Logo Magica

Cesmína

Prvek:  Oheň

Latinský název:  Ilex aquifolium L.

Signatura:  Saturn, Mars

Hlavní složky:  Listy cesmíny obsahují flavonoidy, steroidy a triterpensaponiny — ty však jsou mírně jedovaté a nejspíš poškozují tělesné buňky.

Polarita:  Mužská

Božstva:  Král Cesmína, Lleu, Lugh, Mars, Saturnus, Tannus, Taranis, Thor

Svátek:  Zimní slunovrat

Jiné názvy:  bodavá palma, bodlavá palma, lesní jehlice, lesní kopřiva

Pěstování:  Na světě existuje asi šest set druhů cesmín. Rostliny dorůstají do výšky kolem pěti metrů, ale pravidelným sestřihem je můžete udržovat v libovolných rozměrech. Cesmína snáší řez velmi dobře, proto je vhodná pro tvarovaný živý plot a díky svému vzhledu i pro okrasu zahrady. Pro lidi jsou plody velmi jedovaté, pokud si tedy cesmínu pořídíte, dávejte pozor na děti. Příznaky otravy se mohou dostavit už po dvou požitých bobulích. Nutností je vysadit samčí i samičí rostlinu. Nemusíte je pěstovat těsně vedle sebe, může mezi nimi být vzdálenost až dvacet metrů. Tato rostlina vám vydrží velmi dlouho, dožívá se totiž i tří set let, o to pomaleji však roste. Má ráda světlé listnaté lesy a křoviny. Cesmína je nenáročná rostlina, uvítá humózní a kyselou půdu. Důležité je, abyste ji vysadili do rašeliny. Vyberte stinné stanoviště nebo polostín; v létě snáší sucho poměrně dobře, ale vadí jí slunce v zimním období. Je to jediný důležitý nárok, který cesmína má. Velmi se také hodí do městského prostředí, nevadí jí totiž znečištěný vzduch. Zimní období zvládá většina druhů bez problému. K mladým výhonkům přisypte mulčovací kůru, která zabrání nadměrnému vlhku a uchrání kořeny a kmínek před mrazy. Cesmína se množí řízkováním. Pro odběr mladých řízků je nejvhodnější dobou květen, starší větve řízkujte na přelomu června a července. Řízky si opatřete brzy ráno, když je ještě rosa, a než je zasadíte, vložte je buď do igelitového sáčku, nebo do zastíněné nádoby. Cesmína paraguayská (jediná nejedovatá cesmína) se pěstuje v severní Argentině, severní Paraguayi a jižní Brazílii. Roste většinou u řek, vyhovuje jí totiž vlhké počasí a vydatné deště. Jako první ji zpracovávali indiáni kmene Guaraní a později se prostřednictvím španělských kolonizátorů čaj dostal až do Evropy.

Patří do čeledi cesmínovité. Je vysoká 100-500 cm. Kvete v květnu až červnu. Je to malý strom nebo dvojdomý keř. Silně větvený, stálezelený. Listy kožovitě tvrdé, ostnitě zubaté, tmavozelené, lesklé, zvláště u starých rostlin i celokrajné. Květy čtyř-pětičetné, bílé, sedí vždy po několika v úžlabí listů. Plod bobulovitý, svítivě červený, jen na samičích keřích. Jedovatý.

Nádherně bílé dřevo s téměř neznatelným žilkováním velice připomíná slonovinu. Indiáni věřili, že cesmíny pomáhají dosáhnout vítězství v bitvách. Sušili jejich plody tak, aby se zachovala červená barva a používali je jako korálky.

Sběr:   Všechny cesmíny až na jednu výjimku mají jedovaté plody. Onou výjimkou je cesmína paraguayská (Ilex paraguarinensis). Sbírají se listy.

V Artušovské legendě o Gawainovi, zosobňujícím Dubového Letního krále, bojoval se Zeleným rytířem, jež byl vyzbrojen cesmínovým kyjem jakožto symbolem zimy. Je to jedno ze tří dřev, která se využívala na výrobu kol válečných vozů. Také se z nich vyráběly dříky kopí.

