Logo Magica

Heřmánek

Signatura: Slunce

Latinský název: Chamaemelum nobile L. All., Anthemis Nobilis

Živel: Oheň

Hlavní složky: Éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy, třísloviny, Silice (azulén, bisabolol, farnesen), apigenin, cholin, sliz, hořčiny.

Polarita: Mužská

Božstva: Ra, Cernunnos

Kuchyňské použití: Květy - jarní polévky a saláty

Jiné názvy: Rmenec sličný, marunka, harmoníček, ormánek, kamilka, rmen, rumánek, plazivé jablko (staří Řekové), rmen plný, rmen sličný, rmen římský.

Pěstování: Slunná stanoviště s půdami středními, humózními, s dostatkem vápníku. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo.

Sběr: Květy se sbírají za suchého počasí od července do září po rozvinutí úborů a suší se v tenkých vrstvách ve stínu při teplotě 35°C. Silice pro aromaterapii se získává parovodní destilací poupat, květů, listů.

Doporučené kombinace:  Růže, geránium, levandule, bergamot, citron, majoránka, nerol, ylang-ylang, rozmarýn... Kombinace téměř libovolná, kromě drog, které mají zcela odlišný způsob přípravy (dubová kůra, fazolové lusky). V takovém případě se musí obě drogy připravit zvlášť a výluhy spojit.

Lékařské použití:  Potíže trávicího systému a nervové poruchy. K potlačení bolesti hlavy, úzkosti, nespavosti, bušení srdce a na bázlivost. Vhodné pro děti trpící nočními můrami, k utišení bolestí při růstu zubů. Lze jej použít jako ústní voda k potírání dásní. Dále na žaludeční vředy, zauzlení střev, průjmy, zácpy a jiné střevní potíže, usnadňuje vstřebávání potravy. Při nachlazení pomáhá napařování ze sušených květů, při nechutenství se vařil hořký heřmánkový čaj. Lidem s mastnou pletí slouží k oplachování obličeje speciální heřmánkový výtažek. Také pomáhá při bolestech uší, neuralgii, otocích a zanícených ranách.

Blahodárný vliv na ženské orgány, na uklidnění menstruačních bolestí, k podpoře menstruace, na předmenstruační napětí a k regeneraci po porodu.

Výborným prostředkem k ošetření pleti, odstraňuje zarudlé skvrny a tónuje pleť.

POZOR: přivolává spánek!!! NEVHODNÉ PRO TĚHOTNÉ ŽENY! NEUŽÍVEJTE DENNĚ! může zapříčinit vznik zánětů pojivových tkání a nervózní neklid.

Kontraindikace: Při běžném užívání nejsou známy, velké předávkování způsobuje nevolnost. Dlouhodobé užívání může vést k poruchám sliznic. Do směsí přidáváme bez omezení. Možné alergické reakce.

Emocionální použití:  Sppojení se sluneční energií. Působí v oblasti čakry solárního plexu. Uklidňuje, utišuje a napomáhá soustředění - při záchvatech vzteku z obav (emočně deprimované, nemilované a nepotřebné). Vhodné pro popudlivé, přecitlivělé a roztěkané osoby. Dává pocit dobré pohody a bezpečí. Odstraňuje zmatenost a netečnost. Čakra solárního plexu je místo odkud lze čerpat energii ostatními, pokud ji nemáme uzavřenu a kteří nemají sebeobranný instinkt a umožňují tak jiným osobám odčerpávat svoji energii - heřmánek pomáhá uzavřít tuto čakru.

Magické a rituální použití:  Heřmánek symbolizuje trpělivost v neštěstí a skromnost. Bývá spojován s Bohyní Dianou - používán vyššími kněžkami. Dívky a ženy, které heřmánek užívaly vynikaly psychickými, telepatickými a jasnovideckými schopnostmi. Pro zahnání smůly se spalují heřmánkové květy a pro zajištění příjemného prostředí v pokoj se rozsypávají květy po podlaze. Při obřadech bývá používána tato bylina pro podporu snášenlivosti a pokory. Rituály - láska, peníze, spánek, očista. Jedná se o rostlinu ochrannou a očistnou. Sype se kolem domu - odvrací kletby a kouzla proti obyvatelům vyslaná.

