Logo Magica

Hloh

Prvek: Oheň

Signatura: Mars

Latinský název: Crataegus laevigata

Božstva: Cardea (římská bohyně stěžejí), Flora (římská bohyně kvetoucí přírody), Hymén (řecký bůh sňatku)

Polarita: Mužská

Vlastnosti: Uklidňující

Svátky: BELTANE, PODZIMNÍ ROVNODENNOST, MABON, HERFEST.

Jiné názvy: Hloch, loh, hlohovec, pluháč, plodům - kukačiny perličky, hrášek skřítků

Hlavní složky: flavonoidy, trimetylamináty (pouze v květech), třísloviny, kys. askorbová, saponiny (pouze v plodech), pektiny

Kombinace: Náprstník

Hloh je jedním z posvátných stromů Keltů, kteří jej nazývali UATH (krása, strom 6. měsíce). Hlohem se zdobí májky. Díky své síle plodnosti se jej používá při svatebních obřadech. Naopak listím se podporovala cudnost a celibát. Dříve nechyběl hloh na zahrádce žádné čarodějky a kněžky.

Pěstování:  Roste na kamenitých stráních, mezi křovinami a na okrajích lesů. Teplomilná rostlina. Keř nebo strom z čeledi růžovitých dorůstající výše 7 m. Má bílé květy s červenými prašníky, které nepříjemně voní. Plody jsou červené malvice, uvnitř s tvrdými peckami.

Sběr a sušení:  Sbíráme nepříliš rozvité květy i plně rozvité od dubna do května, listy od dubna do září a plody od září do října. Květy sušíme ve stínu při t. do 40°C, plody do 70°C. Květy jsou léčebně nejúčinnější částí rostliny.

Lékařské použití:  Hlohové bobule jako prvořadý prostředek na různá srdeční onemocnění, pravidelnější činnost srdečního svalu, regulace vysokého i nízkého tlaku. Uklidňuje tlukot srdce, způsobeného trachykardií. Rozšiřuje koronární tepny u anginy pectoris a tlumí jejích bolesti, zlepšuje kondici tepen, preventivně působí proti arterioskleróze. Hloh pomáhá při stařeckých srdečních obtížích. Podporuje činnost srdce a celkovou vitalitu člověka. Činí tělo dynamičtějším a odstraňuje z něj různé bloky a překážky. Tam kde dochází k zadržování vody v těle kvůli nedostatečné funkci srdce, mohou plody hlohu pomoci k odstranění nadbytečných tekutin. Listy a květní poupata mají sedativní účinky na nervový systém a krevní oběh. Vhodné je použít tinktury při odstraňování zabodnutých trnů a třísek. Květy působí velice na mužskou erotiku. Hloh je rostlina působící proti chorobám stáří a prodlužuje věk. Má celkově uklidňující účinek, je vynikajícím srdečním tonikem s velkým polem působnosti při srdečních potížích nervového původu (bušení srdce, bolesti u srdce, pocity tlaku, svírání a tíseň u srdce, dušnost, rychlá únava při námaze).

Hloh působí velmi pomalu. Jeho léčivé účinky se postupně začnou projevovat až po několika týdnech, u někoho i měsících. Proto je ho, stejně jako jiné bylinky, nutné užívat denně bez přerušení. „Hloh je vhodné začít užívat i preventivně, hned při prvních příznacích srdečních těžkostí, kdy ještě není nutné brát chemické léky. Velmi dobře účinkuje u geriatrických pacientů. Nepraktičtější užívání hlohu je ve formě tinktury, která je běžně dostupná v lékárnách či bylinkářstvích. Tinktura se dá použít i zevně k potírání bolavých míst, kloubů a svalů.

POZOR: nepoužívat nebo jen po poradě s lékařem pokud užíváte kardiotonika typu Dioxin či Lanatosid.

Emocionální použití:  Působí v oblasti srdeční čakry. Vhodné pro lidi, jež jsou plni zloby - nemohou vyjádřit lásku, která je v nich zablokována. Uplatní se i u těch, kteří ji nemohou přijmout. Zejména vhodné pro případy ztracené lásky, po rozchodech partnerů - bobule hlohu vložte do pytlíčku pod polštář, kadidlo, koupel, čaj z květů, víno... Konstruktivní využití agrese: Destruktivní energii využít tvůrčím způsobem - jakýkoliv pohyb (sportování, tanec, sex). Jedná se o přemisťování energie z personální úrovně solar plexu do oblasti vyšší (srdce, hrtan), tak agrese může být vyjádřena méně osobní, neemocionální cestou.

