Logo Magica

Heřmánek

Signatura: Slunce

Latinský název: Chamaemelum nobile L. All., Anthemis Nobilis

Živel: oheň

Hlavní složky: éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy, třísloviny, Silice (azulén, bisabolol, farnesen), apigenin, cholin, sliz, hořčiny.

Polarita: Mužská

Božstva: Ra, Cernunnos

Kuchyňské použití: květy - jarní polévky a saláty

Jiné názvy: Rmenec sličný, marunka, harmoníček, ormánek, kamilka, rmen, rumánek, plazivé jablko (staří Řekové), rmen plný, rmen sličný, rmen římský.

Pěstování: Slunná stanoviště s půdami středními, humózními, s dostatkem vápníku. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo.

Sběr: Květy se sbírají za suchého počasí od července do září po rozvinutí úborů a suší se v tenkých vrstvách ve stínu při teplotě 35°C. Silice pro aromaterapii se získává parovodní destilací poupat, květů, listů.

Doporučené kombinace: růže, geránium, levandule, bergamot, citron, majoránka, nerol, ylang-ylang, rozmarýn...Kombinace téměř libovolná, kromě drog, které mají zcela odlišný způsob přípravy (dubová kůra, fazolové lusky). V takovém případě se musí obě drogy připravit zvlášť a výluhy spojit

Lékařské použití: Potíže trávicího systému a nervové poruchy. K potlačení bolesti hlavy, úzkosti, nespavosti, bušení srdce a na bázlivost. Vhodné pro děti trpící nočními můrami, k utišení bolestí při růstu zubů. Lze jej použít jako ústní voda k potírání dásní. Dále na žaludeční vředy, zauzlení střev, průjmy, zácpy a jiné střevní potíže, usnadňuje vstřebávání potravy. Při nachlazení pomáhá napařování ze sušených květů, při nechutenství se vařil hořký heřmánkový čaj. Lidem s mastnou pletí slouží k oplachování obličeje speciální heřmánkový výtažek. Také pomáhá při bolestech uší, neuralgii, otocích a zanícených ranách.

Blahodárný vliv na ženské orgány, na uklidnění menstruačních bolestí, k podpoře menstruace, na předmenstruační napětí a k regeneraci po porodu.

Výborným prostředkem k ošetření pleti, odstraňuje zarudlé skvrny a tónuje pleť. Dětem se věší tato bylinka nad postýlku - odhání nemoci.

POZOR: přivolává spánek!!! NEVHODNÉ PRO TĚHOTNÉ ŽENY! NEUŽÍVEJTE DENNĚ! může zapříčinit vznik zánětů pojivových tkání a nervózní neklid.

Kontraindikace: Při běžném užívání nejsou známy, velké předávkování způsobuje nevolnost. Dlouhodobé užívání může vést k poruchám sliznic. Do směsí přidáváme bez omezení. Možné alergické reakce.

Emocionální použití: Působí v oblasti čakry solárního plexu. Uklidňuje, utišuje a napomáhá soustředění - při záchvatech vzteku z obav ( emočně deprimované, nemilované a nepotřebné). Vhodné pro popudlivé, přecitlivělé a roztěkané osoby. Dává pocit dobré pohody a bezpečí. Odstraňuje zmatenost a netečnost. Čakra solárního plexu je místo odkud lze čerpat energii ostatními, pokud ji nemáme uzavřenu a kteří nemají sebeobranný instinkt a umožňují tak jiným osobám odčerpávat svoji energii - heřmánek pomáhá uzavřít tuto čakru.

Magické a rituální použití: Heřmánek symbolizuje trpělivost v neštěstí a skromnost. Bývá spojován s Bohyní Dianou - používán vyššími kněžkami. Dívky a ženy, které heřmánek užívaly vynikaly psychickými, telepatickými a jasnovideckými schopnostmi. Pro zahnání smůly se spalují heřmánkové květy a pro zajištění příjemného prostředí v pokoj se rozsypávají květy po podlaze. Při obřadech bývá používána tato bylina pro podporu snášenlivosti a pokory. Rituály - láska, peníze, spánek, očista. Jedná se o rostlinu ochrannou a očistnou. Sype se kolem domu - odvrací kletby a kouzla proti obyvatelům vyslaná.

