Logo Magica

Česnek

Prvek: oheň

Signatura:  Mars

Latinský název:   Allium sativum

Česnek je prastará kulturní rostlina, jejíž kolébka byla v Orientu. Již u dávných Egypťanů byl posvátnou rostlinou. Na březích Nilu ho poznali Židé, znali ho Řekové i Římané. Cenili si ho Arabové i Karel Veliký.
Jako léčivo a profylaktický prostředek proti nemocem měl česnek znamenitou pověst u biblických národů a zejména v Egyptě, kde prý jej dávali dělníkům při stavbě pyramid, patrně pro zabránění epidemií. Také římští vojáci jej „fasovali", prý aby byli bojovného ducha, ale spíše se v tom tajilo zase hygienické opatření.

Božstva: .

Polarita:  .

Jiné názvy: Dryák, luček

Hlavní složky: Silice, síra, fytoncidy, vitamín A, vitamín C, vitamín D, vitamíny skupiny B, jód, alicin, flavonoidy, cukry, látky podobné pohlavním hormonům. Cibule česneku obsahuje éterický olej alicin (až 0,4% alicinu). Při extrahování drogy s vodou vznikne aliín, který je rozpustný ve vodě a nemá vůni česneku a je látkou se silným antibakteriálním, antibiotickým a antimykotickým účinkem.. Pod vlivem enzymu aliináza a za přítomnosti kyslíku ze vzduchu se aliín rozkládá na alicín, která má baktericidní a fungicidní účinky. Droga také obsahuje vitamíny A a B, amid kyseliny nikotinové, hormony s účinkem na mužské a ženské pohlavní žlázy, enzymy, jod aj.

Popis byliny: Česnek je vytrvalá rostlina dosahující výšky i 1 metr. Má složenou cibuli, která je složena z jednotlivě rozdělených pacibulek - "stroužků". Z cibule vyrůstá do poloviny své výšky listnatý stvol s dlouze pochvatými, asi 1 cm širokými čárkovitými listy, které jsou na svrchu žlábkovité a mají šedavě zelené zbarvení. Stvol je zakončen chudým kulovitým okolíkem drobných, dlouze stopkatých, nazelenale až růžově bílých květů. Kvete od června do srpna, ale množí se zpravidla vegetativně pomocí stroužků.

Pěstování:  Česnek pochází pravděpodobně z jižní Asie. Pěstoval se v Mezopotámii, starém Egyptě a s postupem civilizace v celém Středozemí. Dnes se pěstuje jako zahradní i polní zelenina po celé Evropě v řadě forem. Nejlépe se mu daří v hlubokých půdách teplejších poloh.

Stroužky zasadíme na podzim (od poloviny září do konce října) 5-10cm hluboko, do sponu 25x8 cm do dobré půdy obohacené kompostem. Můžeme vysazovat i na jaře, v březnu a dubnu, dozrává však o něco později. Květní úbory ulamujeme, aby se cibulky nezeslabovaly. Během zimy či jara můžeme vypěstovat česnekové výhonky: stroužky česneku naskládáme na misku, pravidelně zaléváme a po několika týdnech sklízíme chutné výhonky plné vitamínů.

Sběr a sušení:  Pro farmaceutické i potravinářské účely se cibule vytrhávají v době počínajícího vadnutí a žloutnutí natě, kdy jsou plně vyvinuty. Pečlivě se zbaví hlíny a po zaschnutí nadzemních částí se nechají doschnout. Skladují se na chladném suchém místě v syrovém stavu. Ve vhodném obalu (celofán) si česnek uchová vysoký obsah silice déle než půl roku. Droga má velice charakteristickou ostrou chuť a po mechanickém poškození cibule typický štiplavý česnekový zápach. Cibule česneku napadené plísní se nesmějí používat!

Indikační skupiny: Antibiotikum, antivirotikum, antimykotikum, bronchospasmolytikum, antiastmatikum, stomachikum, acidum, antidiarhoikum, obstipans, anthelmintikum, vazodilatans, kardiakum, hypotenzivum, hypolipidemikum, cholagogum, karminativum, antiflogistikum, antidiabetikum, antianemikum, afrodisiakum

Lékařské použití: Cibule česneku má různorodé účinky. Protihlístový a baktericidní účinek se využívá při infekčních onemocněních trávicího ústrojí. Éterický olej ničí chorobnou a pomáhá při rozvinutí normální střevní flóry. Je dokázaný baktericidní účinek česneku na streptokokové, stafylokokové, tyfusové a dyzenterické mikroorganismy. Stimuluje vylučování žaludeční šťávy a žluče a tímto způsobem zlepšuje trávení a funkci žlučníku. Část alicínu se vylučuje plícemi a účinkuje sekretolyticky při zánětech dýchacích cest a usnadňuje tak vykašlávání. Éterický olej snižuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje cévy, zvětšuje amplitudu srdečních stahů a zpomaluje srdeční rytmus. Je dobrý preventivní prostředek proti ateroskleróze. Lidové léčitelství doporučuje česnek při černém kašli, ekzémech, padání vlasů, panariciu a při paradentóze. Česnek se používá ve formě kaše (tampon do nosu) na prevenci proti chřipce, dva až tři stroužky je dostatečná denní dávka při žaludečně-střevních obtížích, nechutenství, bronchitidě, hypertenzi a ateroskleróze. Na odstranění zápachu z česneku je třeba před jeho zkonzumováním sníst oloupané jablko nebo lžíci medu.

