Logo Magica

Chmel

Prvek: Vzduch

Signatura: Mars

Latinský název: Humulus lupulus

Božstva: Brigit, Létó (řecká matka Apollóna a Artemidy)

Polarita: Mužská

Podle písemných zpráv staří Římané ani Řekové chmel jako přísadu do piva neznali. Ale jako léčivku jej už používali. Zároveň se ale traduje, že chmelové pivo uměli vařit již obyvatelé povodí Eufratu a Tigridu. Svádí se to však na Slovany, kterým se v tomto oboru připisuje prvenství. Ti prý z této oblasti emigrovali a přenesli tak umění vařit pivo do Evropy. V našich zemích nastal rozkvět chmelení piva až za vlády Karla IV., který byl velkým milovníkem nejen vinařství, ale i chmelařství. V to době se zakládaly chmelnice i v Praze. Jejich sláva rostla ale jen do třicetileté války, kdy země byla zpustošena a chmelnice zničeny. Obnovovaly se až mnohem později, a to v krajích dodnes pěstováním chmele proslavených: na lounsku, žatecku a rakovnicku. Ve starověku byl používán pro posílení spánku. Plinius doporučoval odvar k „osvěžení jazyka", čili k mnohomluvnosti. Matthioli doporučuje proti horečce a bolestem hlavy.

Indikační skupina: Sedativum, hypnotikum, stomachikum, afrodisiakum, urologikum, kardiakum, kardiosedativum, nervinum, tonikum

Jiné názvy: Zelené zlato, zeleňák, sladovnické koření, pazochy, chmelíček, humelové šištice, červeňík

Hlavní složky: Pryskyřice, silice (myrcéen), hořčiny (humulon, lupulon), vosky, křemík, fytoncidy (působí proti celé řadě bakterií jako je např. zlatý stafylokok.), fytosteroly, cholin.

Pěstování:  Dvoudomý chmel se přirozeně pne na plotech a sloupech. Kromě pěstování piva se používá jako okrasná bylina. Dorůstá výšky 2 m. Na jaře pěstujeme z řízků nebo oddělků z báze rostliny, nebo koncem léta a na podzim vyséváme semena do studeného pařeniště. Sázíme do vlhké půdy bohaté na živiny, na přímé slunce nebo do polostínu, pěstujeme na vysokých, odolných opěrách. Na jaře mulčujeme proleželou mrvou, mladé výhonky jednotíme, aby jich zůstalo 5-6 na jednu korunu, a za suchého počasí zaléváme. Trvalá bylina s plazivým, bohatě rozvětveným kořenem a stonky (vpravo ovíjivé) dlouhými až 6 m. Najdeme ji nejen na chmelnicích, ale i divoce rostoucí ve vlhčích křovinách, často i na březích řek. Oddenek má plazivý a bohatě větvený, s mnoha kořeny. Rostlina je dvoudomá a kvete od května do července nebo od července do srpna (dle počasí). Květenství tvoří světle zelené, v době zralosti bledě žluté šištice, kterým se říká hlávky. Používají se při vaření piva, ale jsou také léčivou drogou (samičí plodní šištice). Chmelová pryskyřice zabraňuje v pivu množení bakterií, třísloviny zase pivo čistí a konzervují, protože srážejí sladové bílkoviny.

Sběr a sušení:  Šištice se sbírají krátce před plným dozráním, koncem srpna nebo počátkem září. Suš se do 40°C obvykle v sušárnách. Proséváním usušených šištic se získávájí chmelové žlázky čili lupulin. Je to prášek hořce kořenité chuti, tvořící se ve žlutých žlázkách, kterými jsou pokryté šupinky šištic. Skladováním působnost obou drog rychle klesá, u starší drogy volíme větší dávky, uchováváme maximálně po dobu jednoho roku. Silice se získává destilací samičích květů. Po utrhnutí jsou šištice citlivé na vlhko a světlo.

Při sběru chmelu mohou hlávky u přecitlivělých lidí způsobit bolestivé záněty, alergické vyrážky a záněty očí. Proto pozor!

Doporučená kombinace: Rozmarýn, zázvor, kozlík, meduňka, vřes, máta, měsíček, levandule, řepík, řebříček, heřmánek, třezalka, šalvěj, hluchavka.

Použití v kuchyni a v kosmetice: Osvěžující nápoj a pivo. Mladé chmelové výhonky, říká se jim pazoušky, poskytují velice dobrou dietetickou zeleninu. Upravují se jako chřest nebo jako fazolové lusky, mohou se přidávat do jarních salátů. Jsou to ty mladé výhonky, které zjara vyrážejí od kořenů.

