Logo Magica

Aloe

Prvek: Voda

Latinský název: Aloe barbadensis

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: Vitamíny: nejvíce zastoupené jsou C, E, A, B12. Aminokyseliny, minerální látky, enzymy na podporu trávení mastné kyseliny, polysacharidy, lektiny, C-glykosidy. Saponiny: účinné proti virům, bakteriím, plísním a infekcím všeho druhu. Acemanan, který patří do skupiny 1,4-beta-D-glukomanů. Organické kyseliny (hlavně jantarová a salicylová), aminokyseliny, steroly (například beta-sitosterol) a dále antrachinony (antracénový derivát aloin). Lignin: dodává schopnost proniknout hluboko pod kůži antrachinony: látky k tišení bolesti a účinný prostředek proti bakteriím a virům.

Polarita: Ženská

Božstva: Aiakos (řecký bůh, syn Dia), Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Mínós (řecký, mytický král krétský, bůh krétského kultu býka), Rhadamanthys (syn Dia, učitel Hérakla), Vulkán (římský bůh ohně a ochránce kovářů), Luna, Aecus, Amun Ra, Čandra, Indra, Jama.

Kuchyňské použití: šťávy, zdravé sladidlo

Jiné názvy: Kouzelný nebeský proutek, lékař v květináči

Botanický popis: Aloe vera je trvalka, tato sukulentní rostlina dosahuje výšky cca 30 cm. Aloe vera svým vzhledem připomíná kaktus. Rostlinu tvoří listy, které se směrem k okrajům postupně zužují do špičky. Listy Aloe vera jsou poskládány tak, že tvoří tvar hvězdice. Mají světle zelenou až vybledlou barvu, na jejich koncích se nachází špičaté zoubky. Květy Aloe vera mohou mít bílou, krémovou nebo červenou barvu. Vzhledem trochu připomíná kaktus, ale v jakémsi "příbuzenském vztahu" je spíše s cibulí, česnekem či chřestem.

Pěstování:  V zimě se Aloe uchovává při teplotách 10 až 12° C a přiměřeně ji zavlažujeme. V létě je nezbytné doplňovat minerální hnojiva každé 2 až 3 týdny. Aloe Veru můžete v létě vystavit na terasu v květináčích, nebo jí zapustit do suchých partií zahrady. Doporučujeme pro pěstování použít dobře propustný substrát. Nejlépe půdu písčitého charakteru. V zimním období zalévejte rostlinu přiměřeně, cca dvakrát týdně, půdu nechte dostatečně proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Přes letní měsíce zalévejte rostlinu častěji, zejména, je-li umístěna na slunci. Aloe vera prospívá spíše sucho než vlhké prostředí. Aloe vera je rostlina, která není příliš náročná na pěstování a péči s ním spojenou. Má ráda sluneční paprsky, proto ji umístěte na světlé místo. Orientace oken na jižní stranu je ta nejvhodnější. Přes léto však rostlinu nenechávejte na přímém slunci, přes odpoledne, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, umístěte rostlinu na stinnější místo. Největším nebezpečím je zahnívání listů, které je většinou způsobeno nadměrnou zálivkou hlavně v zimním období. Rozmnožují se semeny nebo řízkováním. Výhonky o velikosti zhruba 3 cm můžeme již po odřezu zasadit do květináče. Před tím ale nechte odřezek trochu proschnout. Přes léto můžete rostlinu Aloe vera umístit ven na terasu, balkon nebo zahradu. Rostlina má ráda čerstvý vzduch a vyšší teploty ji nevadí. Přes zimu můžete rostlinu nechat i v chladnějších interiérech. V zimním období je pro Aloe vera vhodná teplota okolo 10 – 12 °C. Teplota nesmí být nižší než 5°C, v chladnějších teplotách vám rostlina uhyne.

Sběr: Listy odřezávámeze starších jedinců, které 6 až 8 dní nezaléváme. Vrcholky listů pak lze využít jako štěp pro další pěstování (srpen - září) kdy odnože ze spodních listů zakoření lépe. Hlavní léčivou drogou je šťáva z listů. Používá se buď sušená (sabur), konzervovaná nebo čerstvá.