Lékařské použití:   Čaj maté, který se připravuje z listí Cesmíny paraguayské, má léčivé i povzbuzující účinky a obsahuje kofein. Používá se proto jako zdravější alternativa kávy, má spoustu minerálů a vitamínů. Dříve se v lidovém léčitelství používaly k podpoře ledvin. Bylinkáři oceňovali extrakty z listí hlavně při nemocech z nachlazení a chřipkových infekcích, protože snižovaly horečku a měly protizánětlivé účinky. Dnes se cesmínové listy používají při kloubových potížích a zánětech spojivek.

Emocionální použití:   Vlastnosti kopí jsou rovnováha a přesnost, a jelikož musí být vrženo silou, cesmína drží přímý směr a rovnováhu, je znakem bojového elánu. Umírňuje žárlivost, zlost, nenávist, podrážděnost, podezřívání. Cesmínu lze využít při magii pracující se spánkem a odpočinkem, též pro usnadnění Přechodu (odchodu duše po úmrtí). Esence Holly z Bachových květů otevírá zavřené srdce a vede k soucitu, pochopení, sympatiím a lásce.

Magické a rituální použití:   Posvátný strom druidů. Druidové věřili, že slunce nikdy neopustí cesmínové keře, a proto je považovali za svaté. Je zasvěcena zimnímu slunovratu, kdy se používá k dekoraci např cesmínový věnec se věší na vstupní dveře... Pokud roste poblíž vašeho domu, odpuzuje negativní kouzla, která k vám byla vyslána. Když muž nosí u sebe váček s jejími bobulemi, zvyšuje se jeho přitažlivost pro ženy. Používána pro obranu před nemorálním čarodějem, závistivou kolegyní, nepřejícími sousedy... Cesmína je spojována s koloběhem smrti a znovuzrození, se zimou, a to stejně tak u křesťanů jako u čarodějnic. Odvarem z cesmíny se kropí novorozeňátka, aby byla chráněna. Muži ji nosí pro štěstí, protože má mužskou polaritu. Je významný při Zimním slunovratu. Magie snů. Jejich stálezelené listí je symbolem toho, že i v tomto chladném a tmavém ročním období jde život dál. Symbolizuje lásku, naději a věčnost. Červené bobule slibují novou plodnost a novou lásku.


Recepty

Maté čaj

Maté jsou lístky a stonky cesmíny paraguajské, stálezeleného stromu domácího v Jižní Americe. Je národním nápojem Argentinců, kteří oceňují jeho povzbuzující vlastnosti. Obsahuje kofein. 1 KL čaje se přelije 200 ml vroucí vody, nechá se 7 min odstát a pak se scedí.

Chřipka

Smícháme 15g cesmíny, 5g pelyňku, 25g šalvěje, 25g anděliky, 25g kuklíku (kořen) a 55g bojínku. 3PL směsi přelijeme litrem horké vody. Louhujeme 7-10 min, scedíme do termosky. Pijeme celý den po doušcích. Zdroj: Čaje, které léčí/A. Hohne.

Proti horečce

Smícháme 45g cesmíny, 35g bedrníku a 55g kontryhele. 2 KL směsi přelijeme šálkem horké vody. Louhujeme 7-10 min, scedíme. Pijeme 3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/A. Hohne.

Proti kašli a bronchitidě

Smícháme 20g cesmíny, 20g lišejníku islandského, 30g omanu (kořen) a 35g světlíku. 2 PL směsi přelijeme šálkem horké vody. Louhujeme 7-10 min, scedíme. Pijeme 3x denně 1 šálek. Zdroj: Čaje, které léčí/A. Hohne.

Při zápalu plic

Smícháme 5g cesmíny, 25g bedrníku, 20g omanu (kořen), 25g všedobru a 25g kostivalu. 1 PL směsi přelijeme 2 šálky horké vody. Louhujeme 10 min, scedíme do termosky. Pijeme během dne po doušcích. Zdroj: Čaje, které léčí/A. Hohne.

Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender

  zpět na Byliny Měsíce