Logo Magica

Hloh

Prvek: oheň

Signatura:  Mars

Latinský název:   Crataegus laevigata

Božstva: Cardea, Flora, Hymén

Polarita:  mužská

Vlastnosti: uklidňující

Jiné názvy: hloch, loh, hlohovec, pluháč, plodům - kukačiny perličky, hrášek skřítků

Hlavní složky: flavonoidy, trimetylamináty (pouze v květech), třísloviny, kys. askorbová, saponiny (pouze v plodech), pektiny

Hloh je jedním z posvátných stromů Keltů, kteří jej nazývali UATH (krása, strom 6. měsíce). Hlohem se zdobí májky. Díky své síle plodnosti se jej používá při svatebních obřadech. Naopak listím se podporovala cudnost a celibát. Dříve nechyběl hloh na zahrádce žádné čarodějky a kněžky.

Pěstování:  Roste na kamenitých stráních, mezi křovinami a na okrajích lesů. Teplomilná rostlina. Keř nebo strom z čeledi růžovitých dorůstající výše 7 m. Má bílé květy s červenými prašníky, které nepříjemně voní. Plody jsou červené malvice, uvnitř s tvrdými peckami.

Sběr a sušení:  Sbíráme nepříliš rozvité květy od května do června, květy a listy od května do června, listy od června do září plody od září do října. Květy sušíme ve stínu při t. do 40°C, plody do 70°C.

Lékařské použití: Hlohové bobule jako prvořadý prostředek na různá srdeční onemocnění, pravidelnější činnost srdečního svalu, regulace vysokého i nízkého tlaku, uklidnění tlukotu srdce, způsobeného trachykardií, k rozšíření koronárních tepen u anginy pectoris a tlumení jejích bolestí, zlepšuje kondici tepen, preventivně působí proti arterioskleróze. Podporuje činnost srdce a celkovou vitalitu člověka. Činí tělo dynamičtějším a odstraňuje z něj různé bloky a překážky. Tam kde dochází k zadržování vody v těle kvůli nedostatečné funkci srdce, mohou plody hlohu pomoci k odstranění nadbytečných tekutin. Listy a květní poupata mají sedativní účinky na nervový systém a krevní oběh. Vhodné je použít tinktury při odstraňování zabodnutých trnů a třísek. Květy působí velice na mužskou erotiku.

Emocionální použití: Působí v oblasti srdeční čakry. Vhodné pro lidi, jež jsou plni zloby - nemohou vyjádřit lásku, která je v nich zablokována. Zejména vhodné pro případy ztracené lásky, po rozchodech partnerů - bobule hlohu vložte do pytlíčku pod polštář. Konstruktivní využití agrese: Destruktivní energii využít tvůrčím způsobem - jakýkoliv pohyb (sportování, tanec, sex). Jedná se o přemisťování energie z personální úrovně solar plexu do oblasti vyšší (srdce, hrtan), tak agrese může být vyjádřena méně osobní, neemocionální cestou.

Magické a rituální použití: Rituály plodnosti, zachování cudnosti a štěstí. Ochranné účinky. Posvátný strom druidů. Hůlky z jeho dřeva mají velkou moc.  Též májový strom nebo bílý trn. Hůlky z jeho dřeva jsou jedny z nejsilnějších. Hloh lze užít při ochranných kouzlech, magii lásky a rituálech uzavírání manželství.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty        

Cardea

Plody hlohu slouží jako výborné kadidlo při pocitu povzbudit dynamiku svého žití, při potřebě rozvinout iniciativu, proniknout do problémů věcí a získat přehled. Při vdechování kadidla je zapotřebí zaměřit svoji pozornost na oblast Solar plexu . Vizualizujte přemísťování energie z oblasti hrudníku do oblasti srdce.

      

Čaj na bušení srdce

 


  zpět na Byliny Marsu