Použijte heřmánkového kadidla v místnosti umírajícího - ulehčení přechodu do jiného světa. Při všech povzbuzujících rituálech pro ženy a dívky. Kadidla se též užívá k usnadnění meditace nebo ke spojení se sluncem. Spojení se sluneční energií. Součást bylinných amuletů pro zvýšení účinku amuletů. Posvátná bylina Letního slunovratu - vhazuje se do ohně, přidává do kadidel, do poháru a do věnců. Rostlina bezpečí - v oknech a ve dveřích. Na zahrádce jako bylinka strážná. Ctěn jako květ boha slunce v starověkém Egyptě. Heřmánek pomáhá v seberozvoji, zdokonalování se, ochraňuje dům a zahradu. Vykuřovadlo odhání zle bytosti a sny. Jako koupel napomáhá k regeneraci a zastavuje stárnutí a jako magický pytlík přináší svému majiteli štěstí a úspěch.

Jako vykuřovadlo se používá hlavně pro své tišící, uklidňující, ale i očistné a léčebné vlastnosti. Navozuje klidný spánek, zbavuje stresu a nervozity, aktivuje samoléčivé schopnosti, vytváří konejšivou a přívětivou atmosféru, probouzí naše vnitřní dítě, dokáže odplavit traumata a dávné křivdy.

Ve středověku se spaloval pro ochranu obydlí před negativními silami. Je to posvátná bylina letního slunovratu, Keltové jej v tento den spalovali, a uchovávali v něm na pozdější doby skrytou sílu slunce. Je to významná obřadní a magická rostlina.

Při vykuřování vydává lehkou, bylinnou vůni s tóny medu a jablek.


Recepty

Onemocnění nosní sliznice a furunkl

1 KL heřmánku přelijte šálkem vroucí vody. 7 min louhujte. Sceďte. Výplachy nosu provádějte každé dvě hodiny.

Uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Po 1 KL lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 KL směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

Nadýmání

Smícháme Heřmánek květ 25g Mochna husí nať 25g Mochna nátržník koř. 25g. Nálev z 1 KL na šálek vody, vyluhovat 10 minut Použití: ráno a večer šálek, vždy nalačno.

Na spaní

Smícháme Heřmánek květ 20g Meduňka nať 20g Chmel šištice 30g. Nálev z 1 PL na šálek vroucí vody, 10 minut vyluhovat. Použití: šálek čaje před spaním. Na nespavost, neklidný spánek, nervové předráždění.

Domácí heřmánkové kapky

1 díl květů heřmánku se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Ochrana před vysávání energie jinou osobou

Heřmánek  přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Lze použít i koupel. V akutním případě použít éterický olej a pár kapek rozetřít na solar plexu.

Heřmánkový olej z čerstvých květů

Do lahve d dáme až po hrdlo čerstvé květy heřmánku, nasbírané za slunného a teplého počasí. Zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem. Uzavřeme a necháme 2-3 týdny stát na slunci. Květy musí být v oleji ponořeny. Pak přefiltrujeme přes plátno, vylisujeme a uchováváme v chladničce. Užíváme zevně jako mazání na neuralgie a popáleniny. Olejem lze potírat celé tělo.

Heřmánkový olej ze sušených květů

Do lahve d dáme až po hrdlo sušené květy heřmánku, zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem. Uzavřeme a necháme 4-6 týdnů macerovat. Květy musí být v oleji ponořeny. Pak přefiltrujeme přes plátno, vylisujeme a uchováváme v chladničce. Zevně jako mazání na neuralgie a popáleniny.

Heřmánkové mýdlo

500g mýdlové hmoty, vonný olejíček heřmánkový, kvítka heřmánku. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a bylinky. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar

Domácí praděd

10g mateřídoušky, 20g kořene anděliky, 25g heřmánku, 30g mařinky, 50g pomerančové kůry, 30g květů levandule. Bylinky smíchejte a podrcené vložíme do litrové lahve, zalijeme 0,75l kvalitní jemné vodky nebo bílým rumem. Necháme při pokojové teplotě cca 4 týdny macerovat, občas protřeseme. Přecedíme, necháme usadit a opatrně slijeme přes plátýnko. Přidáme vychladlý cukerný sirup z 300g třtinového cukru zcela rozpuštěného v 300 ml horké vody.

Heřmánkový likér

75g kořínků heřmánku rozemeleme na prášek, prosejeme a namícháme do 1 l žitné. Necháme 2-3 týdny macerovat. Přefiltrujeme. Užíváme 3x denně 10 kapek, proti revmatismu.

Likér proti překyselení žaludku

Do 1,4 l červeného vína vložte 40g jemně sekané pomerančové kůry, 40g heřmánkových květů a 20g květů jetele, 20g pelyňku a 20g zeměžluče. Nechte macerovat 1 týden na slunci, občas protřepejte. Poté přefiltrujte a slijte do láhve. Likér je nepostradatelný pro starší muže trpící na překrvení.

Bylinkové Letní Víno

2 snítky čerstvé bazalky, 3 snítky čerstvé šalvěje, 3 snítky čerstvé levandule, 1 hrst čerstvých heřmánkových květů nebo 1 PL sušeného, 1 snítka rozmarýnu se zasype 200g třtinového cukru a zalije 0,7l kvalitní vodky nebo bílým rumem. Necháme stát na slunném místě 6 týdnů, 1-2x týdně protřepeme lahví. Poté se přefiltruje a slije do čisté lahve. Podáváme dobře vychlazené.

Uklidňující koupel

Po 1 PL levandule, heřmánku, šalvěje, máty a puškvorce přelijeme vroucí vodou, necháme louhovat, scedíme do koupele. Lázeň je uklidňující a působí proti bolesti hlavy a nespavosti.

Mast z heřmánku

Rozehřejeme 50g vepřového sádla, vsypeme 2 hrsti čerstvých květů heřmánku, necháme vzkypět a odstavíme. Obsah dobře promícháme a necháme přes noc vychladnout. Následujícího dne mast ohřejeme, přefiltrujeme přes čisté lněné plátno, květy vymačkáme a mast slijeme do uzavíratelných nádobek. Užívá se na hemeroidy, mazání při neuralgiích a na popáleniny.

Probuzení se ve snu

Po 1 KL poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, růžkatec ponořený, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). Vrchovatá lžíce směsi se zalije 1 litrem vody. Vaří se 5-7 min v nekovové nádobě a pak se nechá 10 minut louhovat. Denně se pije 1 až 3 sklenice. Může se pít i studený. Všechny složky kromě růžkatce se prodávají v některých lékárnách. Růžkatec seženete na internetu v prodejnách specializovaných na rostliny do zahradních jezírek. Je to podvodní rostlina.

Zánět nehtového lůžka

2 PL drogy necháme přejít varem, necháme vyluhovat 15 minut. Přidáme několik kapek tinktury z lichořeřišnice. Užíváme při zánětech nehtového lůžka, vícekrát denně máčíme prsty v teplém odvaru.

Uklidňující heřmánkový obklad

2 PL květů zalijeme 150 ml vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme. Obklady namočené v nálevu necháme působit 20 minut, poté obličej opláchneme nejprve vlažnou a nakonec studenou vodou. Na uklidnění podrážděné a citlivé pokožky obličeje.

Heřmánková inhalace

1 PL drogy přelijeme 1/4 l vroucí vody, pod pokrývkou vdechujeme 10 minut. Při bronchitidě, onemocnění vedlejších nosních dutin.

Žaludeční vředy

3 PL na 1/2 l vody pít na lačno a ležet 1/4 hodiny na pravém boku, pak se na 1/4 hodiny otočit na levý bok, potom se položit na záda a nakonec na břicho. Při žaludečních vředech. Dle Dr. Weisse.

Žaludeční čaj s puškvorcem

Smícháme 30g puškvorce, 10g heřmánku (květ), 10g kmínu, 40g máty peprné a 10g pelyňku. 2 KL směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 min pod pokličkou stát. Přecedíme do termosky. Užíváme 1 - 2 šálky denně.

Čaj na štítnou žlázu s diviznou

Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Pásový opar – herpes

Toto časté virové bolestivé onemocnění postihuje obvykle oslabený organismus. Smícháme 1 díl květu heřmánku, 1 díl měsíčku, 1 díl listu kopřivy, 1 díl natě benediktu a 1 díl kořene nebo natě čekanky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3x denně. Osladíme čekankovým sirupem. Zevně ošetřujeme postižená místa kašovitými obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje. K obkladům můžeme použít scezené vyluhované bylinky.

Podzimní čajová kůra

Smícháme 10g březových listů, 10g rozdrcených fenyklových plodů, 10g potlučených šípků, 10g sušených květů ibišku, 10g sušených květů heřmánku, 10g drceného sušeného kořene pampelišky, 10g meduňky, 10g máty peprné. 1 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 10 minut vyluhovat. Scedíme a pomalu popíjíme.

Bolestivá menstruace provázená nadýmáním

Smícháme Heřmánek květ 20g, Máta peprná list 20g, Kozlík kořen 10g, Kmín plod 10g, Anýz plod 10g. Nálev z 1 PL směsi na 200 ml vroucí vody, nechat 10 minut vyluhovat. Užíváme 2-3 šálky denně po dobu obtíží.

