oLogo Magica

Dobromysl

Prvek: vzduch

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Origanum vulgare L.

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   Silice, thymol, třísloviny a hořčiny.

Polarita:  mužská

Božstva:  Afrodíta, Jupiter, Osiris, Thor, Venuše

Přiřazení:  znamení Skopec, Tarot - Poháry

Jiné názvy:  Červená lebeda, zimní majoránka, voněkras, dobrá mysl a pamajorán, dobráček, dobromysel, dobrotnice, divoká marjánka, obecní origanum, oregano, oreganum, plané origanum, saský balzám, voněkras, zimní majoránka, zimní marjánka.

Pěstování: Je to vytrvalá, chlupatá bylina 20 až 60 cm vysoká. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně aromaticky voní. Kvete v červenci a v srpnu. Dobromysl je hodně rozšířená v Evropě a Asii. U nás roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na půdách spíše alkalických. Často se pěstuje v zahradách, na balkonech i v místnostech.

Sběr: nať s listy nejlépe v červnu a v červenci kolem poledne, kterou seřízneme asi 5 cm nad zemí. Rostlinu nikdy nevytrháváme s kořenem, abychom ji nevyhubili. Vhodným nářadím ke sklizni je nůž. Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu. Přítomnost plodů a dřevnatých spodních lodyh je nežádoucí. Droga je příjemně aromatická a má poněkud nahořklou chuť. Silnější lodyhy odstraňujeme.

Použití v kuchyni: dobromysl je více známa jako výborné koření do polévek a omáček. V obchodech ji dostaneme pod názvem OREGANO.

Lékařské použití:  Nálev z lístků Dobromysl je lékem na kašel, černý kašel. chřipku, vyčerpanost, menstruační křeče, nervové bolesti hlavy, podrážděnost.  Čaj může zabránit mořské nemoci. Zevně se nálev používána infikované řezné ranky, otoky, bodnutí hmyzem. Při potížích při senné rýmě. Inhalování páry nálevu z listů pomůže při zánětu mandlí, kašli, astmatu a zánětu průdušek. Ústní vodu nebo kloktadlo při ústních infekcích.  Žvýkání čerstvých listů pomáhá při bolestech zubů. Slabší čaj uklidní tělo i mysl. Uleví při nesnadném usínání. Nálev z listů nalijte do uklidňující koupele.
Neužívejte v těhotenství!!

Emocionální použití: Pro harmonizaci a rozjasnění srdeční čakry se sušená dobromysl se šňupe, pálí v kadidle, připravuje se z čaj.

Magické a rituální použití: Dobromysl je spojována s Bohyněmi lásky. Dává se do věnců a kadidel při zásnubách a při vzývání a uctění Bohyň lásky. Vládá se do čaje, kadidel a koupelí v době smutku a bolesti nad ztrátou osoby.

 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

 


Recepty

Víno Dobré mysli

Do lahve suchého bílého vína dáme 50g čerstvých květů dobromysli. Protřepeme, zavřeme a necháme 10 dní vylouhovat, Potom přecedíme přes plátno a uchováváme v temnu a chladu. Jedna sklenka po večeři uvolňuje tělo a upevňuje spánek.

Hučení v uších, nedoslýchavost

nakuřování dobromyslovou natí

Kloktadlo

připravíme vylouhováním 3 lžic v 0,5 l vody po dobu 15 minut.

Med Dobré mysli :-)

Dobromysl usušíme a pomeleme na jemný prášek, který smícháme s medem na kaši. Užíváme jednu lžičku odpoledne při potížích se stolicí, při menstruaci, kašli a pro zlepšení dýchání.

Mast na nos při rýmě

10dkg usušené a pomleté drogy na prášek vmícháme do 50g vepřového sádla nebo vazelíny. Při rýmě vtíráme do nosu.

Uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Po jednom dílu: lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 lžičky směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

 

Bylinka ve směsích

Čaj pro podporu otěhotnění

 

 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru