oLogo Magica

Dobromysl (oregano)

Prvek:  Vzduch

Vlastnosti:  Stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:  Origanum vulgare L.

Signatura:  Merkur

Hlavní složky:  Silice, thymol, třísloviny a hořčiny.

Polarita:  Mužská

Božstva:  Jupiter (římský nejvyšší bůh), Persefona (řecko-fénická bohyně podsvětí), Proserpina (římská bohyně podsvětí), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Afrodíta, Osiris, Thor

Přiřazení:  Znamení Skopec, Tarot - Poháry

Jiné názvy:   Červená lebeda, zimní majoránka, voněkras, dobrá mysl a pamajorán, dobráček, dobromysel, dobrotnice, divoká marjánka, obecní origanum, oregano, oreganum, plané origanum, saský balzám, voněkras, zimní majoránka, zimní marjánka.

Pěstování:   Je to vytrvalá, chlupatá bylina 20 až 60 cm vysoká. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně aromaticky voní. Kvete v červenci a v srpnu. Dobromysl je hodně rozšířená v Evropě a Asii. U nás roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na půdách spíše alkalických. Často se pěstuje v zahradách, na balkonech i v místnostech.

Sběr:   Nať s listy nejlépe v červnu a v červenci kolem poledne, kterou seřízneme asi 5 cm nad zemí. Rostlinu nikdy nevytrháváme s kořenem, abychom ji nevyhubili. Vhodným nářadím ke sklizni je nůž. Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu. Přítomnost plodů a dřevnatých spodních lodyh je nežádoucí. Droga je příjemně aromatická a má poněkud nahořklou chuť. Silnější lodyhy odstraňujeme.

Použití v kuchyni:   Dobromysl je více známa jako výborné koření do polévek a omáček. V obchodech ji dostaneme pod názvem OREGANO.

Lékařské použití:   Nálev z lístků Dobromysl je lékem na kašel, černý kašel, chřipku, vyčerpanost, menstruační křeče, nervové bolesti hlavy, podrážděnost. Čaj může zabránit mořské nemoci. Zevně se nálev používána infikované řezné ranky, otoky, bodnutí hmyzem. Při potížích při senné rýmě. Inhalování páry nálevu z listů pomůže při zánětu mandlí, kašli, astmatu a zánětu průdušek. Ústní vodu nebo kloktadlo při ústních infekcích. Žvýkání čerstvých listů pomáhá při bolestech zubů. Slabší čaj uklidní tělo i mysl. Uleví při nesnadném usínání. Nálev z listů nalijte do uklidňující koupele.
Neužívejte v těhotenství!!

Emocionální použití:   Pro harmonizaci a rozjasnění srdeční čakry se sušená dobromysl se šňupe, pálí v kadidle, připravuje se z čaj. Jako kadidlo napomáhá nalezení své vlastní cesty a zorientování se v životě a životních situacích.

Magické a rituální použití:   Dobromysl je spojována s Bohyněmi lásky. Dává se do věnců a kadidel při zásnubách a při vzývání a uctění Bohyň lásky. Vkládá se do čaje, kadidel a koupelí v době smutku a bolesti nad ztrátou osoby. Kadidlo očišťuje od negativních a zlých energiích, nejlépe na večer, protože uklidňuje a přináší klidný spánek. Hlavní úkolem je očišťovat prostor i jeho obyvatele. Jako kadidlo při rituálech na řešení finančních problémů. Dobromysl se používala i v invokační a evokační magii formou kadidel k přivolání bohyň lásky (nejčastěji Afrodity a Venuše).


Recepty

VÍNO DOBRÉ MYSLI

Do lahve suchého bílého vína (0,7 l) dáme 50g čerstvých květů dobromysli. Protřepeme, zavřeme a necháme 10 dní vylouhovat. Potom přecedíme přes plátno a uchováváme v temnu a chladu. Jedna sklenka po večeři uvolňuje tělo a upevňuje spánek.

SIRUP DOBRÉ MYSLI

Po velké hrsti lístků meduňky, lístků dobromyslu a vemi malé hrstky květů levandule, které sdrhněte. Vše vložte do 5 l hrnce, lístky pomačkejte. Přidejte 2 citrony pokrájené na plátky a zalijte 4 litry vody. Zahřejte a na mírném plameni vařte 5 min. Přikryjte a nechte louhovat 24 hodin. Poté obsah přecedíme přes plátno. Přidejte citronovou šťávu ze 3 citronů a 3kg cukru. Povařte 30 min. Horké plňte do lahví a uzavřete. Jedna sklenka po večeři uvolňuje tělo a upevňuje spánek.

HUČENÍ V UŠÍCH, NEDOSLÝCHAVOST

nakuřování dobromyslovou natí

KLOKTADLO

Připravíme vylouhováním 3 PL v 0,5 l vroucí vody po dobu 15 min. Používáme při bolestech zubů, zánětu dásní, bolestech v krku, kašli, zánětu průdušek.

MED DOBRÉ MYSLI

Dobromysl usušíme a pomeleme na jemný prášek, který smícháme s medem na kaši. Užíváme jednu lžičku odpoledne při potížích se stolicí, při menstruaci, kašli a pro zlepšení dýchání.

MAST NA NOS PŘI RÝMĚ

100g usušené a pomleté drogy na prášek vmícháme do 50g vepřového sádla nebo vazelíny. Při rýmě vtíráme do nosu.

PODPORA VIZUALIZACE

10g lapačo, 10g kondurando, 10g chmelové šišky, 10g meduňka, 10g kozlík, 10g dobromysl, 10g ginko, 10g mateřídouška, 10g třezalka, 10g světlík a 10g heřmánek. 1 PL směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

ČAJ PROTI STRESU

Smícháme nať meduňky 50g, nať majoránky 50g, kořen anděliky 40g, nať třezalky 30g, nať dobromysli 30g, kořen kozlíku 20g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.

Čaj na uklidnění nervů

Smícháme Světlík 1 PL, Meduňka 1/2 PL, Dobromysl 1 PL, Mateřídouška 1 PL, Kořen anděliky 1/2 PL, Libeček 1/2 PL, Saturejka 1 PL. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody a přivedeme k varu a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a 10 min louhujeme, scedíme do termosky. Ráno vypijeme polovinu, večer druhou.

OREGÁNOVÁ NERVOVÁ SMĚS

Smícháme 20g dobromysli, 20g meduňky, 20g třezalky, 20g brutnáku, 20g mařinky vonné. 3 KL směsi zalijeme 1/4 litru horké vody. Necháme zakryté stát asi 10 min.

VYVOLÁNÍ OPOŽDĚNÉ MENSTRUACE

Smícháme nať dobromysli 25g, nať řebříčku 25g, nať plavuně vidlačky 15g, nať kontryhelu 15g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 min přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem a pijeme jej 2x denně po dobu 7 dnů.

PŘEDMENSTRUČNÍ A PREMENTRUAČNÍ POTÍŽE

Přelijte 2 čajové lžičky dobromysli obecné 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 2 šálky denně.

BOLEST HLAVY NEZNÁMÉHO PŮVODU

1 KL dobromysli přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 20 minut vyluhovat, pijte po 100 ml 2x denně. Tento nálev není vhodný pro těhotné!

ČAJ NA PODPORU OTĚHOTNĚNÍ

70g heřmánku, 150g dobromysli (oregana), 50g slézu, 150g šípku, 100g macešek, 100g jablečníku, 150g čekanky, 100g mařinky, 200g řebříčku, 200g meduňky. 2 PL směsi zalít 1/4 l vroucí vody, louhovat 15 min. Pít nejlépe nalačno před snídaní a večer před ulehnutím. Měl by pomoci upravit cyklus a prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka.

KOUPEL DOBRÉ MYSLI

Připravíme vylouhováním 6 PL v 1 l vroucí vody po dobu 20 minut pod pokličkou. Uklidňující koupel by měla trvat cca 15-20 min.


Bylinka ve směsích

Čaj pro podporu otěhotnění


 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

  zpět na Byliny Merkuru