Ludmily čaj na podporu otěhotnění

20g řebříčku, 20g šípku, 10g mateřídoušky, 15g dobromysli, 7g květu hluchavky, 15g truskavce, 5g heřmánku, 10g čekanky, 7g jitrocele. Do 3 dcl studené vody přidat 10g směsi. Nechat přejít varem a vylouhovat 30 minut. Pít 2x denně, ideálně nalačno.

Proti bolesti

Smícháme 1 KL saturejky, 1 KL máty, 5 heřmánkových květů zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat. Užíváme před jídlem šálek, protože po jídle může způsobit bolesti žaludku.

Proti průjmu

Heřmánek květ 20g, Máta list 20g, Ostružiník list 20g, Řepík nať 20g. Nálev z 1 KL na šálek vroucí vody, 5 minut vyluhovat. Užíváme 3x denně šálek před jídlem, vhodný i pro děti.

Rýma - čaj potopudný

Smícháme květ heřmánku 25g, list máty peprné 25g, lipový květ 25g a květ černého bezu 25g. 1 KL směsi se přelije šálkem vroucí vody, nechá se 10 min louhovat, scedíme a pijeme 2-3x denně.

Potopudný čaj

Smícháme Květ černého bezu 25g, Kořen anděliky 15g, Divizna 10g, Lipový květ 25g, Heřmánek 15g a Jetel 10g. 1 KL směsi se zalije šálkem vroucí vody, louhujeme 10 min. Scedíme a pije 2-3x denně šálek.

Obklad na unavené oči

Smícháme Světlík lékařský 2 KL a Heřmánek 1/2 KL. Přelijeme šálkem studené vody a dáme vařit na 2 min. Odstavíme a 10 min necháme louhovat. Scedíme a necháme vychladit. Do studeného odvaru přidáme 2 PL Borové vody. Po dobu jednoho týdne přikládáme denně vatové tampony/odličovací tampony namočené do tohoto odvaru na obě oči na 5-10 min.

Pro rychlé vyléčení rýmy

Smícháme po 1 PL heřmánek, šalvěj a řepík. Vlijeme borovou vodu. Přivedeme k varu, odstavíme a necháme 30 min louhovat. Scedíme přes plátno či len a nalijeme do nádržky nosní sprchy nebo do konvičky pro nosní výplach.

Výplach při paradentóze (uvolňování zubů)

Smícháme po 1 KL Heřmánek, Řepík a Šalvěj. Směs přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 min louhovat. Scedíme a vlažným odvarem vyplachujeme ústa několikrát denně. Při hodně silné paradentóze do směsi nastrouháme trochu kamence.

Výplach při ústních zánětech

Smícháme rozrazil 10g, květ heřmánku 5g a šalvěje 10g. Povaříme 2 min ve 2 šálcích vody, přecedíme a přidáme špetka kamence. Kloktáme nebo vyplachujeme ústa dle potřeby.

Zánět v krku - kloktadlo

Smícháme po 1 PL: Máta, Řepík, Heřmánek a Šalvěj. Směs povaříme 3 min ve 2 šálcích vody, necháme chvíli louhovat, scedíme. Kloktáme teplým odvarem 3x denně.

Bolest uší - obklad na vleklý zánět

Smícháme Heřmánek 1 PL, Pískavice ř. s. 1 PL. Směs přelijeme 2 šálky studené vody a přivedeme k varu, odstavíme a necháme 20 min louhovat, scedíme a vlažné obklady přikládáme na ucho.

Mokvání z uší

Smícháme Heřmánek 1 KL, Řepík 2 KL a Šalvěj 1 KL. 1 PL směsi přelijeme 125 ml vody, a přivedeme k varu, odstavíme a necháme mírně vychladnout, vlažný odvar kapeme do ucha.

Heřmánkový výplach na zánět v ústech

10g heřmánku přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme. Vlažným odvarem vyplachujeme ústa po vytržení zubů a při lehkých zánětech.

 

Bylinka ve směsích

Dětský čaj Spokojené bříško

Kojenecký čaj Proti prdíkům

Směs bylin na hubenost

Čištění krve 1

Zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice 2

Infekce s horečkou

Říhání

Čaj proti chřipce2

Bylinná voda proti padání vlasů

Nechutenství

Nechutenství 2

Psychogenní hubennost

Čaj na podporu otěhotnění

Proti průjmu

Bolestivá menstruace provázená nadýmáním

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Slunce