Magické a rituální použití:  Rituály plodnosti, zachování cudnosti a štěstí, v magii sexu. Ochranné účinky. Posvátný strom druidů při oslavách svátku Beltane. Naši keltští předkové hloh z hlediska magie ctili jako bylinu plodnosti, používali jej při svatebních obřadech či oslavách, zdobili jím májku a své místo měl i v posvátných hájích. Hloh byl pro Kelty tak moc důležitou rostlinou, že jeho pokácení se trestalo smrtí. Hůlky z jeho dřeva mají velkou moc. Též májový strom nebo bílý trn. Hůlky z jeho dřeva jsou jedny z nejsilnějších. Ženy pily čaj z této byliny proto, aby se spojily s Bohyní Hloh lze užít při ochranných kouzlech, magii lásky a rituálech uzavírání manželství. Na podzimní rovnodennost se hložinky používají na výzdobu oltáře... Při Filipskojakubské noci (Valpružině) se před vrata na dvůr nebo do oken kladlo pichlavé trní hlohu na ochranu.
KADIDLO BELTANE: 4 díly kadidlovníku, 1 díl hlohu, 1/2 dílu petrklíče, 1/2 květů jabloně a 1 díl dubové kůry.


Recepty

Cardea

Plody hlohu slouží jako výborné kadidlo při pocitu povzbudit dynamiku svého žití, při potřebě rozvinout iniciativu, proniknout do problémů věcí a získat přehled. Při vdechování kadidla je zapotřebí zaměřit svoji pozornost na oblast Solar plexu. Vizualizujte přemísťování energie z oblasti hrudníku do oblasti srdce.

Esence z hlohu

Smícháme 100 ml tinktury z květů a 100 ml tinktury z hložinek. Uchovávat v tmavé lahvi. Užití:
Nechutenství - denně užíváme 10-15 kapek esence,
Nevolnost, Bolesti hlavy, Hučení v uších - denně užíváme 5-10 kapek esence,
Pocity strachu, Poruchy spánku - užíváme denně 10 kapek esence,
Angína pectoris - užíváme denně 5-10 kapek esence

Hlohová květová tinktura

10 hlohových květů se zalije 100 ml 60% alkoholu. Macerujeme 2-3 týdny, 1x denně-obden je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-40 (dle tělesné váhy) kapek 1-2x denně na cukr či do sklenky vody na snížení krevního tlaku.

Hložinková tinktura

1 díl hložinek (plody hlohu) omyjeme a rozdrtíme/rozmixujeme, poté se zalijeme 5 díly 40-60% alkoholu. Macerujeme 3 týdny, obden výluh protřepeme. Přefiltrujeme do tmavé lahvičky. Užíváme 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Srdeční tonikum

Smícháme 50ml hlohové tinktury, 30ml kaštanové tinktury a 20ml tinktury z jinanu dvoulaločného do tmavé skleněné lahvičky o objemu 100ml. Užíváme 4krát denně, 20-35 kapek. Harmonizuje srdeční chod, zlepšuje kvalitu a pružnost cévních stěn a zlepšuje prokrvení periférie. Mírně snižuje krevní tlak. Působí pozitivně na stařecké srdce. Rozšiřují věnčité tepny, a tak zlepšují průtok krve. Pomáhá při bodavých bolestech v boku, při kolikách a průjmech. Léčí močové kameny. Pomáhá při silné menstruaci. Snižuje hladinu cholesterolu.

Srdeční kapky

1KL kořenů a oddenků Kozlíku lékařského, 1 KL plodů Hlohu a 1 KL Srdečníku obecného nasypeme do skleničky se širokým hrdlem a zalijeme 100 ml 40-60% alkoholem. Necháme 3 týdny macerovat. Scedíme do tmavé lahvičky. Můžeme vložit pár sušených květů hlohu.

Kapky proti vysokému krevnímu tlaku

Smíchejte hlohovou tinkturu s tinkturou z přesličky, které si připravte dle návodu výše. Užívejte 20 kapek se lžičkou vody 1x denně.

Hlohový čaj

Kětový:
2 KL sušeného květu hlohu, zalijeme šálkem horké vody a necháme 7 min louhovat. Květy není nutné cedit, zdobí čaj :-) Pijeme proti srdečním potížím 3-4x denně, z toho 2 šálky před spaním. Lze užívat i při klimakterických potížích, a sice 3 šálky denně.

Lístkový:
2 KL sušených mladých lístků hlohu, zalijeme šálkem horké vody a necháme 7 min louhovat. Scedíme lístky.

