Logo Magica

Bodlák obecný

Latinský název: Carduus acanthoides L.

Prvek: Oheň

Signatura: Mars

Božstva: Bakchus (římský bůh plodnosti a vína), Vesta (římská bohyně ohně a domácího krbu), Pan, Priápos, Thor

Polarita: Mužský

Znamení: Skopec

Kámen: Černý diamant

Jiné názvy: Bodlák pcháč, Ostropestřec

Hlavní složky: Polysacharid inulin, flavonolignany, aminokyseliny, silice, hořčiny, glykosidů, pryskyřice, vitamin C, alkaloidy, třísloviny, flavonoidy

Popis a pěstování  Jednoletá až dvouletá rostlina, dorůstající přibližně metrové výšky, kadeřavě pýřitá, od poloviny přímo větvená, s ostny až pětimilimetrovými. Listy v obrysu podlouhle kopinaté, peřenolaločné až perenosečné. Úbory v průměru třícentimetrové, jednotlivě na konci větví, květ fialový až červenofialový vzácně bílý. Ostropestřec kvete od července do září. Barva květu se liší podle typu půdy, ve které roste. Plodem je slabě svrasklá nažka s centimetrovým chmýrem. Velmi rozšířená plevelní rostlina pastvin, mezí, cest a úhorů, rumišť a pasek, mokřadů. Má ráda výhřevné, vysychavé, živné, alkalické až neutrální, písčitohlinité půdy. Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete v červnu až říjnu a na jedné rostlině dozraje až několik set nažek. Chmýr umožňuje daleké rozšiřování větrem. Čerstvě dozrálé nažky jsou dobře klíčivé, avšak nejvíce klíčí na jaře a v tomto roce vytvoří pouze listovou růžici, jež přezimuje a v druhém roce vyroste květní lodyha a vytvoří se plody. Potom rostliny obvykle zanikají.

Sběr a sušení  Sbírá se kořen, plod a list. Listy se sbírají a suší na jaře (nejpozději však v červnu), kořen se sbírá v prvním roce života vykopaný na jaře, nikoli později. Ochmýřené plody nechejte uschnout a poté zbavte chmýří. Listy bodláku se sbírají ještě před rozkvětem, ale jen pěkné, zdravé a sytě zbarvené a v rukavicích, neboť je velmi pichlavá. Plody musíme sbírat krátce před úplným dozráním. Pokud ale čekáme příliš dlouho, nažky nám uletí.

Lékařské použití:

  • Při průjmech
  • Proti močovým kaménkům a písku
  • Při nachlazení a kataru horních cest dýchacích
  • Při křečovitých bolestech břicha
  • Čerstvá sklizená semena pomáhají k regeneraci jater, po chemoterapiích. Velmi vhodný při vyšší konzumaci alkoholu.
  • Při kolice ledvinové a žlučníkové
  • Zevně na obklady na nehojící se rány, na omývání ekzematosních míst na pokožce, zevně na hemoroidy, bércové vředy a křečové žíly
  • Obsahuje oligosacharid inulin, který patří mezi probiotika a užívá se při diabetu. Tato vláknina nemá žádné kalorie a ve střevech vyživuje probiotické bakterie. Má skvělé účinky na trávení a podporuje správnou činnost střev. Lůžka bodláků můžeme jíst buď syrová, nebo stačí uvařit ve slané vodě, posypat sýrem a potřít česnekem.

Emocionální použití:  Bodlák je vhodný pro lidi, kteří potřebují nezávislost. Užívá se také proti depresím. Koupele dětí proti následkům leknutí. Bodláky v misce zlepšují náladu všem v místnosti.

Magické a rituální použití:  Síla, ochrana domova (vykuřování domova proti špatným vlivům), ochrana osob (formou kopele), zrušení kouzel, léčení. Dokáže odvrátit magický útok. Rituál Samhainu. Během dlouhé zimy dohlíží na konec zimy a na probuzení země. Lze si ušít látkový sáček a do něj vložit zaříkaný bodlák. Nebo lze v kapse jeden i více bodláků nosit.