Použijte heřmánkového kadidla v místnosti umírajícího - ulehčení přechodu do jiného světa. Při všech povzbuzujících rituálech pro ženy a dívky. Kadidla se též užívá k usnadnění meditace. Spojení se sluneční energií. Součást bylinných amuletů pro zvýšení účinku amuletů. Posvátná bylina Letního slunovratu - vhazuje se do ohně, přidává do kadidel, do poháru a do věnců. Rostlina bezpečí - v oknech a ve dveřích. Na zahrádce jako bylinka strážná. Ctěn jako květ boha slunce v starověkém Egyptě.

Jako vykuřovadlo se používá hlavně pro své tišící, uklidňující, ale i očistné a léčebné vlastnosti. Navozuje klidný spánek, zbavuje stresu a nervozity, aktivuje samoléčivé schopnosti, vytváří konejšivou a přívětivou atmosféru, probouzí naše vnitřní dítě, dokáže odplavit traumata a dávné křivdy.

Ve středověku se spaloval pro ochranu obydlí před negativními silami. Je to posvátná bylina letního slunovratu, Keltové jej v tento den spalovali, a uchovávali v něm na pozdější doby skrytou sílu slunce. Je to významná obřadní a magická rostlina.

Při vykuřování vydává lehkou, subtilní bylinnou vůni s tóny medu a jablek

Recepty

Onemocnění nosní sliznice a furunkl

1 čajovou lžičku heřmánku přelijte šálkem vroucí vody. 5 min louhujte. Sceďte. Výplachy nosu provádějte každé dvě hodiny.

Ochrana před vysávání energie jinou osobou

Heřmánek  přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Lze použít i koupel. V akutním případě použít éterický olej a pár kapek rozetřít na solar plexu.

Heřmánkový olej

Do lahve d dáme až po hrdlo čerstvé květy heřmánku, nasbírané za slunného a teplého počasí. Zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem. Uzavřeme a necháme 14 dní stát na slunci. Květy musí být v oleji ponořeny. Pak přefiltrujeme přes plátno, vylisujeme a uchováváme v chladničce. Použití: zevně jako mazání na neuralgie a popáleniny.

Heřmánkový likér

75g kořínků heřmánku rozemeleme na prášek, prosejeme a namícháme do 1 l žitné. Necháme 14 dní vyluhovat a přefiltrujeme. Použití: 3x denně 10 kapek, proti revmatismu.

 

 

Bylinka ve směsích

Uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Po jednom dílu: lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 lžičky směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

Nadýmání

heřmánek květ 25g Mochna husí nať 25g Mochna nátržník koř. 25g Nálev z 1 KL na šálek vody, vyluhovat 10 minut Použití: ráno a večer šálek, vždy nalačno.

Na spaní

heřmánek květ 20g Meduňka nať 20g Chmel šištice 30g Nálev z 1 PL na šálek vroucí vody, 10 minut vyluhovat. Použití: šálek čaje před spaním. Na nespavost, neklidný spánek, nervové předráždění.

Probuzení se ve snu

Po jednom dílu: poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, růžkatec ponořený, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). Vrchovatá lžíce směsi se zalije 1 litrem vody. Vaří se 5-7 min v nekovové nádobě a pak se nechá 10 minut louhovat. Denně se pije 1 až 3 sklenice. Může se pít i studený. Všechny složky kromě růžkatce se prodávají v některých lékárnách. Růžkatec seženete na internetu v prodejnách specializovaných na rostliny do zahradních jezírek. Je to podvodní rostlina.


Směs bylin na hubenost

Čištění krve

Zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice 2

Říhání

Bylinná voda proti padání vlasů

Nechutenství

Nechutenství 2

Psychogenní hubennost

Čaj na podporu otěhotnění

Proti průjmu

Bolestivá menstruace provázená nadýmáním

 

  zpět na Byliny Slunce