Logo Magica

Fenykl obecný

Prvek:  Voda

Vlastnosti:  Stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:  Foeniculum vulgare

Signatura:  Merkur

Hlavní složky:  Silice, sacharidy, pektiny, škrob

Polarita:  Mužská

Božstva:  Apolón (řecký a římský bůh slunečního jasu, poesie a léčení), Dionýsos (thrácko-řecký bůh vegetace, vína a plodnosti), Prométheus (řecký, syn Titána Íapeta)

Jiné názvy:  Italský, římský, vlašský, sladký - kopr, úkrop

Kombinace:  Blahodárné účinky fenyklu jsou brutnákem. Dále lze kombinovat s úspěchem s třezalkou, mochnou husí, heřmánkem, měsíčkem a se zlatobýlem.

Kuchyňské použití:  Semena jako koření, listy k vepřovému masu, omáčkám, nádivkám.
Řapík fenyklu je v mnohých zemích oblíbený jako kulinářská lahůdka. Používá se v syrovém stavu, nakrájený do salátu. Po rozebrání řapíku na jednotlivá lůžka nám vzniknou jakési mističky, které můžeme plnit podle chuti a zapékat na mnoho způsobů.
Listy mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. V jižní Evropě se tyto aromatické listy přidávají jako koření k pečeným a grilovaným rybám a jiným masovým pokrmům.
Používání semen fenyklu má dlouhou tradici v likérnictví, jsou nedílnou součástí výroby mnohých bylinných alkoholických nápojů, například některých absintů a žaludečních likérů.

Kuřecí směs s fenyklem
Fenyklový salát
Králík s rajčátky a fenyklem
Mrkev s fenyklem a olivami v nálevu
Mrkvová polévka s fenyklem
Fenyklové carpaccio s pomeranči
Gratinovaný fenykl
Fenyklový krém s pastisem
Bramborový salát s fenyklem
Fenykl zapečený s rajčaty a sýrem
Fenyklovo-ředkvičkový salát s pomerančem a vodou z pomerančových květů
Kuřecí salát s fenyklem

Pěstování:  Tato otužilá trvalka se pěstuje v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti. Na jaře se zasévají semena na stanoviště, poté vyjednotit nebo rozdělit kořeny.

Sběr:  Podzim, plody, semena. Mladé listy a lodyhy podle potřeby. Semena v září a říjnu. Kořen vyrýváme na podzim. Listy lze zamrazit, sušit, naložit do octa či oleje. Semena sušíme.

Lékařské použití:   Odstraňuje chlad a vlhkost z těla. Tlumí nadýmání a ulehčuje vnitřnostem od plynatosti, tlumí bolesti vzniklé plynatostí. Pije-li se fenyklový čaj v posledních dnech těhotenství a při kojení - zvyšuje tvorbu mléka. Silice fenyklu upravují trávení, zvyšuje chuť k jídlu při nechutenství. Napomáhá činnosti jater, sleziny, žlučníku. Plicní lék - utišuje hrubý podrážděný kašel, očišťuje dýchací cesty od hlenů - astma, bronchitida atd. Šťáva z byliny zlepšuje zrak. Napomáhá odstraňovat nejasnost a rozmazanost vidění, jakož i infekce oka - aplikuje se přímo do oka. V lidovém léčitelství se čaj ze semen používá pro vyvolání opožděné menstruace. Dříve se nálev z fenyklu také uplatňoval jako ústní voda pro zlepšení stavu dásní a osvěžení dechu. Za tímto účelem prý naši předkové dokonce žvýkali celá semena, jako my si dnes dáváme žvýkačku.

Emocionální použití:   Fenykl má posilující a vyživující vlastnosti podobně jako mateřské mléko. Má uklidňující, utišující účinky a působí zejména na jemné, tvárné a klidné povahy. Pomáhá otevřít se lidem, kteří trpěli strachem, nedostatkem lásky a péče. Fenykl je výbornou bylinou pro prvorodičky, jež potřebují vytvořit pouto mezi sebou a dítětem. Pijte fenyklový čaj kdykoliv budete pociťovat potřebu uklidnit se.

