Logo Magica

Bříza

Latinský název: Betula pendula

Signatura: Venuše

Hlavní složky:
Listy obsahují silice (v pupenech až 6%), flavonové glykosidy, organické kyseliny, třísloviny (9%), saponiny (3%), silice, pryskyřici a řadu minerálů. Také karoten, vitamin C a antibioticky účinné fytoncidy. (Mladé listy břízy můžeme konzumovat čerstvé na doplnění vitamínů.)
Hlavní součástí kůry je betulin, zv. březový kafr.
Šťáva stromu obsahuje cukr.

Polarita: Ženská

Živel: Voda

Božstva Thor

Totem: Bažant, Orel skalní

Ogam: Beith

Svátek: Beltane

Jiné názvy: bereza, betonička, betouška, březka, břest, březa, březička, březina, bříza bílá, bříza bradavičnatá, břízka, bukvice brutnatá, bukvice černá, deruzda, dervzda, panenka

Botanický popis:  Bříza je štíhlý strom dorůstající do výšky cca 20 metrů. Má bílou kůru, která je příčně popraskaná a odlupuje se v příčných proužcích. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Nejprve jsou přímé, později nápadně převislé. Listy mají deltoidní tvar s dlouhými řapíky, zašpičatělou, na okraji dvakrát pilovitou čepel. Na rubové straně jsou světle zelené s vyniklou síťovitou žilnatinou, na líci pak mají sytě zelenou barvu. Samčí i samičí květy tvoří převislé jehnědy. Plody jsou drobné, široce křídlaté nažky. Rostlina kvete od dubna do května.

Bříza je u nás velmi rozšířený strom, roste jednotlivě i hromadně. Půvabné březové háje - březiny - jsou poklidnou oázou každé krajiny. Její úzký štíhlý kmen svítí do dálky svojí typickou bílou kůrou, která se dá snadnou sloupnout jakoby v papírových proužcích. Této vrchní kůře se říká borka. Pravá kůra je teprve pod ní, hořká a plná tříslovin, a když se zahřeje, páchne pryskyřicí (březový kafr). Bříza má kromě krásy i tu výhodu, že je nenáročná a velmi rychle roste. Hodí se proto k vysazování na chudých, neplodných půdách - třeba na důlních haldách. Je to taková průkopnická dřevina.

Pěstování:  Bříza bělokorá je hojně rozšířená po celé Evropě a Západní Sibiři od nížin až vysoko do hor. Dává přednost nevápenatým kyselým půdám a vyžaduje dostatek světla, ale jinak je velice odolná a nenáročná.

Sběr:  Sbírá se kůra, listy a pupeny.
Pupeny sbíráme na jaře ze starších stromů před vypučením (duben–květen). Odřezáváme je spolu s větvičkami výhradně ze stromů poražených při zimním průklestu. Pupeny sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 30 °C. Suchá poupata mají při drcení příjemnou vůni a štiplavou chuť.
Listy sbíráme na jaře před a během květu (duben, květen a červen). Trhají se buďto jednotlivě nebo se zdrhují z větví. Nikdy netrháme listy koncových větví a vždy dbáme, aby na stromě zůstal dostatek listů. Sušíme je ve stínu nebo v sušárně při teplotě 30–40 °C. Sběr je vhodný pro začátečníky, protože listy jsou velmi odolné vůči zapaření.
Kůru sbíráme brzy na jaře, pouze z poražených stromů a před sušením se musí zbavit bílé borky. Suší se ve stínu v tenkých vrstvách, sušená se rozemele nebo utluče na prášek. Lze ji sušiti v sušárně při teplotě do 45°C.

Jiné použití: Roztroušeně pórovité březové dřevo je velmi výhřevné, používá se jako ceněné palivo. Dříve, před objevem uhlí, jej hutníci využívali při tavení rud. Březová kůra se používala na zhotovování nádob a před objevem papíru také na psaní. Dřevo má využití v truhlářství na desky a dýhy. Z březového proutí se vyrábějí košťata. Různé okrasné kultivary břízy bělokoré se pěstují v parcích a zahradách.

