Logo Magica

Bodlák obecný

Latinský název: Carduus acanthoides L.

Prvek: Oheň

Signatura: Mars

Božstva: Bakchos, Pan, Priápos, Thor, Vesta

Polarita: Mužský

Znamení: Skopec

Kámen: Černý diamant

Jiné názvy: Bodlák pcháč, Ostropestřec

Hlavní složky: Polysacharid inulin, flavonolignany, aminokyseliny, silice, hořčiny, glykosidů, pryskyřice, vitamin C.

Popis a pěstování  Jednoletá až dvouletá rostlina, dorůstající přibližně metrové výšky, kadeřavě pýřitá, od poloviny přímo větvená, s ostny až pětimilimetrovými. Listy v obrysu podlouhle kopinaté, peřenolaločné až perenosečné. Úbory v průměru třícentimetrové, jednotlivě na konci větví, květ fialový až červenofialový vzácně bílý. Ostropestřec kvete od července do září. Barva květu se liší podle typu půdy, ve které roste. Plodem je slabě svrasklá nažka s centimetrovým chmýrem. . Velmi rozšířená plevelní rostlina pastvin, mezí, cest a úhorů, rumišť a pasek. Má ráda výhřevné, vysychavé, živné, alkalické až neutrální, písčitohlinité půdy. Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete v červnu až říjnu a na jedné rostlině dozraje až několik set nažek. Chmýr umožňuje daleké rozšiřování větrem. Čerstvě dozrálé nažky jsou dobře klíčivé, avšak nejvíce klíčí na jaře a v tomto roce vytvoří pouze listovou růžici, jež přezimuje a v druhém roce vyroste květní lodyha a vytvoří se plody. Potom rostliny obvykle zanikají.

Sběr a sušení:  Sbírá se kořen, plod a list. Listy se sbírají a suší na jaře (nejpozději však v červnu), kořen používáme pouze vykopaný na jaře, nikoli později. Ochmýřené plody nechejte uschnout a poté zbavte chmýří. Listy bodláku se sbírají ještě před rozkvětem, ale jen pěkné, zdravé a sytě zbarvené a v rukavicích, neboť je velmi pichlavá. Plody musíme sbírat krátce před úplným dozráním. Pokud ale čekáme příliš dlouho, nažky nám uletí.

Lékařské použití:  

  • Při průjmech
  • Proti močovým kaménkům a písku
  • Při nachlazení a kataru horních cest dýchacích
  • Při křečovitých bolestech břicha
  • Čerstvá sklizená semena pomáhají k regeneraci jater, po chemoterapiích. Velmi vhodný při vyšší konzumaci alkoholu.
  • Při kolice ledvinové a žlučníkové
  • Zevně na obklady na nehojící se rány, na omývání ekzematosních míst na pokožce, zevně na hemoroidy, bércové vředy a křečové žíly
  • Obsahuje oligosacharid inulin, který patří mezi probiotika a užívá se při diabetu. Tato vláknina nemá žádné kalorie a ve střevech vyživuje probiotické bakterie – má tedy skvělé účinky na trávení a podporuje správnou činnost střev. Lůžka bodláků můžeme jíst buď syrová, nebo stačí uvařit ve slané vodě, posypat sýrem a potřít česnekem.

Emocionální použití:   Bodlák je vhodný pro lidi, kteří potřebují nezávislost. Užívá se také proti depresím. Koupele dětí proti následkům leknutí.

Magické a rituální použití:   Síla, ochrana domova (vykuřování domova proti špatným vlivům), ochrana osob (formou kopele), zrušení kouzel, léčení. Rituál Samhainu. Během dlouhé zimy dohlíží na konec zimy a na probuzení země.


Recepty

Obklady na bolavé klouby

2 PL paličkou nasekané nati či květů pcháče. Léčivku přelijeme 2 šálky vroucí vody a vše necháme 40 minut louhovat. Poté přecedíme, čajem napustíme utěrku a tu přiložíme na bolavé místo. Vše necháme 30 minut působit. Tento postup provádíme 2x denně po dobu týdne.

Bodláková koupel na bolavé klouby

5 hrstí nasekané natě a květů pcháče. Pcháč přelijeme půllitrem vroucí vody a vše necháme 3 hodiny louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Tuto koupel si dopřáváme 3x týdně na 15 min.

Masážní bodáková tinktura na volavé klouby a svaly

2 PL nasekané natě a květů pcháče, 300 ml 60% lihu či ovocné pálenky. Bylinu zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.

Masážní bodláková mast

150g kokosového oleje, 1 PL nasekaného pcháče, 1 KL lihu. Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, přisypeme do něj nasekaný bodlák. Vše necháme 3 min provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Užíváme dle potřeby na bolavé klouby, svaly, k masážím.

Mazání na kožní i nehtové plísně

Touto tinkturou můžeme zevně ošetřovat veškeré plísňové onemocnění. 1 PL nasekané natě a květů pcháče, 1 KL skořice, 1 lžičku tlučených hřebíčků, 2 tlučené badyány, 3 dl 40% lihu Postup: Bodlák a koření smícháme a zalijeme lihem a vše necháme 14 dní odpočívat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat. Pak přecedíme, hotovou tinkturu nalijeme do skleněné lahvičky a po dobu 4 týdnů si ji 3× denně zevně aplikujeme na postižená místa.

Bodláková dezinfekce

Potřebujeme: 2 lžíce nasekaného pcháče, 2 dl 60% lihu Postup: Bodlák přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme. Poté přecedíme. Bodlákovou tinkturu používáme k čištění poranění, štípanců a můžeme si s ní vytírat i bolavé uši.

Vlasové tonikum proti lupům

Potřebujeme 2 lžíce nasekaného pcháče, 3 dl 60% lihu (či ovocné pálenky), 2 dl vody Postup: Bylinku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si po každém mytí namasírujeme vlasovou pokožku, neoplachujeme.

Kniha Světla, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender, Léčivé rostliny a planety/Brooke

  zpět na Byliny Marsu