Květový s listy:
1 KL sušeného květu hlohu a 1 KL sušených mladých lístků hlohu, zalijeme šálkem horké vody a necháme 7 min louhovat. Scedíme

Z hložinek (plodů hlohu):
2 KL hložinek zalijeme 1/2 litrem vody a 10 minut povaříme. Čaj pijeme vlažný 2x denně. Působí i proti ledvinovým kamenům.

Hlohový likér

Používá se spíše jako lék. Nasypeme 100g hložinek do láhve žitné, pro doslazení přidáme 100 g cukru, medu nebo sirupu. Necháme 4-6 měsíců macerovat.

Hlohový likér s medem

140g čerstvých květů hlohu přelijeme 300 ml kvalitní vodky nebo ovocné pálenky například calvados, dobře protřepeme a necháme macerovat. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200g medu a vše znovu dobře protřepeme. Další den je balzám připraven k použití. užíváme 4x denně 1 KL směsi přelijeme 125 ml převařené vody. Scedíme. Zdroj: Janča, Zentrich/Herbář léčivých rostlin

Hlohové víno z listů a květů

Smíchejte květy a listy hlohu s natí rozmarýnu, přidat můžete i nať yzopu. Přidejte rozinky, celé hřebíčky a skořici. Zalijte litrem červeného vína a nechejte 2 týdny macerovat. Můžete přidat i med. Nakonec přeceďte a užívejte jako preventivní prostředek.

Hlohová šťáva a rosol

Rozmačkané plody naložíme na den do studené vody. Nejprve dostaneme šťávu, necháme-li stát déle tak rosol.

Nálev z plodů na angínu pektoris

3 PL hložinek nasypeme do litrové termosky a zalijeme 750 ml vroucí vody. Nádobu uzavřeme a necháme louhovat 24 hodin. Scedíme, vymačkáme plody a výluh uložíme do lednice. Užíváme 3x denně po jídle při prvním příznaku bušení srdce. Pravidelné užívání může oddálit záchvat nemoci na dlouhá léta. Zdroj: Jiří Cingroš/Sám sobě doktorem

Arterioskleróza

Smícháme Hloh list s květem 20g, Jmelí list 10g, Rybíz list 20g, Přeslička nať 20g, Kozlík kořen 20g, Česnek stroužky 10g. 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Česnek upravíme podrcením nebo pokrájením těsně před přípravou. Pijeme 3x denně, první ráno nalačno.

Čaj k prevenci záchvatů anginy pectoris

Smícháme hloh plod 50g a jírovec plod (kaštan) 50g. 1 KL rozemleté směsi dáme do 300 ml vody, pomalu přivedeme k varu a opět vaříme asi 2 min. Čaj 30 minut louhujeme, scedíme, mírně osladíme medem. Pijeme v poledne. Zdroj:Bodlák/Praktická fytoterapie

Čaj na krevní oběh

Smícháme hloh květ a listy 20g, srdečník 20g, maliník 20g a rozmarýn 20g. 3 KL směsi zalijeme 300 ml vroucí vody a necháme 10 min louhovat pod pokličkou. Scedíme, mírně osladíme medem.

Čaj na srdce

Smícháme hloh plod 50g, meduňku 25g, srdečník 25g, a třezalku 25g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vody a necháme 7-10 min louhovat. Scedíme, mírně osladíme medem.

Čaj na snížení krevního tlaku

Smícháme květ hlohu 60g, Nať jmelí 40g, Plod hlohu 20g, Plod šípku 20g, Kořen jehlice trnité 20g, Plod černého bezu 20g. 1PL směsi přelijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou 15 minut louhujeme, pak přecedíme. Pijeme 2x denně šálek. Zdroj:Bodlák/Praktická fytoterapie

Čaj na zvýšení krevního tlaku1

Smícháme 25g jmelí, 20g kopřivy, 25g měsíčku a 30g hlohu. 1 KL směsi zalijeme šálkem vody a necháme 7 min louhovat. Přecedíme. Pijeme 3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Čaj na zvýšení krevního tlaku2

Smícháme 25g jmelí, 35g řebříčku, 25g rozmarýnu a 30g hlohu. 1 KL směsi zalijeme šálkem vody a necháme 7 min louhovat. Přecedíme. Pijeme 3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Čaj na zvýšení krevního tlaku3

Smícháme 30g heřmánku, 25g kontryhele a 15g hlohu. 1 KL směsi zalijeme šálkem vody a necháme 7 min louhovat. Přecedíme. Pijeme 3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Čaj na zvýšení krevního tlaku4