Lékařské použití:  Březová míza se uplatňuje v lékárenství. Kromě mízy je ve farmaceutickém průmyslu ceněné březové listí a mladé pupeny pro svůj vysoký obsah vitamínu A, C, saponinů, pryskyřic, silic, flavonových glykosidů, karotenu, organických kyselin a dalších látek. Březová droga se používá při chorobách ledvin a močových cest či při „vodnatelnosti”, při léčení revmatismu a dny, při zánětu či odvápnění kostí. Podporuje také dobrou činnost slinivky a sleziny. Údajně snižují i hladinu cholesterolu. Listy jsou součástí čajových směsí s močopudným, dezinfekčním a potopudným účinkem. Jsou obsaženy v průmyslově vyráběných čajových směsích, které jsou pomocnými léky při chorobách močových cest a při redukční dietě. Droga nemá vedlejší účinky; důležité je, že zvýšené vylučování moče není provázeno drážděním ledvin. V lidovém léčitelství se maceráty, zápar nebo případně odvar z březových listů (před použitím se musí listy rozřezat nebo rozdrobit, aby se účinné látky lépe vyluhovaly) používá jako močopudný čaj nejen při léčbě ledvinových kamenů, ale i při revmatismu a dně. Zápar z pupenů a kůry se používá při léčení akutních a chronických ekzémů, při léčení těžce se hojících ran, odřenin kůže, při zánětech kůže s hnisavými ohnisky, při vypadávání vlasů.

Emocionální použití:  Je stromem říkající „jsem naděje“. Tento strom je vynikající především pro lidi, kteří trpí melancholickými nálady (melancholiky), neboť její energie dokáže velmi dobře navodit dobrou náladu a dává naději. V člověku rozvíjí vnitřní sílu pro řešení problémů všeho druhu. V člověku posiluje cítění a smysl pro společenství, (především rodinné ). V Keltské mytologii byla bříza stromem zasvěcení do poznání dobra i zla. Kůru tohoto stromu Indiáni používaly na výrobu vonných kadidel a na některé „duchovní obřady“.

Magické a rituální použití:  Posvátný strom druidů. Za novoluní se sbírají úlomky kůry, která se používá v kouzlech na přivolání lásky. Koště z březových větviček se používá k "vymetení" zlých sil ze svatyně. Míza, kterou získáme naříznutím kůry, je sladká a dá se z ní připravit víno pro svátek Alban Eiler (jarní rovnodennost). Bříza je také zmiňována v souvislosti s bohem Thórem. Podle tradice lze kůru loupat pouze ze stromu, který Thór poznamenal (tj. který zasáhl blesk).


Recepty

Březové kapky (Březinky)

1 díl břízy se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhovat 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé láhvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Březová limonáda

Mladé lístky rozmixujte s vodou a nechejte 2 hodiny odstát. Pijte zcezené jako prevenci proti cukrovce, obezitě či jako detoxikační kůru.

Prášek z březové kůry

hrst sušené kůry pomeleme na velmi jemno. Užíváme 3x denně na špičku nože.

Březový olej

Do uzavíratelné sklenice nasypeme sušenou nadrobno nakrájenou kůru a přelijeme olivovým olejem tak, aby byla ponořená. Necháme 2 týdny stát nejlépe na slunci. Poté přefiltrujeme. Příznivě působí při zánětu kloubů, bolestech svalů, kožních potížích a revmatických onemocněních. Je určena k pročištění organismu, například jako jarní kúra, léčí také revmatická onemocnění.

Březový sirup

Čerstvé březové mladé listí 100g, líh 90% 100ml, vroucí voda 900ml. Čerstvé listy se promísí s lihem, přelijí se vřelou vodou a nechají se 24 hodin stát. Vylisovaná a přefiltrovaná šťáva se svaří s cukrem v poměru 1:1. Používá se k čištění krve a jako močopudný prostředek.

Čaj z březových listů

Březové lístky je třeba otrhávat mladé, do dvou měsíců po rozvití (obvykle v dubnu až květnu), kdy mají nejvíce účinných látek, které do nich probouzející se strom napumpoval. Mladé listy obsahují až 5 % silic, velké množství saponinů, flavonové glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, fytoncidní látky s antibiotickým účinkem. 2 PL sušených listů nebo 1 Pl čerstvých lístků zalijeme šálkem horké vody a necháme pod pokličkou 10 minut louhovat. Pijeme max 2 šálky denně. Je to vynikající proplachovací léčba při infekcích a zánětech močových cest, dně a revmatismu, močových a ledvinových kamenech (ze šťavelu vápenatého). Čistí krev, je vhodným podpůrným lékem při jarní očistné kůře nebo redukční dietě, zvyšuje obranyschopnost organismu, snižuje koncentraci kyseliny močové v krvi. Je součástí urologických čajů. Přidáme-li k čaji na špičku nože jedlou sodu, zvýší se účinek (alkalická moč).

Čaj z březových pupenů

Zalijeme 1 PL pupenů 2 šálky vroucí vody, 10 min vylouhujeme a scedíme do termosky. Pijeme 1 šálek v poledne a druhý večer. Mírně oslazený medem či nerafinovaným cukrem tlumí tento čaj kašel a podporuje tvorbu žluči.

Čaj při zánětu močového měchýře

Smíchejte 1 KL břízy, 1 KL přesličky a 1 KL květů heřmánku. Směs přelijte 3 šálky vroucí vody a nechte louhovat 5-7 min, sceďte do termosky. Při obtížích užívejte tuto celodenní dávku.