Lékařské použití:  Látky obsažené v listech napomáhají při hojení ran a popálenin, překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní, účinně bojují proti paradentóze, mírní ekzémy, dokonce pomáhají při léčbě rakoviny střev, tuberkulózy, cévních chorob, cukrovky a při zvýšené hladině krevních lipidů. Účinky aloe vera se však mohou změnit při nadměrném užívání na negativní, neboť při větším množství mohou být některé látky toxické. Aloe má razantní účinky! Proto je třeba užívat toto přírodní antibiotikum s mírou a při vážnějších zdravotních obtížích nebo v těhotenství a při kojení nejlépe po poradě s odborníkem. Uleví pokožce spálené radioaktivním zářením. Konzumace šťávy z aloe nemá žádný prudký čistící účinek, ale může působit mírně projímavě vzhledem k regulačnímu účinku na žaludeční a střevní funkci. Aloe dále umožňuje srovnat těžkou a vodnatou stolici a tím odbourat chronickou zácpu. Je tedy správnější hovořit o tonickém účinku aloe vera na tenké střevo. V malém množství je aloe velmi vhodným lékem na zmírnění žaludečních potíží. Při obtížném zažívání, nadýmání, pocitu tíhy užívejte 100% šťávu z aloe. Jedna až dvě polévkové lžíce denně stačí. Šťáva z aloe je rovněž dobrý aperitiv, který správě připraví žaludek na příjem potravy, necítíte-li se právě ve své kůži. Stejně jako s ostatními žaludečními obtížemi i se žaludečním vředem aloe dokáže zázraky. Vedle znecitlivujícího účinku působí dále jako koagulační, baktericidní, desinfikující a hojivý prostředek. Zabraňuje nadměrné sekreci žaludečních kyselin díky svému pH, potlačujícímu pronikání zásadité žluči. Jde vlastně o jednu z nejstarších indikací aloe. Vředy se rychle hojí a bez vedlejších účinků. Aloe zmírňuje kloubní bolesti, neboť znemožňuje vápníku usazovat se ve tkáních. Nezapomeňte také kombinovat vnitřní a vnější účinky aloe. Na záněty kloubů je nezbytné opakovaně nanášet čistý gel.

Maximální denní dávka by měla být jen výjimečně 1g. Předávkování může přivodit překrvení břicha a pánve, ale také podráždění ledvin. Nedoporučuje se velké množství při menstruaci, krvácejících hemeroidech, těhotenství a při gynekologických potížích.

Emocionální použití:  Extrémní emoční projevy (agresivita, netrpělivost atp.) totiž narušují vylučování žaludečních šťáv, které za normálních okolností ochraňují žaludeční stěnu. Jakmile se však jejich sekrece zvyšuje, žaludek začíná stravovat sám sebe, čímž vznikají špatně se hojící a chronické leze. Aloe pomáhá :-)

Magické a rituální použití:  Ochrana domova před zlými vlivy a před neštěstím v domě. Rituál přivolání/vábení Štěstí. Při rituálech věštění a duchovního vývoje. Aloe je tradičně spojována se ženstvím.
Usušené listy se dávají do kadidel používaných pro vzývání Luny, které je žádána, aby pomohla porozumět problémům a proniknout do podstaty věcí. Naopak z čerstvých listů vymačkaná šťáva se přidává do očistné koupele.

KADIDLO ÚSPĚCHU,
KADIDLO FINANČNÍ PŘÍZNĚ,
KADIDLO MĚSÍCE,
OBECNÉ PLANETÁRNÍ KADIDLO,
KADIDLO POŽEHNÁNÍ,
KADIDLO JUPITERA (PLANETÁRNÍ),
KADIDLO CTI


Recepty

Abramelinovo kadidlo

2 PL myrhy, 1 PL dřevité aloe, pár kapek skořicového oleje. Spalte je jako jednoduché kadidlo pro požehnání k posvěcení oltáře či jiných magických pomůcek.

Cukrovka

aloe reguluje obsah krevního cukru. Dávkování se pohybuje mezi 4 až 6 PL lžícemi denně.

Podpora metabolismu a chuť k jídlu

0,02 až 0,05g saburu.

Laxativum

0,1 až 0,2g saburu použijte jako laxativum.

Zánět uší u dětí

šťávu z aloe smíchejte s trochou olivového oleje a nakapejte do vnějšího zvukovodu, ponechejte 10 min. Okamžitě uklidňuje ušní záněty.

Posilující Aloe

Před řezáním rostlinu 3 dny nezalévejte. Pomelte 300g čerstvých listů aloe a smíchejte je s 50g květového medu a 100 ml červeného vína. Přidejte 10 ml vodky nebo bílého rumu. Vše promíchejte a uložte v tmavé láhvi 5 dnů v chladné místnosti. Přeceďte do tmavé čisté láhve a zazátkujte. Užívejte 1 KL před jídlem (max. 3x denně) ne déle než 2 měsíce.

Podpůrný prostředek při léčbě trávicího ústrojí

(Žaludeční a dvanácterníkové vředy, rakovina zažívacího traktu). 300g listů rozmixujeme, přidáme 500g včelího medu, 0,7 l červeného vína, 100ml brandy. Vše důkladně promícháme, dáme do skleněné láhve a dobře uzavřeme. 2-3 týdny necháme macerovat v chladnu. Užíváme denně 1 malou likérovou sklenku 2 hod. před obědem a večeří. Neužívá se při vysokém krevním tlaku. Kůra se užívá maximálně 2 měsíce s ročním odstupem. Pozor! Příznivé působení léku může zlepšit subjektivní cítění nemocného natolik, že může zastřít skutečný obraz nemoci. Proto je nutné užívání pod dozorem lékaře. Toto upozornění platí pro vnitřní užívání přípravků a aloe vůbec.

Podpůrný prostředek při vypadávání vlasů

Šťávu z aloe smíchejte s bílým vínem a několikrát týdně vtírejte ke kořínkům vlasů.


Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender, Franklin

Zpět na Byliny Měsíce