Logo Magica

Andělika

Prvek: Oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Archangelica officinalis

Hlavní složky: silice se zhruba 60 složkami (mezi hlavní patří terpen felandren) a dále tanin, flavonoidy, kyselinu angelikovou, valerovou, jablečnou aj., pektin, hořčiny (sesquiterpeny), cukry, pryskyřice, vosk, kumariny a dalších zhruba 40 účinných látek. Kořen a oddenek dále obsahuje významné množství kobaltu, hořčíku a řadu vitaminů.

Polarita: Mužská

Božstva: Bohové Slunce, Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace)

Znamení zvěrokruhu: Lev

Kuchyňské a jiné použití:  Prášek z drcených semen se používal hospodyněmi nejen k provonění bytu, ale i proti molům a štěnicím, nať do polévky. Je součástí Vermutu. Mladé lodyhy a listy anděliky se používají v kuchyni jako zelenina. Silice se používá jako přísada do parfémů. Listy anděliky lze použít jako žluté barvivo. Stonky s plody můžete použít do vazeb suchých květů. Andělika je medonosná rostlina.

Jiné názvy: angelika, janoklika, koření sv. Ducha, andělský kořen, andělička, andělka, andělský kořen, angelika, anjelička, anjelika, děhel lesní, děhel lékařský, děhyl, janoklika, koření svatodušní, kořen svatého ducha, litvor, svatý kořen, tráva andělů, vybolen

Jedy vyhání a tělo rozehřívá!

U nás je andělika pěstována jako léčivá rostlina minimálně již od 16. století. Nejprve byla zřejmě pěstována v klášterních zahradách, později se rozšířila i mezi venkovský lid. Určitě stojí za to anděliku na zahrádce pěstovat jako ozdobu pro její impozantní krásu i pro kořen, či semeno, tedy pro její ozdravné účinky.

Popis botanický: Dvouletá až čtyřletá, 90 až 250 cm vysoká bylina. Její oddenek je 5 až 30 cm dlouhý, řepovitý, s bělavou nebo nažloutlou šťávou, kořeny sahají až do hloubky 1 m. Lodyha je přímá, v horní polovině větvená, oblá, obvykle jemně rýhovaná, zelená nebo nachová, dutá. Přízemních listů je 2 až 5, s růstem rostliny postupně odumírají. Lodyžní listy jsou střídavé, 2x až 3x trojitě zpeřené, v obrysu trojúhelníkové, až 110 cm dlouhé, lístečky jsou vejčité, koncové 3 až 5laločné, postranní nejčastěji asymetricky dvoulaločné, na okraji pilovité, se zuby s bělavou špičkou, řapíky jsou až 50 cm dlouhé, duté, listové pochvy jsou do 16 cm dlouhé. Květy jsou uspořádány v 8 až 9 cm velkých okolících, které jsou polokulovité a husté, bez obalu nebo jen s 1 až 6 čárkovitými listeny, obalíčky jsou tvořeny 5 až 17 čárkovitými listeny, okolíčků vyrůstá v okolíku 20 až 80 a každý okolíček obsahuje asi 15 až 80 květů. Květy jsou pětičetné, kališní cípy velmi drobné, korunní lístky jsou vejčitě kopinaté, na bázi klínovité, zelenavě bílé až žlutozelené, do 2 mm velké. Plodem je elipsoidní dvounažka. Kvete v VI až VIII. Andělika zahrnuje asi 50 druhů rostoucích převážně v mírném pásmu severní polokoule, v ČR roste pouze tento jeden druh. Břehy, vlhké příkopy, horské nivy, vlhké louky, na půdách vlhkých často zaplavovaných, humózních, výživných, stanoviště světlé, s vyšší hladinou spodní vody. Andělika dobře snáší znečištěné a zasolené vody, proto dobře prospívá např. i na mořském pobřeží.

Pěstování: Vyžaduje hlubokou, lehčí, humózní a dostatečně vlhkou půdu. Její semena, která poměrně brzy ztrácí klíčivost, se sejí co nejdříve po sklizni (měla by přejít mrazem). Semena se nezahrnují do půdy, neboť jim prospívá světlo. Oddenek a kořen se sklízí na podzim prvního roku nebo na jaře roku dalšího. Nejsnáze se množí dělením kořenů brzy na jaře, kdy je také možno odebírat řízky. Ve druhém roce odstraňujte květy.