Čistící čaj močopudný

Smícháme po 1/2 KL kopřivu, břízu, macešku polní, brutnák a zlatobýl. Směs přelijeme šálkem vroucí vody a necháme přikryté 10-15 min louhovat. Scedíme. Pijeme šálek ráno a večer.

Čaj při akné

Kontryhel nať 40g, hluchavka bílá 30g, bříza list 20g, maceška polní 30g. 3 KL na 1/4 l vařící vody, spařit a nechat 15 minut přikryté ustát. Pít teplé ráno a večer.

Omlazující čaj

Březové pupeny a květ smilu písečného smícháme rovným dílem. Povaříme 2 KL směsi 2 min v šálku vody, 20 min vylouhujeme a pijeme.

Očistná kůra pro znovuzrození

Při očistné kúře trávicího a vylučovacího ústrojí, ledvin, plic a jater použijeme čajovou směs z: bříza list, pampeliška kořen, bez černý květ, majoránka nať, vrbová kůra, vřes obecný nať, truskavec nať, celík zlatobýl nať, andělika lékařská kořen, echinacea kořen, petrklíč květ, jitrocel kopinatý list, klanopraška čínská plod, zeměžluč nať.

Pro plodnost

Smícháme 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 PL bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pijte jej během dne po dobu 1 měsíce. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.

Žlučníkový čaj

Smícháme po 1 KL Třezalka nať, Bříza list a Šípky drcené plod. Směs zalijeme šálkem horké vody a necháme 4 hodiny vyluhovat v teple (nejlépe obalit nádobu do ručníku). Užíváme 3 x denně třetinu šálku 20 minut před jídlem. Napomůže dobrému fungování žlučníku (odtoku žluči).

Podzimní čajová kůra

Smícháme 10g březových listů, 10g rozdrcených fenyklových plodů, 10g potlučených šípků, 10g sušených květů ibišku, 10g sušených květů heřmánku, 10g drceného sušeného kořene pampelišky, 10g meduňky, 10g máty peprné. 1 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 10 minut vyluhovat. Scedíme a pomalu popíjíme.

Čaj na revma a na dnu

Smícháme 30g březových listů, 30g kořene libečku, 30g tužebníku, 30g kopřivy, 30g oddenku pýru a 50g zlatobýlu. 4 PL směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 15 min vyluhovat. Scedíme a pomalu popíjíme. Toto množství představuje denní dávku. Kůra je 2 týdenní. Pro opakování kůry nutno dodržet dvoutýdenní přestávku mezi kůrami.

Čaj na záněty kloubů

Smícháme 30g březových listů, 30g kopřivových listů a 30g přesličky. 3 PL směsi zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 15 minut vyluhovat. Scedíme do termosky a pomalu popíjíme. Kůra je 2 týdenní. Pro opakování kůry nutno dodržet dvoutýdenní přestávku mezi kůrami. Naordinujte si odpočinek, který doplňujte zábaly postižených míst.

Čaj protirevmatický

3 KL břízy, 2 KL kopřivy 1 Kl vřesu. Směs zalijeme 1 litrem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a po celý den pijeme teplý po douškách. Doporučuje se kombinovat s koupelemi. Kůra je 2 týdenní. Pro opakování kůry nutno dodržet dvoutýdenní přestávku mezi kůrami.

Čaj močopudný s přesličkou

1/2 KL pelyňku černobýl, 1 KL břízy a 1 KL přesličky. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Vypijeme po doušcích během dne. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Čaj Betulan - urologický

1. část směsi: jehlice 7g, kořen omanu 6g, šalvěj 4g.
2. část směsi: bříza list 30g, nať řebříčku 10g, krušina 10g, květ černého bezu 6g, kořen lékořice 6g, nať yzopu 6g, nať meduňky 5g, kořen petržele 4g, plod fenyklu 4g, nať máty 3g, květ tužebníku 10g.
2 PL směsi č.1 zalijeme 1 litrem vroucí vody a 5 min vaříme odkryté. Přidáme 2 PL směsi č. 2 a pod pokličkou ponecháme 20 minut vyluhovat. Scedíme do termosky a po celý den pijeme teplý po douškách. Doporučuje se kombinovat s koupelemi. Kůra 4-8 denní. Podpora činnosti ledvin a kondici močových cest je natolik výrazná, že zlepšuje schopnosti organizmu vypořádat se se záněty. Užíváme jako diuretikum, antirevmatikum, pomocná léčba při chorobách močových cest pro děti až od 3 let (s vynecháním šalvěje i dříve).

