tak, aby lístečky vyrůstající z nich nebyly větší jako 1 cm. Poupata se pak ulamují spolu s asi 1 cm dlouhou větvičkou. 20 čerstvých poupat se naloží do 150 ml studené vody, macerujeme přes noc. Ráno se přivedou k varu a ihned odstaví, scedíme do termosky. Čaj se pije po doušcích. Tento čaj působí na zlepšení funkce mozku, (u studentů před zkouškami) na stařeckou demenci a na lehké formy mozkových disfunkcí (LMD, ADD, ADHD,Touretteův syndrom), na zlepšení poúrazových stavů mozku, po operacích mozku nebo po mozkových příhodách i s poškozením mozkových funkcí.

Čaj z jasanových semen

Zalijeme 2 KL sekaných semen šálkem ml vody, přivedeme k varu a necháme 3 min odstát. Pijeme 2-3x denně. Čaj čistí krev a má močopudné a posilující účinky.

Víno z jasanové kůry

Krátce povaříme 2 PL lžíce sušené a nadrobno nakrájené kůry v 1l bílého vína. Pijeme 1 skleničku před jídlem. Posiluje imunitní systém, snižuje horečku, reguluje činnost sleziny a léčí deprese.

Jasanový obklad

2 PL sušených listů vsypeme do 500 ml studené vody a necháme alespoň 4 hodiny louhovat. Poté výluh přivedeme k varu a krátce povaříme, odstavíme, ještě teplé listy přikládáme na postižené místo. U čerstvé drogy to samé množství dáme přímo do vařící vody a necháme minutu vařit, postup je totožný s výše uvedeným. Po nejpozději 30 min obklad sundáme a necháme zaschnout. Při dlouhodobém užívání nálevu spolu s obklady působí proti bolestem poškozených meziobratlových plotének, které zároveň léčí a napravuje již vzniklé škody a zmírňuje i jiné bolesti páteře, odstraňuje bolesti kloubů (kolena, kyčle i malé klouby) a léčí poškozené mezikloubní chrupavky.

Čaj při revmatismu a artritidě

Smícháme 30g listu jasanu, 30g listu kopřivy, 20g natě kručinky barvířské a 20g natě petrklíče. 2 PL spaříme 300 ml vroucí vody, 20 min louhujeme, scedíme. Pijeme 1–2 šálky ke snídani. Pomáhá při revmatismu a artritidě.

Čaj na snížení hladiny cukru v krvi

vhodné pro diabetiky. 2 hrsti sušených fazolových lusků, kořen pampelišky, jasanový list, nať jestřabiny lékařské a kořen omanu pravého. 2 hrsti sušených fazolových lusků zalejeme dvěma litry studené vody a necháme 24 hodin macerovat. Směs uvedeme do varu a vaříme tak dlouho, dokud nám nezbyde 600 ml odvaru. Poté do jiné konvice vsypeme 1 KL sušených bylin. Směs zalijeme odvarem z lusků, necháme 10 minut luhovat, scedíme a přelijeme do termosky. Během dne si každou hodinu dáme 1 polévkovou lžíci čaje, dokud ho nevypijeme. Dodržíte-li další režimová opatření (dieta), měli byste po 14 dnech zaznamenat snížení hladiny cukru. Kůru můžete přerušit, anebo v ní pokračovat, podle výsledků.

Jasan a šípek na zlepšení paměti

2 PL jasanových větviček a 1 PL šípkových větviček (mladé výhonky) dáme do 3 až 4l. vody. Vaříme 6 minut, scedíme a pijeme po jídle 3 týdny. Po časem můžeme zopakovat.

Jasanová mast

4 hrsti čerstvých lístků rozřežeme nadrobno. Zahřejeme 500g vepřového sádla. Vmícháme bylinky do horkého tuku a necháme krátce zapražit. Pánev sejmeme z ohně, přikryjeme a necháme stát přes noc. Příští den vše znovu roztavíme, procedíme přes plátno. Ještě teplou mast plníme do připravených skleniček nebo kelímků. U bylin nebo části bylin, které obsahují vyšší procento vody, musíme ještě mast v definitivních nádobkách nějakou chvíli (někdy i několik hodin) ohřívat tak, abychom snížili obsah vody v masti, jinak nám začne mast plesnivět. Teplotu však již nezvedáme nad 50°C. Mast uchováváme v chladu a temnu. Touto mastí se postižený maže 2–3x denně na bolestivých místech, zejména výhodná je na dekubity (proleženiny).

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na úvodní stránku