Recepty

Obklady na bolavé klouby

2 PL paličkou nasekané nati či květů pcháče. Léčivku přelijeme 2 šálky vroucí vody a vše necháme 40 minut louhovat. Poté přecedíme, čajem napustíme utěrku a tu přiložíme na bolavé místo. Vše necháme 30 minut působit. Tento postup provádíme 2x denně po dobu týdne.

Bodláková koupel na bolavé klouby

5 hrstí nasekané natě a květů pcháče. Pcháč přelijeme půllitrem vroucí vody a vše necháme 3 hodiny louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Tuto koupel si dopřáváme 3x týdně na 15 min.

Masážní bodláková tinktura na bolavé klouby a svaly

2 PL nasekané natě a květů pcháče, 300 ml 60% lihu či ovocné pálenky. Bylinu zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.

Masážní bodlákové mazání

150g kokosového oleje, 1 PL nasekaného pcháče, 1 KL lihu. Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, přisypeme do něj nasekaný bodlák. Vše necháme 3 min provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Užíváme dle potřeby na bolavé klouby, svaly, k masážím.

Mazání na kožní plísně

1 PL nasekané natě a květů pcháče, 1 KL skořice, 1 KL utlučených hřebíčků, 2 utlučené badyány, 3 dl 40% kvalitního alkoholu. Vše nasypeme do láhve a zalijeme alkoholem. Necháme 2-3 týdny macerovat. 1-2x denně protřepáváme lahví. Přecedíme a slijeme do skleněné lahvičky. Užíváme po dobu 4 týdnů, kdy ji 3x denně vtíráme na postižená místa.

Bodláková dezinfekce

2 PL pcháče, 2 dl 60% kvalitního alkoholu. Bodlák přelijeme alkoholem, necháme 2-3 týdny macerovat, denně protřepáváme. Přecedíme. Bodlákovou tinkturu užíváme k očištění poranění, štípanců.

Vlasové tonikum proti lupům

2 PL nasekaného pcháče, 3 dl 60% kvalitního alkoholu, 2 dl vody. Bylinku zalijeme alkoholem a vše necháme 2-3 týdny macerovat na teplém místě. Denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky. Přecedíme, přidáme vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikum si po každém mytí vmasírujeme do vlasové pokožky, neoplachujeme.

Polévka s bylinkovými knedlíčky

200 g nadrobno nasekaných listů pcháče, 30–40 g oleje, 2 lžíce mouky, 0,8 l vody nebo vývaru, 100 ml mléka, sůl, koření. Na knedlíčky: 100 g bylinek (bazalka, kopřiva dobromysl, pažitka) 10 g oleje, strouhanka, 1 vejce, sůl. Byliny podusíme na oleji, zalijeme vodou nebo vývarem, mouku zamícháme s trochou vody, vlijeme do polévky jako zavářku a trochu povaříme, před koncem vaření přidáme knedlíčky, možno přidat také nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu, výborná je strouhaná řepa. Polévku můžeme na talíři dozdobit např. květy sedmikrásek. Knedlíčky: Na rozehřátý olej dáme strouhanku, bylinky a vejce se solí, trochu osmažíme a umícháme husté těsto, lžičkou ho přímo z pánve házíme do polévky, kterou pak necháme ještě alespoň 5 minut vařit. Před konzumací je lepší listy alespoň spařit horkou vodou nebo osténky z listů ostříhat.

Bodlákový olej

Zajímavý článek - https://clanky.vareni.cz/bodlakovy-olej/. Nejlepší léčba jater. Olej se dá vyrobit doma i koupit v mnohých prodejnách zdravé výživy za poměrně příznivou cenu. K léčbě postačí konzumace zhruba 1/2 až 1 lžíce oleje denně. Chuť tohoto zázraku není příliš výrazná.


Kniha Světla, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender, Léčivé rostliny a planety/Brooke


  zpět na Byliny Marsu