Sběr: Sbírá se oddenek s kořeny, někdy plody nebo listy. Všechny tyto části mají ostře kořennou vůni a hořkou chuť. Oddenek s kořeny se sbírají na jaře nebo na podzim, po té se suší nebo se zpracovává čerstvý. Kořen má nejvíce silice na jaře druhého roku, než rostlina vyrazí na květ. Obvykle se ale sbírá na konci druhého roku na podzim, kdy je nejvíce zase kořene a obvykle ve velmi dobré kvalitě. Starší kořeny černají a rozpadají se. Kořen ve stínu usušíme. Sušíme-li uměle, nesmí teplota vzduchu překročit 35° C. Musíme zabránit, aby bylina zvlhla, protože pak bývá napadena hmyzem. Listy se trhají v květnu nebo červnu, plody od června do srpna, usušíme je, vydrolíme a vytřídíme.

Lékařské použití: 

  • Reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny a ostatních trávicích šťáv, posiluje žaludek.
  • Tlumí menstruační bolesti
  • Anděliková pálenka podporuje činnost jater.
  • Tlumí příznaky migrény včetně závratí
  • Usnadňuje odkašlávání, chrání sliznice dýchacích cest ředěním průduškového hlenu
  • Zpevňuje cévy, stimuluje srdeční činnost podporuje krevní oběh
  • Působí protikřečově v trávícím ústrojí. Spolu s hořkými bylinami je výborným prostředkem pro zlepšení trávení a současně zlepšuje vstřebání živin ve střevech.
  • Zmírňuje nadýmání provázené onemocněním slinivky břišní
  • Napomáhá redukovat kvasné a hnilobné procesy při dispepsii, v trávení a snižuje plynatost, zaražené prdy.
  • Zklidňuje příznaky střevní neurózy.
  • Ulevuje bolesti zubů
  • Při unavených očích se mohou použít k výplachu andělikové nálevy.
  • Působí protirevmaticky. Koupel má vliv protirevmatický i na nesmočené partie. Ovlivňuje revmatické potíže a bolesti svalů
  • Zmírňuje vliv stresu na tělesné funkce. Rozdrcené listy údajně pomáhají zmírnit cestovní nevolnost, osvěžíme-li jimi vzduch v autě.
  • Jako digestivum podporuje chuť k jídlu a může se použít v případě nechutenství způsobeného nervozitou
  • Výborným sedativem pro předrážděnou a unavenou mozkovou kůru
  • Podporuje tvorbu estrogenu, což u žen může způsobit opoždění menopauzy a stárnutí těla. Doporučuje se ženám ve vyšším věku. Užívání anděliky může oddálit přechod a s ním spojené velmi časté poruchy sexuálních funkcí. Její kořeny obsahují proteiny podobné hormonům.
  • Zevně je možno nálevy použít také na svrab, svědivost, rány a revmatismus. Při zánětech jsou vhodné listy jako obklady.
  • Stimuluje ledviny mírným drážděním k vyššímu vylučování moči a tím se podílí i na snížení zátěže srdce zmírněním zádrže vody. To má vliv i tlumení menstruačních bolestí.

UPOZORNĚNÍ: Andělika zvyšuje citlivost na světlo. V době užití je nutné si odepřít horské sluníčko, solárium a celodenní slunění. Neužívejte anděliku dlouhodobě nebo ve velkých dávkách, negativně ovlivňuje krevní tlak, činnost srdce a dýchání! Osoby trpící cukrovkou by neměli anděliku užívat vnitřně! Andělika patří mezi silně působící drogy, při vysokém předávkování jejími silicemi může dojít k ochromení centrálního nervového systému. U citlivých jedinců mohou rovněž v rostlině přítomné kumariny vyvolat fotodermatózu (kožní problémy vyvolané světlem), šťáva z rostliny může být příčinou kožní vyrážky. Neužívat při zánětech ledvin a vředech žaludku, dvanáctníku či střev. S opatrností by měla být užívána v době těhotenství a kojení.

Emocionální použití:  Anděliku můžeme použít v prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajících stresů. V těchto případech se zcela výjimečně osvědčila forma bylinného balzámu a také koupele s výrobky z anděliky. Očistná koupel odstraňuje negativní vibrace.. Dále možno použít anděliku pro podporu komunikace a odvahy. Pálení listů se používá pro očistu aury.