Těhotné ženy, kojící matky, malé děti a lidé se vznětlivou a prchlivou povahou by se měli vyvarovat přílišného užívání česneku. Také lidé s onemocněním ledvin (obzvláště při zánětu ledvin) nesmí česnek užívat. Kontraindikován je i pro lidi trpící návaly krve. Vždy je třeba postupovat při léčbě opatrně a začít menšími dávkami, větší náhlé dávky mohou vést k odtržení větší části sklerotických usazenin a tím i k následné embolii.

- fytoncidní působení antibakteriální, antivirové a protiplísňové (ničí spolehlivě více než 500 kmenů zlatého stafylokoku ze známých 560-ti kmenů, působí na plíseň Candida albicans, salmonely, streptokoky)
- na choroby z nachlazení
- dýchací cesty - při léčbě plicních a průduškových zánětů, proti astmatu
- podporuje zažívání, upravuje kyselost žaludku
- ozdravuje střevní mikroflóru - léčí infekční průjmy
- proti střevním parazitům
- rozšiřuje cévy, preventivně proti srdečním chorobám
- snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu
- brání vzniku tukových a minerálních usazenin cévních stěn
- snižuje krevní koncentraci cholesterolu a zvyšuje jeho vylučování, podstatně zvyšuje v krvi procento vysokonasycených lipoproteinů (HDL), neboli „dobrého" cholesterolu a snižuje „špatné", málo nasycené lipoproteiny (LDL)
- působí žlučopudně
- tlumí křečovité břišní bolesti, proti nadýmání
- uklidňuje zánětlivá onemocnění slinivky
- významně snižuje obsah cukru v krvi a naopak zvyšuje obsah inzulínu
- snižuje nebezpečí onemocnění rakovinou, leukémií
- proti chudokrevnosti
- jako afrodisiakum, obsahuje látky s účinky mužských i ženských hormonů

Emocionální použití:.

Magické a rituální použití: Doma chrání copy česneku před zlem, odrazují zloděje a odvracejí závist. A samozřejmě chrání česnek před upíry. Účinně požehnává novému domovu.Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Při bolení krku

Lehce upražit neoloupané stroužky česneku na suché pánvi, po změknutí oloupat a sníst.


Česneková tinktura

Hlavičku česneku rozkrájíme nadrobno, zalijeme stejným hmotnostním množstvím alkoholu. Necháme 8 dní vyluhovat. Přefiltrujeme a 1 díl filtrátu smísíme se 2 díly cukerného roztoku (2 lžíce cukru na 1/4 l vody). Dobře protřepeme a uzavřeme do lahviček. Použití: 3 x denně 1 KL.
Zdroj: J.Bodlák, F.Severa, B.Vančura: Příroda léči


Výluh proti chřipce

Na jemném struhadle nastrouháme 2 hlavičky česneku a 2 citróny, z nichž odstraníme jadérka. Kašičku zalijeme litrem vroucí vody a necháme louhovat 3 dny na temném místě při pokojové teplotě. Výluh uložíme do ledničky. Použití:  Užíváme denně polévkovou lžíci na lačno jako prevenci proti chřipce v době blížící se epidemie. Pokud chřipka již propukla, užíváme ještě lžíci šťávy z cibule s medem. Nos promýváme slanou teplou vodou.
Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem


Elixír mládí

Rozemeleme 1/2 kg česneku a vymačkáme šťávu z 24 citrónů. Směs necháme louhovat ve sklenici převázané gázou 24 hodin. Před použitím musíme důkladně protřepat. Použití:  Jednou denně vypijeme nalačno lžičku směsi rozmíchanou v půl sklenky vody. Používá se jako prostředek proti dušnosti, omlazuje krev a pomáhá zejména otylým lidem s opotřebovaným organizmem. Účinek se projeví už po 10 - 14 dnech - spadne z vás únava a budete dobře spát.
Recept pochází z Kavkazu, Kyjevské a Charkovské gubernie. Je asi 500 let starý a dědí se z generace na generaci. Jiří Cingroš: Sám sobě doktrorem


Směs na stenokardii doprovázenou dušností:

10 nastrouhaných hlaviček česneku smícháme se šťávou z 10 citrónů a litrem medu. Nádobu zakryjeme gázou a necháme v chladu asi týden louhovat. Použití: Kávovou lžičku denně nalačno při stenokardii s dušností a angíně pektoris. Toto množství vystačí asi na 2 měsíce.
Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem


Česnekový olej

Hlavičku česneku rozdrtíme a zalijeme sklenicí slunečnicového nebo olivového oleje. Necháme odležet ve spodní části lednice. Použití: 3x denně smícháme lžičku česnekového oleje s lžičkou čerstvě vymačkané citrónové šťávy, vždy 30 minut před jídlem. Užívá se 1-3 měsíce. Po měsíční přestávce se může kůra opakovat. Odstraňuje křeče mozkových cév, srdeční stahy, je účinný proti skleróze. Rozšiřuje cévy.
Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem


Elixír života:

350 g očištěného česneku jemně rozetřeme a vložíme do hliněné nádoby. Přilijeme 200 g čistého lihu. Nádobu pevně uzavřeme a uložíme do temného a chladného místa na 10 dnů. Potom nálev přecedíme přes plátýnko a dobře vyždímáme. Necháme opět uležet 2-3 dny. Použití: užíváme 3x denně po 15 kapkách s mlékem, dávka mléka nesmí převýšit 50 g. Tato kůra zbavuje tělo přebytečných tuků, zahání srdeční choroby a vysoký krevní tlak, předchází bolestem hlavy a čistí zrak.
Zdroj: P. Valíček, B. Hlava: Rostliny proti únavě a stresu  zpět na Byliny Jupitera