Koupel při náhlém propuknutí revmatismu

3 PL březového listu, 2 PL listu kopřivy a 1 PL nati vřesu. Podáváme 1 litr bylinářského čaje denně. Pitnou kúru pak doplníme 2x, ale raději 3x týdně koupelemi v odvaru ovesné slámy, k tomu držíme vegetariánskou dietu. V případě nedostupnosti ovesné slámy, alespoň koupele rukou a nohou (obden, střídat) v odvaru pelyňku černobýlu nebo nálevu z nati tymiánu. Vhodná je i jarní kúra s pitím březové mízy – 2x denně po 60 ml, zapít vodou. Aplikovat nejméně 12 dní.
Poznámka: U některých forem těžkého revmatismu byl zjištěn autoimunitní proces a je tedy nutné pod dozorem lékaře imunitní systém tlumit. U některých případů (např. kloubového) revmatismu tedy s fytoterapií nevystačíme, ale lze s ní podpořit nařízenou léčbu lékařem.

Březová koupel na kožní problémy

15 PL sušených listů břízy vsypeme do vroucí vody a krátce povaříme. Odstavíme a necháme přikryté stát 15 min. Odvar z byliny používáme do koupele, která má posilující účinky, k omývání při lišejích, svrabu, ekzémech vůbec i dlouhodobých, pomáhá i proti pocení nohou.

Koupel z březové kůry

Vaříme 500g kůry z větví či kmene v 1 l vody 30 min, scedíme do vany a doplníme vodou. Koupel léčí kožní plísně, ekzémy a revma. Odvar lze použít též k obkladům, proti pocení nohou a k omývání. Pro sedací koupel snížíme dávku kůry na polovinu.

Sedací koupel s březovým olejem

Je určena osobám trpícím záněty močového měchýře. Rozmícháme 10 kapek březového oleje a 5 kapek šalvějového oleje v 1-3 PL medu a vlijeme do připravené koupele.

Kůra pro zdravé vlasy březová s kopřivou

Smícháme březové listy 50g a kopřivu 25g. Směs přelijeme 300 ml vroucí vodou a 10-15 min louhujeme pod pokličkou. Poté scedíme. Vlijeme 100 ml Alpy. Započneme úplňkem a každý večer vmasírujeme směs do vlasové pokožky po dobu 3 měsíců.

Vlasové tonikum březové s levandulí

1KL sušených březových listů, 1KL sušených levandulových květů, 1 litr ovocného octa, 10 kapek éterického levandulového oleje. Byliny a ocet vložíme do nádoby a uzavřeme. Ponecháme louhovat 1 týden. Scedíme a přidáme éterický levandulový olej. Smícháme 1 díl březového octa s 2 díly vody. Směsí masírujeme pokožku hlavy i vlasy. Ponecháme 10 minut a opláchneme.

Obličejové březové zábaly

Na akné či edémy smícháme léčivé bahno s vodou tak, aby vznikla pastózní hmota. Vmícháme 3-5 kapek březového oleje, vzniklou směs naneseme na obličej a necháme asi 15 min působit. Poté obličej opláchneme vlažnou vodou a ošetříme hydratačním krémem.

 


Následující recepty se dnes již nepoužívají, u nás je navrtávání bříz zakázáno.

Březové víno

1 litr březové mízy svaříme s 200g cukru, procedíme a necháme kvasit s 2dl bílého suchého vína, půlkou očištěného nakrájeného citronu a 1 lžičkou čerstvých kvasnic. Vykvašené víno dobře uzavřeme, po 4 týdnech stočíme do čisté láhve a přidáme kousek skořicové kůry. Pevně uzavřeme (nejlépe voskem) a necháme 12 týdnů uležet.

Likér březový proti vodnatelnosti

Do 1 l přefiltrované březové šťávy dáme 100g třtinového cukru, 50g medu, 4g kyseliny vinné a 2g mandlového mléka. Necháme 7-14 dní macerovat, občas obsahem protřepeme a potom přefiltrujeme. Bereme denně malou likérovou skleničku na lačný žaludek. Mandlové mléko se získá louhováním rozmixovaných mandlí v mléce.

Březová šťáva

V jarních měsících se navrtává bříza asi metr od země do hloubky 2 – 4 cm, do otvoru se dá žlábek z nerezavějícího plechu nebo zasune husí brko a pod něj se umístí skleněná nádoba, do níž se chytá vytékající šťáva (míza). Po konzervaci lihem se z mízy vyrábějí vlasová tonika proti nadměrnému maštění vlasů a ke zlepšení jejich kvality. Zevně se šťávy užívá jako obklady a koupele na kožní ekzémy. Zkvašená míza dává nápoj podobný vínu.


Bylinka ve směsi

Jarní čaj na čištění krve 3

Koupel v období menopauzy

Močopudný čaj 1

 

Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

  zpět na Byliny Venuše