Lékařské použití:  Sedativum a mírné hypnotikum, uklidňující účinky - hysterie, nespavost, anafrodiziakum, bronchitida, astma, dráždivý kašel, rozpouští hleny, střevní potíže nervového původu. Snižuje krevní tlak, nespavost. Ovlivňuje činnost jater, tlumí horkost nejen jater, ale i žaludku, podporuje látkovou výměnu, čistí krev. Odstraňuje bolesti hlavy a nespavost způsobenou pocitem horka. Blahodárné účinky na ženské orgány - bolestivá perioda, zvýšení tvorby mléka mateřského, jež má na kojence uklidňující účinky. Močopudné vlastnosti - odvodňování, rozmělňování ledvinových kamenů. Uplatní se při bolestech uší, zubů, trychofycii, kožních potížích. Chmelové šišky vložené do polštáře umožňují hluboký spánek a tím i odpočinek. Chmel se přidává do sáčků a kadidel, jež mají uzdravovat.

POZOR:Chmelová silice obsahuje látky podobné morfinu a proto by měla být užívána úsporně. Rostoucí rostlina může způsobovat kontaktní dermatitidu. Chmel podporuje melancholickou náladu - neužívat při depresích. Chmel působí na nervovou soustavu mírně depresivně. Stanovené dávky nepřekračujte.

Podpora trávení. Jako mužské afrodiziakum a zklidňující prostředek při chorobném sexuálním předráždění, při předčasné ejakulaci a při nočních polucích. Při chorobách prostaty a při potížích v přechodu. Sedativum při tachykardii nervového původu, snižuje frekvenci tepu, doporučuje se při pocitu napětí, spojeném s nespavostí. Uvolňuje napětí hladkého svalstva střev. Posiluje při celkové vyčerpanosti a únavě. Polštářek ze složené gázy namočený v nálevu nebo ředěné tinktuře použijte na varikózní vředy.

Emocionální použití:  Působí v oblasti sakrální čakry - pomáhá ženám po sexuálním traumatu - deset kapek tinktury denně po dobu několika měsíců. Zaznamenávejte si sny, představy a pocity. Vhodné pro choleriky a sangvinistiky. Chmelový mok zaháněl smutek, stejně jako mladé chmelové výhonky, které zahánějí melancholii. V této bylině je ukryto množství sexuální energie - pomáhá ženám stát se jistějšími v oblasti sexuální a posiluje vztah mezi láskou, rozmnožováním a vlastní sexualitou. Pytlíček chmelových květů na noc pod polštář.

Magické a rituální použití:  Posvátná rostlina druidů. Polštářek vycpaný chmelem pomáhá lepšímu spánku a léčení. Chmel se spojoval s divokým vlkem, který v keltské mytologii vládne po zimní měsíce, období bez života. Chmel se přidává do sáčků a kadidel, která mají uzdravovat.


Recepty

Meditace o sexualitě

Najděte si klidné a tiché místo, kde byste zhruba půl hodiny nebyli rušeni. Lehněte si a několikrát se zhluboka nadechněte, abyste uvolnili své tělo i mysl. Uvědomte si uvnitř sebe oblast pohlavních orgánů. Představte si dveře s označením sex. Podívejte se, v jakém jsou stavu. V dobrém, nebo špatném? Pokud si přejete, otevřete je a vejděte dovnitř. Potkáte tam moudrou osobu, která vás povede. Následujte ji a zeptejte se na otázky, které potřebujete zodpovědět. Dopřejte si čas prozkoumat tento svět. Budete-li hotovi, projděte opět dveřmi a pomalu se vraťte do plného vědomí. Zkuste si zapsat, co se vám přihodilo.

Rituální Pivo

1 l chmelových šištic dáme do velkého hrnce, přidáme tolik vody, aby byly ponořené, vaříme 15 minut. Aktivujeme kvasinky. Tekutinu scedíme, přidáme 500g cukru třtinového a 500g sladu a mícháme, dokud se přísady nerozpustí. Ihned přilijeme zbytek vody (celkem 9 l). Po vychladnutí přidáme kvasinky a necháme stát zakryté 5 dní. Nalijeme do láhví a necháme dalších 5-7 dní stát.

Pivo

Nejpopulárnější použití chmele je samozřejmě při vaření piva. Ve starém Římě se připravovaly mladé chmelové výhonky podobně jako u nás chřest. Chmelová pryskyřice zabraňuje v pivu množení bakterií, třísloviny zase pivo čistí a konzervují, protože srážejí sladové bílkoviny. Aktivujeme kvasinky, 1 l chmelových šištic dáme do velkého hrnce, přidáme tolik vody, aby byly ponořené, vaříme 15 min. Tekutinu scedíme, přidáme ? kg cukru a ? kg sladu a mícháme, dokud se přísady nerozpustí. Ihned přilijeme zbytek vody (celkem 9 l). Po vychladnutí přidáme kvasinky a necháme stát zakryté 5 dní. Nalijeme do láhví a necháme dalších 5 dní stát.