Smícháme květ hlohu 25g, list kopřivy 25g a květ měsíčku 25g. 3 KL natě jmelí přelijeme šálkem a půl studené vody a necháme 8 hodin macerovat. 3 KL směsi přelijeme šálkem a půl vroucí vody a necháme 5 min louhovat. Oba výluhy přecedíme do termosky. Celkem máme 3 šálky. Popíjíme během dne. Zdroj: Bodlák/Praktická fytoterapie

Kornatění tepen 1

Smícháme 15g kokošky p.t., 30g jmelí, 30g routy, 25g přesličky a 25g hlohu. 1 KL směsi zalijeme šálkem vody a necháme 7 min louhovat. Přecedíme. Pijeme 2-3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Kornatění tepen 2

Smícháme 10g kozlíku, 25g jmelí, 10g kmínu, 15g meduňky a 15g hlohu. 1 KL směsi zalijeme šálkem vody a necháme 7 min louhovat. Přecedíme. Pijeme 3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Mozková skleróza

Smícháme Hloh 1 díl, Arnika 1/4 dílu, Meduňka 1/2 dílu, Máta 1/4 dílu. 1 KL směsi se přelije šálkem vroucí vody, nechá se 10 min louhovat. Scedí se a pije se ráno a večer. Po týdnu užívání lze přidat do směsi 1/4 dílu komonice.

Astma

Smícháme 15g kořene omanu, 25g rozrazilu, 10g břečťanu 25g bedrníku a 25g květu hlohu. 1 KL směsi zalijeme šálkem vody a necháme 7 min louhovat. Přecedíme. Pijeme 1-3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Chřipka

Smícháme 20g rybízových listů, 20g lístí trnky, 10g brutnáku a 10g květu hlohu. Směs zalijeme 3 šálky vody a svaříme. Přecedíme do termosky. Popíjíme během dne. Zdroj: Čaje, které léčí/Hohne.

Hložinková medoláda

Určeno k rychlé spotřebě. Smícháme 500g omytých hložinek se 100g třtinového cukru, promícháme a necháme stát přikryté do druhého dne. Druhý den směs rozmixujeme, přepasírujeme přes síto, přidáme 2 PL kakaa a 3 PL medu. Medoládu dobře promícháme.

Hložinková chilli omáčka

https://jpwaldron.wordpress.com/chilli-hawthorn-dipping-sauce/

Hlohový kečup

1 kg hlohu, 500 ml jablečného octa, 150g cukru, sůl, KL čerstvě mletého pepře. Hloh zbavíme stopek, opereme a vaříme v octu na slabém plameni asi půl hodiny. Poté směs propasírujeme, přidáme cukr, sůl a pepř. Na pánvi vaříme 10 min. Plníme do sklenic a uzavřeme. Otočíme dnem vzhůru. Omáčku dáváme k masu a teplou nebo studenou.

Hlohové čatní

1 kg hložinek, 500 ml jablečného octa, 400g třtinového cukru, čerstvě mleté koření: lžička muškátového oříšku, špetka hřebíčku, špetka nového koření, hodně černého pepře. 2 hrnky sušeného ovoce (švestky, jablka, hrušky, meruňky…). Hloh zbavíme stopek a vaříme s octem a lžičkou soli hodinu. Propasírujeme a přidáme octový vývar, cukr, koření a sušené ovoce, nakrájené na kousky. Vaříme dokud směs nezhoustne. Pak plníme do sklenic a máme zásobičku na zimu. Čatní se hodí k masu.

Hlohová marmeláda

Na 1 kg hložinek použijeme 0,5 kg cukru nebo medu a 0,5 l vody. Vše vaříme na mírném ohni do změknutí. Potom hmotu prolisujme přes síto, ještě ji podle chuti dosladíme a opět vaříme na mírném ohni, dokud nezrosolovatí. Plníme do nahřátých sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při teplotě 90 °C.

Hlohová mouka

Z čerstvých bobulí vybereme semena a dobře usušíme. Umeleme na mouku.

Hlohový salát s červenou řepou pro posílení

Půl litru mladých hlohových pupenů a lístků (březen/duben), 2 větší vařené červené řepy, citron, sůl a pepř podle chuti. Omyté pupeny pokrájejte a promíchejte s drobně nakrájenou červenou řepou. Podle chuti přidejte ocet nebo citronovou šťávu. Osolte a opepřete. Vše dobře promíchejte a nechte v ledničce odležet. Zdroj: abecedazahrady.dama.cz


Bylinka ve směsi

Čaj na bušení srdce


Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender, Léčivé rostliny a planety/Brooke, Inspirovanoprirodou.weebly.com


  zpět na Byliny Marsu