Logo Magica

Buk lesní

Živel: Země/Oheň

Signatura: Mars/Jupiter

Vlastnosti: Ochlazující a vysušující

Latinský název: Fagus sylvatica L.

Božstva:  Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu)

Jiné názvy: bučina, bukvice, bukyně, fageta (porosty buků), Žižkův palcát (plody)

Hlavní složky: Stopové prvky, tanin, pryskyřice, cholin, olej, třísloviny (kůra). Plody jsou pro člověka za syrova mírně jedovaté a to díky vyšší koncentraci taninů, tepelnou úpravou však jejich toxicita značně klesá. Při požití většího množství syrových semen dochází k zažívacím obtížím (nevolnost, průjem, případně zvracení), křečím, otupělosti a případně i ke známkám ochrnutí. Záleží ovšem na (velmi kolísajícím) obsahu jedovatých látek v rostlině i na citlivosti daného jedince, mnozí lidé konzumují syrové bukvice bez jakýchkoliv následků. První pomocí je vyvolání zvracení a podání dávky živočišného uhlí.

Popis byliny:  Buk je jednodomá dřevina, samičí květy jsou uzavřeny ve dřevnatící číšce, samčí vyrůstají po několika ve stopkatých svazečcích. Plodem je asi dva centimetry dlouhá hnědá trojhranná bukvice, která je uzavřená po dvou kusech v ochlupené dřevnaté číšce. Je jedlá, slabé oříškové chuti. Buk je statný strom s většinou vejčitě kulovitou, pravidelnou korunou a hladkým válcovitým kmenem. Stromy dosahují výšky až 45 metrů, průměr kmene přesahuje 1,5 metru a dožívají se až 400 let. Borka je hladká, olověně šedá, tenká. Listy jsou střídavé, 5 až 10 centimetrů dlouhé, eliptického tvaru, celokrajné, zašpičatělé, na bázi klínovité, na okrajích zvlněné s jemnými bělavými brvami. Pupeny jsou typicky úzce štíhlé, špičaté s bělavými pýřitými šupinami.

Pěstování:  Buk velmi dobře odolává bořivým větrům díky značně vyvinutému, převážně srdčitému kořenovému systému. Tvoří často etážové porosty, protože výborně snáší zástin a dobře přirozeně zmlazuje téměř na všech půdách, nejlépe však na provlhčených, humózních s vyšším obsahem vápníku. Na optimálních stanovištích vytlačuje ostatní dřeviny a tvoří čisté bučiny. Vyhovuje mu mírné středoevropské klima, nesnáší pozdní mrazy. Zvěř ráda buk okusuje, na výsadbách i na náletu tak vznikají často velké škody. Buk je typická středoevropská dřevina, u nás se vyskytuje téměř všude. V nadmořských výškách přibližně od 400 do 800 metrů vytváří čisté bukové porosty smíšené, v nižších polohách s dubem a ve středohořích a horách porosty smíšené s jedlí a smrkem.

Sběr a sušení:  Léčivé účinky mají mladé bukové listy sbírané v květnu a bukvice sbírané v září až říjnu.

Jiné použití:  Buk je naše nejvýznamnější listnatá hospodářská dřevina. Dřevo buku je těžké, středně tvrdé a snadno se štípe. Je roztroušeně pórovité bez jádra, často se však vytváří jádro nepravé. Pokud nepravé jádro nemění fyzikální vlastnosti dřeva, používá se toto dřevo například k výrobě velmi vzhledného nábytku. Bukové dřevo má všestranné využití, používá se v kolářství, truhlářství, na výrobu pražců, parket, kuchyňského nářadí atd. Méně kvalitní dřevo se využívá jako palivo a jako surovina na celulózu.

Lékařské použití:  Plody buku byly praženy a jedly se pro očistu organismu. Ovšem jen v malých dávkách, jinak působily stejně, jako hodně silný alkohol. Z bukvic se získává také jedlý olej, který, lisovaný za studena, se vyrovná oleji olivovému. Čerstvé bukové listí se žvýká při vyrážce v ústech. Odvar z listí buku je také účinný na svědivou vyrážku. Mladé listy se přidávají do jarních salátů, obsahují vlákninu, bílkoviny, minerály a ve vodě rozpustné vitamíny.