Magické a rituální použití:   Rituál na oslavu zrození dítěte, ochrana, očista. Křtiny. Nápoj před rituálem, iniciací nebo při hrách a závodech pořádaných při svátku Lughnasa. Fenyklový věnec pro vítěze. Fenykl se při tomto svátku vhazuje do ohně jako bylina očisty a ochrany. Také bylina Letního Slunovratu - příměs kadidla. Fenyklový čaj se pije při půstu k utišení svíravého pocitu hladu a ke zmírnění šoku zažívacího ústrojí, který způsobuje dlouhodobé hladovění. Fenykl je spojován s dlouhověkostí a dodává odvahu a sílu. Taky odpuzuje negativní energie a poskytuje tak ochranu lidskému energickému poli. Zároveň posiluje i imunitu organismu. Za účelem ochrany před zlem a kouzly se dávaly větvičky fenyklu nad domovní dveře, nebo zasouvali do klíčových dírek. Fenykl symbolizuje, hrdinství, vítěztví, sílu, mužnost. Fenykl se přidává do očistných sáčků a léčebných směsí.


Recepty

Fenyklový sirup s lišejníkem islandským

Lišejník islandský dokáže uklidnit podrážděné sliznice. Na fenyklový sirup budeme potřebovat 3 KL fenyklu, 3 KL lišejníku islandského 1, 500 ml vody a 250gramů kandysového cukru. Bylinky přelijeme vodou, směs zahřejeme a vaříme, dokud se polovina tekutiny nevypaří. Scedíme a s cukrem svaříme na sirup. Užíváme 1 PL každé 3 hodiny. Zdroj: Zdravezdravi.cz

Kojenecký čaj pro spokojené bříško

Smícháme 20g anýzu, 20g heřmánku, 20g fenyklu, 20g máty, 20g maliníku. 1 KL směsi přelít šálkem horké vody. Louhovat 15 min. Podáváme kojencům neslazený po lžičkách nebo v láhvi při nadýmání.

VERMUT TORINO

1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.

Prášek na slinivku

Smícháme 50g anděliky, 30g kmínu a 20g fenyklu. Vše promícháme, pomeleme na jemný prášek a podáváme po jídle na špičku nože. Zdroj: Janča a Zentrich

Prášek na slinivku2

Smícháme 50g puškvorce, 30g kmínu a 20g fenyklu. Vše promícháme, pomeleme na jemný prášek a podáváme po jídle na špičku nože. Zapíjíme vodou. Užíváme při mírnějších poruchách funkce slinivky břišní.

Oční kapky

Smíchejte po 1 KL světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.

Záněty očních spojivek - výplach

Smíchejte Pomněnka 40g, Fenykl 25g a Jitrocel 35g. 1/4 KL směsi přelijte šálkem vroucí borové vody, 10 min nechte louhovat, sceĎte přes kávový filr. Ráno a večer se kape několik kapek do očí.

Čaj na slabost očí

Smícháme: Pomněnka 20g, Jitrocel 15g, Pampeliška 20g, Kozlíkový kořen 25g a Fenykl 10g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Trotulin proti menstruačním bolestem

Smíchejte po 1 PL bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte 0,7 l bílým vínem. Před použitím mírně ohřejte.

Fenyklový med

Získáme jej smícháním včelího medu a fenyklového oleje (2 kapky oleje:1 PL medu).

Na dusivý kašel

Smíchejte 50g drceného fenyklu, 20g heřmánku, 30g tymiánu a 10g kořene omanu. 1 PL směsi přelijeme šálkem horké vody a louhujeme 7 min. Scedíme do termosky. Pijeme po doušcích.

Fenyklové mléko

Místo vody se k přípravě čaje používá vařící mléko. Místo vody se k přípravě čaje používá vařící mléko.


Bylinka ve směsích

Kojenecký čaj Proti prdíkům

Čaj na čištění krve 2

Menstruační bolesti 3

Močopudný čaj 1

Nechutenství a špatné trávení

Zácpa 1

Zácpa 2


Kniha Světla

  zpět na Byliny Merkuru