Logo Magica

Chmel

Prvek: vzduch

Signatura: Mars

Latinský název:  Humulus lupulus

Božstva: .

Polarita: mužská

Podle písemných zpráv staří Římané ani Řekové chmel jako přísadu do piva neznali. Ale jako léčivku jej už používali. Zároveň se ale traduje, že chmelové pivo uměli vařit již obyvatelé povodí Eufratu a Tigridu. Svádí se to však na Slovany, kterým se v tomto oboru připisuje prvenství. Ti prý z této oblasti emigrovali a přenesli tak umění vařit pivo do Evropy. V našich zemích nastal rozkvět chmelení piva až za vlády Karla IV., který byl velkým milovníkem nejen vinařství, ale i chmelařství. V to době se zakládaly chmelnice i v Praze. Jejich sláva rostla ale jen do třicetileté války, kdy země byla zpustošena a chmelnice zničeny. Obnovovaly se až mnohem později, a to v krajích dodnes pěstováním chmele proslavených: na lounsku, žatecku a rakovnicku. Ve starověku byl používán pro posílení spánku. Plinius doporučoval odvar k „osvěžení jazyka", čili k mnohomluvnosti. Matthioli doporučuje proti horečce a bolestem hlavy.

Indikační skupina: Sedativum, hypnotikum, stomachikum, afrodisiakum, urologikum, kardiakum, kardiosedativum, nervinum, tonikum

Svátek:  P

Jiné názvy: zelené zlato, zeleňák, sladovnické koření, pazochy, chmelíček, humelové šištice, červeňík

Hlavní složky: Pryskyřice, silice, myrcéen, hořčiny, humulon, lupulon, vosky, křemík, fytoncidy, fytosteroly, cholin. Poznámky k účinným látkám: silice -myrcéen, hořčiny - humulon, lupulon, fytoncidy působí proti celé řadě bakterií, jako je např. zlatý stafylokok.

Pěstování:  Dvoudomý chmel se přirozeně pne na plotech a sloupech. Kromě pěstování piva se používá jako okrasná bylina. Dorůstá výšky 2 m. Na jaře pěstujeme z řízků nebo oddělků z báze rostliny, nebo koncem léta a na podzim vyséváme semena do studeného pařeniště. Sázíme do vlhké půdy bohaté na živiny, na přímé slunce nebo do polostínu, pěstujeme na vysokých, odolných opěrách. Na jaře mulčujeme proleželou mrvou, mladé výhonky jednotíme, aby jich zůstalo 5-6 na jednu korunu, a za suchého počasí zaléváme. Trvalá bylina s plazivým, bohatě rozvětveným kořenem a stonky (vpravo ovíjivé) dlouhými až 6 m. Dvoudomá rostlina kvetoucí od července do srpna.

Sběr a sušení:  Šištice se sbírají krátce před plným dozráním, koncem srpna nebo počátkem září. Suš se do 40°C obvykle v sušárnách. Proséváním usušených šištic se získávájí chmelové žlázky čili lupulin. Je to prášek hořce kořenité chuti, tvořící se ve žlutých žlázkách, kterými jsou pokryté šupinky šištic. Skladováním působnost obou drog rychle klesá, u starší drogy volíme větší dávky, uchováváme maximálně po dobu jednoho roku.  Silice se získává destilací samičích květů.

Doporučená kombinace rozmarýn, zázvor, kozlík, meduňka, vřes, máta, měsíček, levandule, řepík, řebříček, heřmánek, třezalka, šalvěj, hluchavka.

Použití v kuchyni a v kosmetice: Osvěžující nápoj a pivo

Do 2 l vody přidáme 50 g cukru, kousek kusové skořice, 4 hřebíčky a 3 g chmele. Vaříme 10 minut na mírném ohni. Mezitím 2 l vody přelijeme 0,2 g máty peprné. Obě tekutiny spojíme, necháme 30 minut ustát. Scedíme, přidáme 100 g medu, promícháme. Podáváme teplé.   Pivo: Aktivujeme kvasinky, 1 l chmelových šištic dáme do velkého hrnce, přidáme tolik vody, aby byly ponořené, vaříme 15 minut. Tekutinu scedíme, přidáme ? kg cukru a ? kg sladu a mícháme, dokud se přísady nerozpustí. Ihned přilijeme zbytek vody (celkem 9 l). Po vychladnutí přidáme kvasinky a necháme stát zakryté 5 dní. Nalijeme do láhví a necháme dalších 5 dní stát.

Lékařské použití: sedativum a mírné hypnotikum, uklidňující účinky - hysterie, nespavost, anafrodiziakum, bronchitida, astma, dráždivý kašel, rozpouští hleny, střevní potíže nervového původu, snižuje krevní tlak, nespavost. Ovlivňuje činnost jater, tlumí horkost nejen jater, ale i žaludku, podporuje látkovou výměnu, čistí krev. Odstraňuje bolesti hlavy a nespavost způsobenou pocitem horka. Blahodárné účinky na ženské orgány - bolestivá perioda, zvýšení tvorby mléka mateřského, jež má na kojence uklidňující účinky. Močopudné vlastnosti - odvodňování, rozmělňování ledvinových kamenů. Uplatní se při bolestech uší, zubů, trychofycii, kožních potížích. Chmelové šišky vložené do polštáře umožňují hluboký spánek a tím i odpočinek. Chmel se přidává do sáčků a kadidel, jež mají uzdravovat. POZOR: Chmelová silice obsahuje látky podobné morfinu a proto by měla být užívána úsporně. Chmel podporuje melancholickou náladu - neužívat při depresích.