Magické a rituální použití:  Ochrana, léčení, obranná magie, podpora magické síly, podpora síly vůle, očista. Andělika je silnou očisťující bylinou, která působí jako energie slunce a očisťující síla ohně. Proto slouží k očistě osob, osobních i posvátných prostorů. Posvátné prostory se očisťují andělikovým nálevem či kouřem andělikového kadidla nebo pálením listů. Andělika je také bylinou ochrany. Výluh v oleji nebo bylinný nálev měl sloužit k izolaci dveří a oken proti negativním vlivům; podobně také kadidlo. Sušené kořeny se nosily jako ochranný amulet. Andělika hrála významnou úlohu i při léčebných a ozdravných rituálech. Koupel obsahující nálev z anděliky uklidní, posílí a pomáhá tak nemocnému čelit jakémukoli nevhodném chování. Modré svíčky, zapalované pro zvýšení účinnosti léčení, se potíraly andělikovým olejem. Sušené listy se při léčebném rituálu přidávaly ku kadidlu.

V magickém kruhu měla andělika usnadnit vzývání jižního směru a živlu ohně, čtvrti letního slunovratu, keltského svátku Coamhain. Při této příležitosti se používala k vykuřování - přidávala se do kadidla při obřadu obětování, nebo se házela do ohně. Svatyně byly také ověšeny věncemi a jinými ozdobami z anděliky. Ti, kdo se snažili rozvinout svou magickou vůli, používali andělikový čaj nebo nálev k tomu, aby pronikli do vlastního vědomí i podvědomí a poznali sebe sama i božský záměr své magie. Andělika pro ně tudíž byla rostlinou inspirace, zprostředkující vzkaz vyšších sil lidskému vědomí. Šamani se naproti tomu snažili zvýšit svou schopnost dohlédnout do jiných sfér spíše kouřením listů anděliky. Pro magické účely se měla andělika sázet při ubývajícím měsíci. Andělika se též užívá v kadidlech a směsích, které pomáhají při uzdravování. Říká se, že kouřením listů lze vyvolat vize.

VÁČEK OCHRANY,

MAST VIZÍ: 1 díl konopí, 1 díl anděliky, 1 díl rostlinného tuku. Natírejte k vyvolání vizí. Pro legální verzi možno nahradit konopí anýzem.

KADIDLO K OČISTĚ SVATYNĚ: 1 díl anděliky, 1/2 dílu rozmarýnu, 2 díly olibana. Přísady smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.

KADIDLO VYMÝTÁNÍ ZLÉHO DUCHA: 1 díl anděliky, 1/2 dílu ločidla, 2 díly olibana. Přísady smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.

KADIDLO SLUNCE: 1/4 KL anděliky, bedrníku, čekanky, heřmánku, jalovce, jasanu, libečku, měsíčku, ořešáku, rozmarýny, šafránu, třezalky, zeměžluče. Přísady smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.



Recepty

Kandovaná andělika

50g stonků a řapíků anděliky, 50g cukru a cukr na obalení, pečící papír. Stonky a řapíky anděliky nakrájíme na kousky. Povaříme je, až budou křehké. Necháme okapat, oloupeme, vložíme do misky a zasypeme cukrem. Necháme dva dny v chladu uležet. Do mělkého hrnce či na pánev vysypeme anděliku s cukrem a zalijeme 3 dcl vody. Vaříme na mírném plameni, dokud se tekutina neodpaří. Nakonec kousky anděliky obalíme v cukru, položíme na pečící papír a necháme uschnout. Skladujeme je v suchu, v dobře těsnící nádobě. Zdroj: ireceptar.cz

Andělika v červeném víně

5 PL nasekaného kořene zalijeme 1l červeného vína a necháme při pokojové teplotě asi 2-3 týdny louhovat, občas protřeseme. Přecedíme, necháme usadit a opatrně slijeme. Pijeme 3x denně nalačno po malém kalíšku.

Bílé víno s andělikou a anýzem

60g nasekaného kořene macerujeme 2 dny v 1 litru bílého vína typu ryzlink, přidáme 2g anýzu a opět macerujeme 2dny. Poté scedíme. Užíváme štamprdli 2-3 x denně před jídlem k harmonizaci trávení.

Andělika v pálence

40g kořene na 1 l pálenky. Anděliku nasypeme do alkoholu a necháme 1-2 týdny macerovat. Přecedíme a slijeme do vymyté lahve. Pije se malá štamprdlička vždy před jídlem. Sušený kořen naložený v pálence podporuje činnost jater a krevní oběh.

Andělikový likér s anýzem a skořicí

40 g čerstvých rozdrcených anýzových semen smícháme s 1g skořice, 500g třtinového cukru a 1 l dobré obilné pálenky a nalijeme do láhve. Necháme macerovat 6-8 týdnů, poté ji můžeme scedit a uskladnit na chladném a tmavém místě. Čím je likér starší, tím je lepší. Užíváme jednu sklenku po jídle - odstraní pocit plnosti a tlak v žaludku.