Vlažný nálev z drcených listů jako obklad na ječné zrno, pomáhá při hojení planých neštovic, svědivých vyrážek a dermatitid. Teplý se používá na omrzliny a studený na spáleniny.

Emocionální použití:  Podporuje soustředění člověka. Vhodný pro lidi intenzívně duševně pracující. Uvolňuje stres, a v případě že jste dominantním člověkem, bude vás harmonizovat k toleranci k ostatním lidem a pomůže vám najít kompromis. Pomáhá načerpat dobrou náladu, elán. Jeho energie je velmi vhodná proti netoleranci vůči druhým lidem. Také pro lidi kritické, kteří rádi odsuzují druhé, jsou malicherní, a nedokážou odpouštět druhým, ani sami sobě.

Magické a rituální použití:  Rituály - láska, peníze, spánek, očista. Bukové tabulkz sloužily jako amulet a pro trvalé zápisy kouzel. Buk byl také vhodným pro runové zápisy. Má silný účinek i proti šamanským kouzlům. (Staří Slované byli přesvědčeni, že v místech kde rostou buky, nemohou člověku ublížit žádná kouzla a čáry. V posvátných hájích byly bukové stromy uctívány jako ztělesnění bohyň Artemidy a Diany.


Recepty

Bukový likér

Do šroubovací sklenice o objemu zhruba 1,5 litru nasypeme do jedné třetiny mladé bukové lístky a zalijeme 700 ml ginu. Nádobu uzavřeme a necháme stát. Po 3 týdnech rozpustíme 250 g cukru v 500 ml horké vody a necháme vychladnout. Nálev s ginem přecedíme s jednou sklenkou brandy a cukerným roztokem a necháme stát nejméně další 3 týdny.

Buková tinktura

1 díl bukových listů (mladých) se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Odvar z kůry buku

30 min povaříte 150 gramů čerstvě naloupané kůry s litrem vody. Odvar je vhodný na snížení příliš vysoké horečky a je dobrá celkově jako posilující prostředek pro oslabené tělo při téměř jakémkoliv druhu onemocnění. Pro své stahující a svíravé účinky je skvělá při průjmových onemocněních. Díky dezinfekčnímu účinku dokáže zmírnit i průběh střevní chřipky. Buková kůra má však velice silné účinky, proto se nepije ve velkém jako klasický bylinkový čaj, ale užívá po lžicích. Při horečce nebo průjmu užite 3x denně lžíci odvaru.

Čaj z bukových listů

100 g čerstvého listí vařte 20 minut v 1 litru vody, poté nechte 15 minut louhovat pod pokličkou a v průběhu dne popíjejte po doušcích. Usnadňuje dýchání, svými protizánětlivými účinky pomáhá i při zánětech průdušek. Je vhodný i na posílení a pročištění ledvin. Bukové listí posiluje celkově imunitní systém. Látky v něm obsažené mají antihistaminový účinek a zvyšují i odolnost těla vůči různým alergiím.

Buková koupel

500g čerstvého listí vařte 10 minut v 1 litru vody, poté nechte 30 minut louhovat pod pokličkou,sceďte a nalijte do vany. Koupel lze připravit nejen z listí ale i z kůry. Ta je vhodná na různá kožní onemocnění. Zmírňuje svědění a působí proti kožním zánětům – preventivně i zmírňuje ty již probíhající. Taková koupel je skvělá i proti hemoroidům a to i těm krvácejícím v akutním stavu. Koupel krvácení díky stahujícím účinkům buku zmírňuje, zároveň pomáhá při svědění i bolestivosti konečníku.

Menstruační bolesti

Smíchejte 2,5g bukvic, máty polej a pelyňku s trochou vody a vína. Povařte, sceďte a pijte za horka.


Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender

  zpět na Byliny Marsu