Chmelový likér pro klidné večery

2 PL chmelových šištic, 1 PL meduňky, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků, 1 KL skořice, 3 tlučené badyány, 1 l domácí pálenky. Vše smícháme, zalijeme pálenkou a necháme 2-3 týdny na teplém místě macerovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí doby macerace likér přecedíme, slijeme do lahve a užíváme večer po štamprli.

Chmelové víno pro klidnou mysl

3 PL chmelových šištic, 1 l kvalitního červeného vína, 1/2 KL skořice, 6 tlučených hřebíčků, 4 tlučené badyány. Vše smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 2-3 týdny na klidném místě macerovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí doby macerace přecedíme, nalijeme do lahve a uschováme v lednici. Užíváme po štamprli večer.

Tinktura ze šistic

Hrst šištic (20g) naplníme do láhve a zalijeme lihem 40% nebo destilátu (vodky). Necháme vyluhovat 2-3 týdny na slunci, občas protřepeme. Užíváme 15-20 kapek 2-3x denně, popř. při nespavosti jednorázově 25 kapek nakapeme před spaním na cukr.

Chmelový macerát

1 KL podrcených šištic přelijeme šálkem studené vody (cca 20°C) a necháme 8 hodin macerovat. Před podáváním macerát trochu ohřejte. Maximální denní dávka je 15 g šištic po dobu tří měsíců.

Chmelový olej

Naplňte zcela sklenici s širokým hrdlem chmelovými šišticemi. Poté až po okraj přidejte za studena lisovaný olej (mandlový, panenský olivový, kokosový.... Sklenici uzavřete a nechte na teplém místě s dostatkem denního světla macerovat 2 týdny za občasného protřepání. Po uplynutí doby macerace obsah přeceďte/přefiltrujte. Hotovoý olej uchovejte v tmavé sklenici v temnu a chladnu. Vtírání chmelového oleje do pokožky tuto pokožku zvláční, zklidní a pročistí.

Chmelové bonbony

120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce silného odvaru ze šištic, šťáva z poloviny citronu. Med, cukr a citronovou šťávu vaříme tak dlouho, dokud zkušební kapka na talíři nezačne tuhnout. V tomto okamžiku přidáme čaj, povaříme a hmotu vylijeme do malých navlhčených formiček. Necháme ztuhnout, vyklopíme a uložíme do dózy či sklenice.

Chmelový sirup

4 hrsti sušených chmelových šištic, 1l citronové šťávy, 500g medu, 500g třtinového cukru, svitek skořice, kousky citronové kůry, hrst jablečných slupek, 1 l vody, hřebíček. Vodu a cukr svaříme v dostatečně velkém hrnci tak, aby vznikl cukrový sirup. Přidáme 3 hrsti chmelových šištic, skořici, citronovou kůru a jablečné slupky. Promícháme, přiklopíme pokličkou a vaříme tři čtvrtě hodiny na mírném plameni. Poté scedíme a necháme vychladnout. Teprve pak přidáme med, který by jinak ztratil účinné látky. Přilijeme citronovou šťávu a přidáme další hrst chmele, dále už ale nevaříme. Můžeme přidat i hrst chmelových granulí. Tekutinu promícháme a scedíme do lahve. Necháme uležet v lednici 14 dní až měsíc. Zdroj: Česká televize/Kouzelné bylinky

Chmelový osvěžující nápoj

Do 2 l vody přidáme 50 g cukru, kousek celé skořice, 4 hřebíčky a 3 g chmele. Vaříme 10 minut na mírném ohni. Mezitím 2 l vody přelijeme 0,2 g máty peprné. Obě tekutiny spojíme, necháme 30 minut ustát. Scedíme, přidáme 100 g medu, promícháme. Podáváme teplé.

Letní chmelová limonáda

Do velké sklenice nasypeme led, mátu a skrojky limety či citronu. Nalijeme 5 cl chmelového základu viz recept Chmelový sirup, dolijeme půl litrem sodovky a promícháme. Zdroj: Česká televize/Kouzelné bylinky

Zimní chmelový čaj pro relaxaci

5 cl chmelového základu viz recept Chmelový sirup, dolijeme půl litrem horké vody a promícháme. Vložíme kolečka citronu, pomeranče. Kousky jablka. Zdroj: Česká televize/Kouzelné bylinky

Čaj z chmelových šistic

1 KL chmelových šistic na šálek (cca 0,5g). Spařit šálkem vroucí vody a nechat přikryté louhovat. Pijí se 2-3 šálky denně při zažívacích potížích nebo větší dávka jednorázově při nespavosti před spaním.

Čaj k celkovému uklidnění a na dobrý spánek

Smícháme 1 díl chmelové šištice, 1 díl kozlíkový kořen a 1 díl meduňkový květ. Dáme 2 KL směsi na 1/4 l vody, krátce necháme přejít var a 15 minut přikryté louhovat. Čaj pijeme teplý, večer před spaním. Může se pozměnit přidáním 1 dílu třezalky nebo 1 dílu dobromysli.