Andělikový žaludeční likér

Smícháme 12g anděliky, 7g anýzových semen, 7g omanového kořene, 12g badyánu, 4g zeměžluči a 4g vinného kamene, dáme do láhve s širokým hrdlem a přelijeme 2 l ovocné pálenky. Zakryjeme a necháme 6-8 týdnů macerovat. Poté rozpustíme ve vodě 500g třtinového cukru, převaříme a necháme vychladnout. Cukerný roztok po scezení přidáme k macerátu. Hotový likér nalijeme do lahví a necháme odstát. Sklenka po obědě podporuje trávení.

Benediktýnka

50g semínek koriandru, 1 a půl litru konzumního lihu (rumu, vodky), 25g citr. kůry, 20g yzopu, 15g kořene anděliky, 20g kořene puškvorce, 20g meduňkových listů, 10g kardamonu, 3g skořice, 6g muš. květu, 1 a půl kg cukru krystal a 3 a půl l vody. Do lihu vsypeme koření, promícháme a necháme ho 10 dní macerovat. Cukr svaříme s vodou, až se rozpustí a necháme zchladnout. Líh přefiltrujeme a promícháme s cukerným roztokem. Rozlijeme do sklenic, zavíčkujeme a necháme odležet, protože ve starých knihách se píše, že „čím starší likér, tím jest lepší.“

Domácí praděd

10g mateřídoušky, 20g kořene anděliky, 25g heřmánku, 30g mařinky, 50g pomerančové kůry, 30g květů levandule. Bylinky smíchejte a podrcené vložíme do litrové lahve, zalijeme 0,75l kvalitní jemné vodky nebo bílým rumem. Necháme při pokojové teplotě cca 4 týdny macerovat, občas protřeseme. Přecedíme, necháme usadit a opatrně slijeme přes plátýnko. Přidáme vychladlý cukerný sirup z 300g třtinového cukru zcela rozpuštěného v 300 ml horké vody.

Vermut Torina

1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.

Anděliková tinktura

20g nařezaného kořene anděliky se zalije 100 ml 40-60% alkoholu. Macerujeme 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Anděliková koupel

200g kořene. Zevně v koupeli působí andělika jako sedativum a antirevmatikum.

Anděliková zavařenina

V květnu nebo červnu uřežeme mladé andělikové lodyhy a rozloupneme je na tenké proužky. Kousky velké jako prst potom vaříme několik minut. Když změknou, scedíme vodu, kousky vložíme do zpěněného cukerného roztoku a necháme asi 10x přejít varem. Hotovou marmeládu skladujeme běžným způsobem v zavíčkovaných sklenicích. Zdroj: Svetlo-luny.blog.cz

Andělská pomazánka

Hrst jemně nasekaných listů anděliky, hrst pažitky, 2 kelímky lučiny bez laktózy. Suroviny smícháme.

Andělský čaj

2 KL sušeného kořene anděliky lékařské zalijeme velkým šálkem vody (250 ml), povaříme na mírném ohni, necháme 15 min odstát pod pokličkou a přecedíme. Pijeme 1-2 šálky mírně teplého odvaru denně, při zažívacích obtížích ho neohříváme. Na podporu imunity. Prevence před chřipkou.

Andělsky sladký spánek

Šípky 100g; květ heřmánku, květ úročníku, nať třezalky, nať čekanky, kořen anděliky, květ vřesu po 50g; list mařinky a chmelové šišky po 20g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, louhujeme 20 min, scedíme a vypít horké před spaním.

Zázračná voda

Smícháme po 30g anděliky, mařího listu, rozmarýny, majoránky, yzopu, pelyňku, mátového listu, mateřídoušky a 45g šalvěje. Směs dáme spolu s 2 a 1/2 l Aquavitu (druh alkoholu) do velké láhve a na okenním parapetu macerujeme 2-3 týdny na slunci. Potom esenci scedíme, naplníme do lahviček a dobře uzavřeme.

Čaj pro získání nadhledu

Připravíme si po 1 PL mateřídoušky, levandule, meduňky, kozlíku kořen, anděliky kořen a kokošky. Smícháme podrcené kořeny a 1/4 KL kořenové směsi povaříme 3-5 min na mírném plameni. Odstavíme. Ostatní bylinky smícháme a 1/2 směsi přelijeme šálkem vroucí vody, louhujeme 10-15 min. Slijeme oba šálky a scedíme do termosky. Pijeme přes den po doušcích při psychické zátěži, kdy ztrácíme nadhled.

Čaj při nachlazení

Připravíme směs po 1 PL lípa květ, bezinka květ, mateřídouška, petrklíč, jitrocel, kopřiva, propolis, echinacea, šípek plod a andělika kořen.