podpora trávení - jako mužské afrodiziakum a zklidňující prostředek při chorobném sexuálním předráždění, při předčasné ejakulaci a při nočních polucích - při chorobách prostaty a při potížích v přechodu - sedativum při tachykardii nervového původu, snižuje frekvenci tepu, doporučuje se při pocitu napětí, spojeném s nespavostí - uvolňuje napětí hladkého svalstva střev - posiluje při celkové vyčerpanosti a únavě

Emocionální použití: Působí v oblasti sakrální čakry - pomáhá ženám po sexuálním traumatu - deset kapek tinktury denně po dobu několika měsíců. Zaznamenávejte si sny, představy a pocity. Vhodné pro choleriky a sangvinistiky.V této bylině je ukryto množství sexuální energie - pomáhá ženám stát se jistějšími v oblasti sexuální a posiluje vztah mezi láskou, rozmnožováním a vlastní sexualitou. Pytlíček chmelových květů na noc pod polštář.

Magické a rituální použití: Posvátná rostlina druidů. Polštářek vycpaný chmelem pomáhá lepšímu spánku a léčení. Chmel se spojoval s divokým vlkem, který v keltské mytologii vládne po zimní měsíce, období bez života.

 

Kniha Světla Kultu Bohyně, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender, Kniha stínů/Elisabeth Brooke

Recepty

Meditace o sexualitě

Najděte si klidné a tiché místo, kde byste zhruba půl hodiny nebyli rušeni. Lehněte si a několikrát se zhluboka nadechněte, abyste uvolnili své tělo i mysl. Uvědomte si uvnitř sebe oblast pohlavních orgánů. Představte si dveře s označením sex. Podívejte se, v jakém jsou stavu. V dobrém, nebo špatném? Pokud si přejete, otevřete je a vejděte dovnitř. Potkáte tam moudrou osobu, která vás povede. Následujte ji a zeptejte se na otázky, které potřebujete zodpovědět. Dopřejte si čas prozkoumat tento svět. Budete-li hotovi, projděte opět dveřmi a pomalu se vraťte do plného vědomí. Zkuste si zapsat, co se vám přihodilo.

 

Tinktura

Příprava: šištice naplníme do lahve a zalijeme lihem 40% nebo destilátu (vodky). Necháme vyluhovat 14 dní na slunci, občas protřepeme. Použití: 14-20 kapek 2-3x denně, popř. jednorázově 25 kapek před spaním.   Použití ve směsích: Odvar proti padání vlasů: Příprava: Kopřiva nať hrst čerstvé nebo polévková lžíce sušené Mateřídouška nať hrst čerstvé nebo polévková lžíce sušené Chmelové šištice hrst čerstvé nebo polévková lžíce sušené Lopuch kořen půl hrsti čerstvý nebo půl lžíce sušený Přidáme trochu drceného fenyklu nebo anýzu. Směs se jen mírně povaří v litru vody a nechá se asi 10 minut „táhnout" na mírném ohni. Scezeným odvarem se myje hlava. Budete-li tímto odvarem jen oplachovat už umyté vlasy, přidejte 1/8 l octa.

 

Předmensturační a menstruační potíže

řebříček nať 25g Kontryhel nať 25g Chmel šištice 15g Meduňka nať 15g Měsíček květ 10g Kokoška nať 10g 2 KL směsi zalijeme 200 ml vroucí vody.  Pitnou kůru začneme 3-4 dny před menstruací. V době menstruace pijeme čaj z meduňky. Zdroj: M.Mičánková, J.Lejnar: Léčivé rostliny III  

 

Nervový čaj

chmel šištice 20g Kozlík kořen 20g Meduňka nať 20g Máta peprná nať 20g 1 KL směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 15 minut. Použití: šálek před spaním na nespavost, neklidný spánek, nervové předráždění.

 

Osvěžující nápoj

Do 2 l vody přidáme 50 g cukru, kousek kusové skořice, 4 hřebíčky a 3 g chmele. Vaříme 10 minut na mírném ohni. Mezitím 2 l vody přelijeme 0,2 g máty peprné. Obě tekutiny spojíme, necháme 30 minut ustát. Scedíme, přidáme 100 g medu, promícháme. Podáváme teplé.  

 

Pivo

Nejpopulárnější použití chmele je samozřejmě při vaření piva. Ve starém Římě se připravovaly mladé chmelové výhonky podobně jako u nás chřest. Chmelová pryskyřice zabraňuje v pivu množení bakterií, třísloviny zase pivo čistí a konzervují, protože srážejí sladové bílkoviny. Aktivujeme kvasinky, 1 l chmelových šištic dáme do velkého hrnce, přidáme tolik vody, aby byly ponořené, vaříme 15 minut. Tekutinu scedíme, přidáme ? kg cukru a ? kg sladu a mícháme, dokud se přísady nerozpustí. Ihned přilijeme zbytek vody (celkem 9 l). Po vychladnutí přidáme kvasinky a necháme stát zakryté 5 dní. Nalijeme do láhví a necháme dalších 5 dní stát.

Uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Po jednom dílu: lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 lžičky směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

 

  zpět na Byliny Marsu