Čaj na předmensturační a menstruační potíže

Smícháme Řebříček nať 25g, Kontryhel nať 25g, Chmel šištice 15g, Meduňka nať 15g, Měsíček květ 10g, Kokoška nať 10g. 2 KL směsi zalijeme 200 ml vroucí vody. Pijeme 3-4 dny před menstruací. V době menstruace pijeme čaj z meduňky. Zdroj: M.Mičánková, J.Lejnar/Léčivé rostliny III

Uklidňující čaj

Smícháme Chmel šištice 20g, Kozlík kořen 20g, Meduňka nať 20g, Máta peprná nať 20g. 1 KL směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 15 min. Užíváme šálek před spaním na nespavost, neklidný spánek, nervové předráždění.

Čaj na jaterní choroby

Smícháme 10g chmele, 10g jablečníku, 10g kořene sporýše, 15g orlíčku, 20g zeměžluči a 20g šťovíku. 1 KL směsi se přelije 2 šálky vroucí vody, necháme louhovat, scedíme do termosky, užíváme 1 šálek ráno a druhý šálek večer.

Čaj na uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Smícháme 1 díl lapačo, 1 díl kondurando, 1 díl chmelové šišky, 1 díl meduňka, 1 díl kozlík, 1 díl dobromysl, 1 díl ginko, 1 díl mateřídouška, 1 díl třezalka, 1 díl světlík a 1 díl heřmánek. 1 KL směsi přelít 1 šálkem vroucí vody a 15 min nechat louhovat, scedíme. Každé ráno jeden šálek.

Chmelové mléko na dobrou noc

1 dl mléka (rýžového nebo kokosového, mandlového), půl lžičky chmelových šištic, půl lžičky medu, špetku skořice. Šištice zalijeme vroucím mlékem a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme, přisladíme medem a posypeme skořicí.

Chmelová koupel pro uklidnění

Uvařte odvar ze sušených chmelových šištic, sceďte a přidejte do koupele. Pro lepší efekt lze přilít pivo a lžičku medu. Doba koupele cca 20 min. Pivní lázeň Vaši pokožku vyživí a zvláční.

Koupel pro navození spánku

1 hrst chmelových šišek, 1 hrst květu levandule, 1 hrst lipových květů, 3 litry vroucí vody. Bylinky smícháme, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20 minutovou relaxaci.

Očistná koupel na zlepšení nálady a pro uvolnění

Hrst chmelových šištic a hrst třezalkových květů přelijte vařící vodou a nechte louhovat 15 min. Pak sceďte a přilijte do koupele, nakapejte pár kapek třezalkového oleje a vhodit můžete i nějaké ty šištičky a květy třezalky (nazapomeňte pak při vypouštění vany na sítko. Délka koupele by neměla přesáhnout 20 minut.

Posilující koupel

Smícháme 15g chmelových šištic, 10g heřmánkového květu, 20g natě levandule, 20g rozmarýnové natě a 20g natě mateřidoušky. Směs vaříme ve 2 l vody 5 min, scedíme a vlijeme do koupele k posílení.

Pleťové tonikum z chmele

1 KL chmelových šištic, 2 dl 60% lihu. Chmel zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě macerovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Pak přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit v poměru 2dl destilované vody na 1 PL tinktury. Toto tonikum nanášíme na očištěnou pokožku ráno a večer a necháme vpít, neoplachujeme.

Odvar proti padání vlasů

Smícháme po hrsti nať kopřivy, nať mateřídoušky a chmelové šištice (hrst čerstvých nebo 1 polévkovou lžíci sušených), půl hrsti kořene lopuchu a trochu drceného fenyklu nebo anýzu. Směs povaříme krátce na mírném plameni v 1 litru vody a necháme 15 minut louhovat. Scezeným odvarem se myje hlava. Budete-li tímto odvarem jen oplachovat umyté vlasy, přidejte 1/8 l octa. Protože je chmel velice fytoncidní, používá se zevně odvar také k omývání špatně se hojících ran a při furunkulóze.

Vlasový aktivátor

2 PL chmelových šištic, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody. Léčivku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě macerovat. Nutno denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si každý den, po dobu 3 až 4 měsíců masírujeme vlasovou pokožku.

Polštářky na pěkné spaní

Z prací látky ušijeme malé polštářky a naplníme je sušenou natí meduňky, chmelových šištic a květů levandule. Dáváme si je večer pod polštář nebo do blízkosti hlavy, abychom mohli vdechovat éterické vůně těchto zklidňujících bylinek.


Bylinka ve směsi

Dětský čaj Spokojené bříško

Nechutenství 3

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Marsu