Logo Magica

Benedikt

Odborný název: Benedikt lékařský

Latinský název: Cnicus benedictus L. (latinské benedictus znamená požehnaný)

Prvek: Oheň

Signatura: Mars

Božstva: Bakchos, Pan (řecký bůh přírody), Priápos, Thor, Vesta

Polarita: Mužský

Jiné názvy: Čubet lékařský, hořký bodlák, zaječí oko, ostropes

Hlavní složky:  Krystalické hořčiny knicinu (centautinu), terpenoidy hlavně seskviterpen knicin, kyselina jablečá vázaná na kalcium a magnesium, kyselina nikotinová, steroidy, silice, glykosid centaurin, glukosa, fruktosa, třísloviny, lignany, polyacetyleny, benediktin, flavonoidy, draslík, tanin, vitamíny skupiny B, pryskyřice a sliz.

Doporučené kombinace: Pelyněk, zeměžluč, čekanka, islandský lišejník, vachta trojlistá. Pro diuretický účinek - březový list, list černého rybízu, semeno petržele, kořen jehlice.

Popis, pěstování: Jednoletá bylina dorůstající až do výšky 60 cm, s podlouhlými bodlinatými listy. Lodyha načervenalé barvy je hustě chlupatá, stejně tak listy. Kvete v červnu a červenci, květy mají žlutou barvu. Benedikt roste na slunných místech, daří se mu na sušší, ale dobré půdě. Pochází ze Středomoří a Orientu, ale v Evropě se odpradávna pěstoval v klášterních zahradách. Vysévá se v březnu až dubnu do plných řádků 30-50 cm nebo do sponu 30x50 cm. Porost je nutno pečlivě okopávat nebo plečkovat, jinak ho plevel zadusí. Rovněž je důležité, aby sazenice nepostrádaly vláhu.

Sběr a sušení:  Kvetoucí nať sbíráme v červnu a červenci na počátku květu. Sběr za slunečného a suchého počasí, jakmile dosáhne 30 cm výšky. Seřezáváme - sbírá se horní polovina, bez silné spodní části stonku. Jelikož se jedná o bodlinatou rostlinu, používáme raději při jejím sběru rukavice. Při sběru a hlavně při sušení dbáme také na to, abychom příliš nevdechovali rozprášenou bylinu, neboť dráždí sliznici. Sušíme jej ve stínu, nebo při umělé teplotě do 40 °C. Skladuje se v papírových nebo jutových sáčcích. Nedokonale usušená droga se snadno drolí, vlhne a plesniví. Nať chutná pronikavě hořce a je bez zápachu.

Použití v kuchyni: Benedikt je součástí bylinných směsí pro bylinné likéry, například sladkého likéru zvaného Benediktinka. Sušený žlutý květ benediktu se používá jako náhrada šafránu pro přibarvení pokrmů.

Lékařské použití:  Posiluje srdce a cévy. Užívá se při chudokrevnosti.
Pomáhá na bolesti trávicího traktu a žaludku. Podporuje a tonizuje zažívání, především tvorbu trávících šťáv a žluče.
Pomáhá při revmatismu a dně. Užívá se při nemocech jater, dně a revmatismu; jako cytostatikum.
Zvyšuje vylučování kyseliny močové.
Pomáhá léčit bércové vředy a ekzémy, k hojení ran.
Posiluje organismus.
Má protinádorové a protibakteriální účinky. Šťávu z benediktu lze přikládat na rány například po operaci rakoviny prsu.
Pomáhá léčit pásové opary. Silný odvar z benediktu lékařského se užívá k omývání bolavých míst při pásovém oparu.
Pomáhá při léčbě brucelózy.
Pomáhá formou obkladů na špatně se hojící rány, pohmožděniny a vředy, některé kožní choroby, jako je např. lupus a na omrzliny.
Čaj z benediktu podporuje činnost nervové soustavy. Léčí nespavost.
Pozor na předávkování benediktem, vysoké dávky mohou přivodit žaludeční nevolnost až zvracení. Nedoporučuje těhotným ženám a osobám s plicními chorobami.