Očistná kůra pro znovuzrození

Při očistné kúře trávicího a vylučovacího ústrojí, ledvin, plic a jater použijeme čajovou směs z: bříza list, pampeliška kořen, bez černý květ, majoránka nať, vrbová kůra, vřes obecný nať, truskavec nať, celík zlatobýl nať, andělika lékařská kořen, echinacea kořen, petrklíč květ, jitrocel kopinatý list, klanopraška čínská plod, zeměžluč nať.

Tinktura na nechutenství

Smícháme po 20g pelyněk, benedikt, zeměžluč, pomeranč. kůru, kůru chininovou, kořen anděliky a kořen kozlíku. Směs přelijeme 120g kvalitní vodky. Necháme macerovat v dobře uzavřené nádobě 1 týden, scedíme. Užívá se před jídlem 10 kapek. Tento přípravek je všeobecně znám pod názvem "Besterovy" žaludeční kapky.

Čaj na nachlazení, rýmu, kašel

Při nachlazení spojeném s rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou smícháme po 20g list podbělu (i květ), list jitrocele, kořen anděliky, semena anýzu a 40g naťě mařinky vonné. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme do termosky. Pijeme 4x denně 1 šálek ještě teplého čaje.

Čaj na katar průdušek

Smícháme 10g květu lípy a 20g kořene anděliky. Kořen anděliky dáme do 1/2 l vlažné vody a krátce povaříme. Přidáme lipový květ. Na mírném plameni vaříme 3-5 min, odstavíme a scedíme do termosky. Během dne se vypije.

Potopudný čaj

Smícháme květ černého bezu 25g, kořen anděliky 15g, divizna 10g, lipový květ 25g, heřmánek 15g a jetel 10g. 1 KL směsi se zalije šálkem vroucí vody, louhujeme 10 min. Scedíme a pije 2-3x denně šálek.

Čaj na bělotok

Smícháme jalovec 15g, Kořen anděliky 20g a jitrocel 30g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, pod pokličkou louhujeme 15-20 min. Scedíme a teplý pijeme 2x denně ráno a večer.

Obklad na bolestivé otoky

Smícháme mátu 25g, snítku rozmarýny 25g, šalvěj 25g, kořen anděliky 5g a hřebíčku 5g. Směs naložíme do 1l octa jablečného nebo vinného.

Čaj na zvýšení potence

Smícháme 1 PL saturejky, 1 PL mateřídoušky, 1/2 PL yzopu, 1/4 PL rozmarýny a 1/4 PL anděliky. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody, 10 min louhujeme, scedíme a pijeme 1x denně.

Čaj na uklidnění nervů

Smícháme světlík 1 PL, meduňka 1/2 PL, dobromysl 1 PL, mateřídouška 1 PL, Kořen anděliky 1/2 PL, libeček 1/2 PL, saturejka 1 PL. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody a přivedeme k varu a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a 10 min louhujeme, scedíme do termosky. Ráno vypijeme polovinu, večer druhou.

Čaj proti stresu

Smícháme nať meduňky 50g, nať majoránky 50g, kořen anděliky 40g, nať třezalky 30g, nať dobromysli 30g, kořen kozlíku 20g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.

Tinktura na nervy

Smícháme kořen kozlíku 4g a kořen anděliky 16g. Přelijeme 80g kvalitní vodky nebo bílým rumem. Macerujeme 36 - 48 hodin, scedíme a užíváme 2x denně 5 kapek na cukr nebo do sklenice vody.

Andělská ústní voda

1 PL semínek anděliky nasypeme do šálku studené vody a přivedeme k varu. Odstavíme a vsypeme 1 KL sušené máty nebo pár kapek mátové silice a 1/4 KL citronové šťávy. Necháme vychladnout, scedíme do lahvičky, uskladníme na chladném místě.


Bylinka ve směsi

Zánět kostních kloubů

Slabý krevní oběh a omrzliny

Zeměžlučová směs

Jaterní kapky

Čaj proti chřipce1

Čaj proti chřipce 3

Čaj proti chřipce 4

Čaj proti chřipce 5

Nechutenství 4

Nechutenství 5

Nechutenství 6

Nechutenství dětí

Nechutenství při nervové slabosti

Slabost

Závrať 1

Závrať 2

Závrať 3

Zánět žil

Zánět a trombóza žil

Prášek na slinivku

Čaj na pocení



Kniha SVĚTLA; Magické rostliny/Lavender a Franklin; Herbář léčivých rostlin/Janča a Zentrich


  zpět na Byliny Slunce