Logo Magica

Fenykl obecný

Prvek: voda

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Foeniculum vulgare

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   silice, sacharidy, pektiny, škrob

Polarita:  mužská

Božstva: Apollón, Dionýsos, Prométheus

Jiné názvy:  italský, římský, vlašský, sladký - kopr, úkrop

Kombinace: Blahodárné účinky fenyklu s brutnákem.

Kuchyňské použití: semena jako koření, listy k vepřovému masu, omáčkám, nádivkám.
Řapík fenyklu je v mnohých zemích oblíbený jako kulinářská lahůdka. Používá se v syrovém stavu, nakrájený do salátu. Po rozebrání řapíku na jednotlivá lůžka nám vzniknou jakési mističky, které můžeme plnit podle chuti a zapékat na mnoho způsobů.
Listy mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. V jižní Evropě se tyto aromatické listy přidávají jako koření k pečeným a grilovaným rybám a jiným masovým pokrmům.
Používání semen fenyklu má dlouhou tradici v likérnictví, jsou nedílnou součástí výroby mnohých bylinných alkoholických nápojů, například některých absintů a žaludečních likérů.

Pěstování: Tato otužilá trvalka se pěstuje v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti. Na jaře se zasévají semena na stanoviště, poté vyjednotit nebo rozdělit kořeny.

Sběr:  podzim, plody, semena. Mladé listy a lodyhy podle potřeby. Semena v září a říjnu.  Kořen vyrýváme na podzim. Listy lze zamrazit, sušit, naložit do octa či oleje. Semena sušíme.

Lékařské použití:Odstraňuje chlad a vlhkost z těla. Tlumí nadýmání a ulehčuje vnitřnostem od plynatosti, tlumí bolesti vzniklé plynatostí. Pije-li se fenyklový čaj v posledních dnech těhotenství a při kojení - zvyšuje tvorbu mléka. Silice fenyklu upravují trávení , zvyšuje chuť k jídlu při nechutenství. Napomáhá činnosti jater, sleziny, žlučníku. Plicní lék - utišuje hrubý podrážděný kašel, očišťuje dýchací cesty od hlenů - astma, bronchitida atd. Šťáva z byliny zlepšuje zrak. Napomáhá odstraňovat nejasnost a rozmazanost vidění, jakož i infekce oka - aplikuje se přímo do oka. V lidovém léčitelství se čaj ze semen používá pro vyvolání opožděné menstruace. Dříve se nálev z fenyklu také uplatňoval jako ústní voda pro zlepšení stavu dásní a osvěžení dechu. Za tímto účelem prý naši předkové dokonce žvýkali celá semena, jako my si dnes dáváme žvýkačku.

Emocionální použití: Fenykl má posilující a vyživující vlastnosti podobně jako mateřské mléko. Má uklidňující, utišující účinky a působí zejména na jemné, tvárné a klidné povahy. Pomáhá otevřít se lidem, kteří trpěli strachem, nedostatkem lásky a péče. Fenykl je výbornou bylinou pro prvorodičky, jež potřebují vytvořit pouto mezi sebou a dítětem. Pijte fenyklový čaj kdykoliv budete pociťovat potřebu uklidnit se.

Magické a rituální použití: Rituál na oslavu zrození dítěte, ochrana, očista. Křtiny. Nápoj před rituálem, iniciací nebo při hrách a závodech pořádaných při svátku Lughnasa. Fenyklový věnec pro vítěze. Fenykl se při tomto svátku vhazuje do ohně jako bylina očisty a ochrany. Také bylina Letního Slunovratu - příměs kadidla. Fenyklový čaj se pije při půstu


Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender


Recepty

Oční kapky

Smíchejte po čajové lžičce světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.

Trotulin proti menstruačním bolestem

Smíchejte bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte bílým vínem. Před použitím ohřejte.

Kuřecí směs s fenyklem

Fenyklový salát

Králík s rajčátky a fenyklem

Mrkev s fenyklem a olivami v nálevu

Mrkvová polévka s fenyklem

Fenyklové carpaccio s pomeranči

Gratinovaný fenyklKniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky 

  zpět na Byliny Merkuru