Emocionální použití:  Pro ty jež potřebují nezávislost. Hořkost z duše odplavuje, osvobozuje, dává věcem řád (jeho hořkost má svůj význam).

Magické a rituální použití:  Síla, ochrana, zrušení kouzel, léčení, požehnání. Rituál Samhainu. Také rostlinou Podzimní rovnodennosti. Během dlouhé zimy dohlíží na konec zimy a na probuzení země. V rituálních loupelích pro ochranu. Ruší prokletí a kouzla. Latinské benedictus znamená požehnaný, proto se používé pro duchovní i fyzické požehnání.


Recepty

Benediktínské kapky

1 díl benediktu se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje a scedí přes plátýnko nebo kávový filtr. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody. Nepoužívat dlouhodobě. Vhodné 1-2 týdny a poté na 1-2 týdny vynechat.

Tinktura na nechutenství

Smícháme po 20g pelyněk, benedikt, zeměžluč, pomeranč. kůru, kůru chininovou, kořen anděliky a kořen kozlíku. Směs přelijeme 120g kvalitní vodky. Necháme macerovat v dobře uzavřené nádobě 1 týden, scedíme. Užívá se před jídlem 10 kapek. Tento přípravek je všeobecně znám pod názvem "Besterovy" žaludeční kapky.

Benedikt s vínem

1 KL benediktu sušeného vsypeme do 500 ml bílého vína a povaříme tak dlouho, dokud nezůstane vína v nádobě 1/4 litru. Scedíme přes plátýnko nebo kávový filtr. Teplý odvar s vínem se užívá jako prevence proti mrtvici, zašlemování žaludku a při chorobách jater. Nepoužívat dlouhodobě. Vhodné 1-2 týdny a poté na 1-2 týdny vynechat.

Benediktínské víno

Celý sušený zalijeme 0,7l bílého vína a nechá se macerovat 2-3 týdny. Po scezení přes plátýnko nebo kávový filtr, slijeme do vymytých lahví. Doporučuje se malá štamrdlička vína denně, ne déle než 14 dní. Nepoužívat dlouhodobě. Vhodné 1-2 týdny a poté na 1-2 týdny vynechat.

Víno čubetové

Svaříme 10g čubetové natě na 100ml dobrého přírodního vína. Zfiltrujeme přes kávový filtr a slijeme do lahví. Denně užíváme na lačný žaludek malpou likérovou skleničku po dobu 2 týdnů.

Štítná žláza (vole)

Smícháme Jablečník 15g, kořen Kapusty červené 10g, Vrbina 15g, Kručina 5g, Kozlík 10g, Meduňka 10g, Svízel 10g, Benedikt 5g a Hořec 10g. 1 PL směsi zalijeme 2 šálky vroucí vody a necháme 15 min louhovat. Scedíme a pijeme 3x denně asi 30 min před jídlem. Čaj se pije neslazený. Pozor! Nesmí pít těhotné ženy!

Jaterní čaj

Smícháme 1 PL listů jaterníku, 1 PL natě vlaštovičníku, 1 PL řepíku, 1 PL benediktu, 1 PL kořene čekanky a 1 PL pampelišky. 2 PL směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Čaj pijeme 2-3krát denně.

Pásový opar – herpes

Toto časté virové bolestivé onemocnění postihuje obvykle oslabený organismus. Smícháme 1 díl květu heřmánku, 1 díl měsíčku, 1 díl listu kopřivy, 1 díl natě benediktu a 1 díl kořene nebo natě čekanky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3x denně. Osladíme čekankovým sirupem. Zevně ošetřujeme postižená místa kašovitými obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje. K obkladům můžeme použít scezené vyluhované bylinky.


Bylinka ve směsi

Čaj proti chřipce2

Posilující čaj

Posílení po těžké nemoci

Čaj na podpory lymfat. systému

Čaj proti depresi 1

Čaj proti pásovému oparu


Kniha Světla, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender, Léčivé rostliny a planety/Brooke


  zpět na Byliny Marsu